Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 februari 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2019

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2019. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF).

Listan kompletteras allt eftersom tävlingsansökningar inkommer och godkänns. Har ni inte sökt sanktion än? I så fall kan ni göra det via FRIDA-systemet, läs mer här.


Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten)

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


APR
29UT+Vallentuna Hammer Challenge 1VallentunaVallentuna FKFRIDA

MAJ
4UT+HellaskastetSätraHellas FKFRIDA
4-25UT+SannaspelenKristinehamnIFK KristinehamnFRIDA
4UT+JunespelenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
4UTLilla SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
11UT+MajspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
11UT+StenungsundsspelenStenungsundStenungsunds FI, Brattås CKFRIDA
11-12UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
11UT+MälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
11UT+Kvilles VårtävlingGöteborgIF KvilleFRIDA
12 VårkampenHässleholmHässleholms AIS 
12UT+HagenspelenSkövdeIF HagenFRIDA
15NTArenamilenVallentunaVallentuna FKFRIDA
18-19UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIKFRIDA
18UTSundbybergs UngdomsspelSundbybergSundbybergs IKFRIDA
18UT+NU kastetTimråTimrå AIFFRIDA
18-19UT+PannkaksspelenEslövEslövs AIFRIDA
18UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
18UT+BoregalanTorsbySK BoreFRIDA
18UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
18UT+NyckelspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA
19UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
19UT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
19   FRIDA
19UT+Kullings-spelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
19UT+Danderyds UngdomsspelDanderydDanderyds SKFRIDA
21UT+Heleneholms vårtävlingMalmöHeleneholms IFFRIDA
25UT+VårkastetBålstaBålsta IKFRIDA
25UT+GIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
25UT+TrekungakastetKungälvKongahälla AIKFRIDA
25UT+Kraftmätningen kvalPiteåPiteå IF 
25NTStavHOPPETHuddineHuddinge AISFRIDA
25UT+Katrineholms-spelenKatrineholmKatrineholms SK FriidrottklubbFRIDA
25-26UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
26UTSäterspelenSäterSäters IFFRIDA
26UT+East Sweden GamesLinköpingLinköpings GIFFRIDA
26UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
29UT+Vallentuna Hammer Challenge 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
30UT+B-Tex CupVillstadVillstad GoIFFRIDA
30DLBAUHAUS-galanStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
30VT+10 000m DM/VDMLundBjörnstorps IFFRIDA

JUN
1UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
1-2UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
1UT+Stefan HolmsspelenKilKils AIKFRIDA
2UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
2UT+ContactspelenOlofströmUoF ContactFRIDA
2UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
3UT+Vallentunakvällen 1VallentunaVallentuna FKFRIDA
4NT+RåslättsspelenJönköpingJönköpings FriidrottskretsFRIDA
6UT+NationaldagskampenGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
6NT+SkararacetSkaraIstrums SKFRIDA
6UT+Tyresö Ungdoms- och VeteranspelTrollbäckenTyresö FKFRIDA
6UT+LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
6UTRågsveds IF Open LeagueStockholmRågsveds IFFRIDA
6UT+Edet SpelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
7-9UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
8-9UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
8-9UT+SävedalsspelenGöteborg/SSävedalens AIKFRIDA
9UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIK 
14-16UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
15-16UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
15NT+Habo Challenge HaboHabo FIF 04FRIDA
15-16UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
15UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
15-16UT+Finish GamesVellingeÖresund FKFRIDA
15UT+NärkespelenHallsbergStocksäters IF, Åsbro GOIFFRIDA
15UT+Niklas MinneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
18FGPSollentuna GPSollentunaHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
19NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK LerumFRIDA
19NT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
23UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
25UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
26NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
28-30UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
29-30ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA

JUL
3FGPKarlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
5-7UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
6UTRänneborgskampenEksjöEksjö Södra IKFRIDA
6UT+Sunne-SpelenSunneIFK SunneFRIDA
6UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
6UT+Baltic Sea Youth GamesKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
11UT+SommarspelenKristianstadÅhus FKFRIDA
13UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
14UT+Kalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
15FGPVarberg GPVarbergVarbergs GIFFRIDA
20-21UT+Leksands SparbanksspelLeksandLeksands FIKFRIDA
21UT+Ystad SpelenYstadYstads IFFRIDA
26-28 HAIS-spelenHässleholmHässleholms AIS 
27-28UT+Skövde UltrafestivalSkövdeTeam Ultrasweden LKFRIDA
27-28NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
28NT+Sundsvall Wind SprintSundsvallSundsvalls FIFFRIDA

AUG
3-4UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
3UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
3-4UT+Westinghouse GurkspelVästeråsVästerås FKFRIDA
10-11UT+Jennylunds SommarspelBohusBohus IFFRIDA
14UT+Tjejernas KvällStockholm/SSundbybergs IKFRIDA
16FGPGöteborg Grand PrixGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
16-17UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
17-18UT+WaplanspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
17UT+Strands UngdomsspelHudiksvallStrands IFFRIDA
17-18UT+NU SpelenTimråTimrå AIFFRIDA
17UT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
17UT+HellashoppetSätraHellas FKFRIDA
17-18UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
18UT+WSK-spelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
18UT+Falu sommarspelFalunFalu IKFRIDA
20NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
23UT+Vallentuna Hammer Challenge 3VallentunaVallentuna FKFRIDA
24-25UT+SurbullespelenNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
24UT+KräftspelenVillstadVillstad GOIFFRIDA
24UT+SäsongsmångkampenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
24UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
24-25UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
24-25 Norrlands 13-14 årHärnösandBrännans FF 
24UT+ÖstersjöspelenKarlshamnIF UddFRIDA
24UT+MosaikenspelenHedesundaHedesunda IFFRIDA
26UT+Vallentunakvällen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
27NTViking LinespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
31UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
31-1UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
31UT+NynässpelenNynäshamnÖsmo Nynäs FKFRIDA
31UTKilsbergskampenGarphyttanFjugesta IF, Wedevågs IFFRIDA
31-1UT+Stonehill GamesLerumIK LerumFRIDA

SEP
1UT+Lilla VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
1UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
7UT+Lilla BohusspelenUddevallaIK OrientFRIDA
7UT+KvantumspelenBålstaBålsta IKFRIDA
7-8 Götalands 13-14 årKalmarKalmar SK 
8UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
8UT+BrommaspelenStockholm/SBromma IFFRIDA
14UT+BjörknässpelenNackaBoo IF FIK, Hellas FriidrottsklubbFRIDA
14UT+RänneborgskastetEksjöEksjö Södra IKFRIDA
14-15UT+Varbergs mångkampVarbergVarbergs GIFFRIDA
14NTALJ OpenStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
15UTLilla McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
21UTKalmarspelen IT minneKalmarKalmar SKFRIDA
21UT+Tyresö KnattespelTyresöTyresö FKFRIDA
29UT+TAIF-spelenTranåsTranås AIFFRIDA

OKT
12UT+Varvetmilen/DMHalmstadHallands FIF, IFK HalmstadFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2019
Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
- Inomhus
Utomlands 2019
- Arena
- Inomhus
-
 Mara/halvmara



Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>