Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 6 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2019

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2019. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF).

Listan kompletteras allt eftersom tävlingsansökningar inkommer och godkänns. Har ni inte sökt sanktion än? I så fall kan ni göra det via FRIDA-systemet, läs mer här.


Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten)

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


APR
29UT+Vallentuna Hammer Challenge/INSTÄLLTVallentunaVallentuna FKFRIDA

MAJ
4UTLilla SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
4UT+JunespelenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
4UT+HellaskastetSätraHellas FKFRIDA
4-25   FRIDA
5UT+StenungsundsspelenStenungsundStenungsunds FI, Brattås CKFRIDA
11UT+MajspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
11-12UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
11UT+MälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
11UT+Kvilles VårtävlingGöteborgIF KvilleFRIDA
12UT+HagenspelenSkövdeIF HagenFRIDA
12UTVårkampenHässleholmHässleholms AIS 
15UT+Hais Onsdagstävling 2HuddingeHuddinge AISFRIDA
15NTArenamilenVallentunaVallentuna FKFRIDA
18-19UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIKFRIDA
18-19UT+Stora TurebergskastetSollentunaTurebergs FKFRIDA
18UT+4H-spelenNorrtäljeRånäs 4 HFRIDA
18UT+NU kastetTimråTimrå AIFFRIDA
18UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
18UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
18-19UT+PannkaksspelenEslövEslövs AIFRIDA
18UT+BoregalanTorsbySK BoreFRIDA
18UTKraftmätningen kvalNyköpingNyköpings BIS 
18UTKraftmätningen kvalUmeåUmedalens IF 
19UT+NyckelspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA
19UT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
19UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
19   FRIDA
19UT+Kullings-spelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
19UT+Danderyds UngdomsspelDanderydDanderyds SK FIFFRIDA
21UT+Heleneholms vårtävlingMalmöHeleneholms IFFRIDA
25UT+VårkastetBålstaBålsta IKFRIDA
25UT+Katrineholms-spelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
25UT+GIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
25UT+TrekungakastetKungälvKongahälla AIKFRIDA
25UTKraftmätningen kvalPiteåPiteå IF 
25UTSundbybergs UngdomsspelSundbybergSundbybergs IKFRIDA
25-26UT+StorsjöspelenKrokomÖstersunds GIFFRIDA
25NTStavHOPPETHuddingeHuddinge AISFRIDA
25UTLaholmskampenLaholmLaholms IF 
26UT+East Sweden GamesLinköpingLinköpings GIFFRIDA
26UT+SäterspelenSäterSäters IF FriidrottsklubbFRIDA
26UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
29UT+Vallentuna Hammer Challenge 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
30UT+B-Tex CupVillstadVillstad GoIFFRIDA
30VT+10 000m DM/VDMLundBjörnstorps IFFRIDA
30DLBAUHAUS-galanStockholm/SSpårvägens FKFRIDA

JUN
1-2UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
1UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
1UT+Stefan HolmsspelenKilKils AIKFRIDA
1UTKraftmätningen kvalBoråsIK Ymer 
1UTKraftmätningen kvalLjungbyLjungby FIK 
2UT+ContactspelenOlofströmUoF ContactFRIDA
2UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
2UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
3UT+Vallentunakvällen 1VallentunaVallentuna FKFRIDA
4NT+RåslättsspelenJönköpingJönköpings FriidrottskretsFRIDA
6UT+NationaldagskampenGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
6NT+SkararacetSkaraIstrums SKFRIDA
6UT+Tyresö Ungdoms- och VeteranspelTrollbäckenTyresö FKFRIDA
6UT+LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
6UTRågsveds IF Open LeagueHagsätraRågsveds IFFRIDA
6UT+Edet SpelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UTKraftmätningen kvalHelsingborgIFK Helsingborg 
6UTKraftmätningen kvalBålstaF Bålsta IK 
7-9UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
8-9UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
8-9UT+SävedalsspelenSävedalenSävedalens AIKFRIDA
9UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIK 
12-16UT+Järva IdrottsveckaSpångaIF Rinkeby Run, Kista SCFRIDA
12UT+Resultattävling 2Hässelby IPHässelby SKFRIDA
14-16UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
15-16UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
15-16UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
15UT+Habo ChallengeHaboHabo FIF 04FRIDA
15UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
15-16UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
15UT+Niklas MinneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
15UT+Närkespelen/INSTÄLLTHallsbergStocksäters IF, Åsbro GOIFFRIDA
15-16UT+GutegalanVisbyVisby IF GuteFRIDA
15UTKraftmätningen kvalSöderhamnSöderhamns IF 
15UT+AngeredsspelenAngeredAngereds ISFRIDA
15-16UT+Mitt Norden CupSundsvallSundsvalls FIFRIDA
16UT+Nobelspelen/INSTÄLLTKarlskogaKarlskoga FI 
18FGPSollentuna GPSollentunaHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
19NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK LerumFRIDA
19NT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
23UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
25UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
25NTLånglöparnas KvällEnskedeFK StudenternaFRIDA
28-30UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
29-30ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA

JUL
3FGPKarlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
5-7UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
6UTRänneborgskampenEksjöEksjö Södra IKFRIDA
6UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
6UT+VingaspelenÖrnsköldsvikIF VingarnaFRIDA
6UT+Baltic Sea Youth GamesKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
7UT+Sunne-SpelenSunneIFK Sunne FIKFRIDA
7UT+KvarnsvedenspelenBorlängeKvarnsvedens GoIF 
10UT+Rehearsal event U23GävleGefle IFFRIDA
11UT+SommarspelenKristianstadÅhus FKFRIDA
12UT+HoppsanLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
13UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
14UT+Kalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
14UTSäsongsmångkampenKalmarKalmar SK 
15FGPVarberg GPVarbergVarbergs GIFFRIDA
17UT+Rehearsal U20BoråsIK YmerFRIDA
20-21UT+SparbanksspelenLeksandLeksands FIKFRIDA
21UT+Ystad SpelenYstadYstads IFFRIDA
26-28UT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AIS 
27-28NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
28NT+Sundsvall Wind SprintSundsvallSundsvalls FIFFRIDA
30UT+Enskede IP-tävling 1EnskedeHammarby IFFRIDA
31UT+Enskede IP-tävling 2EnskedeHammarby IFFRIDA
31NTFriidrottskväll på StadionStockholm/SIFK Lidingö 

AUG
3-11UT+Javelin Academy ChallengeLidingöIFK LidingöFRIDA
3UT+Sky Is The LimitMölndalMölndals AIKFRIDA
3-4UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
3UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
3-4UT+Westinghouse GurkspelVästeråsVästerås FKFRIDA
10-11UT+Jennylunds SommarspelBohusBohus IFFRIDA
14UT+Tjejernas KvällSätraSundbybergs IKFRIDA
16fGPGöteborg Grand PrixGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
16-17UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
17-18UT+WaplanspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
17UT+Strands UngdomsspelHudiksvallStrands IFFRIDA
17UT+Mälarspelen/INSTÄLLTEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
17-18UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
17UT+Hellashoppet/INSTÄLLTSätraHellas FKFRIDA
17-18UT+Götas UngdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18UT+Falu sommarspelFalunFalu IKFRIDA
18UT+WSK-spelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
20NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
23UT+Vallentuna Hammer Challenge 3VallentunaVallentuna FKFRIDA
24UT+Kräftspelen/INSTÄLLTVillstadVillstad GOIFFRIDA
24UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
24UT+Säsongsmångkampen/INSTÄLLDLinköpingLinköpings GIFFRIDA
24UT+ÖstersjöspelenKarlshamnIF UddFRIDA
24-25UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
24UT+MosaikenspelenHedesundaHedesunda IFFRIDA
24-25UT+SurbullespelenNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
24UT+Sydsvenska Ungdomsspelen/INSTÄLLTLundIFK Lund 
24UT+Stavhopp i TäbyTäbyTäby IS FriidrottsklubbFRIDA
25UT+HerrljungaspelenHerrljungaHerrljunga SK 
26UT+Vallentunakvällen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
27NTViking LinespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
28NTEntimmeslöpningSundbybergSundbybergs IKFRIDA
31UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
31UT+NynässpelenNynäshamnÖsmo Nynäs FriidrottsklubbFRIDA
31-1UT+NU Spelen/INSTÄLLTTimråTimrå AIFFRIDA
31-1UT+Stonehill GamesLerumIK LerumFRIDA

SEP
1UT+KilsbergskampenGarphyttanFjugesta IF, Wedevågs IFFRIDA
1UT+Lilla vänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
1UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
1UT+SeptemberhoppetLidingöIFK LidingöFRIDA
6-7UT+KringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
7UT+Septemberhoppet 2LidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
7UT+Lilla BohusspelenUddevallaIK OrientFRIDA
7-8 Norrlands 13-14 årHärnösandBrännans FF 
7-8 Götalands 13-14 årKalmarKalmar SK 
7UT+KvantumspelenBålstaBålsta IKFRIDA
8UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
8UT+BrommaspelenStockholm/SBromma IFFRIDA
14UT+BjörknässpelenBjörknäsBoo IF, Hellas FKFRIDA
14UT+RänneborgskastetEksjöEksjö Södra IKFRIDA
14-15UT+Varbergs mångkampVarbergVarbergs GIFFRIDA
14NTALJ OpenStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
14-15 Svealands 13-14 årVästeråsVästerås FK 
15UTLilla McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
15UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
21UT+Tyresö Knattespel/INSTÄLLTTyresöTyresö FKFRIDA
21UTKalmarspelen IT minneKalmarKalmar SKFRIDA
21-22UT+Stockholmskampen finalEnskedeHammarby IFFRIDA
21UT+NärkespelenHallsbergStocksäters IF, Åsbro GIF 
22UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA
29UT+TAIF-spelenTranåsTranås AIFFRIDA

OKT
2UT+Veckans gren diskus spjut kulaLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
12UT+Castorama/INSTÄLLTHässelbyHässelby SKFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2019
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
- Inomhus
Utomlands 2019
- Arena
- Mara/halvmara
- Inomhus
Sverige 2020
- Centralt program
- Inomhus


Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>