Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 26 januari 2020

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2020

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2020. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF).

Listan kompletteras allt eftersom tävlingsansökningar inkommer och godkänns. Har ni inte sökt sanktion än? I så fall kan ni göra det via FRIDA-systemet, läs mer här.


Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten)

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


APR
25UT+PalmkastetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
26   FRIDA

MAJ
3UT+Aimsoft GamesVästeråsVästerås FKFRIDA
9UT+Kvilles VårtävlingGöteborgIF KvilleFRIDA
9UT+MälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
9UTLilla SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
9UT+JunespelenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
10UT+StenungsundsspelenStenungsundBrattås CK, Föreningen Stenungsunds FriidrottFRIDA
10UTVårkampenHässleholmHässleholms AISFRIDA
13NTArenamilenVallentunaVallentuna FKFRIDA
16UTSundbybergs UngdomsspelSundbybergSundbybergs IKFRIDA
16-17UT+PannkaksspelenEslövEAI FriidrottsföreningFRIDA
16UT+NU kast medTimtåTimrå AIFFRIDA
16UT+Rånäs 4H-spelenNorrtäljeRånäs 4 HFRIDA
16UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
16UT+VårkastetBålstaBålsta IKFRIDA
16UT+GIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
16UT+BoregalanTorsbySK Bore TorsbyFRIDA
16-17UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIKFRIDA
16UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
17UT+KullingsspelenHerrljungaHerrljunga SK 
17UT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
17UT+DanderydsspelenDanderydDanderyds SKFRIDA
17UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
19UT+Heleneholms vårtävlingMalmöHeleneholms IFFRIDA
21UT+B-Tex CupVillstadVillstad GIF 
23UT+LaholmskampenLaholmLaholm IF FIKFRIDA
23NTStavHOPPETHuddineHuddinge AISFRIDA
23UT+HagenspelenSkövdeIF Hagen FIKFRIDA
24IAAFBAUHAUS-galanStockholmSpårvägens FKFRIDA
30 Kraftmätningen kvalNyköpingNyköpings BIS 
30UT+Tyresö UngdomsspelTyresöTyresö FKFRIDA
30UT+TrekungakastetKungälvKongahälla AIKFRIDA
30-31UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
30UT+Katrineholms-spelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
31UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
31UT+SäterspelenSäterSäters IFFRIDA
31UT+InvigningsspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
31UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA

JUN
1UT+Vallentunakvällen 1VallentunaVallentuna FKFRIDA
5-7UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
6UT+VingaspelenÖrnsköldsvikIF VingarnaFRIDA
6-7UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
6-7UT+NationaldagskampenGöteborgIFK GöteborgFRIDA
6UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
6-7UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
6NT+SkararacetSkaraIstrums SKFRIDA
6UT+LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
6UT+EdetspelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UT+Kringelspelen m KringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+Stefan HolmsspelenKilKils AIKFRIDA
7UT+ContactspelenOlofströmUoF ContactFRIDA
7UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
12-14UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
13NT+Habo Challenge HaboHabo FIF 04FRIDA
13-14UT+SävedalsspelenSävedalenSävedalens AIKFRIDA
13UT+Niklas MinneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
13-14UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
13-14UTSpjutskolanSödertäljeSödertälje IFFRIDA
13UT+GrosvadskampenFnispångFinspångs AIKFRIDA
13-14UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
13-14UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
13-14UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
13UT+NärkespelenHallsbergÅsbro GOIF, Stocksäters IFFRIDA
13-14UT+AngeredsspelenAngeredAngereds ISFRIDA
13-14UT+GutegalanVisbyVisby IF GuteFRIDA
16GPSollentuna GPSollentunaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
16UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
17NT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
17NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK LerumFRIDA
21UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
23NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
26-28UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
27-28ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
28UTRänneborgsmångkampenEksjöEksjö Södra IKFRIDA

JUL
3-5UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte IS 
5UT+KvarnsvedenspelenBorlängeKvarnsvedens GoIF 
8UT+Karlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
11UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
11UT+Sunne-SpelenSunneIFK SunneFRIDA
18UT+Kalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
18-19UT+SparbanksspelenLeksandLeksands FIKFRIDA
19UT+YstadspelenYstadYstads IFFRIDA
24-26NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
24-26NT+GavlehovsspelenGävleGefle IF FiFFRIDA
25-26NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
26NT+Sundsvall Wind SprintSundsvallSundsvalls FIFRIDA

AUG
1UT+ÖbackaspelenHärnösandBrännans FFFRIDA
1-2UT+Westinghouse GurkspelVästeråsVästerås FKFRIDA
1UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
7-9UT+Tjalves SurbullespelNorrköpingTjalve IF Norrköping 
8-9UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIF 
8-9UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
12UT+Tjejernas KvällStockholmSundbybergs IKFRIDA
15UT+NobelspelenKarlskogaKarlskoga FIFFRIDA
15-16UT+NU spelen 2020TimråTimrå AIFFRIDA
15UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
15UT+Strands Ungdomsspel 2020HudiksvallStrands IFFRIDA
15UT+KräftspelenSmålandsstenarVillstad GOIFFRIDA
15-16UT+Jennylunds SommarspelBohusBohus IFFRIDA
15-16UT+Tibble OpenTäbyTäby ISFRIDA
16UT+Falu SommarspelFalunFalu IKFRIDA
16UT+WSK-spelenVärnamoWärnamo SK 
16UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
22-23UT+WaplanspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
22-23UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
22UT+NynässpelenNynäshamnÖsmo Nynäs FriidrottsklubbFRIDA
22UT+MosaikenspelenHedesundaHedesunda IFFRIDA
24UT+Vallentunakvällen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
25NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
26NTEntimmeslöpningSundbybergSundbybergs IKFRIDA
27NTViking Line SpelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
28-30UT+Sydsvenska UngdomsspelenLundIFK LundFRIDA
29-30UT+Stonehill GamesLerumIK LerumFRIDA
30UT+BålstaspelenBålstaFöreningen Bålsta IdrottskamraterFRIDA
31UT+Vallentuna Hammer ChallengeVallentunaVallentuna FKFRIDA

SEP
5UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
6UT+BrommaspelenStockholm/SBromma IFFRIDA
6UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
6UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
6UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
6UT+RänneborgskastetEksjöEksjö Södra IKFRIDA
12NTALJ OpenStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
12-13UT+Varbergs mångkampVarbergVarbergs GIFFRIDA
12UT+BjörknässpelenNackaHellas FK, Boo IFFRIDA
19UT+Kalmarspelen IT´s minneKalmarKalmar SKFRIDA
20UTLilla McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
20UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA
27UT+Taif-spelenTranåsTranås AIFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2020
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2020
Inomhus


 

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>