Fredag 1 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Sverige Långlopp 2009

Uppdaterat: 28 maj 2009

Kontaktperson SFIF Tävling: Gunilla Dahlén (se högerspalten).

Nedan redovisas samtliga långlopp 2009 som har fått SFIF-sanktion.

Ev önskemål från arrangör om ändring i något avseende skall anmälas till distriktet och till Gunilla Dahlén på SFIF Tävling.

I listan markeras ändringar genom fet stil.

Databas med alla tävlingar inklusive klasser/sträckor.

Beteckningar
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Gr = Grabblopp
Un = Ungdomslopp

(Observera att vid halvmaror/maror ofta erbjuds även kortare sträckor!)


JAN
10 Bore Cup 2VallentunaVallentuna FK 

MAR
14UltSkövde 6 timmarsSkövdeTeam Ultrasweden LK 
15 Två sjöar runtSundbybergSundbybergs IK 
21UltTäby Extreme ChallengeTäbyTäby IS 
22 GöteborgsVarvets SeedningsloppGöteborgGöteborgs FIF 
28MVällingby MarathonVällingbyDuvbo IK 
29 PremiärmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 

APR
4 StartmilenÖrebroIF Start 
10 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IK 
13 PåsksmällenEnhörnaEnhörna IF 
18 OlympiatravsjoggenMölndalMölndals AIK 
18M HHeleneholms MarathonMalmöHeleneholms IF 
19 Göteborg Cross CountryGöteborgSävedalens AIK 
25 PorsörundanLuleåLulekamraternas MLK 
25M HSkövde MarathonSkövdeIFK Skövde FK 
25M HSätermaranSäterSäters IF 
25HKungsbackaloppetKungsbackaIF Rigor 
25 LerumsloppetLerumIK Lerum FI 

MAJ
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SK 
1 VäxjöloppetVäxjöIFK Växjö 
1 SköldingevarvetSköldingeSköldinge IF 
2 Ältasjön RuntÄltaÄlta IF 
3 KvantumloppetHuddingeHuddinge AIS 
3HGävle halvmaratonGävleIF Skade, Hemlingby LK, Gävle GIK 
3 GranitloppetBovallstrandIK Granit 
3 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings IS 
4TjVår RusetMalmöMalmö AI 
5TjVår RusetHalmstadHalmstad OK 
5 Dahllöfs Mosse RuntTrollhättanLK TV-88 
6 Grabbataget/TösarännetBoråsIK Ymer 
6TjVår RusetGöteborgIK Vikingen 
7TjVår RusetVänersborgVänersborgs SK 
7GrGrabbhalvanNorrköpingIK Norrköping Friidrott 
9HNäshulta halvmaratonNäshultaNäshulta GIF 
9 Ludvika StadsloppLudvikaLudvika FFI 
9UltMellsta Ultra /INSTÄLLTBorlängeKvarnsvedens GoIF 
9 SpringtimeMariestadMariestads AIF 
9 SpringtimeHelsingborgIFK Helsingborg 
9 LundaloppetLundIFK Lund 
9 Spring CrossStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
9UltLidingö UltraLidingöIFK Lidingö 
9HKungsholmen RuntStockholmFK Studenterna 
9 Wärnamo KvartsmarathonVärnamoWärnamo SK 
9 Kumla StadsloppKumlaKumla SF 
9HVännäs HalvmarathonVännäsVännäs FI 
9 Stadsloppet ÖsthammarÖsthammarÖsthammars FI 
10HKanallöpetLjungsbroBorensbergs IF 
11TjVår RusetVäxjöIFK Växjö 
12TjVår RusetJönköpingIK Hakarpspojkarna 
13TjVår RusetKarlstadIF Göta Karlstad 
13TjTjejrusetFalunFalu IK 
14TjVår RusetÖrebroKFUM Örebro 
16HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIF 
17UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIF 
17 Rösjöloppet / INSTÄLLTINSTÄLLTTurebergs FK 
17TjHässleholms tjejmilHässleholmHässleholms OK 
18TjVår RusetGävleGefle IF 
19 MilspåretStockholmSpårvägens FK, Stockholms Studenters IF 
19TjVår RusetVästeråsVästerås FK 
19 BlodomloppetUmeå  
21 MilkojoggenÅsTrångsvikens IF 
21 MilterrängenTibroTibro AIK 
21 TolvanloppetBrommaBromma IF 
21 GullviveloppetBrösarpAndrarums IF 
23 ÖsmoloppetÖsmoÖsmo FIK 
24 BotkyrkamilenNorsborgTullinge-Tumba FF 
24 KälagåtteHammarstrandRagunda IF 
26-27TjVår RusetStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
26 BlodomloppetMalmöHeleneholms IF 
26TjTjejknäckenSimrishamnSimrishamns AIF, F&S Simrishamn 
27TjDrottning MargaretaloppetKalmarKalmar SK 
27 BlodomloppetGöteborgÖrgryte IS 
28 BlodomloppetLinköpingIK Akele 
28TjVår RusetNorrköpingGoIF Tjalve 
28GrGrabbhalvanÖrebroNärkes FIF 
29 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IK 
30 England runtMarkarydMarkaryds FK 
30MStockholm MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
30 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IF 
30HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott Luleå 
31UnStockholm Mini MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 

JUN
1 BlodomloppetHudiksvallStrands IF 
1TjVår RusetUppsalaKorpen Uppsala MIF 
2 LinnealunkenNybroGlasrikets RC 
2TjVår RusetSundsvallSundsvalls OK 
2 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIF 
3TjTjejlunkenVetlandaOK Njudung 
3 SommarterrängenVallentunaVallentuna FK 
3TjVår RusetUmeåIKS Umeå 
3 BlodomloppetUppsalaUpsala IF 
4 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FK 
4TjVår RusetLuleåF Studentidrott Luleå 
6 Sverigeloppet / INSTÄLLTINSTÄLLTHammarby IF 
6 NationalloppetFilipstadFilipstads IF 
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus 
7 DjurmolunkenDjurmoDjurmo-Sifferbo IF 
10 BlodomloppetStockholmIFK Lidingö 
11TjVår RusetVisbyGotlands FIF 
12 ViolloppetFlenFlens FS, Forssa IK 
13MSala Silver MarathonSalaIFK Sala 
13 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta Karlstad 
13UnKarlstad MiniloppKarlstadIF Göta Karlstad 
13 Malmö 10KMalmöMalmö AI 
16 ParloppetStockholmHässelby SK, Spårvägens FK, Fredrikshofs FI 
18 Kalmar MidsommarloppKalmarKalmar OK 
19 BorejoggenTorsbySK Bore 
19 Orsa Kajt'nOrsaOrsa IF, Orsa SK 
26 Team Sportia-loppetKirunaIFK Kiruna 
26 MidnattsloppetKvänumKvänums IF 
26 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OK 
26 Kisa StadsloppKisaKisa SK 
27HE20-loppetGöteneOK Klyftamo 
27M,HArctic Circle MarathonÖverkalixÖverkalix IF 

JUL
1 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OK 
2 RoslagsnattaNorrtäljeRånäs 4H 
3 StartskottetKristianstadOK Pan-Kristianstad 
3 ByrundanGamlebyGamleby OK 
4 MarknadsjoggenPajalaLiviöjärvi IF 
4 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LK 
7 WallanderloppetYstadYstads IF 
11 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIF 
15 VictorialoppetBorgholmIFK Borgholm 
17 KraftprovetTrollhättanTrollhättans IF, Trollhättans SOK 
17 Carlshamns midnattsloppKarlshamnIF Udd 
18 Hornsjön RuntLöttorpHögby IF 
25MÖlands MarathonLöttorpHögby IF 
25 Falkenbergs stadsloppFalkenbergFalkenbergs IK 
25HVisby HalvmarathonVisbyP 18 IK 
25HBaltzarloppetMotalaMotala AIF 
25UltHallsbergs UltraHallsbergÖstansjö SK 
25M HEcco Östersund MarathonÖstersundMarieby GoIF 

AUG
4 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SK 
6 Kalasmilen/KalasjoggenLuleåBergnäsets AIK 
8M,HHöga Kusten MarathonNordingråNordingrå SK 
8 MorarundanMoraIFK Mora 
8 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IF 
14 OxelöloppetOxelösundSLK Oxelösund 
15UltKraftloppetFinspångFinspångs AIK 
15HPrinsens MinneHalmstadHalmstad Garnisons IF 
15 Midnattsloppet StockholmStockholmHammarby IF 
15HRun to the Beat / INSTÄLLTMalmöHeleneholms IF 
19 BlodomloppetJönköpingHovslätts IK 
20 HälsoloppetHuddingeHuddinge AIS 
20 BlodomloppetÖrebroIF Start 
21 VP-milenVetlandaOK Njudung 
22 Telge StadsloppSödertäljeEnhörna IF, Södertälje IF 
22 Midnattsloppet GöteborgGöteborgGöteborgs FIF 
22MMariestads marathonMariestadMariestads AIF 
22HÅ-stadsloppetÖrebroKFUM Örebro 
22 SundsvallsloppetSundsvallSundsvalls FI 
26 Söderköpings stadslopp / INSTÄLLTSöderköpingIK Norrköping Friidrott 
26 BlodomloppetVisbyVisby IF Gute 
27 MjölbyfemmanMjölbyIK Akele 
27 BlodomloppetVästeråsVästerås FK 
28-6UltSpring för barnens skullGöteborgVi Som Springer LLK 
29 Edet RuntLilla EdetIK Bergaström 
29UnLuleluffenLuleåOK Renen 
29 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK Trelleborg 
29 Vallentuna flåsVallentunaVallentuna FK 
30TjTjejmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
30 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IK 

SEP
1TjI Form loppetMalmöMalmö AI 
5 StålisloppetSandvikenHögbo GIF 
5 KretsloppetBoråsIK Ymer 
5 JärnaloppetJärnaJärna SK 
12 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IF 
12 FormtoppenSälenSälens IF 
12 RådalunkenLidköpingLidköpings VSK 
12HStockholm HalvmarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
12UltUppsala Monster Tur 100 kmUppsalaRånäs 4H 
12 Dow Live Earth Run For WaterStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
12HNorasjön runtNoraIFK Nora 
13 BrottbyrundanBrottbyBrottby SK 
19 MälarömilenEkeröMälarö SOK 
19UnKalvrusetKarlstadIF Göta Karlstad 
19 TjurrusetKarlstadIF Göta Karlstad 
19HSkanör-Falsterbo RuntFalsterboIK Finish 
19M HSkräcklanmaranVänersborgLK TV-88 
20 HagenloppetSkövdeIF Hagen 
20 Kymlingeloppet fd SundbybergsterrängenSundbybergSundbybergs IK 
20 SunnerboloppetLjungbyLjungby FIK, FK Finn 
26 SollidenloppetBorgholmIFK Borgholm 
26 LidingöloppetLidingöIFK Lidingö 
27TjLidingö TjejloppLidingöIFK Lidingö 
27UnLilla LidingöloppetLidingöIFK Lidingö 

OKT
3 Stockholmsmilen / INSTÄLLTINSTÄLLTFredrikshofs FI 
3 MössebergslunkenFalköpingIK Wilske 
3 Jubileumsloppet-Mora långaMoraIFK Mora 
4 Lilla Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FF 
9 Lights in Alingsås / INSTÄLLTINSTÄLLTAlingsås IF 
10MUmemaranUmeåJalles TC 
10M,HGöteborg MarathonGöteborgSolvikingarna 
11 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SK 
11 HässelbyloppetHässelbyHässelby SK 
17 Tjur Ruset / Kalv RusetStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
17HBålsta halvmarathonBålstaF Bålsta IK 
17 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIK 
17MVäxjö MarathonVäxjöVäxjö LK 
18 HöstmilenÅbyÅby SOK 
18 HellasloppetNackaHellas FK 
24 BillingehusloppetSkövdeIFK Skövde SK 
25 YddingeloppetBaraHeleneholms IF 
25 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FF 
31 GranebergsvarvetUppsalaUpsala IF 
31 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIK 
31 FinalloppetGöteborg/SkatåsGöteborgs SK 

NOV
1M,HBromölla marathonBromöllaRyssbergets IK 
7 SkanneloppetÅstorpIS Skanne 
7MVintermarathonBorlängeKvarnsvedens GoIF 
14 TömilenStockholmFK Studenterna 

DEC
12M,HLuciamarathonBovallstrandIK Granit 
12 LucialoppetVisbyP 18 IK 
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarna 
31 SylvesterloppetOlofströmUF Contact 
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FK 

 
- Aktuellt just nu
Sverige 2014
Centralt program
Inomhus
Arena
Samtliga långlopp
Stafetter
Utomlands 2014
Inomhus
Arena
Marathon / Halvmarathon
Sverige 2015
Centralt program
 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


 


Allmänt tävling
Mästerskap/Landskamper
Folksam GP
Arena/Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


 

Sverige: Långlopp