Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 20 oktober 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2010

Kontaktperson SFIF Tävling: Gunilla Dahlén (se högerspalten).

Nedan redovisas samtliga långlopp 2010 som har sökt SFIF-sanktion.

Eftersom vi i år har arbetat med både det nya IT-systemet FRIDA och blanketter ber vi alla arrangörer att noga kontrollera att de tävlingar ni ansökt om finns med i tävlingsprogrammet.

Ev önskemål från arrangör om ändring i något avseende skall anmälas till distriktet och till Gunilla Dahlén på SFIF Tävling.

I listan markeras ändringar genom fet stil.

Databas med alla tävlingar inklusive klasser/sträckor.

Beteckningar
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Gr = Grabblopp
Un = Ungdomslopp

(Observera att vid halvmaror/maror ofta erbjuds även kortare sträckor!)


FEB
6 Bore CupVallentunaVallentuna FK 

MAR
13UltSkövde 6 timmarsSkövdeTeam Ultrasweden LK 
21 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IK 
21 GöteborgsVarvets SeedningsloppGöteborgGöteborgs FIF 
28 PremiärmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 

APR
2 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IK 
5 PåsksmällenEnhörnaEnhörna IF 
10 StartmilenÖrebroIF Start 
10MVällingby marathonVällingbyDuvbo IK 
10UltTäby Extreme ChallengeTäbyTäby IS 
10 VällingbyMilenVällingbyDuvbo IK 
10MHeleneholms marathonMalmöHeleneholms IF 
11 RunrundanVallentunaVallentuna FK 
17UltKarlstad 6-timmars 2 / INSTÄLLTINSTÄLLTIF Göta Karlstad 
17 KvantumloppetHuddingeHuddinge AIS 
17 Olympiatravsjoggen/INSTÄLLTMölndalMölndals AIK 
18 Göteborg Cross CountryGöteborgSävedalens AIK 
18 Run for waterStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
24HKungsbackaloppetKungsbackaIF Rigor 
24M,HSkövde MarathonSkövdeIFK Skövde FK 
24 Kumla StadsloppKumlaKumla SF 
24M,HSätermaranSäterSäters IF 
24 LerumsloppetLerumIK Lerum FI 
24 PorsörundanLuleåLulekamraternas MLK 

MAJ
1 SköldingevarvetSköldingeSköldinge IF 
1 VäxjöloppetVäxjöIFK Växjö 
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SK 
1HSundsvall HalvmarathonAlnöSundsvalls FI 
1M,HSunne LöparfestSunneSunne LK, IK Fryken 
1 Ältasjön RuntÄltaÄlta IF 
2 JubileumsterrängenLidköpingLidköpings IS 
2 Spring i benenBorlängeKvarnsvedens GoIF 
3TjVår RusetMalmöMalmö AI 
4 Dahlöfs Mosse RuntTrollhättanLK TV-88 
4TjVår RusetHalmstadHalmstad OK 
5TjVår RusetVäxjöIFK Växjö 
5 Grabbataget/TösarännetBoråsIK Ymer 
6GrGrabbhalvanNorrköpingIK Norrköping FI 
6TjVår RusetJönköpingIK Hakarpspojkarna 
8UltLidingö UltraLidingöIFK Lidingö 
8HKungsholmen RuntStockholmFK Studenterna 
8 SpringCrossStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
8 StadsloppetÖsthammarÖsthammars FI 
8 NäsetloppetVästra FrölundaNäsets SK 
8 ÄlvängenloppetÄlvängenAle 90 IK 
8 SpringtimeMariestadMariestads AIF 
8 Ludvika StadsloppLudvikaLudvika FFI 
8 SpringtimeHelsingborgIFK Helsingborg 
8 LundaloppetLundIFK Lund 
8 Wärnamo kvartsmarathonVärnamoWärnamo SK 
8 GranitloppetBovallstrandIK Granit 
9HGävle HalvmarathonGävleIF Skade, Hemlingby LK, Gävle GIK 
9 PremiärloppetGöteborgSävedalens AIK 
9HKanallöpetLjungsbroLjungsbro FK 
10TjVår RusetGöteborgIK Vikingen 
11TjVår RusetVänersborgVänersborgs SK 
16TjHässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OK 
17TjVår RusetGävleGefle IF 
18TjVår RusetVästeråsVästerås FK 
18TjTjejknäckenSimrishamnSimrishamns AIF 
19TjDrottning MargaretaloppetKalmarKalmar SK 
19TjVår RusetÖrebroKFUM Örebro 
20TjTjejrusetFalunFalu IK 
20TjVår RusetKarlstadIF Göta Karlstad 
20 BlodomloppetUmeå  
22 TolvanloppetBrommaBromma IF 
22HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIF 
22HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott Luleå 
23UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIF 
23 TäbyloppetTäbyTäby IS 
24TjVår RusetUppsalaKorpen Uppsala MIF 
24 BlodomloppetHudiksvallStrands IF 
25 MilSpåretStockholmSpårvägens FK, Stockholms Studenters IF 
25 BlodomloppetMalmöHeleneholms IF 
25TjVår RusetSundsvallSundsvalls OK 
26 S:t Hans ExtremeLundLunds OK 
26TjVår RusetUmeåIKS Umeå 
26 BlodomloppetKarlskronaKA 2 IF 
27GrGrabbhalvanÖrebroNärkes FIF 
27 BlodomloppetLinköpingIK Akele 
27TjVår RusetLuleåF Studentidrott Luleå 
28 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IK 
28 KarnevalsloppetAvestaAvesta OK 
29 ÖsmoloppetÖsmoÖsmo FIK 
29 England RuntMarkarydMarkaryds FK 
29 MilkojoggenÅsTrångsvikens IF 
29 BotkyrkamilenHallundaTullinge-Tumba FF 
29 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IF 

JUN
1 BlodomloppetUppsalaUpsala IF 
1-2TjVår RusetStockholm/FrescatiHässelby SK, Spårvägens FK 
1 LinnealunkenNybroGlasrikets RC 
2TjTjejlunkenVetlandaOK Njudung 
2 BlodomloppetGöteborgÖrgryte IS 
3TjVår RusetNorrköpingTjalve IF Norrköping 
3 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIF 
3 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FK 
5MStockholm MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
6UnStockholm Mini MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
6 NationalloppetFilipstadFilipstads IF 
6 DjurmolunkenDjurmoDjurmo-Sifferbo IF 
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus 
6 KarolinerjoggenDals RostockOK KroppefjällFRIDA
6 BåstadloppetBåstadBåstads GIF 
6 KarolinerjoggenDals RostockOK Kroppefjäll 
8 BlodomloppetLuleåLuleå LDK 
9 BlodomloppetStockholmIFK Lidingö 
10TjVår RusetVisbyGotlands FIF 
11 ViolloppetFlenFlens FS, Forssa IK 
12 Karlstad stadsloppKarlstadIF Göta Karlstad 
12UnKarlstad miniloppKarlstadIF Göta Karlstad 
12 ParadisloppetIngaröIngarö IF 
12TjTjejjoggenSjulsmarkSjulsmarks SK 
12 BroloppetMalmöMalmö AI 
15 ParloppetStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
19MSala SilvermarathonSalaIFK Sala 
20 Skepparholmen springer för ÖstersjönSaltsjö-BooBoo IF 
22 KanalrundanSöderköpingSkogspojkarnas OK 
25 BorejoggenTorsbySK Bore 
25 Orsa Kajt'nOrsaOrsa IF, Orsa SK 
26-27Ult24H Trollhättan +12H +6HTrollhättanVi Som Springer LLK 
30 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OK 

JUL
1 RoslagsnattaNorrtäljeRånäs 4H 
2 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OK 
2 Kisa StadsloppKisaKisa SK 
2 MidnattsloppetKvänumKvänums IF 
2 Team Sportia-loppetKirunaIFK Kiruna 
2UltLapland UltraAdakLönås IF 
3M,HArctic Circle MarathonÖverkalixÖverkalix IF 
3HSemesterhalvmaranKumlaKumla SF 
7 Tornedalen Cross Country TourÖvertorneåSK Gränsen, FK N 88 
9 StartskottetKristianstadOK Pan-Kristianstad 
9 ByrundanGamlebyGamleby OK 
10 MarknadsjoggenPajalaLiviöjärvi IF 
10 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIF 
10 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LK 
13 WallanderloppetYstadYstads IF 
15 VictorialoppetBorgholmIFK Borgholm 
16 KraftprovetTrollhättanTrollhättans IF, Trollhättans SOK 
17 Hornsjön RuntLöttorpHögby IF 
23 ÖstersjöloppetKarlshamnIF Udd 
24M,HEcco Östersund marathonÖstersundMarieby GoIF 
24MÖlands MarathonLöttorpHögby IF 
31HVisby HalvmarathonVisbyGotlands FIF 
31 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IK 
31HBaltzarloppetMotalaMotala AIF 

AUG
10 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SK 
11TjiForm-loppetSundbybergHässelby SK, Spårvägens FK 
12 HamnmilenLuleåBergnäsets AIK 
14M,HHöga kusten marathonNordingråNordingrå SK 
14 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IF 
14 MidnattsloppetStockholmHammarby IF 
18 BlodomloppetJönköpingHovslätts IK 
19 BlodomloppetÖrebroIF Start 
20 OxelöloppetOxelösundSLK Oxelösund 
20 VP-milenVetlandaOK Njudung 
21HPrinsens minneHalmstadHalmstad Garnisons IF 
21 Telge StadsloppSödertäljeEnhörna IF, Södertälje IF 
21 Tyresöloppet/INSTÄLLTINSTÄLLTHanvikens SK, Tyresö FK 
21MMariestads MarathonMariestadMariestads AIF 
21 LuleluffenLuleåOK Renen 
21 MidnattsloppetGöteborgGöteborgs FIF, Utby IK, Solvikingarna 
22 Ådalen Cross Country TourKramforsFK N 88 
25 BlodomloppetVisbyVisby IF Gute 
25 HälsoloppetHuddingeHuddinge AIS 
26 MjölbyfemmanMjölbyIK Akele 
26 BlodomloppetVästeråsVästerås FK 
26 JägarmilenKirunaIFK Kiruna 
28 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK Trelleborg 
28 Lidköpings maratonLidköpingLidköpings IS 
28 Edet runtLilla EdetIK Bergaström 
28HÅ-stadsloppetÖrebroKFUM Örebro 
29 Vallentuna FlåsVallentunaVallentuna FK 
29 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IK 
31TjiForm-loppetMalmöMalmö AI 

SEP
2TjiForm-loppetGöteborgIK Vikingen 
4 KraftloppetFinspångFinspångs AIK 
4 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AIS 
4 StålisloppetSandvikenHögbo GIF 
4 JärnaloppetJärnaJärna SK 
5TjTjejmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
5UnLilla TjejmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
8 KymlingeloppetSundbybergSundbybergs IK 
11 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IF 
11 Mora LångaMoraIFK Mora 
11HStockholm HalvmarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK, Tureberg FK 
11M,HSkräcklanmaranVänersborgLK TV-88 
11HNorasjön RuntNoraIFK Nora 
11 RådalunkenLidköpingLidköpings VSK 
11 Salomon TrailrunningJönköpingIK Hakarpspojkarna 
11UltKarlstad 6-timmarsKarlstadIF Göta Karlstad 
12 BrottbyrundanBrottbyBrottby SK 
18UltUppsala monster turUppsalaRånäs 4H 
18 KistaloppetStockholmHusby Marathon LS 
18 Mitt Hjärta-LoppetBollnäsRehns BK 
18HSkanör-Falsterbo runtSkanörIK Finish 
18 KretsloppetBoråsIK Ymer 
18 MälarömilenEkeröMälarö SOK 
18 TjurrusetKarlstadIF Göta Karlstad 
18UnKalvrusetKarlstadIF Göta Karlstad 
19 HagenloppetSkövdeIF Hagen 
19 SunnerboloppetLjungbyLjungby FIK 
22 5K@EASDStockholmSpårvägens FK 
24 LidingörusetLidingöIFK Lidingö 
25 LidingöloppetLidingöIFK Lidingö 
26TjLidingö TjejloppLidingöIFK Lidingö 
26UnLilla LidingöloppetLidingöIFK Lidingö 

OKT
2 SollidenloppetBorgholmIFK Borgholm 
2 MössebergslunkenFalköpingIK Wilske 
3 Lilla Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FF 
9MUmemaranUmeåJalles TC 
9M,HGöteborg MarathonGöteborgSolvikingarna 
10 HässelbyloppetHässelbyHässelby SK 
10 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SK 
16 Tjur RusetStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
16UnKalv RusetStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
16 Lights in AlingsåsAlingsåsAlingsås IF 
16 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIK 
16HBålsta HalvmaratonBålstaF Bålsta IK 
16MVäxjö MarathonVäxjöVäxjö LK 
16 NM KvalUddevallaHälle IF 
17 HellasloppetNackaHellas FK 
23 BillingehusloppetSkövdeIFK Skövde FK, IFK Skövde SK 
23 GranebergsvarvetUppsalaUpsala IF 
24 HöstmilenÅbyÅby SOK 
31 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FF 
31 YddingeloppetTorupHeleneholms IF 

NOV
6 SkanneloppetÅstorpIS Skanne 
6 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIK 
6 FinalloppetGöteborgGöteborgs SK 
7 Jätten Bule-löpetÖsterbymoIFK Österbymo 
13MVintermaranSalaIFK Sala 
14MBromölla MarathonBromöllaRyssbergets IK 
20 TömilenStockholmFK Studenterna 

DEC
11 LucialoppetVisbyP 18 IK 
11M,HLuciamarathonBovallstrandIK Granit 
31 SylvesterloppetOlofströmUF Contact 
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarna 
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FK 
31 Norbergs SylvesterloppNorbergNorbergs CK 

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2018
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus
Sverige 2019
Centralt program
- Inomhus


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


Långlopp
Stafetter


>