Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 december 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2011

Kontaktperson SFIF Tävling: Gunilla Dahlén (se högerspalten).

Nedan redovisas samtliga långlopp 2011 som har fått SFIF-sanktion.

Ev önskemål från arrangör om ändring i något avseende skall anmälas till distriktet och till Gunilla Dahlén på SFIF Tävling.


MAR
19 GöteborgsVarvets seedningslopp ÖstergötlandMantorpIK AkeleFRIDA
20 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
27 PremiärmilenStockholm/FrescatiSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA

APR
2 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
3 RösjöracetSollentunaLöpargymnasiets IFFRIDA
9 Vällingby MarathonVällingbyDuvbo IKFRIDA
9 VällingbymilenVällingbyDuvbo IKFRIDA
9 Täby Extreme ChallengeTäbyTäby ISFRIDA
9 Göteborg Cross CountryGöteborg/SkatåsSävedalens AIKFRIDA
9 PremiärloppetGöteborg/SkatåsSävedalens AIKFRIDA
9 Heleneholms MarathonMalmöHeleneholms IFFRIDA
14 LjusrusetÄlvsjöHellas FIKFRIDA
14 LjusrusetJärva (Tensta)Järva FIKFRIDA
14 LjusrusetGrimstaHässelby SKFRIDA
16 KungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
16 KvarnloppetJakobsbergTeam Skavsåret IFFRIDA
16 Kumla StadsloppKumlaKumla SFFRIDA
16 100kmTibroT Ultrasweden LK, Tibro AIKFRIDA
17 Run for Water/INSTÄLLTStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
17 ÄlglöpetSkärshultRydö ASKFRIDA
22 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
23 Backlöpningstävling/INSTÄLLTKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
25 Enhörnas PåsksmällEnhörnaEnhörna IFFRIDA
25 YstadTerrängenYstadYstads IFFRIDA
30 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
30 LerumsloppetLerumIK Lerum FIFRIDA
30 NeglingeloppetSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
30 SätermaranSäterSäters IFFRIDA
30 Skövde MarathonSkövdeIFK Skövde FKFRIDA
30 LaxaloppetHalmstadIFK HalmstadFRIDA

MAJ
1 VäxjöloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
2 Vår RusetMalmöMalmö AIFRIDA
3 Dahlöfs Mosse RuntTrollhättanLK TV-88FRIDA
3 Vår RusetHalmstadHalmstad OKFRIDA
4 Vår RusetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
4 GrabbatagetBoråsIK YmerFRIDA
5 Vår RusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
7 SpringCrossStockholm/FrescatiSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
7 Kungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
7 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
7 Wärnamo KvartsmarathonVärnamoWärnamo SKFRIDA
7 PorsörundanLuleåLulekamraternas MLKFRIDA
7 Sunne löparfestSunneSunne LK, IK FrykenFRIDA
7 ICA-loppetSundsvallSundsvalls FIFRIDA
7 StadsloppetÖsthammarÖsthammar FIFRIDA
7 Lidingö UltraLidingöIFK LidingöFRIDA
7 NäsetloppetVästra FrölundaNäsets SKFRIDA
8 Gävle Halv- & KvartsmarathonGävleHemlingby LK, Gävle GIK, IF SkadeFRIDA
8 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA
8 KanallöpetLjungsbro-BorensbergBorensbergs IFFRIDA
9 Vår RusetGöteborgIK VikingenFRIDA
10 Vår RusetVänersborgVänersborgs SKFRIDA
11 Vår RusetKarlstadIF GötaFRIDA
12 GrabbhalvanNorrköpingIK Norrköping FIFRIDA
12 Vår RusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
14 SpringtimeHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
14 VårlöpetLuleåLuleå LDKFRIDA
14 Ludvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
14 StrömmingsloppetVaxholmStrömmingsloppet ISFRIDA
14 SpringtimeMariestadMariestads AIFFRIDA
14 MilkojoggenÅsTrångsvikens IFFRIDA
14 SisujoggenForshagaSisu Forshaga SKFRIDA
15 StocksundsloppetStocksundIFK StocksundFRIDA
15 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
16 Vår RusetNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
17 Vår RusetVästeråsVästerås FKFRIDA
18 MilSpåretStockholm/DjurgårdenSpårvägens FK, Sthlms Studenters IFFRIDA
18 Vår RusetGävleGefle IFFRIDA
19 Vår RusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
21 Luleå StadsmaraLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
22 Botkyrkamilen/INSTÄLLTHallundaTullinge-Tumba FFFRIDA
22 Hässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
22 TäbyloppetTäbyTäby ISFRIDA
22 Mellan GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
22 Lilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
22 AIDS-loppetStockholmIF LinnéaFRIDA
23 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
24 TjejknäckenSimrishamnSimrishamns AIFFRIDA
24 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
24-25 Vår RusetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
25 BlodomloppetKarlskronaKA 2 IFFRIDA
25 Drottning MargaretaloppetKalmarKalmar SKFRIDA
25 TjejrusetFalunFalu IKFRIDA
26 GrabbhalvanÖrebroNärkes FIFFRIDA
26 Sankt Hans ExtremeLundLunds OKFRIDA
26 Vår RusetUppsalaKorpen Uppsala MotionsidrottsföreningFRIDA
26 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
27 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
27 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
28 England runtMarkarydMarkaryds FKFRIDA
28 Åsarpsloppet 2011ÅsarpRedvägs SKFRIDA
28 ÖsmoloppetÖsmoÖsmo Nynäs FIKFRIDA
28 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
28 Asics Stockholm MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
29 Stockholm Mini MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
29 DjurmolunkenDjurmoDjurmo Sifferbo IFFRIDA
30 Vår RusetLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
30 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
31 LinnealunkenNybroGlasrikets RCFRIDA
31 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA

JUN
4 Falu KalasloppFalunFalu IKFRIDA
4 Å-varvetEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6 BåstadloppetBåstadBåstads GIFFRIDA
6 KarolinerjoggenDals RostockOK KroppefjällFRIDA
7 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
7 BlodomloppetLuleåLuleå LDKFRIDA
8 BlodomloppetStockholm/DjurgårdenIFK LidingöFRIDA
8 TjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
9 ParloppetSolna/HagaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
9 BlodomloppetBorlängeStora Tuna IK, Kvarnsvedens GoIFFRIDA
9 Vår RusetVisbyGotlands FIFFRIDA
11 Team Sportia-loppetKirunaIFK KirunaFRIDA
11 ParadisloppetIngaröIngarö IFFRIDA
11 Sala Silvermarathon/INSTÄLLTSalaIFK SalaFRIDA
11 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
11 Lidingö On Tour seedningsloppSalaIFK SalaFRIDA
14 Lidingöloppet on Tour VästeråsVästeråsVästerås LKFRIDA
15 GrillfemmanNackaHellas FIKFRIDA
17 KurortsloppetFalköpingFalköpings AIKFRIDA
18 Niliterrängen/NilivaaraloppetNilivaara IPNiilivaara ISFRIDA
18 Ådalen Cross Country TourKramforsFK N88FRIDA
18 Lida BacksprintLida (Botkyrka)Tullinge-Tumba FFFRIDA
18 Lidingöloppet on Tour JönköpingJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
18 Karlstad MiniloppKarlstadIF GötaFRIDA
18 Karlstad StadsloppKarlstadIF GötaFRIDA
18 Arvika 100-Årslopp /INSTÄLLTArvikaKFUM ArvikaFRIDA
18 IndalsledenloppetBergeforsenBergeforsens SK, Indals-Lidens SK, Sundsvalls FI, Tynderö IKFRIDA
18 MalmöMilenMalmöMalmö LFFRIDA
21 OfferdalsmilenKaxåsOfferdals SKFRIDA
21 Lidingöloppet on tour SkövdeSkövdeIF HagenFRIDA
24 BorejoggenTorsbySK BoreFRIDA

JUL
1 Kisa StadsloppKisaKisa SKFRIDA
1 Midnattsloppet i KvänumKvänumKvänums IFFRIDA
1 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
2 SemesterhalvmaranKumlaKumla SFFRIDA
2 RunrundanVallentunaVallentuna FKFRIDA
2 Båstad MarathonBåstadBåstads GoIFFRIDA
2 Kustmaran/Kristianopel RuntKristianopelTeam Blekingarnas LFFRIDA
6 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
7 Roslags NattaNorrtäljeRånäs 4HFRIDA
8 StartskottetKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
8 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
9 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
9 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
12 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
16 Viby marathonÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
22 Baltic Midnight RaceKarlshamnIF UddFRIDA
23 Jämtland på fötterÖstersundMarieby GoIFFRIDA
23 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
29 Läckö-VarvetLidköpingKållandsö GoIFFRIDA
30 VildmarksmilenGävleHemlingby LKFRIDA
30 Ölands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
30 BaltzarloppetMotalaMotala AIFFRIDA
30 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
30 Visby HalvmarathonVisbyGotlands FIFFRIDA

AUG
3 KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
5 KullaloppetRörumSimrishamns AIF, Rörums SKFRIDA
6 Mora-LångaMoraIFK MorasFRIDA
6 Tällberg HalvmarathonTällbergLeksands OKFRIDA
6 MusselloppetLysekilStångenäs AISFRIDA
6 Höga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
9 KK-JoggenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
13 MidnattsloppetStockholmHammarby IFFRIDA
13 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IFFRIDA
13 Malmö HalvmarathonMalmöMalmö AI, Heleneholms IF, IK PallasFRIDA
17 iForm-loppetSundbybergSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
17 HamnmilenLuleåBergnäsets AIKFRIDA
17 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
18 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
19 VP-milenVetlandaOK NjudungFRIDA
20 Prinsens MinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
20 Telge StadsloppSödertäljeSödertälje IF, Enhörna IFFRIDA
20 Salomon Trail Tour - Skåne NÖKristianstadHärlövs IFFRIDA
20 KraftloppetFinspångFinspångs AIKFRIDA
20 Mariestads MarathonMariestadMariestads AIFFRIDA
24 BlodomloppetVisbyVisby IF GuteFRIDA
25 JägarmilenKirunaIFK KirunaFRIDA
25 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA
27 MidnattsloppetGöteborgGöteborgs FIF, Solvikingarna, Utby IKFRIDA
27 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
27 Mullsjö X-Trail ½ MarathonMullsjöMullsjö SOKFRIDA
27 Salomon Trail Tour GöteborgGöteborgSävedalens AIKFRIDA
28 Första Steget VäxjöVäxjöIFK VäxjöFRIDA
28 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IKFRIDA
30 iForm-loppetMalmöMalmö AIFRIDA
30 HälsoloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
31 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA
31 iForm-loppetGöteborgIK VikingenFRIDA

SEP
3 Karlstad 6-timmarsKarlstadIF GötaFRIDA
3 VikingarusetUddevallaHälle IFFRIDA
3 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
3 JärnaloppetJärnaJärna SKFRIDA
3 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
3 TjejmilenStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
4 Första Steget FalunFalunFalu IKFRIDA
10 Första Steget StockholmStockholmTurebergs Fri-ikFRIDA
10 Risveden TerrängSjövik, LerumSjöviks SKFRIDA
10 RådalunkenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
10 StålisloppetSandvikenHögbo GIFFRIDA
10 Norasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
10 KistaloppetKistaHusby Marathon LSFRIDA
10 Salomon TrailrunningJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
10 SkräcklanmaranVänersborgLK TV-88FRIDA
10 GranlunkenLuleåLuleå LDKFRIDA
10 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
11 TräflasklöpetSundbornSundborns GoIFFRIDA
11 MälarömilenEkeröMälarö SOKFRIDA
17 TjurRusetKarlstadIF GötaFRIDA
17 KalvRusetKarlstadIF GötaFRIDA
17 LergöksloppetRåbocka CampingFK SnapphanarnaFRIDA
17 KretsloppetBoråsIK YmerFRIDA
17 Skanör-Falsterbo RuntFalsterboIK FinishFRIDA
17 Kung Björn LoppetUppsalaUppsala LKFRIDA
17 DN Stockholm HalvmarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Turebergs FKFRIDA
18 SunnerboloppetLjungbyFK Finn, Ljungby FKFRIDA
18 HagenloppetSkövdeIF HagenFRIDA
23-25 LidingöloppetLidingöIFK Lidingö 
25 Lilla LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA

OKT
1 MössebergslunkenFalköpingIK WilskeFRIDA
1 ToppLoppetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
1 SollidenloppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
1 SicklaloppetNackaJärla IFFRIDA
2 Lilla Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FFFRIDA
2 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
8 Tjur RusetStorstockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
8 Göteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
8 Å-stadsloppetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
8 BillingehusloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
8 BålstaloppetBålstaF Bålsta IKFRIDA
8 UmemaranUmeåJalles TCFRIDA
9 HellasloppetNackaHellas FIKFRIDA
15 Running LightsAlingsåsAlingsås IFFRIDA
15 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIKFRIDA
15 Växjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
16 HässelbyloppetHässelbyHässelby SKFRIDA
22 Solsidan RuntSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
22 GranebergsvarvetUppsalaUpsala IFFRIDA
23 HöstmilenÅbyOK KolmårdenFRIDA
30 YddingeloppetBaraHeleneholms IFFRIDA
30 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FFFRIDA

NOV
5 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
5 FinalloppetGöteborgGöteborgs SKFRIDA
5 VintermarathonStockholmFredrikshofs FIFRIDA
5 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
6 Jätten Bule-löpetÖsterbymoIFK ÖsterbymoFRIDA
13 Bromölla MarathonBromöllaRyssbergets IKFRIDA
19 TömilenStockholmFK StudenternaFRIDA

DEC
10 SkinkloppetLuleåLuleå LDKFRIDA
10 LucialoppetVisbyP18 IKFRIDA
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA
31 SylvesterloppetOlofströmUF ContactFRIDA
31 NyårsloppetYstadYstads IFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
-
Centralt program
- Inomhus
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


Långlopp
Stafetter