Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 30 juli 2016

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och
ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis
Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se
Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och
media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2014

Detta är det nationella tävlingsprogrammet för godkända långlopp säsongen 2014.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Gunilla Dahlén på SFIF Tävling.

Beteckningar
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Gr = Grabblopp
Un = Ungdomslopp

(Observera att vid halvmaror/maror ofta erbjuds även kortare sträckor!)

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


JAN
18 Winter RunGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
25 Winter RunStockholmLöparakademin IFFRIDA

MAR
15 GöteborgsVarvets SeedningsloppUddevallaUddevalla SKFRIDA
15 Vårtävlingarna 8 kmGöteborg/SkatåsSolvikingarnaFRIDA
16 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
22 AnnelundsrundanLjungbyFK FinnFRIDA
22 GöteborgsVarvets SeedningsloppMantorpIK AkeleFRIDA
22 Vårtävlingarna 16/32 kmGöteborg/SkatåsSolvikingarnaFRIDA
23 GöteborgsVarvets SeedningsloppGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
29UltLoxodonta Borlänge Ultra 6HBorlängeBorlänge LKFRIDA
30 PremiärmilenStockholm/FrescatiHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA

APR
5 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
5 PremiärloppetGöteborgSävedalens AIKFRIDA
6 BrukslunkenRånäsRånäs 4 HFRIDA
12-13UltTäby Extreme ChallengeTäbyIF LinnéaFRIDA
12MHHeleneholms MarathonMalmöHeleneholms IFFRIDA
12 TIF-terrängenTrollhättanTrollhättans IFFRIDA
12 Nordic Classic Running GotlandVisbySvaide Roma SOKFRIDA
16HÖrebro AIK halvmaratonÖrebroÖrebro AIKFRIDA
18 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
21 HallarydsloppetHallarydHallaryds IFFRIDA
21 SkrylleloppetSödra SandbyBjörnstorps IFFRIDA
21 Enhörnas PåsksmällEnhörnaEnhörna IFFRIDA
26UltUddevalla UltraUddevallaHälle IFFRIDA
26 Atea LaxaloppetHalmstadIFK HalmstadFRIDA
26 Kumla StadsloppKumlaKumla SFFRIDA
26HKungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
26 SkövdeloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
26HWomen's Health HalvmarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
26 LerumsloppetLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
26MHSätermaranSäterSäters IFFRIDA
26 UT-milenUlricehamnUlricehamns OKFRIDA
27 SkärgårdsmilenHönöHönö ISFRIDA
27 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA

MAJ
1 VäxjöloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
3 SpringCrossStockholm/FrescatiHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
3 SydkustloppetKämpinge-SmygehukIFK TrelleborgFRIDA
3 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
3 SpringtimeMariestadMariestads AIFFRIDA
3 FriskishalvanJönköpingF&S JönköpingFRIDA
3MHSunne halv- och helmarathonSunneSunne LKFRIDA
3 Soteleden TerrängMarathonBovallstrandIK GranitFRIDA
3 NäsetloppetVästra FrölundaNäsets SKFRIDA
3UltLidingö Ultra 50kmLidingöIFK LidingöFRIDA
3 Gävle Halvmarathon o GävlemilenGävleHemlingby LKFRIDA
4 Wings For Life World RunKalmar-ÖlandHögby IFFRIDA
4HKanallöpetBorensberg - LjungsbroBorensbergs IF, Vreta SoMKFRIDA
5TjVår RusetMalmöMalmö AIFRIDA
6TjVår RusetHalmstadHalmstad OKFRIDA
6 Dahllöfs Mosse RuntTrollhättanLK TV-88FRIDA
7TjVår RusetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
8TjVår RusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
10 SjömarksloppetSjömarkenSjömarkens IFFRIDA
10 Wärnamo KvartsmarathonVärnamoWärnamo SKFRIDA
10 SpringtimeHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
10HKungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
10HNacka HalvmarathonSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
10 StrömmingsloppetVaxholmStrömmingsloppet ISFRIDA
10 Salomon Trail TourKristianstadHärlövs IFFRIDA
10HICA-LoppetAlnönSundsvalls FIFRIDA
10 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
10 Östhammars StadsloppÖsthammarF Östhammar FIFRIDA
10 Marstrand Rock RaceMarstrandKongahälla AIKFRIDA
11 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA
11 MölnlyckeloppetMölnlyckeSjövalla FKFRIDA
12 The RunUppsalaF Club Run UpplandFRIDA
12 BlodomloppetKarlskronaKA 2 IFFRIDA
12 Vår RusetGöteborgIK VikingenFRIDA
13 BlodomloppetMalmö/BulltoftaHeleneholms IFFRIDA
13 The RunStockholmF Club RunFRIDA
13TjVår RusetVänersborgVänersborgs SKFRIDA
14 The RunVästeråsVästerås SOKFRIDA
14 Sluta Röka LoppetStockholm/DjurgårdenHellas FKFRIDA
14TjVår RusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
15TjVår RusetNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
17 SkärholmsloppetSkärholmenLöparakademin IFFRIDA
17HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
18UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
18 Hässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
18 ArlajoggenÅsTrångsvikens IFFRIDA
18UnMellan GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
19 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
19TjVår RusetUppsalaKorpen Uppsala MFFRIDA
20 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA
20 LinnealunkenNybroGlasrikets RCFRIDA
20GrGrabbhalvanNorrköpingIK Norrköping FIFRIDA
20TjVår RusetGävleGefle IFFRIDA
21TjVår RusetVästeråsVästerås FKFRIDA
21 TjejrusetFalunFalu IKFRIDA
21GrGrabbhalvanÖrebroNärkes FIFFRIDA
22TjVår RusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
22 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
22 Tjejloppet.originalKristianstadHärlövs IFFRIDA
22 St Hans ExtremeLundLunds OKFRIDA
22 MilSpåretStockholm/DjurgårdenSpårvägens FK, Sthlms Studenters IFFRIDA
22 Spring en mil - vinn en bilÖstersundÖstersunds SKFRIDA
23 StrandmilenHultsfredHultsfreds LKFRIDA
23 Startskottet JubileumsloppetKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
24 ScaniamilenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
24 Gyllenhielmska loppet/INSTÄLLTEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
24 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
24 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
24HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
24 The Run/INSTÄLLTFalunF Club Run DalarnaFRIDA
24 Stockholms BrantasteStockholm/HammarbyStockholms Brantaste IFFRIDA
24 ÅsarpsloppetÅsarpRedvägs SKFRIDA
25 The RunÖrebroF Club Run NärkeFRIDA
25 TäbyloppetTäbyTäby ISFRIDA
26 The RunKinnekulleF Club Run VästergötlandFRIDA
26 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA
26-27TjVår RusetStockholm/FrescatiHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
27 TjejknäckenSimrishamnSimrishamns AIF, F&S SimrishamnFRIDA
27 BlodomloppetUmeåKF Västerbottens VeteranerFRIDA
28 BlodomloppetLuleåKF LuleåFRIDA
28TjDrottning MargaretaloppetKalmarKalmar SKFRIDA
29 OttarsloppetÖrbyhusIK RexFRIDA
30 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
31MAsics Stockholm MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
31 Trailrunning SotarblixtArvikaSet Sail IFFRIDA
31 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
31 Vilden X-TrailTabergJönköpings OKFRIDA
31 Ludvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA

JUN
1UnStockholm Mini MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
1 Gällivare rör på sigGällivareGällivare SKFRIDA
2 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
2 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
2 Vår RusetLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
3TjVår RusetUmeåIFK UmeåFRIDA
3-4 BlodomloppetStockholm/DjurgårdenIFK LidingöFRIDA
4 ParloppetSolna/HagaFredrikshofs IF, Hässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
4 Vår RusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
4 TjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
6 Carlsborgs FästningsflåsKarlsborgSOK TräffFRIDA
6 6 juniloppetVittangiVittangi SKFRIDA
6UltRåda Ultra NattLidköpingLidköpings VSKFRIDA
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6 KarolinerjoggenDals RostockOK KroppefjällFRIDA
6 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
6 BålstaloppetBålstaBålsta IKFRIDA
6 ParadisloppetIngaröIngarö IFFRIDA
6 BåstadloppetBåstadBåstads GoIFFRIDA
7 Salomon Trail TourGöteborg/SkatåsIFK GöteborgFRIDA
7 SkräcklemannenVänersborgSK GrananFRIDA
7 Mönsterås stadsloppMönsteråsÅlems OKFRIDA
7 FellingsbrovarvetFellingsbroFellingsbro AIKFRIDA
7 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
7 HedesundaRundanHedesundaHedesunda IFFRIDA
8 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
9TjVår RusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
10TjTjejrusetVisbyGotlands FIFFRIDA
12 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
14 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
14 Karlstad MiniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
14 HedebyloppetVagnhäradEnklaresport RCFRIDA
14HKarlstad Stadslopp 21 kmKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
14 MalmöMilenMalmöMalmö LFFRIDA
14 SommarloppetUppsalaIF Mantra SportFRIDA
14UltJättelångtGrisslehamn-NorrtäljeRånäs 4HFRIDA
14UltIndalsledenloppetBispgården - BergeforsenTynderö IK, Bergeforsens SK, Sundsvalls FI, Indals-Lidens SK, Ragunda IFFRIDA
14 Lerum VildmarkLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
14 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
14 Söder RuntStockholmIF LinnéaFRIDA
14 Niliterrängen/Lapplands LångloppNilivaaraNilivaara ISFRIDA
14 Å-LoppetEskilstunaEskilstuna FI, IF GUIFFRIDA
15 RönnebergaloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
16 Lidingö Loppet on TourGävleHemlingby LKFRIDA
17 OfferdalsmilenKaxåsOfferdals SKFRIDA
20 BorejoggenTorsbySK BoreFRIDA
20 Orsakajt´nOrsaOrsa SK, Orsa IFFRIDA
27 Midnattsloppet KvänumKvänumKvänums IFFRIDA
27-28UltLapland UltraAdakAdak SKFRIDA
27 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
27 Kisa StadsloppKisaKisa SKFRIDA
28 HallandsloppetVessigebroOK GläntanFRIDA
28MHBåstad MarathonBåstadBåstad MKFRIDA
28HSemesterhalvmaran/SommarmilenKumlaKumla SFFRIDA
28 Arvika StadsloppArvikaSet Sail IFFRIDA
28HRunrundanVallentunaVallentuna FKFRIDA
28 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
28 JordgubbslunkenRudskogaRudskoga IFFRIDA
29MHKustmaran/Kristianopel RuntKristianopelTeam Blekinge LFFRIDA
29 Stockholm TrailJohanneshovOK Ravinen, OK SödertörnFRIDA

JUL
2 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
3 RoslagsNatta LoppetNorrtäljeRånäs 4HFRIDA
4 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
5MViby MarathonÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
5 MarknadsjoggenPajalaLiviöjärvi IFFRIDA
5 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
5-6Ult24 (RM) & 12 timmarsBoråsSoK KnallenFRIDA
8 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
12 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
12 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
12 SM-MilenMalmöSvenska FriidrottsförbundetFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
16 BuggrusetMalungMalungs OK SkogsmårdarnaFRIDA
18 KraftprovetTrollhättanTrollhättans SOK, Trollhättans IFFRIDA
18 ÖstersjöloppetKarlshamnIF UddFRIDA
19 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
19 Piteå Paltmara/INSTÄLLTPiteåRiviera FIFRIDA
20 BroloppetSollefteåSollefteå GIFFRIDA
23 Stockholms KvartsmarathonStockholmSpårvägens FKFRIDA
26 Ölands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
26 Jämtland på fötterÖstersundMarieby GOIFFRIDA
26 MatforsterrängenMatforsMatfors SKFRIDA
26 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
26 ÖlandsjoggenLöttorpPersnäs AIFFRIDA
30 KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA

AUG
1 KullaloppetRörumSimrishamns AIF, Rörums SKFRIDA
1 LäcköloppetLidköpingKållandsö GoIFFRIDA
2 MusselloppetLysekilStångenäs AISFRIDA
2 BaldersnäsjoggenDals LångedDals Långeds IKFRIDA
2HTällberg HalvmarathonTällbergLeksands OKFRIDA
2MHHöga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
2 VildmarksmilenGävleHemlingby LKFRIDA
5 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
8 Eskilstunaloppet by nightEskilstunaÄrla IF, Råby-Rekarne FIFFRIDA
9UltStockholm UltraStockholm/DjurgårdenHässelby SK, Spårvägens FK, Fredrikshofs FIFRIDA
9 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IFFRIDA
9 Lidingöloppet On TourSödertäljeEnhörna IFFRIDA
12 Lidingöloppet on TourJönköpingIF Hallby SOKFRIDA
13 HamnmilenLuleåBergnäsets AIKFRIDA
16 KåsebergaloppetKåsebergaGlemmingebro IFFRIDA
16 Atea Norrköpings StadsloppNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
16HPrinsensMinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
16 TjejjoggenSjulsmarkSjulsmarks SKFRIDA
16 MidnattsloppetStockholmHammarby IFFRIDA
16HTavelsjö HalvmarathonTavelsjöTavelsjö AIKFRIDA
16 HagenloppetSkövdeIF HagenFRIDA
17 Wellnessloppet/INSTÄLLTRonnebyFIF GnistanFRIDA
17 GöteborgsVarvets SeedningsloppBoråsSOK KnallenFRIDA
17 Goliatloppet/INSTÄLLTKilKils AIKFRIDA
19 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
21 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
22 VP CityloppVetlandaOK NjudungFRIDA
23UltUltraVasan 45Oxberg - MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
23 CitadelloppetLandskronaF&S LandskronaFRIDA
23 MidnattsloppetGöteborgMölndals AIK, IF Kville, Solvikingarna, Utby IKFRIDA
23MMariestads MaratonMariestadMariestads AIFFRIDA
23 Team Sportia loppetKirunaIFK KirunaFRIDA
23UltUltraVasan 90Sälen - MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
23 ÖstansjöloppetÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
23 iForm-loppetMalmöMalmö LFFRIDA
23 BrunskogsloppetEdaneProgress LKFRIDA
23 GöteborgsVarvets SeedningsloppUppsalaUppsala LKFRIDA
23 OxelöloppetOxelösundSLK OxelösundFRIDA
23 Västgötaloppet TrailUlricehamnÄspereds IFFRIDA
24 StadsfestloppetLinköpingIK Akele, IK Nocout.seFRIDA
25 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA
27 HälsoloppetFlemingsbergHuddinge AISFRIDA
27 BlodomloppetVisbyVisby IF GuteFRIDA
28 iForm-loppetSundbybergSundbybergs IKFRIDA
28 JägarmilenKirunaIFK KirunaFRIDA
28 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA
30 Mullsjö x-trailMullsjöMullsjö SOKFRIDA
30 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
30 KistaloppetKistaLöparakademin IFFRIDA
30 GöteborgsVarvets SeedningsloppVäxjöVäxjö LKFRIDA
30 HjulsjöjoggenHjulsjöHjulsjö Byförening LKFRIDA
30 Telge StadsloppSödertäljeSödertälje IFFRIDA
30 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
30 Dundret Extreme RunningGällivareGällivare SKFRIDA
30 Nattloppet KalmarKalmarHögby IFFRIDA
30 Salomon Trail TourÖjersjöSävedalens AIKFRIDA
30 Kullaruset/INSTÄLLTOrsaOrsa SKFRIDA
31 iForm-loppetGöteborg/SkatåsGöteborgs SKFRIDA
31 VretaloppetLjungsbroVreta SoMKFRIDA
31HVolvo Arvika HalvmaraNytt datum: 14.9 ArvikaSet Sail IFFRIDA
31 Solsidan RuntSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
31 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IKFRIDA

SEP
6 MidnattsloppetMalmöMalmö AIFRIDA
6 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
6 RådalunkenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
6 ViolloppetFlenFlens FSFRIDA
6 Salomon Trail TourJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
6TjTjejmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
6 StålisloppetSandvikenHögbo GIFFRIDA
6MHHultsfreds hel- & halvmarathonHultsfredHultsfreds LKFRIDA
6 GöteborgsVarvets SeedningsloppArvikaSet Sail IFFRIDA
6 SisjöloppetAskimAskims IKFRIDA
6UltKilsbergen Trailrun/BergslagsledenÖrebroF Nature RunningFRIDA
6 Grebbestad Bike & RunGrebbestadCK U6FRIDA
6 SmålandsstenarloppetSmålandsstenarOK VivillFRIDA
6 TrekungaloppetKungälvKongahälla AIKFRIDA
7 SparbanksloppetNorrtäljeRånäs 4 HFRIDA
7 Prins Daniels LoppSolna/HagaAIKFRIDA
7 HagaloppetSolna/HagaAIKFRIDA
7 TranåsloppetTranåsTranås AIFFRIDA
13MHelsingborg MarathonHelsingborgRunners Society ACFRIDA
13 HalmstadmilenHalmstadHalmstads BKFRIDA
13 TjurrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
13UnKalvrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
13HNorasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
13 Göteborgs JubileumsloppGöteborgSävedalens AIK, Göteborgs KIK, IF KvilleFRIDA
13HVeberödsrundanVeberödBjörnstorps IFFRIDA
13 LöpRallarnBottnarydIF Hallby, Bottnaryds IFFRIDA
13HDN Stockholm HalvmarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Turebergs FKFRIDA
13MSkräcklanmaranVänersborgLK TV 88FRIDA
13 Risveden TerrängSjövikSjöviks SKFRIDA
13 Göteborgsvarvets SeedningsloppStrömstadStrömstad LKFRIDA
13 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
14 TräflasklöpetSundbornSundborns GOIFFRIDA
18 Rudan Night TrailHandenIK JordbänningarnaFRIDA
20 Kung Björn LoppetUppsala/HågaUppsala LKFRIDA
20 KretsloppetBoråsIK YmerFRIDA
20 MusikmilenVäxjöIFK Växjö, Växjö LKFRIDA
20 Nya BroloppetMotalaMotala AIFFRIDA
20 LöparfestenSkanör-FalsterboIK FinishFRIDA
20 ToppLoppetSolna/HagaHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
20 Formtoppen i SälenSälenSälens IFFRIDA
20 LergöksloppetÄngelholmFK SnapphanarnaFRIDA
20HIstRunSkaraIstrums SKFRIDA
21 GöteborgsVarvets SeedningsloppBorlängeBorlänge LKFRIDA
21 SicklaloppetSicklaJärla IFFRIDA
21 SunnerboloppetLjungbyLjungby FIK, FK FinnFRIDA
21 TarstaborgsrundanPålsbodaPålsboda GoIFFRIDA
21 MälarömilenEkeröMälarö SOKFRIDA
21MHBromölla MarathonBromöllaRyssbergets IKFRIDA
26 LidingöRusetLidingöIFK LidingöFRIDA
27 LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
27 SollidenloppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
27 ToppLoppet/INSTÄLLTGöteborgIK VikingenFRIDA
28UnLilla LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
28 KnatteloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
28TjLidingö TjejloppLidingöIFK LidingöFRIDA

OKT
4-5 Tjur RusetSödertälje/AlmnäsHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
4 SolviksloppetBrommaBromma IFFRIDA
4 Spånga Marathon/6-timmarsSpångaTeam Skavsåret IF, Team Ultrasweden LKFRIDA
4 GöteborgsVarvets SeedningsloppUmeåIFK UmeåFRIDA
4 MössebergslunkenFalköpingIK WilskeFRIDA
4 Malmö HöstmilMalmöF&S Malmö, Malmö AIFRIDA
4HMalmö HalvmarathonMalmöMalmö AI, F&S MalmöFRIDA
5 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
5 GöteborgsVarvets SeedningsloppMölndalGöteborgs FIFFRIDA
5 HellasloppetNackaHellas FKFRIDA
5 Lilla Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FFFRIDA
11 Galgbergsloppet/INSTÄLLTHalmstadIFK HalmstadFRIDA
11MHGöteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
11HÅ-stadsloppetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
11 Running LightsAlingsåsAlingsås IFFRIDA
11 BillingehusloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
11 .  FRIDA
11 GöteborgsVarvets SeedningsloppEskilstunaÄrla IF, IF GuifFRIDA
11MHUmemaranUmeåJalles TCFRIDA
11 Sundsvalls BroloppSundsvallStockviks SFFRIDA
12 GöteborgsVarvets SeedningsloppTrollhättanLK TV 88FRIDA
12 HässelbyloppetHässelbyHässelby SKFRIDA
18MVäxjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
18 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIKFRIDA
18HVarberg HalvmarathonVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
19 Haninge TrailHaningeIK JordbänningarnaFRIDA
25 MälarhöjdsterrängenBredängMälarhöjdens IKFRIDA
25 Göteborgsvarvets seedningsloppSödertäljeEnhörna IFFRIDA
26 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FFFRIDA
26 YddingeloppetBaraHeleneholms IFFRIDA
26 HöstmilenÅbyOK KolmårdenFRIDA
26 GöteborgsVarvets SeedningsloppSkövdeIF HagenFRIDA

NOV
1 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
1 Jätten Bule LöpetÖsterbymoIFK ÖsterbymoFRIDA
1 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
1 Nordic Extreme RunningToftaSvaide Roma SOKFRIDA
1 FinalloppetGöteborg/SkatåsGöteborgs SKFRIDA
8 GöteborgsVarvets SeedningsloppNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
8UltBorås 6-timmarsBoråsSOK KnallenFRIDA
8MVintermarathonStockholmFredrikshofs FIFRIDA
8HJämjöhalvanJämjöTeam Blekinge LFFRIDA
15 TömilenStockholmFK StudenternaFRIDA
22 Stockholm Tunnel RunStockholmIFK LidingöFRIDA

DEC
6MLuciamarathonBovallstrandIK GranitFRIDA
13 LucialoppetVisbyP18 IKFRIDA
13 LucialoppetVretstorpÖstansjö SKFRIDA
24 Tomteloppet/Charity Race/INSTÄLLTGöteborgSävedalens AIK, Göteborgs KIK, IF KvilleFRIDA
31 SylvesterloppetVänersborgF&S VänersborgFRIDA
31 SylvesterloppetOlofströmUF ContactFRIDA
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA
31 SylvesterloppetKalmarHögby IFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2016
- Centralt program
- Arena
- Samtliga långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2016
Arena
Marathon/halvmarathon
- Inomhus

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap/Landskamper
Folksam GP
Arena/Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post

Sverige: Långlopp