Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 3 december 2016

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2015

Detta är det nationella tävlingsprogrammet för godkända långlopp säsongen 2015.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Gunilla Dahlén på SFIF Tävling.

Beteckningar
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Gr = Grabblopp
Un = Ungdomslopp

(Observera att vid halvmaror/maror ofta erbjuds även kortare sträckor!)

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


JAN
24 Winter RunGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
31 Winter RunStockholmLöparakademin IFFRIDA

MAR
7 Bore Cup 4VallentunaVallentuna FKFRIDA
14 Göteborgsvarvets SeedningsloppUddevallaUddevalla SKFRIDA
14 Vårtävlingarna 8 kmGöteborg/SkatåsSolvikingarnaFRIDA
15 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
21 GöteborgsVarvets SeedningsloppMantorpIK AkeleFRIDA
21 AnnelundsrundanLjungbyFK FinnFRIDA
21 Vårtävlingarna 16/32 kmGöteborg/SkatåsSolvikingarnaFRIDA
22 GöteborgsVarvets SeedningsloppGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
28 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
28UltLoxodonta Borlänge Ultra 6HBorlängeBorlänge LKFRIDA
29 PremiärmilenStockholm/FrescatiSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA

APR
3 PåskmilenTanumshedeTanums IFFRIDA
3 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
6 HallarydsloppetHallarydHallaryds IFFRIDA
6 Enhörnas PåsksmällEnhörnaEnhörna IFFRIDA
11 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
12 TIF-terrängenTrollhättanTrollhättans IFFRIDA
15HÖrebro AIK HalvmaratonÖrebroÖrebro AIKFRIDA
17-19UltTäby Extreme ChallengeTäbyIF LinnéaFRIDA
18 Spring CrossStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
18 Nordic Classic RunningVisbyP18 IKFRIDA
18 PremiärloppetGöteborg/SkatåsSävedalens AIKFRIDA
18HKungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
18HVolvo Arvika HalvmarathonArvikaSet Sail IFFRIDA
18 SkälbyloppetKalmarHögby IFFRIDA
19M HHeleneholms MarathonMalmöHeleneholms IFFRIDA
19 SkärgårdmilenHönöHönö ISFRIDA
21-1 Ursvik XTremeSundbybergSundbybergs IKFRIDA
21 Stockholm Park Running 1StockholmF Performance by HealthFRIDA
25M HSäterMaranSäterSäters IFFRIDA
25 Munkastigen TrailrunLaxåLaxå OKFRIDA
25 KvarnloppetJakobsbergSkavsåret IFFRIDA
25HWomen's Health HalvmarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
25 Kumla StadsloppKumlaKumla SFFRIDA
25 SkrylleloppetSödra SandbyBjörnstorps IFFRIDA
25 UT-milenUlricehamnUlricehamns OKFRIDA
25HSkövdeloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
25 Atea LaxaloppetHalmstadIFK HalmstadFRIDA
25 LerumsloppetLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
28 Stockholm Park Running 2StockholmF Performance by HealthFRIDA

MAJ
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
1 VäxjöloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
2 StrömmingsloppetVaxholmStrömmingsloppet ISFRIDA
2 WedevågloppetVedevågWedevågs IFFRIDA
2 Soteleden TerrängmarathonBovallstrandIK GranitFRIDA
2 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA
2HFriskishalvanJönköpingF&S JönköpingFRIDA
2 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
2M HSunne halv/helmarathonSunneSunne LKFRIDA
2 NäsetloppetVästra FrölundaNäsets SKFRIDA
2HNacka HalvmarathonSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
2HGävle Halvmarathon o GävlemilenGävleHemlingby LKFRIDA
3 SydkustloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
3 TunaterrängenStora TunaStora Tuna IKFRIDA
3 Wings For Life World RunKalmar-ÖlandHögby IFFRIDA
3UltLidingöloppet Ultramarathon/VårmilenLidingöIFK LidingöFRIDA
4TjVår RusetMalmöMalmö AIFRIDA
5 Stockholm Park Running 3StockholmF Performance by HealthFRIDA
5 Dahllöfs Mosse RuntTrollhättanLK TV-88FRIDA
5TjVår RusetHalmstadHalmstad OKFRIDA
6TjVår RusetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
7TjVår RusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
8-9 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
9 SpringtimeMariestadMariestads AIFFRIDA
9 SjömarksloppetSjömarkenSjömarkens IFFRIDA
9 Wärnamo KvartsmarathonVärnamoWärnamo SKFRIDA
9 Östhammar StadsloppÖsthammarF Östhammar FIFRIDA
9 SpringtimeHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
9HKungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
10 ICA-LoppetAlnönSundsvalls FIFRIDA
10HKanallöpetLjungsbro - BorensbergBorensbergs IF, Skogspojkarnas OK, Vreta SoMKFRIDA
10 MölnlyckeloppetMölnlyckeSjövalla FKFRIDA
10TjHässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
11 The RunUppsalaF Club Run UpplandFRIDA
11 Blodomloppet KarlskronaKarlskronaKA 2 IFFRIDA
11TjVår RusetGöteborgIK VikingenFRIDA
12 The Run/INSTÄLLTStockholmF Club RunFRIDA
12 Stockholm Park Running 4StockholmF Performance by HealthFRIDA
12TjVår RusetVänersborgVänersborgs SKFRIDA
12 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
13 The RunVästeråsVästerås SOKFRIDA
14 GullviveloppetBrösarpAndrarums IFFRIDA
14 Sportshopens JubileumsloppGrebbestadCK U6FRIDA
14 Lidingöloppet On TourSkellefteåSkellefteå AIKFRIDA
14 StarloppetPiteåStar SCFRIDA
14 OttarsloppetÖrbyhusIK RexFRIDA
15 StrandmilenHultsfredHultsfreds LKFRIDA
16 Vilden X-trailTabergJönköpings OKFRIDA
16 Norra DjurgårdsstadsloppetStockholmVärtans IKFRIDA
16 HälleforsterrängenHälleforsHällefors LKFRIDA
18 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
18TjVår RusetGävleGefle IFFRIDA
19 LinnealunkenNybroGlasrikets RCFRIDA
19TjVår RusetVästeråsVästerås FKFRIDA
19GrGrabbhalvanÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
19 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA
20TjVår RusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
20TjTjejrusetFalunFalu IKFRIDA
20GrGrabbhalvanNorrköpingIK Norrköping FIFRIDA
20 Tjejloppet.originalKristianstadHärlövs IFFRIDA
21 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
21 Spring en mil - vinn en bilÖstersundÖstersunds SKFRIDA
21 MilSpåretStockholmSpårvägens FK, Sthlms Studenters IFFRIDA
21TjVår RusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
23HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
23HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
23 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
23 Stockholms BrantasteStockholm/HammarbyStockholms Brantaste IFFRIDA
23 SkärholmsloppetSkärholmenLöparakademin IFFRIDA
23 HedesundaRundanHedesundaHedesunda IFFRIDA
24UnMellan GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
24UnKalvinknatetMalmöMalmö AIFRIDA
24UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
24 TäbyloppetTäbyTäby ISFRIDA
25 The RunKumlaKumla SFFRIDA
25-26TjVår RusetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
25 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA
26 The RunKinnekulleF Club Run VästergötlandFRIDA
26TjTjejknäckenSimrishamnF&S Simrishamn, Simrishamns AIFFRIDA
27TjDrottning Margareta loppetKalmarKalmar SKFRIDA
27 BlodomloppetUmeåKF Västerbottens VeteranerFRIDA
27TjVår RusetUppsalaKorpen Uppsala MIFFRIDA
28TjVår RusetNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
28 Sankt Hans eXtremeLundLunds OKFRIDA
29 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
30 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
30 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
30 ScaniamilenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
30MAsics Stockholm MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
30 Gällivare rör på sigGällivareGällivare SKFRIDA
31UnStockholm Mini MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA

JUN
1 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
1TjVår RusetLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
1 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
2-3 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
2TjVår RusetUmeåIFK UmeåFRIDA
3TjVår RusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
3 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
3 LJP LöpetLjusdalJärvsö IFFRIDA
3TjTjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
4TjVår RusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
5 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
5UltRåda Ultra NattLidköpingLidköpings VSKFRIDA
5 Nya VimmerbyloppetVimmerbyVimmerby SKFRIDA
5 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
6 FellingsbrovarvetFellingsbroFellingsbro AIKFRIDA
6 ParadisloppetIngaröIngarö IFFRIDA
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6 Carlsborgs FästningsflåsKarlsborgSOK TräffFRIDA
6HLinköping HalvmarathonLinköpingIF Linrace, Ekängens IFFRIDA
6 Fiskebäcksloppet – tre hamnarGöteborgMajornas IKFRIDA
6 Skatås RyggarGöteborgIFK GöteborgFRIDA
6 BryggrundanSmögenSmögens IFFRIDA
6 Ludvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
6 KarolinerjoggenDals RostockOK KroppefjällFRIDA
6 BålstaloppetBålstaF Bålsta IKFRIDA
7 PassalenLoppetVästra FrölundaMajornas IKFRIDA
7 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
9 BagisloppetBagarmossenSkogsluffarnas OKFRIDA
9TjTjejrusetVisbyGotlands FIFFRIDA
11 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
13 LjungskileslinganLjungskileHälle IFFRIDA
13 Å-LoppetEskilstunaEskilstuna Guif IF, Eskilstuna FIFRIDA
13 Söder RuntStockholmLöparakademin IFFRIDA
13 Böda BeachrunBöda SandHögby IFFRIDA
13 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
13 Mönsterås stadsloppMönsteråsÅlems OKFRIDA
13 MalmöMilenMalmöMalmö LFFRIDA
13 IndalsledenLoppetBispgården - BergeforsenTynderö IK, Ragunda IF, Bergeforsens SK, Indals-Lidens SK, Sundsvalls FIFRIDA
13 Lerum VildmarkLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
13 Niliterrängen&Lapplands LångloppNilivaaraNilivaara ISFRIDA
13UnKarlstad MiniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
13 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
13HKarlstad Stadslopp 21kmKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
14 Lidingöloppet On TourLidingöIFK LidingöFRIDA
15 Lidingöloppet On TourGävleHemlingby LKFRIDA
16 OfferdalsmilenKaxåsOfferdals SKFRIDA
16 Amazing TrailNackaF Performance by HealthFRIDA
19 Orsakajt´nOrsaOrsa SKFRIDA
19 BorejoggenTorsbySK BoreFRIDA
26 Kisa StadsloppKisaKisa SKFRIDA
26 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
26 Klövern MilenBåstadBåstad MK, IS GötaFRIDA
26-27 Lapland UltraAdakAdak SKFRIDA
27M HBåstad MarathonBåstadBåstad MK, IS GötaFRIDA
27 Nike Women's 10 km StockholmStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
27 HallandsloppetVessigebroOK GläntanFRIDA
27 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
27 JordgubbslunkenRudskogaRudskoga IFFRIDA
27 Arvika StadsloppArvikaSet Sail IFFRIDA
27MKustmaran & Kristianopel RuntKristianopelTeam Blekinge LFFRIDA
27HRunrundanVallentunaVallentuna FKFRIDA
28 Stockholm TrailJohanneshovOK Södertörn, OK RavinenFRIDA

JUL
1 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
2 FriendsloppetOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
3 StartskottetKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
3 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
3 EngelbrektslöpetNorbergNorbergs OKFRIDA
4 MarknadsjoggenPajalaLiviöjärvi IFFRIDA
4 Viby marathonÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
4 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
5 E6 loppet världsarvet TanumTanumshedeTanums IFFRIDA
7 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
11 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
11 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
15 BuggrusetMalungMalungs OK SkogsmårdarnaFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
17 KraftprovetTrollhättanTrollhättans IF, Trollhättans SOKFRIDA
17 Östersjöloppet/INSTÄLLTKarlshamnIF UddFRIDA
18 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
19 BroloppetSollefteåSollefteå GIFFRIDA
25 Ölands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
25 Jämtland På FötterBrunflo-ÖstersundMarieby GOIFFRIDA
25 ÖlandsjoggenLöttorpPersnäs AIFFRIDA
25 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
29 ATEA KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
31 Läckö-VarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
31 KullaloppetRörumRörums SK, Simrishamns AIFFRIDA

AUG
1 KäglanloppetFellingsbroFellingsbro AIKFRIDA
1 VildmarksmilenGävleHemlingby LKFRIDA
1 BaldersnäsjoggenDals LångedDals Långeds IKFRIDA
1HTällberg halvmarathonTällbergLeksands OKFRIDA
1 MusselloppetLysekilStångenäs AISFRIDA
1M HHöga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
4 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
7 EskilstunaLoppet by nightEskilstunaRåby-Rekarne FIF, Ärla IFFRIDA
8 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IFFRIDA
8 KåsebergaloppetKåsebergaGlemmingebro IFFRIDA
8UltStockholm UltraStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Fredrikshofs FIFRIDA
8 Lidingöloppet on TourSödertäljeEnhörna IFFRIDA
12 DrakloppetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
12 HamnmilenLuleåBergnäsets AIKFRIDA
15TjTjejjoggenSjulsmarkSjulsmarks SKFRIDA
15 Atea Norrköpings StadsloppNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
15HPrinsensMinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
15 Göinge TrailRunHässleholmHässleholms OKFRIDA
15 HagenloppetSkövdeIF HagenFRIDA
15HVeberödsrundanVeberödBjörnstorps IFFRIDA
15HTavelsjö HalvmarathonTavelsjöTavelsjö AIKFRIDA
15 MidnattsloppetStockholmHammarby IFFRIDA
16 GöteborgsVarvets SeedningsloppBoråsSOK KnallenFRIDA
16 Hovshagaloppet/INSTÄLLTVäxjöIF LinraceFRIDA
18 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
18 Ursvik XTremeSundbybergSundbybergs IKFRIDA
19 Lidingöloppet on tourLinköpingLinköpings OKFRIDA
20 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
21 VP CityloppVetlandaOK NjudungFRIDA
22 MidnattsloppetGöteborgMölndals AIK, IF Kville, Solvikingarna, Utby IKFRIDA
22UltUltraVasan 90Sälen - MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
22UltUltraVasan 45Oxberg - MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
22 BrunskogsloppetEdaneProgress LKFRIDA
22 CitadelloppetLandskronaIS GötaFRIDA
22 OxelöloppetOxelösundSLK OxelösundFRIDA
22MMariestads MaratonMariestadMariestads AIFFRIDA
22 Nattloppet KalmarKalmarHögby IFFRIDA
22 GöteborgsVarvets SeedningsloppUppsalaUppsala LKFRIDA
22 ÖstansjöloppetÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
23 Stadsfestloppet/INSTÄLLTLinköpingIK AkeleFRIDA
23 ArlajoggenÅsTrångsvikens IFFRIDA
27 BlodomloppetVisbyVisby IF GuteFRIDA
27 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA
27 JägarmilenKirunaIFK KirunaFRIDA
29 Bromölla MarathonBromöllaRyssbergets IKFRIDA
29 SkogsmarathonGävleHemlingby LKFRIDA
29 MälarhöjdsterrängenBredängMälarhöjdens IKFRIDA
29 GöteborgsVarvets SeedningsloppÖrebroÖrebro AIKFRIDA
29 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
29 SkördeloppetHedemoraHedemora FKFRIDA
29 Mullsjö x-trailMullsjöMullsjö SOKFRIDA
29UnSmurfitloppetNybroGlasrikets RCFRIDA
29 TorshällamilenTorshällaTorshälla-Nyby ISFRIDA
29 GöteborgsVarvets SeedningsloppVäxjöVäxjö LKFRIDA
29 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
29 Telge StadsloppSödertäljeSödertälje IFFRIDA
29 Dundret Extreme RunningGällivareGällivare SK, Gällivare ECFRIDA
29 HjulsjöjoggenHjulsjöHjulsjö Byförening LKFRIDA
30 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IKFRIDA
30 Solsidan RuntSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
30 VretaloppetLjungsbroVreta SoMKFRIDA
31 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA

SEP
1 Ursvik XTremeSundbybergSundbybergs IKFRIDA
2 HälsoloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
5 StålisloppetSandvikenHögbo GIFFRIDA
5 HalmstadmilenHalmstadHalmstads BKFRIDA
5TjTjejmilenStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
5M HHultsfreds hel/halvmarathonHultsfredHultsfreds LKFRIDA
5 ViolloppetFlenFlens FSFRIDA
5 SmålandsstenarloppetSmålandsstenarOK VivillFRIDA
5 Grebbestad RunGrebbestadCK U6FRIDA
5 John Bauer Trail RunJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
5 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
5 MidnattsloppetMalmöMalmö AIFRIDA
5 Göteborgsvarvets Seedningslopp ArvikaArvikaSet Sail IFFRIDA
5 SisjöloppetAskimAskims IKFRIDA
5UltKilsbergen Trailrun / Bergslagsleden UltraÖrebroF Nature RunningFRIDA
5 TrekungaloppetKungälvKongahälla AIKFRIDA
6 UmemilenUmeåIFK UmeåFRIDA
6 TranåsloppetTranåsTranås AIFFRIDA
6    FRIDA
6MÖstgötamaranLinköping-NorrköpingIK AkeleFRIDA
6UnPrins Daniels loppSolna/HagaAIKFRIDA
6 HagaloppetSolna/HagaAIKFRIDA
10 iForm-loppetTäbyTäby ISFRIDA
12HNorasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
12 Risveden TerrängSjövikSjöviks SKFRIDA
12 Örnsköldsviks StadsloppÖrnsköldsvikCity S Sports ClubFRIDA
12M HSkräcklanmaranVänersborgLK TV-88FRIDA
12 Göteborgsvarvets Seedn lopp/INSTÄLLTStrömstadStrömstad LKFRIDA
12HStockholm HalvmarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Turebergs FKFRIDA
12MHelsingborg MarathonHelsingborgRunners Society ACFRIDA
12 LöpRallarnBottnaryd - JönköpingBottnaryds IF, IF HallbyFRIDA
12UnKalvrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
12 TjurrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
12 Göteborgs JubileumsloppGöteborgIF Kville, Göteborgs KIK, Sävedalens AIKFRIDA
12 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
13 SicklaloppetSicklaJärla IFFRIDA
13 SunnerboloppetLjungbyFK Finn, Ljungby FIKFRIDA
19 LergöksloppetÄngelholmFK SnapphanarnaFRIDA
19 KistaloppetKistaLöparakademin IFFRIDA
19 Kåsjön TrailÖjersjöSävedalens AIKFRIDA
19HLöparfestenFalsterboÖresund FK, IK FinishFRIDA
19 WoodjoggenGrumsGrums SLKFRIDA
19-20 Black River RunVästeråsVästerås LKFRIDA
19 Världens BarnloppetKalmarHögby IFFRIDA
19 ToppLoppetSolna/HagaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
19 NyaBroloppetMotalaMotala AIFFRIDA
19 MusikmilenVäxjöVäxjö LK, IFK VäxjöFRIDA
19 KretsloppetBoråsIK Ymer, SOK KnallenFRIDA
19 Öje-Venjan loppet 21 kmÖje - VenjanVenjans AIKFRIDA
19 Formtoppen i SälenSälenSälens IFFRIDA
19 Kung Björn LoppetUppsalaUppsala LKFRIDA
20 Mälarömilen/INSTÄLLTEkeröMälarö SOKFRIDA
20 MalmslättsloppetLinköpingIK Akele, Malmslätts AIKFRIDA
20 GöteborgsVarvets SeedningsloppBorlängeBorlänge LKFRIDA
25 Lidingö RusetLidingöIFK LidingöFRIDA
25 Lidingöloppet På GångLidingöIFK LidingöFRIDA
26 LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
26 SollidenloppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
27UnLilla LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
27UnKnatteloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
27TjLidingö TjejloppetLidingöIFK LidingöFRIDA

OKT
3-4 Tjur RusetStockholm/FiskartorpetSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
3 Malmö Halvmarathon / HöstmilMalmöMalmö AI, F&S MalmöFRIDA
3 GöteborgsVarvets SeedningsloppUmeåIFK UmeåFRIDA
4 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
4 GöteborgsVarvets SeedningsloppMölndalGöteborgs FIFFRIDA
4 TullingeloppetTullingeTullinge-Tumba FFFRIDA
10HÅ-stadsloppetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
10 GöteborgsVarvets SeedningsloppEskilstunaÄrla IF, Eskilstuna Guif IFFRIDA
10 Running LightsAlingsåsAlingsås IFFRIDA
10 BillingehusloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
10MUmemaranUmeåJalles TCFRIDA
10M HGöteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
10 HellasloppetNackaHellas FKFRIDA
10 Sundsvalls BroloppSundsvallStockviks SFFRIDA
11 GöteborgsVarvets SeedningsloppTrollhättanLK TV-88FRIDA
11 HässelbyloppetHässelbyHässelby SKFRIDA
17MVäxjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
17 HostrusetÖrebroIF StartFRIDA
17HVarberg HalvmarathonVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
17 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIKFRIDA
18 HöstmilenÅbyOK KolmårdenFRIDA
18 Haninge TrailHaningeIK JordbänningarnaFRIDA
18 GöteborgsVarvets SeedningsloppJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
24 Göteborgsvarvets SeedningsloppSödertäljeEnhörna IFFRIDA
25 GöteborgsVarvets SeedningsloppSkövdeIF HagenFRIDA
25 YddingeloppetBaraHeleneholms IFFRIDA
25 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FFFRIDA
31 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
31 FinalloppetGöteborg/SkatåsGöteborgs SKFRIDA
31 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
31 Jätten Bule-löpetÖsterbymoIFK ÖsterbymoFRIDA

NOV
1 Nordic Extreme RunningVisbyP18 IKFRIDA
7UltBorås 6-timmarsBoråsSOK KnallenFRIDA
7 Göteborgsvarvets SeedningsloppNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
7 VintermarathonStockholmFredrikshofs FIFRIDA
14 JämjöhalvanKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
14 TömilenStockholmFK StudenternaFRIDA
21 Kristianstad TrailÖnnestadHärlövs IFFRIDA
29 Gävle AdventsloppGävleGävle OKFRIDA
29 Gävle AdventsloppGävleGävle OKFRIDA
29 Gävle AdventsloppGävleGävle OKFRIDA

DEC
5 LuciaMarathon/INSTÄLLTBovallstrandIK GranitFRIDA
12 LucialoppetVisbyP18 IKFRIDA
12 LucialoppetVretstorpÖstansjö SKFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 SylvesterloppetVänersborgF & S VänersborgFRIDA
31 SylvesterloppetOlofströmUF ContactFRIDA
31 SylvesterloppetKalmarHögby IFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2016
- Centralt program
- Arena
- Samtliga långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2016
Marathon/halvmarathon
- Inomhus
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
Utomlands 2017
- Inomhus

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


Sverige: Långlopp