Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 25 februari 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2016

Detta är det nationella tävlingsprogrammet för godkända långlopp säsongen 2016.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Gunilla Dahlén på SFIF Tävling.

Beteckningar
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Un = Ungdomslopp

(Observera att vid halvmaror/maror ofta erbjuds även kortare sträckor!)

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


JAN
23 Winter RunGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
30 Winter RunStockholmLöparakademin IFFRIDA

MAR
5 Åhus TrailRunÅhusOK Pan-KristianstadFRIDA
12 GöteborgsVarvets SeedningsloppUddevallaUddevalla SKFRIDA
12 Bore CupGävleHemlingby LKFRIDA
12 Vårtävling 8kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
13 Göteborgsvarvets SeedningsloppHelsingborgIS GötaFRIDA
13 GöteborgsVarvets seedningsloppBoråsSOK KnallenFRIDA
19 Vårtävlingarna 16/32 kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
19 GöteborgsVarvets SeedningsloppMantorpIK AkeleFRIDA
19 AnnelundsrundanLjungbyFK FinnFRIDA
19 Höörsloppet - Hejda hungernHöörHöörs ISFRIDA
20 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
20 GöteborgsVarvets SeedningsloppGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
25 PåskmilenTanumshedeTanums IFFRIDA
25 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
28 Enhörnas PåsksmällEnhörnaEnhörna IFFRIDA
28 HallarydsloppetHallarydHallaryds IFFRIDA

APR
2 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
2 PremiärmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
2UltLoxodonta Borlänge Ultra 6hBorlängeBorlänge LKFRIDA
9 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
10 TIF-terrängenTrollhättanTrollhättans IFFRIDA
13HÖrebro AIK halvmaratonÖrebroÖrebro AIKFRIDA
15-17UltTäby Extreme ChallengeTäbyIF LinnéaFRIDA
16HVolvo Arvika HalvmarathonArvikaSet Sail IFFRIDA
16M HHeleneholms MarathonMalmöHeleneholms IFFRIDA
16 Spring CrossStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
16 PremiärloppetGöteborgSävedalens AIKFRIDA
16 SkälbyloppetKalmarHögby IFFRIDA
16 Nordic Classic RunningVisbyP18 IKFRIDA
17 Simlången RuntSimlångsdalenSimlångsdalens IFFRIDA
19 Ursvik Xtreme 1SundbybergSundbybergs IKFRIDA
23 Kumla StadsloppKumlaKumla SFFRIDA
23 SkövdeloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
23 UT-milenUlricehamnUlricehamns OKFRIDA
23M HSäter MaranSäterSäters IFFRIDA
23 SkärgårdsmilenHönöHönö ISFRIDA
23 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
23HKungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
23 SkrylleloppetS SandbyBjörnstorps IFFRIDA
23 Munkastigen TrailrunLaxåLaxå OKFRIDA
23H TjWomen's Health HalvmarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
26 Stockholm Park Running 1StockholmF Performance by HealthFRIDA
30 Trailkungen/INSTÄLLTKungälvKongahälla AIKFRIDA
30 LerumsloppetLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
30 NäsetloppetVästra FröllundaNäsets SKFRIDA
30 StrömmingsloppetVaxholmStrömmingsloppet ISFRIDA
30 SydkustloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
30 Atea LaxaloppetHalmstadIFK HalmstadFRIDA

MAJ
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
1 VäxjöloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
1 Risen-loppetGenarpGenarps IFFRIDA
2TjVårRusetMalmöMalmö AIFRIDA
3TjVårRusetHalmstadHalmstad OKFRIDA
3 Dahllöfs Mosse RuntTrollhättanLKTV-88FRIDA
3 Ursvik Xtreme 2SundbybergSundbybergs IKFRIDA
3 Stockholm Park Running 2StockholmF Performance by HealthFRIDA
5 GullviveloppetBrösarpAndrarums IFFRIDA
5 FalkloppetFalkenbergFalkenberg Allstars LKFRIDA
5 StarloppetPiteåStar SCFRIDA
5 OttarsloppetÖrbyhusIK RexFRIDA
7HFriskishalvanJönköpingF&S JönköpingFRIDA
7 BjörnlunkenKungsörKungsörs SKFRIDA
7 Springtime Mariestads StadsloppMariestadMariestads AIFFRIDA
7 Soteleden TerrängmarathonBovallstrandIK GranitFRIDA
7M HSunne löparfestSunneSunne LKFRIDA
7 Set Sail TrailrunningArvikaSet Sail IFFRIDA
7HKfS Kungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
7HGävle Halvmarathon o GävlemilenGävleHemlingby LKFRIDA
8HKanallöpetBorensberg/LjungsbroBorensbergs IF, Vreta SoMKFRIDA
8UltLidingöloppet Ultramarathon/vårmilenLidingöIFK LidingöFRIDA
8 TunaterrängenBorlängeStora Tuna FIKFRIDA
9TjVårRusetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
10TjVårRusetGöteborgIK VikingenFRIDA
10 Stockholm Park Running 3StockholmF Performance by HealthFRIDA
11TjVårRusetVänersborgVänersborgs SKFRIDA
12 GrabbhalvanNorrköpingIK Norrköping FIFRIDA
12TjVårRusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
14 Springtime HelsingborgHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
14 ICA-LoppetSundsvallSundsvalls FIFRIDA
14 HälleforsterrängenHälleforsHällefors LKFRIDA
14 Wärnamo KvartsmaratonVärnamoWärnamo SKFRIDA
14 Östhammar StadsloppÖsthammarF Östhammar FIFRIDA
14 ScaniamilenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
14 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
15 MölnlyckeloppetMölnlyckeSjövalla FKFRIDA
15 Norra DjurgårdstadsloppetStockholmVärtans IKFRIDA
15 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA
15 SjömarksloppetSjömarkenSjömarkens IFFRIDA
15TjHässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
16 BlodomloppetKarlskronaKA 2 IFFRIDA
16TjVårRusetGävleGefle IFFRIDA
17 TrailVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
17TjVårRusetVästeråsVästerås FKFRIDA
17 LinnealunkenNybroGlasrikets RCFRIDA
17 GubbracetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
17 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
18TjVårRusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
18TjTjejrusetFalunFalu IKFRIDA
18 OMT Finspångs StadsloppFinspångFinspångs SOKFRIDA
19TjVårRusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
19 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA
19 MilSpåretStockholmSthlms Studenters IF, Spårvägens FKFRIDA
19 Spring en mil vinn en bilÖstersundÖstersunds SKFRIDA
20 ViolloppetFlenFlens FSFRIDA
21 HedesundaRundanHedesundaHedesunda IFFRIDA
21 AIK JubileumsloppSolnaAIKFRIDA
21 SkärholmsloppetSkärholmenLöparakademin IFFRIDA
21HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
21 CityVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
21HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
21 Lindsdal RuntKalmarKalmar SKFRIDA
22UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
22 Nacka Halvmarathon/INSTÄLLTSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
22 TäbyloppetTäbyTäby ISFRIDA
23-24TjVårRusetStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
23 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
24 BlodomloppetUmeåKF Västerbottens VeteranerFRIDA
25TjVårRusetUppsalaKorpen Uppsala MIFFRIDA
25TjDrottning MargaretaloppetKalmarKalmar SKFRIDA
26 HarsprångetKristinehamnIFK KristinehamnFRIDA
26 Sankt Hans eXtremeLundLunds OKFRIDA
26TjTjejloppetKristianstadHärlövs IFFRIDA
26TjVårRusetNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
26 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
27 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
28 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
28 Stockholms BrantasteStockholmStockholms Brantaste IFFRIDA
28 OrmingeloppetOrmingeBoo IFFRIDA
28 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
28-29 Gällivare rör på sigGällivareGällivare SKFRIDA
28 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
29 Vilden X-TRAILTaberg/JönköpingJönköpings OKFRIDA
30 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
30TjVårRusetLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
30 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA
30UnKalvinknatetKalmarHögby IFFRIDA
31TjVårRusetUmeåIFK UmeåFRIDA
31 Ljusdals löpet/INSTÄLLTLjusdalJärvsö IFFRIDA
31TjTjejknäckenSimrishamnSimrishamns AIF, F&S SimrishamnFRIDA
31 Lidingöloppet on TourSkövdeIF Hagen FIKFRIDA

JUN
1TjVårRusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
1TjTjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
1 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
1 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
2TjVårRusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
3 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
3 Gnesta MarknadsloppGnestaOK KlemmingenFRIDA
4 Skatås RyggarGöteborgIFK GöteborgFRIDA
4 Mönsterås stadsloppMönsteråsÅlems OKFRIDA
4MAsics Stockholm MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
4 Råda UltraLidköpingLidköpings VSKFRIDA
5 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
5UnStockholm Mini MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
5 TanumsloppetTanumshedeTanums IFFRIDA
6 Fiskebäcksloppet-tre hamnarGöteborgMajornas IKFRIDA
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6 BålstaloppetBålstaF Bålsta IKFRIDA
6 Carlsborgs Fästningsflås/INSTÄLLTKarlsborgSOK TräffFRIDA
6 NiptrailSollefteåSollefteå GIF FIFFRIDA
6 ParadisloppetIngaröIngarö IFFRIDA
7 Ursvik Xtreme 3SundbybergSundbybergs IKFRIDA
8 BagisloppetBagarmossenSkogsluffarnas OKFRIDA
8 Tjejruset VisbyVisbyGotlands FIFFRIDA
8-9 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
10 VimmerbyloppetVimmerbyVimmerby SKFRIDA
11 Lerum VildmarkLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
11 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
11 Söder RuntStockholmLöparakademin IFFRIDA
11 MalmöloppetMalmöMalmö AI, F&S MalmöFRIDA
11HLinköping HalvmarathonLinköpingEkängens IF, IF LinraceFRIDA
12 Lidingöloppet on TourLidingöIFK LidingöFRIDA
12 Stockholm TrailStockholmOK SödertörnFRIDA
14 Amazing TrailStockholmF Performance by HealthFRIDA
14 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
15 SM-milen/STHLM 10StockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
18 LjungskileslinganLjungskileHälle IFFRIDA
18 Niliterrängen & Lapplands LångloppNilivaaraNilivaara ISFRIDA
18 FröviloppetFröviFrövi IKFRIDA
18 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18UnKarlstad MiniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18HKarlstad Stadslopp 21 kmKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
18 Å-LoppetEskilstunaEskilstuna FI, Eskilstuna Guif IFFRIDA
18HLudvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
18UltÖland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
18HRunrundanVallentunaVallentuna FKFRIDA
18 Klövern milenBåstadIS GötaFRIDA
19 LagaMilenSkillingarydSkillingaryds ISFRIDA
19 Skepparholmen springer för ÖstersjönNackaBoo IFFRIDA
20 Lidingöloppet On TourGävleHemlingby LKFRIDA
21 OfferdalsmilenOfferdalOfferdals SKFRIDA
21 Ursvik Xtreme 4SundbybergSundbybergs IKFRIDA
24 BorejoggenTorsbySK BoreFRIDA
24 Orsakajt´nOrsaOrsa SKFRIDA
26 NackhällerundanVarbergOK NackheFRIDA
29 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA

JUL
1 StartskottetKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
1 Kisa StadsloppKisaKisa SKFRIDA
1 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
1 MilenBåstadBåstad MKFRIDA
2MViby MarathonÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
2 Arvika StadsloppArvikaSet Sail IFFRIDA
2 Billingen Trail MarathonSkövdeIFK SkövdeFRIDA
2 JordgubbslunkenRudskogaRudskoga IFFRIDA
2 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
2M HBåstad MarathonBåstadBåstad MKFRIDA
2 HallandsloppetVessigebroOK GläntanFRIDA
3 Väg 56/Heby-hälsanHebyHeby AIFFRIDA
6 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
7 Hambojoggen/INSTÄLLTJärvsöJärvsö IFFRIDA
8 EngelbrektslöpetNorbergNorbergs OKFRIDA
8 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
9HEngelbrekt HalvmaraNorbergNorbergs OKFRIDA
9 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
9 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
9 ColoramaloppetPajalaLiviöjärvi IFFRIDA
9 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
9M HKustmaran & Kristianopel runtKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
10 Mora TrailMoraIFK Mora OKFRIDA
12 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
15 KraftprovetTrollhättanTrollhättans SOK, Trollhättans IFFRIDA
16 LaholmsloppetMellbystrandLaholm IFFRIDA
20 BuggrusetMalungMalungs OK SkogsmårdarnaFRIDA
23HJämtland på fötterBrunflo-ÖstersundMarieby GOIFFRIDA
23HLevaloppetVisbyRoma IFFRIDA
23 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
23HSemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
24 BroloppetSollefteåSollefteå GIF FIFFRIDA
29HLäckö-VarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
29-31UltSkövde UltrafestivalSkövdeTeam Ultrasweden LKFRIDA
30 VildmarksmilenGävleHemlingby LKFRIDA
30 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
30 ÖlandsjoggenLöttorpPersnäs AIFFRIDA

AUG
3 ATEA KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
3UnLilla ATEA KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
5 KullaloppetRörumSimrishamns AIF, Rörums SKFRIDA
5 Eskilstunaloppet by NightEskilstunaRåby-Rekarne FIF, Ärla IFFRIDA
6M HHöga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
6-7 Örebro City Midnight Run/INSTÄLLTÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
6 MusselloppetLysekilStångenäs AISFRIDA
6HTällberg HalvmarathonTällbergLeksands OKFRIDA
6MÖlands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
9 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
13 Lidingöloppet on TourSödertäljeEnhörna IF, F Aktiva SödertäljeFRIDA
13 MidnattsloppetStockholmHammarby IFFRIDA
13 KåsebergaloppetKåsebergaGlemmingebro IFFRIDA
13HPrinsensMinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
13 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IFFRIDA
14 HagenloppetSkövdeIF HagenFRIDA
15 SkedvilunkenStora SkedviStora Skedvi IKFRIDA
16 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
16 Ursvik Xtreme 5SundbybergSundbybergs IKFRIDA
17 DrakloppetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
17 HamnmilenLuleåBergnäsets AIKFRIDA
19 VP CityloppVetlandaOK NjudungFRIDA
20 GöteborgsVarvets SeedningsloppUppsalaUpsala IFFRIDA
20HTavelsjö HalvmarathonTavelsjöTavelsjö AIKFRIDA
20 Atea Norrköpings StadsloppNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
20 MidnattsloppetGöteborgMölndals AIK, IF Kville, Solvikingarna, Utby IKFRIDA
20 Telge StadsloppSödertäljeSödertälje IFFRIDA
20HVeberödsrundanVeberödBjörnstorps IFFRIDA
20 OxelöloppetOxelösundSLK OxelösundFRIDA
20UltUltravasan 45MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
20UltUltravasan 90MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
20MMariestads MarathonMariestadMariestads AIFFRIDA
20 DramaloppetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
22 Lidingöloppet on tourLinköpingLinköpings OKFRIDA
23 BlodomloppetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
24 StadsfestloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
24 Älven runtBorlängeBorlänge LKFRIDA
25 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
25 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA
26 JägarmilenKirunaIFK KirunaFRIDA
26 Hillerstorp Adventure RaceHillerstorpHillerstorps GoIFFRIDA
27 CitadelloppetLandskronaF&S LandskronaFRIDA
27 Göteborgsvarvets seedningslopp Örebro/INSTÄLLTÖrebroÖrebro AIKFRIDA
27 SkoskavetSkoklosterBålsta IKFRIDA
27 MidnattsloppetMalmöMalmö AIFRIDA
27 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
27 SkördeloppetHedemoraHedemora FKFRIDA
27-28 Dundret Extreme RunningGällivareGällivare SK, Gällivare ECFRIDA
27 GöteborgsVarvets SeedningsloppVäxjöVäxjö LKFRIDA
27 ÖstansjöloppetÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
27 TjejjoggenSjulsmarkSjulsmarks SKFRIDA
27 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
27 Mullsjö x-trailMullsjöMullsjö SOKFRIDA
27 Nattloppet KalmarKalmarHögby IFFRIDA
27 Göinge Trailrun/INSTÄLLTHässleholmHässleholms OKFRIDA
27 Torshällamilen/INSTÄLLTTorshällaTorshälla-Nyby ISFRIDA
27 LänsloppetLuleåLuleå LDK, Korpen LuleåFRIDA
28 StålisloppetSandvikenHögbo GIFFRIDA
28 GöteborgsVarvets SeedningsloppLidköpingLidköpings VSKFRIDA
28 Solsidan RuntSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
28 Mälarhöjdsterrängen/INSTÄLLTSätraMälarhöjdens IKFRIDA
28HÄngelholms HalvmaratonÄngelholmÄngelholms IF, FK SnapphanarnaFRIDA
28 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IKFRIDA
29 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA
30 HälsoloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
30 Ursvik Xtreme 6SundbybergSundbybergs IKFRIDA
30 BlodomloppetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
31 Göteborgs BrantasteGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA

SEP
1 BlodomloppetVisbyVisby IF GuteFRIDA
3 Östgötamaran/INSTÄLLTLinköping-NorrköpingIK AkeleFRIDA
3 Hjulsjöjoggen/INSTÄLLTHjulsjöHjulsjö Byförening LKFRIDA
3 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
3M HHultsfreds hel/halvmara o StrandmilenHultsfredHultsfreds LKFRIDA
3 TranåsloppetTranåsTranås AIFFRIDA
3 SisjöloppetAskimAskims IKFRIDA
3 SmålandsstenarloppetSmålandsstenarOK VivillFRIDA
3MHelsingborg MarathonHelsingborgRunners Society ACFRIDA
3 TrekungaloppetKungälvKongahälla AIKFRIDA
3 HalmstadmilenHalmstadHalmstads BK, IFK HalmstadFRIDA
3TjTjejmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
4 VretaloppetLjungsbroVreta SoMKFRIDA
4 UmemilenUmeåIFK UmeåFRIDA
4UltBergslagsleden Ultra / Kilsbergen TrailrunÖrebroF Nature RunningFRIDA
4 Göteborgsvarvets SeedningsloppEnebybergEnebybergs IFFRIDA
4 John Bauer Trail RunHuskvarnaIK HakarpspojkarnaFRIDA
10 Bromölla 4-Run & WalkBromöllaRyssbergets IKFRIDA
10 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
10 Göteborgsvarvets SeedningsloppArvikaSet Sail IFFRIDA
10HNorasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
10 GöteborgsVarvets SeedningsloppMalmöHeleneholms IFFRIDA
10M HSkräcklanmaranVänersborgLKTV-88FRIDA
10 Göteborgs JubileumsloppGöteborgSävedalens AIK, Göteborgs KIK, IF KvilleFRIDA
10 Svarta MaranSalaSätra IFFRIDA
10 Örnsköldsviks StadsloppÖrnsköldsvikCity S SCFRIDA
10 Risveden TerrängSjövikSjöviks SKFRIDA
10HStockholm HalvmarathonStockholmHässelby SK, Turebergs FK, Spårvägens FKFRIDA
10 RådalunkenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
11 LöpRallarnBottnarydBottnaryds IF, IF Hallby SOKFRIDA
11 SunnerboloppetLjungbyFK Finn, Ljungby FIKFRIDA
11UnPrins Daniels loppSolna/HagaAIKFRIDA
11 TräflasklöpetSundbornSundborns GOIFFRIDA
11 HagaloppetSolna/HagaAIKFRIDA
13 Ursvik Xtreme 7SundbybergSundbybergs IKFRIDA
17TjFormtoppen i SälenSälenSälens IFFRIDA
17 LergöksloppetÄngelholmFK SnapphanarnaFRIDA
17 LöparfestenSkanör-FalsterboIK FinishFRIDA
17 Ale Trail RaceBohusBohus IFFRIDA
17UnKalvrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17 TjurrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17 Kung Björn LoppetUppsalaUppsala LKFRIDA
17 KistaloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
17HKretsloppet i BoråsBoråsSOK Knallen, IK YmerFRIDA
17 Nya BroloppetMotalaMotala AIFFRIDA
17-18 Black River RunVästeråsVästerås LKFRIDA
17 ToppLoppetSolna/HagaHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
18 MalmslättsloppetLinköpingMalmslätts AIK, IK AkeleFRIDA
18 UlfveloppetSödra ViSödra Vi IFFRIDA
18 SicklaloppetNackaJärla IFFRIDA
23 Lidingöloppet På GångLidingöIFK LidingöFRIDA
23 Lidingö RusetLidingöIFK LidingöFRIDA
24 LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
24 Spring en mil vinn en bilLidköpingLidköpings VSKFRIDA
24 MusikmilenVäxjöIFK Växjö, Växjö LKFRIDA
25 Rosa Bandet-loppetLidingöIFK LidingöFRIDA
25UnKnatteloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
25UnLilla LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA

OKT
1 Sundsvalls BroloppSundsvallStockviks SFFRIDA
1 Kåsjön TrailÖjersjöSävedalens AIKFRIDA
1-2 TjurRusetFullerstaHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
1 SolvikslopppetBrommaBromma IFFRIDA
1 Göteborgsvarvets seedningsloppUmeåIFK UmeåFRIDA
1HMalmö Halvmarathon och HöstmilMalmöMalmö AI, F&S MalmöFRIDA
1 Härnö TrailHärnösandÖbacka LK, Härnösands OK, Bondsjöhöjdens IKFRIDA
1 MössebergslunkenFalköpingIK WilskeFRIDA
2 GöteborgsVarvets SeedningsloppMöndalGöteborgs FIFFRIDA
2 TullingeloppetTullingeTullinge-Tumba FFFRIDA
2 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
5 Amazing Trail NightNackaF Performance by HealthFRIDA
8 GöteborgsVarvets seedningsloppEskilstunaÄrla IF, Eskilstuna GuifFRIDA
8 BillingehusloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
8 HostrusetÖrebroIF StartFRIDA
8M HGöteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
8 Run for Mental HealthLundIFK LundFRIDA
8MUmemaranUmeåJalles TCFRIDA
8 HellasloppetNackaHellas FKFRIDA
9 HässelbyloppetHässelbyHässelby SKFRIDA
9 GöteborgsVarvets SeedningsloppTrollhättanLKTV-88FRIDA
15HVarberg HalvmarathonVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
15 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIKFRIDA
15 Running LightsAlingsåsAlingsås IFFRIDA
15 Å-stadsloppetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
16 Göteborgsvarvets SeedningsloppJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
22 Göteborgsvarvets seedningsloppSödertäljeEnhörna IF, F Aktiva SödertäljeFRIDA
22MVäxjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
30 KärrusetGnestaOK KlemmingenFRIDA
30 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge-Tumba FFFRIDA
30 GöteborgsVarvets SeedningsloppSkövdeIF HagenFRIDA
30 YddingeloppetBaraHeleneholms IFFRIDA

NOV
5 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
5 FinalloppetGöteborgGöteborgs SKFRIDA
5MVintermarathonStockholmFredrikshofs FIFRIDA
5 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
5 Jätten Bule-löpetÖsterbymoIFK ÖsterbymoFRIDA
6 Göteborgsvarvets seedningsloppNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
6 Nordic Extreme RunningVisbyP18 IKFRIDA
12 Lill-JansterrängenStockholmFK StudenternaFRIDA
12 JämjöhalvanKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
12UltBorås 6-timmarsBoråsSOK KnallenFRIDA
20 Kristianstad TrailKristianstadHärlövs IFFRIDA
27 AdventsloppetGävleGävle OKFRIDA

DEC
3 Bore Cup 1GävleHemlingby LKFRIDA
10 LucialoppetVretstorpÖstansjö SKFRIDA
10 LucialoppetVisbyP18 IKFRIDA
31 SylvesterloppetOlofströmUF ContactFRIDA
31 SylvesterloppetAnderstorpAnderstorps OKFRIDA
31 SylvesterloppetKalmarHögby IFFRIDA
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 SylvesterloppetVänersborgF&S VänersborgFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Inomhus 
- Maror/halvmaror

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


Sverige: Långlopp