Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 december 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2017

I år publicerar vi kalendern tidigare än förut, vi har inte fått in alla tävlingar i kalendern än och inte fått godkännande från alla SDF. Saknas tävlingen, kontakta ert SDF.

Kontaktperson SFIF Tävling: Gunilla Dahlén (se högerspalten).

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för långloppssäsongen 2017.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Gunilla Dahlén på SFIF Tävling.

Beteckningar
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Un = Ungdomslopp

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


JAN
21 Winter Run GöteborgGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
28 Winter Run StockholmStockholmLöparakademin IFFRIDA

MAR
4 Åhus TrailRunÅhusOK Pan-KristianstadFRIDA
11 Vårtävlingarna 8kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
18 Vårtävlingarna 16km/32kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
18 Varvetmilen UddevallaUddevallaUddevalla SKFRIDA
19 Varvetmilen BoråsBoråsSOK KnallenFRIDA
19 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
19 Varvetmilen HelsingborgHelsingborgIS GötaFRIDA
25 Varvetmilen KarlskronaKarlskronaKarlskrona SOKFRIDA
25 Höörsloppet-Hejda HungernHöörHöörs ISFRIDA
25 Stockholm Tunnel Run CitybananStockholmIFK LidingöFRIDA
25UltLoxodonta Borlänge ultra 6 timBorlängeBorlänge LKFRIDA
25 AnnelundsrundanLjungbyFK FinnFRIDA
25 Varvetmilen MantorpMantorpIK AkeleFRIDA
26 Varvetmilen GöteborgGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
26 Varvetmilen ÖrebroÖrebroÖrebro AIKFRIDA

APR
1 PremiärmilenStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
1 Göingefejden TrailrunBreanäsFK GöingarnaFRIDA
1 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
2 UddloppetKarlshamnIF UddFRIDA
8 OmtankeloppetBorlängeBorlänge LKFRIDA
8 SkälbyloppetKalmarHögby IFFRIDA
9 Nya TIF-terrängenTrollhättanTrollhättans IFFRIDA
14 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
15 PremiärloppetGöteborgSävedalens AIKFRIDA
17 HallarydsloppetHallarydHallaryds IFFRIDA
17 PåsksmällenEnhörnaEnhörna IFFRIDA
19HÖrebro AIK halvmaratonÖrebroÖrebro AIKFRIDA
21-22 Täby Extreme ChallengeTäbyIF LinnéaFRIDA
22HNordic Classic RunningVisbyP18 IKFRIDA
22 UT-milenUlricehamnUlricehamns OKFRIDA
22HSkövdeloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
22 BanloppetÄrlaÄrla IFFRIDA
22M HAtea MälarmaratonVästeråsVästerås LKFRIDA
22HVolvo Arvika Halvmarathon/INSTÄLLTArvikaSet Sail IFFRIDA
22H TjWomen's Health HalvmarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
22 KvarnloppetJakobsbergSkavsåret IF Team JärfällaFRIDA
22 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
22HHöganäs HalvmaratonHöganäsF&S HöganäsFRIDA
22HKungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
22 SkrylleloppetS SandbyBjörnstorps IFFRIDA
23 ÄlglöpetHyltebrukRydö ASKFRIDA
25 Ursvik Xtreme 1SundbybergSundbybergs IKFRIDA
29 Sydkustloppet/INSTÄLLTTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
29 Munkastigen TrailrunLaxåLaxå OKFRIDA
29M HHeleneholms MarathonMalmöHeleneholms IFFRIDA
29 Kumla StadsloppKumlaKumla SFFRIDA
29 LerumsloppetLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
29 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
29 Atea LaxaloppetHalmstadIFK HalmstadFRIDA
29 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA

MAJ
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
1 VäxjöloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
1 Risen-LoppetGenarpGenarps IFFRIDA
2TjVårRusetMalmöMalmö AIFRIDA
3TjVårRusetHelsingborgIS GötaFRIDA
4TjVårRusetHalmstadHalmstad OKFRIDA
4 Grabbhalvan/TjejhalvanNorrköpingTjalve IFFRIDA
6 BjörnlunkenKungsörKungsörs SKFRIDA
6M HSäterMaranSäterSäters IFFRIDA
6 StrömmingsloppetVaxholmStrömmingsloppet ISFRIDA
6 Soteleden TerrängMarathonBovallstrandIK GranitFRIDA
6 Springtime HelsingborgHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
6 Gävle Halvmaraton o Gävle milenGävleHemlingby LKFRIDA
6 STHLM Trail RunStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
6 Set Sail TrailrunningArvikaSet Sail IFFRIDA
6 Springtime, Mariestads stadsloppMariestadMariestads AIFFRIDA
6 SkärgårdsmilenHönöHönö ISFRIDA
6 NäsetloppetVästra FrölundaNäsets SKFRIDA
6 Wärnamo KvartsmaratonVärnamoWärnamo SKFRIDA
7 SjömarksloppetSjömarkenSjömarkens IFFRIDA
7UltLidingöloppet Ultra/VårmilenLidingöIFK LidingöFRIDA
7HKanallöpetLjungsbro/BorensbergBorensbergs IFFRIDA
7 Tensta Rinkeby Grass RunSpångaKista SCFRIDA
8TjVårRusetGöteborgIK VikingenFRIDA
9TjVårRusetVänersborgVänersborgs SKFRIDA
9 Ursvik Xtreme 2SundbybergSundbybergs IKFRIDA
9 SparbanksloppetGlimåkraFK GöingarnaFRIDA
10TjVårRusetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
11TjVårrusetKalmarHögby IF, FIK FärjestadenFRIDA
11   FRIDA
13 Östhammars StadsloppÖsthammarF Östhammar FIFRIDA
13 HedesundaRundanHedesundaHedesunda IFFRIDA
13 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
13 HälleforsterrängenHälleforsHällefors LKFRIDA
13HKfS Kungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
13HICA-LoppetSundsvallSundsvalls FIFRIDA
13 Klara milen Vinn bilenKistaTurebergs FKFRIDA
14TjHässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
15 Blodomloppet KarlskronaKarlskronaKA 2 IFFRIDA
15TjVårRusetNorrköpingTjalve IFFRIDA
16 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
16 Linnealunken/PapricaloppetNybroGlasrikets RCFRIDA
16TjVårRusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
16 TrailVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
17 Älven runt vtBorlängeBorlänge LKFRIDA
17TjVårRusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18TjVårRusetFalunFalu IKFRIDA
18 MilspåretStockholmSpårvägens FKFRIDA
18 Sankt Hans eXtremeLundLunds OKFRIDA
18 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA
20 CityVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
20HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
20 SkärholmsloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
20 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
20HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
20 Stockholms BrantasteStockholmJärla IFFRIDA
20 Lindsdal RuntKalmarKalmar SKFRIDA
21 TäbyloppetTäbyTäby ISFRIDA
21UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
22-23TjVårRusetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
22 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
23 BlodomloppetUmeåKorpen UmeåFRIDA
23 Ursvik Xtreme 3SundbybergSundbybergs IKFRIDA
24 LadingsränneVisbySvaide Roma SOKFRIDA
24 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
24 StrandrusetKalixMorjärv SKFRIDA
24 OMT Finspångs StadsloppFinspångFinspångs SOKFRIDA
25 OttarsloppetVendelIK RexFRIDA
25 STaR-loppetPiteåStar SCFRIDA
25 GullviveloppetBrösarpAndrarums IFFRIDA
25 HarsprångetKristinehamnIFK KristinehamnFRIDA
26 Mora Ruset/INSTÄLLTMoraIFK Mora OKFRIDA
26 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
27 Å-LoppetEskilstunaEskilstuna FI, Eskilstuna Guif IFFRIDA
27 Vilden X-TRAILTaberg/JönköpingJönköpings OKFRIDA
27 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
28 Blekinge River TrailMörrumOK SkogsfalkenFRIDA
29TjVårRusetUppsalaUpsala IFFRIDA
29UnKalvinknatetKalmarHögby IFFRIDA
29 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
29 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
30 Växjö Park RunningVäxjöAvonova Active IFFRIDA
30 GubbracetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
30TjVårRusetGävleGefle IFFRIDA
30TjTjejknäckenSimrishamnF&S Simrishamn, Simrishamns AIFFRIDA
31TjVårRusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
31TjDrottning Margareta-loppetKalmarKalmar SKFRIDA
31 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA

JUN
1TjVårRusetVästeråsVästerås FKFRIDA
1 Spring en mil vinn en bilÖstersundÖstersunds SKFRIDA
1 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
2 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
2 Gnesta MarknadsloppGnestaOK KlemmingenFRIDA
3 Ormingeloppet/INSTÄLLTNacka/OrmingeBoo IFFRIDA
3 Gällivare rör på sigGällivareGällivare SKFRIDA
3 Skatås RyggarGöteborgIFK GöteborgFRIDA
3 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
3MASICS Stockholm MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
3 Kristianstads stadsloppKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
4UnStockholm Mini MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
4 TanumsloppetTanumshedeTanums IFFRIDA
6 ParadisloppetIngaröIngarö IFFRIDA
6 BålstaloppetBålstaF Bålsta IKFRIDA
6 NiptrailSollefteåSollefteå GIFFRIDA
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6 Fiskebäcksloppet-tre hamnarGöteborgMajornas IKFRIDA
7-8 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
7TjVårRusetLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
7TjTjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
8 BagisloppetBagarmossenSkogsluffarnas OKFRIDA
8TjVårrusetUmeåUmeå BKFRIDA
9 E18-loppetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
9 VimmerbyloppetVimmerbyVimmerby SKFRIDA
10HYG Halvmaran LinköpingLinköpingIK Nocout.seFRIDA
10 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
10 Söder RuntStockholmLöparakademin IFFRIDA
10UltRåda UltraLidköpingLidköpings VSKFRIDA
10 MalmöloppetMalmöF&S Malmö, Malmö AIFRIDA
11 Stockholm TrailStockholmOK SödertörnFRIDA
11 Lidingöloppet on tour/INSTÄLLTLidingöIFK LidingöFRIDA
11 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
11 LagaMilenSkillingarydSkillingaryds ISFRIDA
12TjVårRusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
13TjVårRusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
13 Ursvik Xtreme 4SundbybergSundbybergs IKFRIDA
15 STHLM10StockholmHässelby SK, Spårvägens FK, SFIFFRIDA
17 Niliterrängen & Lapplands LångloppNilivaaraNilivaara ISFRIDA
17HLudvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
17UltHigh Coast UltraÖrnsköldsvikHigh Coast Ultra RCFRIDA
17 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
17 Lerum VildmarkLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
17UnKarlstad MiniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17M HMidnight MarathonSkellefteåSkellefteå AIKFRIDA
17UltÖland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
17 LjungskileslinganLjungskileHälle IFFRIDA
18 Skepparholmen springer för ÖstersjönNackaBoo IFFRIDA
20 Amazing TrailStockholmAvonova Active IFFRIDA
20 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
20 OfferdalsmilenOfferdalOfferdals SKFRIDA
21TjTjejloppet KristianstadKristianstadHärlövs IFFRIDA
23 Orsakajt´nOrsaOrsa SK, Orsa IFFRIDA
23 BorejoggenTorsbySK BoreFRIDA
25 NackhällerundanVarbergOK NackheFRIDA
28 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
30 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
30 EngelbrektslöpetNorbergNorbergs OKFRIDA
30 Midnattsloppet KvänumKvänumKvänums IFFRIDA
30 Tjejruset/KillrusetVisbyGotlands FriidrottsförbundFRIDA
30HIsland Run – med smak av GotlandVisbyGotlands FIFFRIDA
30 Kisa stadslopp/INSTÄLLTKisaKisa SKFRIDA

JUL
1MViby marathonÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
1 Billingen Trail MarathonSkövdeIFK Skövde FIKFRIDA
1M HBåstad MarathonBåstadBåstad MKFRIDA
1 HallandsloppetVessigebroOK GläntanFRIDA
1 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
1HEngelbrekt HalvmaraNorbergNorbergs OKFRIDA
1 Arvika StadsloppArvikaSet Sail IFFRIDA
1 JordgubbslunkenKristinehamnRudskoga IFFRIDA
5 AlmedalsloppetVisbySvaide Roma SOKFRIDA
5 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
6 Oskarshamns StadsloppOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
7 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
8 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
8 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
8 Genarps IF TrailGenarpGenarps IFFRIDA
8MKustmaran & Kristianopel runtKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
8 ColoramaloppetPajalaLiviöjärvi IFFRIDA
9 Mora TrailMoraIFK Mora OKFRIDA
11 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
15 LaholmsloppetMellbystrandLaholm IFFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
15 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
19 BuggrusetMalungMalungs OK SkogsmårdarnaFRIDA
21 KraftprovetTrollhättanTrollhättans IF, Trollhättans SOKFRIDA
22HSemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
22 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
22-23 LevaloppetVisbyRoma IFFRIDA
23 BroloppetSollefteåSollefteå GIFFRIDA
28HLäckövarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
29 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
29 CitadelloppetLandskronaBåstad MKFRIDA
29 ÖlandsjoggenLöttorpPersnäs AIFFRIDA
30 Run for prideStockholmStockholm Snipers IFFRIDA

AUG
2 Atea KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
4 Eskilstunaloppet by NightEskilstunaÄrla IF, Råby-Rekarne FIFFRIDA
4 KullaloppetRörumRörums SK, Simrishamns AIFFRIDA
5HTällberg halvmarathonTällbergLeksands OKFRIDA
5 MusselloppetLysekilStångenäs AISFRIDA
5MÖlands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
5M HHöga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
5 VildmarksmilenGävleHemlingby LKFRIDA
8 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
10 Lidingöloppet on TourJönköpingIF Hallby SOKFRIDA
12 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IFFRIDA
12 BlomsterloppetBlomstermålaÅlems OKFRIDA
12HPrinsensMinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
12 Torshälla JubileumsloppTorshällaEskilstuna FIFRIDA
12HTavelsjö HalvmarathonTavelsjöTavelsjö AIKFRIDA
15 Ursvik Xtreme 5SundbybergSundbybergs IKFRIDA
15 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
16 HamnmilenLuleåBergnäsets AIKFRIDA
18 VP CityloppVetlandaOK NjudungFRIDA
19UltUltravasan 45MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
19UltUltravasan 90MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
19 HagenloppetSkövdeIF HagenFRIDA
19M HJönköping MarathonJönköpingTeam RunnershighFRIDA
19 Varvetmilen UppsalaUppsalaUpsala IFFRIDA
19 Atea Norrköpings StadsloppNorrköpingTjalve IFFRIDA
19 MidnattsloppetStockholmHammarby IFFRIDA
19 OxelöloppetOxelösundSLK OxelösundFRIDA
21 Lidingöloppet on TourLinköpingLinköpings OKFRIDA
23 StadsfestloppetLinköpingIK Akele, Linköpings LKFRIDA
23 Älven runt htBorlängeBorlänge LKFRIDA
23 OrderinvestloppetKnislingeFK GöingarnaFRIDA
24 Sundsvalls KlassikertrailSundsvallStockviks SFFRIDA
24 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
24 Telge StadsloppSödertäljeSödertälje IFFRIDA
26 FestivalloppetStrömsnäsbrukSK GraalFRIDA
26 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
26 SkoskavetSkoklosterBålsta IKFRIDA
26 Dundret extreme raceGällivareGällivare SKFRIDA
26 MidnattsloppetGöteborgMölndals AIK, IF Kville, Solvikingarna, Utby IKFRIDA
26 NattloppetKalmarHögby IFFRIDA
26 LänsloppetLuleåKF Luleå, Luleå LDKFRIDA
26 VarvetmilenVäxjöVäxjö LKFRIDA
26 The Music RunStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
26HMariestadsloppetMariestadMariestads AIFFRIDA
26 SkördeloppetHedemoraHedemora FKFRIDA
26   FRIDA
26   FRIDA
26 ÖstansjöloppetÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
26 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
26 Mullsjö x-trailMullsjöMullsjö SOKFRIDA
27 Solsidan RuntSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
27 VarvetmilenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
27 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IKFRIDA
28 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA
29 BlodomloppetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
29 HuddingeloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
29 Ursvik Xtreme 6SundbybergSundbybergs IKFRIDA
30 Göteborgs brantasteGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
31 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA
31 JägarmilenKirunaIFK KirunaFRIDA

SEP
1 Hillerstorp Adventure RaceHillerstorpHillerstorps GoIFFRIDA
2 TranåsloppetTranåsTranås AIF FIFFRIDA
2 SisjöloppetAskimAskims IKFRIDA
2 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
2TjTjejmilenStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
2 HalmstadmilenHalmstadHalmstads BK, Team Triathlon o MultisportFRIDA
2MHelsingborg MarathonHelsingborgRunners Society ACFRIDA
2 MidnattsloppetMalmöMalmö AIFRIDA
2M HSpring HultsfredHultsfredHultsfreds LKFRIDA
2 John Bauer Trail RunHuskvarnaIK HakarpspojkarnaFRIDA
2UltKramfors UltrafestivalKramforsHigh Coast Ultra RCFRIDA
2 TrekungaloppetKungälvKongahälla AIKFRIDA
3UltKilsbergen Trailrun / Bergslagsleden UltraÖrebroF Nature RunningFRIDA
3 Lill-Jansterrängen/INSTÄLLTStockholmFK StudenternaFRIDA
3 VretaloppetLjungsbroVreta SoMKFRIDA
3 UmemilenUmeåIFK UmeåFRIDA
3 StålisloppetSandvikenHögbo GIFFRIDA
6 BlodomloppetHalmstadHalmstad OKFRIDA
9 Varvetmilen MalmöMalmöHeleneholms IFFRIDA
9HStockholm HalvmarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Turebergs FKFRIDA
9 Göteborgs JubileumsloppGöteborgIF Kville, GKIK, Sävedalens AIKFRIDA
9HNorasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
9 RådalunkenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
9 Risveden TerrängSjövikSjöviks SKFRIDA
9 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
9 Svarta MaranSalaSätra IFFRIDA
9 KyrkloppetVästeråsVästerås FK, IFK Arboga, Run 4 Fun LKFRIDA
10 LöpRallarnBottnarydBottnaryds IF, IF Hallby SOKFRIDA
10 TräflasklöpetSundbornSundborns GOIFFRIDA
10 Kåsjön TrailÖjersjöSävedalens AIKFRIDA
10 Varvetmilen NorrköpingNorrköpingTjalve IFFRIDA
10 HagaloppetSolnaAIKFRIDA
10UnPrins Daniels loppSolnaAIKFRIDA
10 SunnerboloppetLjungbyLjungby FIK, FK FinnFRIDA
12 BlodomloppetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
12 Ursvik Xtreme 7SundbybergSundbybergs IKFRIDA
13 Amazing Trail NightStockholmAvonova Active IFFRIDA
16 Ale Trail RaceBohusBohus IFFRIDA
16HLöparfestenFalsterboIK FinishFRIDA
16-17UltBlack River RunVästeråsVästerås LKFRIDA
16 Kung Björn LoppetUppsalaUppsala LKFRIDA
16UnKalvrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
16 TjurrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
16 BergsjöloppetGöteborgSävedalens AIKFRIDA
16 KistaloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
16HKretsloppetBoråsIK Ymer, SOK KnallenFRIDA
16 ToppLoppetSolnaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
16 LergöksloppetÄngelholmFK SnapphanarnaFRIDA
16 NyaBroloppetMotalaMotala AIFFRIDA
16 Musikmilen/INSTÄLLTVäxjöVäxjö LK, IFK VäxjöFRIDA
16TjFormtoppen i SälenSälenSälens IFFRIDA
16 BlodomloppetVisbyVisby IF GuteFRIDA
16 AvloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
17 FredsloppetGöteborgProletären FFFRIDA
17 SicklaloppetNackaJärla IFFRIDA
17 Malmslättsloppet /INSTÄLLTLinköpingIK Akele, Malmslätts AIKFRIDA
17 Varvetmilen DanderydEnebybergEnebybergs IFFRIDA
22 Lidingöloppet På GångLidingöIFK LidingöFRIDA
22 TCS Lidingö RusetLidingöIFK LidingöFRIDA
23 TCS LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
23 Mud RunGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
24TjRosa Bandet-loppetLidingöIFK LidingöFRIDA
24UnLidingö KnatteloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
24UnTCS Lilla LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
29hKlarälvsloppet run 21kKarlstadF Svenska RallytFRIDA
30 NattrusetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
30 Varvetmilen UmeåUmeåIFK UmeåFRIDA
30 Härnö TrailHärnösandÖbacka LKFRIDA
30HMalmö Halvmarathon/HöstmilMalmöMalmö AI, F&S MalmöFRIDA
30-1 TjurRusetStorstockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
30 StenungsundsloppetStenungsundF Stenungsunds FIFRIDA

OKT
1 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
1 Varvetmilen MölndalMölndalGöteborgs FIFFRIDA
1   FRIDA
1 TullingeloppetTullingeTullinge FIFFRIDA
7 Mental Health runStockholmSpårvägens FKFRIDA
7 MössebergslunkenFalköpingIK WilskeFRIDA
7 HostrusetÖrebroIF StartFRIDA
7 HellasloppetNackaHellas FKFRIDA
7 Varvetmilen EskilstunaEskilstunaÄrla IFFRIDA
7 Run for Mental HealthLundIFK LundFRIDA
8 Varvetmilen TrollhättanTrollhättanLK TV-88FRIDA
8 HässelbyloppetHässelbyHässelby SKFRIDA
14 Å-stadsloppetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
14 BillingehusloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
14 Skrylle ChallengeLundBjörnstorps IFFRIDA
14 Running LightsAlingsåsAlingsås IFFRIDA
14   FRIDA
14 Ryssberget TrailSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
14 Varberg HalvmarathonVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
14 Varvetmilen HalmstadHalmstadIFK HalmstadFRIDA
14 Göteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
14 UmemaranUmeåJalles TC UmeåFRIDA
15 Varvetmilen JönköpingJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
21 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIKFRIDA
21 Rya Åsar Trail RunBoråsSjömarkens IFFRIDA
21 STHLM Above/BelowStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
21 Växjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
21 Varvetmilen SödertäljeSödertäljeEnhörna IFFRIDA
22 HöstmilenÅbyOK KolmårdenFRIDA
22 Varvetmilen SkövdeSkövdeIF HagenFRIDA
29 YddingeloppetBaraHeleneholms IFFRIDA
29 KärrusetGnestaOK KlemmingenFRIDA
29 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge FIFRIDA

NOV
4 Jätten Bule-löpetÖsterbymoIFK ÖsterbymoFRIDA
4   FRIDA
4 FinalloppetGöteborgGöteborgs SKFRIDA
4 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
4 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
4 Bromölla 4-Run and WalkBromöllaRyssbergets IKFRIDA
4 HöstrusketStockholmFredrikshofs FIFRIDA
10 Freeflows kvällsloppHässleholmHässleholm Freeflow ACFRIDA
11 Borås 6-timmarsBoråsSOK KnallenFRIDA
18 JämjöhalvanKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
26 Kristianstad TrailKristianstadHärlövs IFFRIDA

DEC
3 Gävle AdventsloppGävleGävle OKFRIDA
9 LucialoppetVisbyP18 IKFRIDA
9 LucialoppetVretstorpÖstansjö SKFRIDA
31 SylvesterloppetAnderstorpAnderstorps OKFRIDA
31 SylvesterloppetKalmarHögby IFFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 SylvesterloppetOlofströmUF ContactFRIDA
31 SylvesterloppetVänersborgF&S VänersborgFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
-
Centralt program
- Inomhus
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


Långlopp
Stafetter