Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 30 april 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2017

I år publicerar vi kalendern tidigare än förut, vi har inte fått in alla tävlingar i kalendern än och inte fått godkännande från alla SDF. Saknas tävlingen, kontakta ert SDF.

Kontaktperson SFIF Tävling: Gunilla Dahlén (se högerspalten).

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för långloppssäsongen 2017.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Gunilla Dahlén på SFIF Tävling.

Beteckningar
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Un = Ungdomslopp

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


JAN
21 Winter Run GöteborgGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
28 Winter Run StockholmStockholmLöparakademin IFFRIDA

MAR
4 Åhus TrailRunÅhusOK Pan-KristianstadFRIDA
11 Vårtävlingarna 8kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
18 Vårtävlingarna 16km/32kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
18 Varvetmilen UddevallaUddevallaUddevalla SKFRIDA
19 Varvetmilen BoråsBoråsSOK KnallenFRIDA
19 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
19 Varvetmilen HelsingborgHelsingborgIS GötaFRIDA
25 Varvetmilen KarlskronaKarlskronaKarlskrona SOKFRIDA
25 Höörsloppet-Hejda HungernHöörHöörs ISFRIDA
25UltLoxodonta Borlänge ultra 6 timBorlängeBorlänge LKFRIDA
25 Stockholm Tunnel Run CitybananStockholmIFK LidingöFRIDA
25 AnnelundsrundanLjungbyFK FinnFRIDA
25 Varvetmilen MantorpMantorpIK AkeleFRIDA
26 Varvetmilen GöteborgGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
26 Varvetmilen ÖrebroÖrebroÖrebro AIKFRIDA

APR
1 PremiärmilenStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
1 Göingefejden TrailrunBreanäsFK GöingarnaFRIDA
1 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
2 UddloppetKarlshamnIF UddFRIDA
8 OmtankeloppetBorlängeBorlänge LKFRIDA
8 SkälbyloppetKalmarHögby IFFRIDA
9 Nya TIF-terrängenTrollhättanTrollhättans IFFRIDA
14 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
15 PremiärloppetGöteborgSävedalens AIKFRIDA
17 HallarydsloppetHallarydHallaryds IFFRIDA
17 PåsksmällenEnhörnaEnhörna IFFRIDA
19HÖrebro AIK halvmaratonÖrebroÖrebro AIKFRIDA
21-22 Täby Extreme ChallengeTäbyIF LinnéaFRIDA
22HNordic Classic RunningVisbyP18 IKFRIDA
22 UT-milenUlricehamnUlricehamns OKFRIDA
22HSkövdeloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
22 BanloppetÄrlaÄrla IFFRIDA
22M HAtea MälarmaratonVästeråsVästerås LKFRIDA
22 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
22H TjWomen's Health HalvmarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
22HVolvo Arvika Halvmarathon/INSTÄLLTArvikaSet Sail IFFRIDA
22 KvarnloppetJakobsbergSkavsåret IF Team JärfällaFRIDA
22HHöganäs HalvmaratonHöganäsF&S HöganäsFRIDA
22HKungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
22 SkrylleloppetS SandbyBjörnstorps IFFRIDA
23 ÄlglöpetHyltebrukRydö ASKFRIDA
25 Ursvik Xtreme 1SundbybergSundbybergs IKFRIDA
29 Sydkustloppet/INSTÄLLTTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
29 Munkastigen TrailrunLaxåLaxå OKFRIDA
29M HHeleneholms MarathonMalmöHeleneholms IFFRIDA
29 LerumsloppetLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
29 Kumla StadsloppKumlaKumla SFFRIDA
29 Atea LaxaloppetHalmstadIFK HalmstadFRIDA
29 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
29 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA

MAJ
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
1 VäxjöloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
1 Risen-LoppetGenarpGenarps IFFRIDA
2TjVårRusetMalmöMalmö AIFRIDA
3TjVårRusetHelsingborgIS GötaFRIDA
4TjVårRusetHalmstadHalmstad OKFRIDA
4 Grabbhalvan/TjejhalvanNorrköpingTjalve IFFRIDA
6 BjörnlunkenKungsörKungsörs SKFRIDA
6M HSäterMaranSäterSäters IFFRIDA
6 StrömmingsloppetVaxholmStrömmingsloppet ISFRIDA
6 Soteleden TerrängMarathonBovallstrandIK GranitFRIDA
6 Springtime HelsingborgHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
6 Gävle Halvmaraton o Gävle milenGävleHemlingby LKFRIDA
6 Springtime, Mariestads stadsloppMariestadMariestads AIFFRIDA
6 Set Sail TrailrunningArvikaSet Sail IFFRIDA
6 STHLM Trail RunStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
6 SkärgårdsmilenHönöHönö ISFRIDA
6 NäsetloppetVästra FrölundaNäsets SKFRIDA
6 Wärnamo KvartsmaratonVärnamoWärnamo SKFRIDA
7 SjömarksloppetSjömarkenSjömarkens IFFRIDA
7UltLidingöloppet Ultra/VårmilenLidingöIFK LidingöFRIDA
7HKanallöpetLjungsbro/BorensbergBorensbergs IFFRIDA
7 Tensta Rinkeby Grass RunSpångaKista SC KFUK-KFUMFRIDA
8TjVårRusetGöteborgIK VikingenFRIDA
9TjVårRusetVänersborgVänersborgs SKFRIDA
9 Ursvik Xtreme 2SundbybergSundbybergs IKFRIDA
9 SparbanksloppetGlimåkraFK GöingarnaFRIDA
10TjVårRusetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
11TjVårrusetKalmarHögby IF, FIK FärjestadenFRIDA
11   FRIDA
13 Östhammars StadsloppÖsthammarF Östhammar FIFRIDA
13 HedesundaRundanHedesundaHedesunda IFFRIDA
13 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
13HKfS Kungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
13 HälleforsterrängenHälleforsHällefors LKFRIDA
13HICA-LoppetSundsvallSundsvalls FIFRIDA
13 Klara milen Vinn bilenSollentunaTurebergs FKFRIDA
14TjHässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
15 Blodomloppet KarlskronaKarlskronaKA 2 IFFRIDA
15TjVårRusetNorrköpingTjalve IFFRIDA
16 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
16TjVårRusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
16 Linnealunken/PapricaloppetNybroGlasrikets RCFRIDA
16 TrailVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
17 Älven runt vtBorlängeBorlänge LKFRIDA
17TjVårRusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18 MilspåretStockholmSpårvägens FKFRIDA
18TjVårRusetFalunFalu IKFRIDA
18 Sankt Hans eXtremeLundLunds OKFRIDA
18 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA
20 CityVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
20HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
20 Stockholms BrantasteStockholmJärla IFFRIDA
20 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
20 SkärholmsloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
20HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
20 Lindsdal RuntKalmarKalmar SKFRIDA
21 TäbyloppetTäbyTäby ISFRIDA
21UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
22-23TjVårRusetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
22 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
23 BlodomloppetUmeåKF Västerbottens VeteranerFRIDA
23 Ursvik Xtreme 3SundbybergSundbybergs IKFRIDA
24 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
24 StrandrusetKalixMorjärv SKFRIDA
24 OMT Finspångs StadsloppFinspångFinspångs SOKFRIDA
25 OttarsloppetVendelIK RexFRIDA
25 STaR-loppetPiteåStar SCFRIDA
25 LadingsränneVisbySvaide Roma SOKFRIDA
25 GullviveloppetBrösarpAndrarums IFFRIDA
26 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
26 Mora Ruset/INSTÄLLTMoraIFK Mora OKFRIDA
27 Å-LoppetEskilstunaEskilstuna FI, Eskilstuna Guif IFFRIDA
27 Vilden X-TRAILTaberg/JönköpingJönköpings OKFRIDA
27 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
28 Blekinge River TrailMörrumOK SkogsfalkenFRIDA
29 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
29UnKalvinknatetKalmarHögby IFFRIDA
29 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
29TjVårRusetUppsalaUpsala IFFRIDA
30 TjejknäckenSimrishamnF&S Simrishamn, Simrishamns AIFFRIDA
30 Växjö Park RunningVäxjöAvonova Active IFFRIDA
30TjVårRusetGävleGefle IFFRIDA
30 GubbracetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
31TjVårRusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
31TjDrottning Margareta-loppetKalmarKalmar SKFRIDA
31 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA

JUN
1 Spring en mil vinn en bilÖstersundÖstersunds SKFRIDA
1TjVårRusetVästeråsVästerås FKFRIDA
1 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
2 Gnesta MarknadsloppGnestaOK KlemmingenFRIDA
2 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
3 Gällivare rör på sigGällivareGällivare SKFRIDA
3 OrmingeloppetNacka, OrmingeBoo IF FIKFRIDA
3MASICS Stockholm MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
3 Kristianstads stadsloppKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
3 Skatås RyggarGöteborgIFK GöteborgFRIDA
3 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
4 TanumsloppetTanumshedeTanums IFFRIDA
4UnStockholm Mini MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6 NiptrailSollefteåSollefteå GIFFRIDA
6 ParadisloppetStockholm, IngaröIngarö IFFRIDA
6 BålstaloppetBålstaF Bålsta IKFRIDA
6 Fiskebäcksloppet-tre hamnarGöteborgMajornas IKFRIDA
7 Tjejruset/KillrusetVisbyGotlands FriidrottsförbundFRIDA
7-8 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
7TjVårRusetLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
7 TjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
8 BagisloppetBagarmossenSkogsluffarnas OKFRIDA
9 VimmerbyloppetVimmerbyVimmerby SKFRIDA
9 E18-loppetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
10 MalmöloppetMalmöF&S Malmö, Malmö AIFRIDA
10 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
10 Söder RuntStockholmLöparakademin IFFRIDA
10HYG Halvmaran LinköpingLinköpingIK Nocout.seFRIDA
10 Råda UltraLidköpingLidköpings VSKFRIDA
11 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
11 Lidingöloppet on tour Lidingö/INSTÄLLTLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
11 Stockholm TrailStockholmOK SödertörnFRIDA
11 LagaMilenSkillingarydSkillingaryds ISFRIDA
12TjVårRusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
13TjVårRusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
13 Ursvik Xtreme 4SundbybergSundbybergs IKFRIDA
15 STHLM10StockholmHässelby SK, Spårvägens FK, SFIFFRIDA
17 Niliterrängen & Lapplands LångloppNilivaaraNilivaara ISFRIDA
17 Lerum VildmarkLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
17 Karlstad MiniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
17 Ludvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
17 High Coast UltraÖrnsköldsvik-HornöbergetHigh Coast Ultra RCFRIDA
17 Midnight MarathonSkellefteåSkellefteå AIKFRIDA
17 LjungskileslinganLjungskileHälle IFFRIDA
17 Öland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
18 Skepparholmen springer för ÖstersjönNackaBoo IF FIKFRIDA
20 OfferdalsmilenOfferdalOfferdals SKFRIDA
20 Amazing TrailStockholmAvonova Active IFFRIDA
20 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
21 Tjejloppet KristianstadKristianstadHärlövs IFFRIDA
23 Orsakajt´nOrsaOrsa SK, Orsa IFFRIDA
23 BorejoggenTorsbySK BoreFRIDA
25 NackhällerundanVarbergOK NackheFRIDA
28 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
30 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
30 EngelbrektslöpetNorbergNorbergs OKFRIDA
30 Midnattsloppet KvänumKvänumKvänums IFFRIDA
30 Island Run – med smak av GotlandVisbyGotlands FriidrottsförbundFRIDA
30 Kisa stadsloppKisaKisa SKFRIDA

JUL
1 Arvika StadsloppArvikaSet Sail IFFRIDA
1 JordgubbslunkenRudskoga KristinehamnRudskoga IFFRIDA
1 Viby marathonÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
1 Billingen Trail MarathonSkövdeIFK Skövde FIK av 1991FRIDA
1 Båstad MarathonBåstadBåstad MKFRIDA
1 Engelbrekt HalvmaraNorbergNorbergs OKFRIDA
1 HallandsloppetVessigebroOK GläntanFRIDA
1 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
5 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
5 AlmedalsloppetVisbySvaide Roma SOKFRIDA
6 Oskarshamns StadsloppOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
7 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
8 ColoramaloppetPajalaLiviöjärvi IFFRIDA
8 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
8 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
8 Genarps IF Trail - GiftGenarpGenarps IFFRIDA
8 Kustmaran & Kristianopel runtKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
9 Mora TrailMoraIFK Mora OKFRIDA
11 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
15 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
15 LaholmsloppetMellbystrandLaholm IF FIKFRIDA
19 BuggrusetMalungMalungs OK SkogsmårdarnaFRIDA
21 KraftprovetTrollhättanTrollhättans IF, Trollhättans SOKFRIDA
22 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
22-23 LevaloppetVisbyRoma IFFRIDA
22 SemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
23 BroloppetSollefteåSollefteå GIFFRIDA
28 LäckövarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
29 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
29 CitadelloppetLandskronaBåstad Marathon KlubbFRIDA
29 ÖlandsjoggenLöttorpPersnäs AIFFRIDA
30 Run for prideStockholmStockholm Snipers IFFRIDA

AUG
2 Atea KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
4 Eskilstunaloppet by NightEskilstunaÄrla IF, Råby-Rekarne FIFFRIDA
4 KullaloppetRörumRörums SK, Simrishamns AIFFRIDA
5 MusselloppetLysekilStångenäs AISFRIDA
5 Tällberg halvmarathonTällbergLeksands OKFRIDA
5 Ölands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
5 Höga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
5 VildmarksmilenGävleHemlingby LKFRIDA
8 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
10 Lidingöloppet on Tour JönköpingJönköpingIF Hallby SOKFRIDA
12 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IFFRIDA
12 BlomsterloppetBlomstermålaÅlems OKFRIDA
12 PrinsensMinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
12 Tavelsjö HalvmarathonTavelsjöTavelsjö AIKFRIDA
15 Ursvik Xtreme 5SundbybergSundbybergs IKFRIDA
15 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
16 HamnmilenLuleåBergnäsets AIKFRIDA
17 Telge StadsloppSödertäljeSödertälje IFFRIDA
18 VP CityloppVetlandaOK NjudungFRIDA
19 Ultravasan 45MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
19 Ultravasan 90MoraSälens IF, IFK MoraFRIDA
19 HagenloppetSkövdeIF HagenFRIDA
19 Jönköping MarathonJönköpingTeam RunnershighFRIDA
19 Atea Norrköpings StadsloppNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
19 Varvetmilen UppsalaUppsalaUpsala IFFRIDA
19 MidnattsloppetStockholmHammarby IFFRIDA
19 OxelöloppetOxelösundSLK OxelösundFRIDA
21 Lidingöloppet on TourLinköpingLinköpings OKFRIDA
23 StadsfestloppetLinköpingIK Akele, Linköpings LKFRIDA
23 OrderinvestloppetKnislingeFK GöingarnaFRIDA
23 Älven runt htBorlängeBorlänge LKFRIDA
24 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
24 Sundsvalls KlassikertrailSundsvallStockviks SFFRIDA
26 The Music RunStockholmFI Hässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
26 SkoskavetSkoklosterF Bålsta IKFRIDA
26 Dundret extreme raceGällivareGällivare SKFRIDA
26 Midnattsloppet GöteborgGöteborgMölndals Allmänna IK, IF Kville, Solvikingarna, Utby IKFRIDA
26 NattloppetKalmarHögby IFFRIDA
26 Länsloppet LuleåLuleåKF Luleå, Luleå LDKFRIDA
26 Varvetmilen VäxjöVäxjöVäxjö LKFRIDA
26 Festivalloppet StrömsnäsbrukSK GraalFRIDA
26 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
26 MariestadsloppetMariestadMariestads AIFFRIDA
26 ÖstansjöloppetÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
26 SkördeloppetHedemoraHedemora FKFRIDA
26   FRIDA
26   FRIDA
26 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
26 Mullsjö x-trailMullsjöMullsjö SOKFRIDA
27 Solsidan RuntSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
27 Varvetmilen LidköpingLidköpingLidköpings VSKFRIDA
27 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IKFRIDA
28 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA
29 BlodomloppetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
29 HuddingeloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
29 Ursvik Xtreme 6SundbybergSundbybergs IKFRIDA
30 Göteborgs brantasteGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
31 JägarmilenKirunaIFK KirunaFRIDA
31 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA

SEP
1 Hillerstorp Adventure RaceHillerstorpHillerstorps GoIFFRIDA
2 TranåsloppetTranåsTranås AIF FIFFRIDA
2 SisjöloppetAskimAskims IKFRIDA
2 HalmstadmilenHalmstadHalmstads BK, Team Triathlon o MultisportFRIDA
2 Helsingborg MarathonHelsingborgRunners Society ACFRIDA
2 MidnattsloppetMalmöMalmö AIFRIDA
2 Spring HultsfredHultsfredHultsfreds LKFRIDA
2 TjejmilenStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
2 John Bauer Trail RunHuskvarnaIK HakarpspojkarnaFRIDA
2 Kramfors UltrafestivalKramforsHigh Coast Ultra RCFRIDA
2 TrekungaloppetKungälvKongahälla AIKFRIDA
3 Kilsbergen Trailrun / Bergslagsleden UltraÖrebroF Nature RunningFRIDA
3 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
3 StålisloppetSandvikenHögbo GIFFRIDA
3 UmemilenUmeåIFK UmeåFRIDA
9 RådalunkenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
9 KyrkloppetVästeråsVästerås FK, IFK Arbogas Friidrottsk, Run 4 Fun LöparklubbFRIDA
9 Varvetmilen MalmöMalmöHeleneholms IFFRIDA
9 Norasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
9 Svarta MaranSalaSätra IFFRIDA
9 Stockholm HalvmarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Turebergs FKFRIDA
9 Göteborgs JubileumsloppGöteborgIF Kville, GKIK, Sävedalens AIKFRIDA
9 Risveden TerrängSjövikSjöviks SKFRIDA
9 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
10 Kåsjön TrailÖjersjöSävedalens AIKFRIDA
10 Varvetmilen NorrköpingNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
10 LöpRallarnBottnarydBottnaryds IF, IF Hallby SOKFRIDA
10 TräflasklöpetSundbornSundborns GOIFFRIDA
10 SunnerboloppetLjungbyLjungby FIK, FK FinnFRIDA
10 HagaloppetSolna/HagaAIKFRIDA
10 Prins Daniels loppSolna/HagaAIKFRIDA
12 BlodomloppetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
12 Ursvik Xtreme 7SundbybergSundbybergs IKFRIDA
13 Amazing Trail NightStockholmAvonova Active IFFRIDA
16 LöparfestenFalsterboIK FinishFRIDA
16 KalvrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
16 TjurrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
16-17 Black River RunVästeråsVästerås LKFRIDA
16 ToppLoppetSolna/HagaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
16 LergöksloppetÄngelholmFK SnapphanarnaFRIDA
16 Kung Björn LoppetUppsalaUppsala LKFRIDA
16 Musikmilen/INSTÄLLTVäxjöVäxjö LK, IFK VäxjöFRIDA
16 Ale Trail RaceBohusBohus IFFRIDA
16 NyaBroloppetMotalaMotala AIFFRIDA
16 BergsjöloppetBergsjön GöteborgSävedalens AIKFRIDA
16 KistaloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
16 KretsloppetBoråsIK Ymer, SOK KnallenFRIDA
16 Formtoppen i SälenSälenSälens IFFRIDA
16 Blodomloppet VisbyVisbyVisby IF Gute FriidrottsklubbFRIDA
17 FredsloppetGöteborgProletären FFFRIDA
17 SicklaloppetNackaJärla IFFRIDA
17 MalmslättsloppetLinköpingIK Akele, Malmslätts AIKFRIDA
17 Varvetmilen DanderydEnebybergEnebybergs IFFRIDA
22 Lidingöloppet På GångLidingöIFK LidingöFRIDA
22 TCS Lidingö RusetLidingöIFK LidingöFRIDA
23 TCS LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
24 Rosa Bandet-loppetLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
24 Lidingö KnatteloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
24 TCS Lilla LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
30 Malmö Halvmarathon/HöstmilMalmöMalmö AI, F&S MalmöFRIDA
30-1 TjurRusetStorstockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
30 StenungsundsloppetStenungsundFöreningen Stenungsunds FriidrottFRIDA
30 NattrusetStockholmSpårvägens FK, FI Hässelby SKFRIDA
30 Härnö TrailHärnösandÖbacka LKFRIDA
30 Varvetmilen UmeåUmeåIFK UmeåFRIDA

OKT
1 TullingeloppetTullingeTullinge FIFFRIDA
1 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
1 Varvetmilen MölndalGöteborgGöteborgs FriidrottsförbundFRIDA
1   FRIDA
7 HostrusetÖrebroIF StartFRIDA
7 MössebergslunkenFalköpingIK WilskeFRIDA
7 HellasloppetNackaHellas FKFRIDA
7 UmemaranUmeåJalles TC UmeåFRIDA
7 Varvetmilen EskilstunaEskilstunaÄrla IFFRIDA
7 Run for Mental HealthLundIFK LundFRIDA
8 Varvetmilen TrollhättanTrollhättanLK Trollhättan-Vänersborg 88FRIDA
8 HässelbyloppetHässelbyHässelby SKFRIDA
14 BillingehusloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
14 Å-stadsloppetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
14 Skrylle ChallengeLundBjörnstorps IFFRIDA
14 Running LightsAlingsåsAlingsås IF FIFFRIDA
14   FRIDA
14 Ryssberget TrailSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
14 Göteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
14 Varberg HalvmarathonVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
14 Varvetmilen HalmstadHalmstadIFK HalmstadFRIDA
15 Varvetmilen JönköpingJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
21 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIKFRIDA
21 STHLM Above/BelowStockholmFI Hässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
21 Växjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
21 Varvetmilen SödertäljeSödertäljeEnhörna IFFRIDA
22 HöstmilenÅbyOK KolmårdenFRIDA
22 Varvetmilen SkövdeSkövdeIF HagenFRIDA
29 YddingeloppetBaraHeleneholms IFFRIDA
29 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge FIFFRIDA
29 KärrusetGnestaOK KlemmingenFRIDA

NOV
4 Jätten Bule-löpetÖsterbymoIFK ÖsterbymoFRIDA
4   FRIDA
4 FinalloppetGöteborgGöteborgs SKFRIDA
4 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
4 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
4 Bromölla 4-Run and WalkBromöllaRyssbergets IKFRIDA
4 VinterloppetStockholmFredrikshofs FIFRIDA
10 Freeflows kvällsmaraHässleholmHässleholm Freeflow ACFRIDA
11 Lill-JansterrängenStockholmFK StudenternaFRIDA
11 Borås 6-timmarsBoråsSOK KnallenFRIDA
18 JämjöhalvanKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
26 Kristianstad TrailKristianstadHärlövs IFFRIDA

DEC
9 LucialoppetVisbyP18 IKFRIDA
9 LucialoppetVretstorpÖstansjö SKFRIDA
31 SylvesterloppetAnderstorpAnderstorps OKFRIDA
31 SylvesterloppetKalmarHögby IFFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 Sylvesterloppet OlofströmOlofströmUoF ContactFRIDA
31 SylvesterloppetVänersborgF&S VänersborgFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


Sverige: Långlopp