Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 13 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Långlopp 2018

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för långloppssäsongen 2018. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF).

Vid ev. önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström (se högerspalten).

Beteckningar:
H = Halvmarathon
M = Marathon
Ult = Ultralopp
Tj = Tjejlopp
Un = Ungdomslopp

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


JAN
13M HStadion MarathonStockholmSkavsåret IF Team Järfälla, Team Ultrasweden LKFRIDA
20 Winterrun GöteborgGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
27 Winterrun StockholmStockholmLöparakademin IFFRIDA

MAR
3 Åhus TrailRunÅhusOK Pan-KristianstadFRIDA
10 ROK TrailRunRonnebyRonneby OKFRIDA
10 Vårtävlingarna 8 km/INSTÄLLTGöteborgSolvikingarnaFRIDA
17 Vårtävlingarna 16 km/32 kmGöteborgSolvikingarnaFRIDA
17 VarvetmilenUddevallaUddevalla SKFRIDA
18 VarvetmilenBoråsSOK KnallenFRIDA
18 VarvetmilenHelsingborgIS Göta 
18 Två Sjöar RuntSundbybergSundbybergs IKFRIDA
24 VarvetmilenMantorpIK AkeleFRIDA
24 ASICS PremiärmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
24 AnnelundsrundanLjungbyFK FinnFRIDA
24 VarvetmilenKarlskronaKarlskrona SOKFRIDA
24 Höörsloppet-Hejda HungernHöörHöörs ISFRIDA
25 VarvetmilenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
25 VarvetmilenGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
27 VarvetmilenEnebybergEnebybergs IFFRIDA
30 RyssbergsloppetSölvesborgRyssbergets IKFRIDA

APR
2 VarvetmilenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
2 HallarydsloppetHallarydHallaryds IFFRIDA
2 PåsksmällenEnhörnaEnhörna IFFRIDA
2 PåskmilenTanumshedeTanums IFFRIDA
4 VarvetmilenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
7 VarvetmilenNorrköpingTjalve IFFRIDA
7 VarvetmilenMalmöHeleneholms IFFRIDA
7M HHeleneholms MarathonMalmöHeleneholms IFFRIDA
7 StartmilenÖrebroIF StartFRIDA
7 PremiärloppetGöteborg/SkatåsSävedalens AIKFRIDA
8 TIF TerrängenTrollhättanTrollhättans IFFRIDA
8 VarvetmilenUppsalaUpsala IFFRIDA
8 Slottsmilen/BrukslunkenRånäsRånäs 4 HFRIDA
8 UddloppetKarlshamnIF UddFRIDA
14 KvarnloppetJakobsbergSkavsåret IF Team JärfällaFRIDA
14 SkälbyloppetKalmarHögby IF 
18HÖrebro AIK HalvmaratonÖrebroÖrebro AIKFRIDA
21HSkövdeloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
21 Tjust Trail RunVästervikTjust Bike o RCFRIDA
21 BanloppetÄrlaÄrla IFFRIDA
21HKungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
21 SkrylleloppetSödra SandbyBjörnstorps IFFRIDA
21HHöganäs HalvmaratonHöganäsF&S HöganäsFRIDA
21 SkärgårdsmilenHönöHönö ISFRIDA
21TjTjejmilen 21KStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
21 UT-milenUlricehamnUlricehamns OKFRIDA
21M HAtea MälarmaratonVästeråsVästerås LKFRIDA
22 Göingefejden TrailrunGlimåkraFK GöingarnaFRIDA
28 KvantumloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
28 Ältasjön RuntÄltaÄlta IFFRIDA
28 Korta terrängenLudvikaLudvika FFIFRIDA
28 LerumsloppetLerumIK Lerum FIFRIDA
28HClassic Weekend GotlandVisbyP18 IKFRIDA
28 Munkastigen TrailrunLaxåLaxå OKFRIDA
28 Kumla StadsloppKumlaKumla SFFRIDA

MAJ
1 VäxjöloppetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
1 DanderydsloppetDanderydDanderyds SKFRIDA
1 Risen-loppetGenarpGenarps IFFRIDA
2TjVårRusetMalmöMalmö AIFRIDA
3TjVårRusetHelsingborgIS GötaFRIDA
5 NäsetloppetVästra FrölundaNäsets SKFRIDA
5 STHLM Trail RunStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
5 Gävle Halvmarathon o Gävle milenGävleHemlingby LKFRIDA
5 Västgötaloppet TrailTvärredÄspereds IFFRIDA
5 Springtime Mariestads stadsloppMariestadMariestads AIFFRIDA
5M HSätermaranSäterSäters IFFRIDA
5 StrömmingsloppetVaxholmStrömmingsloppet ISFRIDA
5 Wärnamo KvartsmaratonVärnamoWärnamo SKFRIDA
5 LundaloppetLundIFK LundFRIDA
5 Springtime i HelsingborgHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
5HKfS Kungsholmen RuntStockholmFK StudenternaFRIDA
5 BjörnlunkenKungsörKungsörs SKFRIDA
5 Soteleden TerrängMarathonBovallstrandIK GranitFRIDA
6 Mölnlyckeloppet/INSTÄLLTMölnlyckeSjövalla FKFRIDA
6 VårmilenLidingöIFK LidingöFRIDA
6 Lidingö Ultramarathon 26LidingöIFK LidingöFRIDA
6UltLidingö Ultramarathon 50LidingöIFK LidingöFRIDA
6 Tuve TrailrunGöteborgTolereds AIK, Utby IKFRIDA
6HKanallöpetBorensbergBorensbergs IF, Vreta Skid o MKFRIDA
7TjVårRusetGöteborgIK VikingenFRIDA
8 Lidingöloppet On TourJönköpingIF Hallby SOKFRIDA
8TjVårrusetHalmstadHalmstad OKFRIDA
8 Swedbank Grabb-/Tjejhalvan & 3x3 RNorrköpingTjalve IFFRIDA
8 SparbanksloppetGlimåkraFK GöingarnaFRIDA
9TjVårRusetVäxjöIFK VäxjöFRIDA
10 OttarsloppetVendelIK RexFRIDA
12 Östhammars StadsloppÖsthammarÖsthammars FIFRIDA
12 ScaniamilenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
12 ICA-LoppetSundsvallSundsvalls FIFFRIDA
12 HälleforsterrängenHälleforsHällefors LKFRIDA
12 RättviksloppetRättvikIK JarlFRIDA
12 Lidköpings StadsloppLidköpingLidköpings ISFRIDA
12 Klara Milen Vinn BilenSollentunaTurebergs FKFRIDA
12 SvillingerusetSvillingeSvillinge IFFRIDA
13 SolnaloppetSolnaAIKFRIDA
14TjVårRusetKalmarFIK Färjestaden, Högby IFFRIDA
15 Linnealunken/PapricaloppetNybroGlasrikets RCFRIDA
15TjVårRusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
15 TrailvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
15 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
16TjTjejloppet KristianstadKristianstadHärlövs IFFRIDA
16 Älven runt VT/INSTÄLLTBorlängeBorlänge LKFRIDA
17 MilspåretStockholmSpårvägens FKFRIDA
17TjVårRusetNorrköpingTjalve IFFRIDA
17 BlodomloppetUppsalaUpsala IF 
18 SpecialvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
19 CityvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
19HGöteborgsvarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
19 SkärholmsloppetSkärholmenLöparakademin IFFRIDA
20UnLilla VarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
20 Hässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
21 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
21TjVårRusetFalunFalu IKFRIDA
22 VårrusetGävleGefle IFFRIDA
22 Blodomloppet UmeåUmeåKorpförening Västerbottens VeteranerFRIDA
23-24TjVårRusetStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
23 OMT Finspångs StadsloppFinspångFinspångs SOKFRIDA
24 Sankt Hans eXtremeLundLunds OKFRIDA
24 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
24 HarsprångetKristinehamnIFK KristinehamnFRIDA
25 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
26 Blekinge River TrailMörrumOK SkogsfalkenFRIDA
26UltBorås Ultra MarathonGöteborg/Härryda - BoråsSOK KnallenFRIDA
26 England runtMarkarydMarkaryds FKFRIDA
26 Kristianstad stadsloppKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
26 Å-loppetEskilstunaEskilstuna FI, Eskilstuna Guif IFFRIDA
26 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
26 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
26 Vilden X-trailTabergJönköpings OKFRIDA
26 Luleå StadsmaraLuleåFöreningen Studentidrott LuleåFRIDA
26 Stockholms BrantasteStockholmJärla IFFRIDA
28UnKalvinknatetKalmarHögby IFFRIDA
28 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA
28TjVårRusetVänersborgVänersborgs SKFRIDA
29 GubbracetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
29TjVårRusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
30TjVårRusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
30TjDrottning Margareta-loppet/INSTÄLLTKalmarKalmar SKFRIDA
30TjTjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
31TjVårRusetVästeråsVästerås FKFRIDA
31 Spring en mil vinn en bilÖstersundÖstersunds SKFRIDA
31 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA

JUN
1 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
1 Gnesta MarknadsloppGnestaOK KlemmingenFRIDA
2MASICS Stockholm MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
2 Gällivare Rör på sigGällivareGällivare SKFRIDA
2 Skatås Ryggar TrailGöteborgIFK GöteborgFRIDA
2 Hanaskog RuntHanaskogHanaskogs ISFRIDA
3UnStockholm Mini MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
3 Sundsvall TrailSundsvallSundsvalls OKFRIDA
3 TanumsloppetTanumshedeTanums IFFRIDA
4 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
4 VårrusetLuleåFöreningen Studentidrott LuleåFRIDA
4 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
6 ParadisloppetIngaröIngarö IFFRIDA
6-7 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6 Fiskebäcksloppet - Tre hamnarFiskebäckMajornas IKFRIDA
6 Trailloppet/KarolinerjoggenDals-RostockOK KroppefjällFRIDA
7 BlodomloppetKarlskronaKA 2 IFFRIDA
8 Vimmerbyloppet/INSTÄLLTVimmerbyVimmerby SKFRIDA
9 Öje-Venjan loppet 21 kmÖje och VenjanVenjans AIKFRIDA
9 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
9 Söder RuntStockholmLöparakademin IFFRIDA
9 BålstaloppetBålstaBålsta IKFRIDA
10 Stockholm TrailStockholmOK SödertörnFRIDA
10 MalmöloppetMalmöMalmö AIFRIDA
10TjTjejjoggenSjulsmarkSjulsmarks SKFRIDA
10 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
11TjVårrusetUppsalaUpsala IFFRIDA
12TjVårRusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
13 VårrusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
14 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
14 STHLM10 med SM milenStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
16 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
16 Ludvika StadsloppLudvikaLudvika FFI 
16 Ljungskileslingan 2018LjungskileHälle IFFRIDA
16 Lerum VildmarkLerumIK LerumFRIDA
16UnKarlstad MiniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
16 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
16HHalvmaran LinköpingLinköpingIK Nocout.seFRIDA
16-17UltHigh Coast UltraKramforsHigh Coast Ultra RCFRIDA
16 Skellefteå Midnight MarathonSkellefteåSkellefteå AIKFRIDA
16UltÖland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
16 Enhörna IF:s JubileumsloppEnhörnaEnhörna IFFRIDA
17 LagaMilenSkillingarydSkillingaryds ISFRIDA
19 Amazing TrailNackaAvonova Active IFFRIDA
19 OfferdalsmilenOfferdalOfferdals SKFRIDA
22 Orsakajt´nOrsaOrsa IF, Orsa SKFRIDA
22 BorejoggentorsbySK BoreFRIDA
24 NackhällerundanVarbergOK NackheFRIDA
27 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
29 EngelbrektslöpetNorbergNorbergs OKFRIDA
29 MidnattsloppetKvänumKvänums IFFRIDA
29 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
30 JordgubbslunkenRudskogaRudskoga IFFRIDA
30HEngelbrekt HalvmaraNorbergNorbergs OKFRIDA
30 Kalmar Malkars 21 KMKalmarHögby IFFRIDA
30 Billingen Trail MarathonSkövdeIFK SkövdeFRIDA
30MViby MarathonÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
30 Båstad MarathonBåstadBåstad Marathon KlubbFRIDA

JUL
4 AlmedalsloppetVisbyGotlands FIF, Svaide Roma SOKFRIDA
4 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
5 Oskarshamns stadsloppOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
5 SM 100 kmHelsingborgRunners Society AC HelsingborgFRIDA
6 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
6 Böda SandsloppetBöda SandHögby IFFRIDA
7 GIFTGenarpGenarps IFFRIDA
7MKustmaran & Kristianopel RuntKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
7 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
7 Mörksuggejakten Trail RunRättvikIK JarlFRIDA
7 16:e ColoramaloppetPajalaLiviöjärvi IFFRIDA
8 MoraTrailMoraIFK Mora OKFRIDA
10 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
14 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
14HSemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
14 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
14 Laholmsloppet/INSTÄLLTMellbystrandLaholm IFFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
18 BuggrusetMalungMalungs OK SkogsmårdarnaFRIDA
20 KraftprovetTrollhättanTrollhättans SOK, Trollhättans IFFRIDA
21 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
21 LevaloppetVisbyRoma IFFRIDA
24 LöttorpsvarvetLöttorpHögby IFFRIDA
26 CitadelloppetLandskronaBåstad Marathon KlubbFRIDA
27HLäckövarvetKållandsöKållandsö GOIFFRIDA
28 ÖlandsjoggenLöttorpPersnäs AIFFRIDA
28 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
28 Norrtälje StadsloppNorrtäljeLK RoslagenFRIDA
31 Run for PrideStockholmStockholm Frontrunners IFFRIDA

AUG
1 ATEA KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
3 KullaloppetRörumSimrishamns AIF, Rörums SKFRIDA
4MÖlands MarathonLöttorpHögby IFFRIDA
4 VildmarksmilenGävleHemlingby LKFRIDA
4HTällberg HalvmarathonTällbergLeksands OKFRIDA
4M HHöga Kusten MarathonNordingråNordingrå SKFRIDA
4 MusselloppetLysekilStångenäs AISFRIDA
5 BaldersnäsjoggenDals LångedDals Långeds IKFRIDA
7 KK-joggenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
11 Ale Trail RaceBohusBohus IFFRIDA
11 HagenloppetSkövdeIF HagenFRIDA
11 KivijärviloppetKivijärviKivijärvi IFFRIDA
11 Runrundan/INSTÄLLTVallentunaVallentuna FKFRIDA
11 Prinsens MinneHalmstadHalmstad Garnisons IFFRIDA
12 STHLM Urban TrailStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
14 BlodomloppetJönköpingHovslätts IKFRIDA
15 HamnmilenLuleåBergnäsets AIKFRIDA
15 ATEA Norrköpings StadsloppNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
17 Eskilstunaloppet by NightEskilstunaRåby-Rekarne FIF, Ärla IFFRIDA
17 VP CityloppVetlandaOK NjudungFRIDA
18M HJönköping Marathon & Half MarathonJönköpingTeam RunnershighFRIDA
18UltUltravasan 90MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
18UltUltravasan 45MoraIFK Mora, Sälens IFFRIDA
18 Trollhättan City TrailTrollhättanLK TV 88FRIDA
18 Oxelöloppet/INSTÄLLTOxelösundSLK OxelösundFRIDA
18 Springvasan 30/INSTÄLLDMoraIFK MoraFRIDA
18 Midnattsloppet StockholmStockholmHammarby IFFRIDA
18HTavelsjö HalvmarathonTavelsjöTavelsjö Allmänna IKFRIDA
20 Lidingöloppet on TourLinköpingLinköpings OKFRIDA
22 LänsloppetLuleåKorpen LuleåFRIDA
22 Älven runt ht/INSTÄLLTBorlängeBorlänge LKFRIDA
22 OrderinvestloppetKnislingeFK GöingarnaFRIDA
23 BlodomloppetÖrebroIF StartFRIDA
25 VäckelsångsloppetVäckelsångVäckelsångs IKFRIDA
25 Nattloppet KalmarKalmarHögby IFFRIDA
25 FestivalloppetStrömsnäsbrukSK GraalFRIDA
25 MariestadsloppetMariestadMariestads AIFFRIDA
25 TrelleborgsloppetTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
25 Midnattsloppet GöteborgGöteborgMölndals AIK, IF Kville, Solvikingarna, Utby IKFRIDA
25 Dundret Extrem RunningGällivareGällivare SKFRIDA
25 Classic Wekend LinköpingLinköpingLinköpings LKFRIDA
25 SkördeloppetHedemoraHedemora FKFRIDA
25 ÖstansjöloppetÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
25 Mullsjö x-trail ½marathonMullsjöMullsjö SOKFRIDA
26 Solsidan RuntSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
27 BlodomloppetVästeråsVästerås FKFRIDA
28 BlodomloppetTimråSundsvalls OKFRIDA
29 Göteborgs BrantasteGöteborgGöteborg-Majorna OKFRIDA
30 JägarmilenKirunaIFK KirunaFRIDA
30 Blodomloppet KarlstadKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
30 MjölbyfemmanMjölbyIK AkeleFRIDA
31 The Music RunStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
31 Hillerstorp Adventure RaceHillerstorpHillerstorps GoIFFRIDA

SEP
1 Borås Night TrailBoråsHestra IFFRIDA
1MHelsingborg MarathonHelsingborgRunners Society ACFRIDA
1-2UltKramfors UltrafestivalKramforsHigh Coast Ultra RCFRIDA
1 HässleholmsloppetHässleholmHässleholms AISFRIDA
1 Ryssberget TrailSölvesborgRyssbergets IKFRIDA
1M HSpring HultsfredHultsfredHultsfreds LKFRIDA
1-2 Ludvika TrailweekendLudvikaKällbottens IKFRIDA
1TjTjejmilenStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
1 SisjöloppetAskimAskims IKFRIDA
1 HalmstadmilenHalmstadHalmstads BK, Team Triathlon o MultisportFRIDA
1 John Bauer Trail RunHuskvarnaIK HakarpspojkarnaFRIDA
1 Edet RuntLilla EdetIK BergaströmFRIDA
1 SkoskavetSkoklosterBålsta IKFRIDA
2 UmemilenUmeåIFK UmeåFRIDA
2 StålisloppetSandvikenHögbo GIFFRIDA
2 HuddingeloppetHuddingeHuddinge AISFRIDA
2 Kilsbergen TrailrunÖrebroNärkes FIFFRIDA
5 BlodomloppetHalmstadHalmstad OKFRIDA
7-8 Wolf Mountain ChallengeLjungskileHälle IFFRIDA
8 Uppsala KulturmaratonUppsalaIF Mantra SportFRIDA
8 LergöksloppetÄngelholmFK SnapphanarnaFRIDA
8 Göteborgs JubileumsloppGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
8 Svarta MaranSalaSätra IFFRIDA
8M HSkräcklanmaranVänersborgLK TV 88FRIDA
8HNorasjön RuntNoraIFK NoraFRIDA
8 RådalunkenLidköpingLidköpings VSKFRIDA
8 Midnattsloppet MalmöMalmöMalmö AIFRIDA
8 Lilla MartenloppetSkeneSkene Sim o ISFRIDA
8 BysjöloppetÅtvidabergÅtvidabergs IFFRIDA
9 Sunnerboloppet/INSTÄLLTLjungbyFK Finn, Ljungby FIKFRIDA
12 Amazing Night TrailStockholmAvonova Active IFFRIDA
15 FredsloppetGöteborgProletären FFFRIDA
15 VXO HalvmarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
15HIstRunSkaraIstrums SKFRIDA
15 VarvetmilenVäxjöVäxjö LKFRIDA
15UnKalvrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
15 TjurrusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
15 Torshälla StadsloppTorshällaEskilstuna FIFRIDA
15 Nya Broloppet/Nytt datum: 22.9MotalaMotala AIFFRIDA
15 Risveden TerrängSjövikSjöviks SKFRIDA
15HStockholm HalvmarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK, Turebergs FKFRIDA
15 KretsloppetBoråsKorpen BoråsFRIDA
15HLöparfestenFalsterboIK FinishFRIDA
16 HagaloppetSolnaAIKFRIDA
16 Prins Daniels loppSolnaAIKFRIDA
16 Urban Run GothenburgGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
16 LöpRallarnBottnarydBottnaryds IF, IF Hallby SOKFRIDA
16 SicklaloppetNackaJärla IFFRIDA
22HKlarälvsloppet 21kForshaga - KarlstadF Svenska RallytFRIDA
22 Kung Björn LoppetUppsalaUppsala LKFRIDA
22 VarvetmilenUmeåIFK UmeåFRIDA
22 Mud Run GöteborgDammekärrGöteborgs FIF, OK AlehofFRIDA
22HMalmö Halvmarathon och Höstmilen/INSTÄLLTMalmöMalmö AIFRIDA
22UltBergslagsleden UltraÖrebroF Nature RunningFRIDA
22 KistaloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
22-23UltBlack River RunVästeråsVästerås LKFRIDA
22 ToppLoppet/INSTÄLLTStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
23 WadköpingslöpetÖrebroKarlslunds IFFRIDA
23 VarvetmilenMölndalGöteborgs FIFFRIDA
28 TCS LidingörusetLidingöIFK LidingöFRIDA
28 Lidingöloppet på GångLidingöIFK LidingöFRIDA
29 TCS LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
29   FRIDA
29UnTjurruset/KalvrusetNorrköpingTjalve IFFRIDA
29 Tjurruset/KalvrusetFalunFalu IKFRIDA
29 Kåsjön TrailÖjersjöSävedalens AIKFRIDA
29 ÖstgötamaranNorrköpingIK Nocout.seFRIDA
29 Härnö TrailHärnösandÖbacka LKFRIDA
30UnTCS Lilla LidingöloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
30 KnatteloppetLidingöIFK LidingöFRIDA
30TjRosa Bandet-LoppetLidingöIFK LidingöFRIDA

OKT
3 Spring för världens barnStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
6 Mental Health RunStockholmSpårvägens FKFRIDA
6 Maxi-loppetKungälvKongahälla AIKFRIDA
6 TjurrusetKungsängen/GranhammarHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
6 VarvetmilenEskilstunaÄrla IFFRIDA
6 Hackmora BergsloppSågmyraSågmyra SKFRIDA
6 MössebergslunkenFalköpingIK WilskeFRIDA
7 VarvetmilenTrollhättanLK TV 88FRIDA
7 TullingeloppetTullingeTullinge FIFRIDA
7 HostrusetÖrebroIF StartFRIDA
13 Å-stadsloppetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
13 Skrylle ChallengeLundBjörnstorps IFFRIDA
13 HellasloppetNackaHellas FKFRIDA
13 Running LightsAlingsåsAlingsås IFFRIDA
13HVarberg HalvmarathonVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
13M HGöteborg MarathonGöteborgSolvikingarnaFRIDA
13 BillingehusloppetSkövdeIFK SkövdeFRIDA
13 VarvetmilenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
13MUmemaranUmeåJalles TCFRIDA
14 HässelbyloppetHässelbyHässelby SKFRIDA
20 Växjö MarathonVäxjöVäxjö LKFRIDA
20 STHLM Challenge 4eStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
20 VarvetmilenSödertäljeEnhörna IFFRIDA
20 SävedalsloppetSävedalenSävedalens AIKFRIDA
20 Rya Åsar Trail RunRya Åsar, BoråsBorås Runners IF 
21 VarvetmilenSkövdeIF HagenFRIDA
21 HöstmilenÅbyOK KolmårdenFRIDA
28 YddingeloppetBaraHeleneholms IFFRIDA
28 Långa Tullinge-TumbaloppetTullingeTullinge FIFFRIDA
28 Kärruset/INSTÄLLTGnestaOK KlemmingenFRIDA

NOV
3 KilsbergsledenÖrebroÖrebro AIKFRIDA
3 FinalloppetGöteborgGöteborgs SKFRIDA
3 VarvetmilenBromöllaRyssbergets IKFRIDA
3 HöstrusketStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
3 Jätten Bule-löpetÖsterbymoIFK ÖsterbymoFRIDA
10 SkanneloppetÅstorpIS SkanneFRIDA
10 Borås 6-timmarsBoråsSOK KnallenFRIDA
17 Mine to RunDannemoraSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
17 JämjöhalvanJämjöTeam Blekinge LFFRIDA
25 Kristianstad TrailKristianstadHärlövs IFFRIDA

DEC
2 Gävle AdventsloppGävleGävle OKFRIDA
8 LucialoppetVretstorpÖstansjö SKFRIDA
8 LucialoppetVisbyP18 IKFRIDA
31 SylvesterloppetAnderstorpAnderstorps OKFRIDA
31 SylvesterloppetKalmarHögby IFFRIDA
31 SylvesterloppetOlofströmUF ContactFRIDA
31 SylvesterloppetVänersborgF&S VänersborgFRIDA
31 NyårsloppetYstadYstads IFFRIDA
31 SylvesterloppetGöteborgSolvikingarnaFRIDA
31 NyårsloppetVallentunaVallentuna FKFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2018
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus
Sverige 2019
Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
- Inomhus
Utomlands 2019
- Arena
- Inomhus



Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>