Finnkampen2019_1920NY.jpg

 
    Hem / Tävlingar

Tävlingar

Detta är en preliminär tävlingskalender som är tänkt att hållas uppdaterat för en samlad överblick på de tävlingar som finns i det nya distriktet. Tänk på att det alltid är arrangörens information som i första handen gäller. Detta är enbart en överblick som kanske inte alltid är 100 % korrekt.

Datum Tävling Distans/Grenar Ort Arrangör Övrigt
2022-01-06 Ärlaspelen till Rolfs minne Arena Eskilstuna Ärla IF  
2022-01-15--16 Örebro Indoor Games Arena Örebro KFUM Örebro Friidrott  
2022-01-22--23 Westinghouse Inl. Gurkspel Arena Västerås Västerås FK  
2022-01-28--30 Götas ungdomsspel Arena Karlstad IF Göta Karlstad Avslutning Våxnäshallen
2022-02-05 Karlstad 6-timmars Arena Karlstad IF Göta Karlstad Ultralopp inomhus
2022-02-05 Södertäljehallsspelen Arena Södertälje Enhörna IF, Södertälje IF  
2022-02-05--06 Mångkamps-SM Arena Örebro KFUM Örebro Friidrott  
2022-02-12 Kils inomhusspel Arena Karlstad Kils AIK  
2022-02-19 Eskilstuna Spelen Arena Eskilstuna Eskilstuna FI  
2022-02-26 Tybblelundsspelen Arena Örebro KFUM Örebro Friidrott  
2022-03-12 Vintersportspelen Arena Nyköping Nyköpings BIS  
2022-03-19 Nora Marathon 21 Nora IFK Nora  
2022-03-19 Inomhus-DM (alternativ 1) Arena      
2022-03-19 DM Marathon 42      
2022-03-20 Varvetmilen Örebro 10 Örebro Örebro AIK  
2022-03-26--27 Marsspelen Arena Örebro Åsbro GoIF, Stocksäters IF  
2022-04-02 Ungdomsspelen Arena Eskilstuna Råby-Rekarne FIF  
2022-04-02 Startmilen 10 Örebro IF Start  
2022-04-02 Inomhus-DM (alternativ 2) Arena      
2022-04-18 Påsksmällen 10 Enhörna Enhörna IF  
2022-04-20 Örebro AIK Halvmaraton 21 Örebro Örebro AIK  
2022-04-23 Kumla Stadslopp 5 Kumla Kumla SF  
2022-05-07 DM Terräng 4 km 4      
2022-05-08 Heat Games Arena Västerås Västerås FK  
2022-05-14 Hälleforsterrängen 10 Hällefors Hällefors LK  
2022-05-19 Blodomloppet Örebro 10 Örebro IF Start  
2022-05-21 GIF-spelen Arena Glanshammar Glanshammars IF  
2022-05-21 Karlskoga FIF:s Ungd-spel Arena Karlskoga Karlskoga FIF  
2022-05-21 Boregalan Arena Torsby SK Bore  
2022-05-23 Rallarrundan 5 Hallsberg OK Tisaren  
2022-05-26 Vintrosaloppet 5 Vintrosa Vintrosa IS  
2022-05-30 Vårruset 5 Örebro KFUM Örebro Friidrott  
2022-05-31 Vårruset 5 Västerås Västerås FK  
2022-05-31 Gubbracet 5 Örebro KFUM Örebro Friidrott  
2022-06-02 Fjugestaloppet 5 Fjugesta Fjugesta IF  
2022-06-03 Gnesta Marknadslopp 6 Gnesta OK Klemmingen  
2022-06-04 Stefan Holm-spelen Arena Kil Kils AIK FIK  
2022-06-06 Kringelspelen, Kringelkastet Arena Södertälje Södertälje IF  
2022-06-06 Lindesjönloppet 9 Lindesberg Storådalens SK  
2022-06-11 Enhörna Halvmaraton 21 Enhörna Enhörna IF  
2022-06-11--12 Västra Mälardalsspelen Arena Köping IK Westmannia  
2022-06-14 30-hoppet Arena Kil Kils AIK  
2022-06-15 Gallaberget trailrun 10 Vretstorp Vretstorps IF  
2022-06-18 Fröviloppet 10 Frövi Frövi IK  
2022-06-19 Södertäljesprinten Arena Södertälje Södertälje IF  
2022-06-21 Öppet klubbmästerskap 10 Örebro Örebro AIK  
2022-06-24 Borejoggen 8 Torsby SK Bore  
2022-06-27 Mälarspelen Arena Eskilstuna Råby-Rekarne FIF  
2022-06-28 DM 5000 m Arena      
2022-07-01 Trosa Stadslopp 9 Trosa Trosabygdens OK  
2022-07-02 Jordgubbslunken 10 Rudskoga Rudskoga IF  
2022-07-16 Semesterhalvmaran 21 Fjugesta, Torp LK Gränslöst  
2022-07-23--24 Stjärnspelen Arena Arvika KFUM Arvika  
2022-07-30--31 Westinghouse Gurkspel Arena Västerås Västerås FK  
2022-07-31 Dalenrundan 6 Brevens Bruk Brevens IF  
2022-08-09 KK-joggen 10.5 Katrineholm Katrineholms SK  
2022-08-13 Stripastafetten 3x6 Guldsmedshyttan Storådalens SK  
2022-08-13--14 Goliatspelen Arena Kil Kils AIK  
2022-08-20 Nobelspelen Arena Karlskoga Karlskoga FIF  
2022-08-20 DM 10000 m Arena      
2022-08-25 Blodomloppet 10 Västerås Västerås FK  
2022-08-27 Östansjöloppet 10 Östansjö Östansjö SK  
2022-09-07 Spartacussutafetten 3+6+9 Örebro IF Spartacus  
2022-09-10 Norasjön Runt 21 Nora IFK Nora  
2022-09-11 Närkespelen Arena Hallsberg Åsbro GoIF, Stocksäters IF  
2022-09-17 Bergslagsleden Ultra 46 Ånnaboda Nature Running  
2022-09-18 Tarstaborgsrundan 9 Pålsboda Pålsboda GoIF  
2022-10-02 Hostruset 5 Örebro IF Start  
2022-10-08 Å-stadsloppet 21 Örebro KFUM Örebro Friidrott  
2022-10-08 DM Halvmarathon 21      
2022-10-15 Täljemilen 10 Södertälje Enhörna IF  
2022-10-15 DM Terräng 10 km 10      
2022-10-23 Wadköpingslöpet 10 Örebro Karlslunds IF  
2022-11-05 Kilsbergsleden 15 Örebro Örebro AIK  
2022-12-10 Lucialoppet 10 Vretstorp Vretstorps IF  
2022-12-31 Sylvesterloppet 10,384 Nora IFK Nora  

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Fabege logga
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga