Finnkampen2019_1920NY.jpg

 
    Hem / Tävlingar / Aktuella tävlingar

Aktuella tävlingar

Detta är en tävlingskalender som är tänkt att hållas uppdaterat för en samlad överblick på de tävlingar som finns i Södra Svealands distrikt. Tänk på att det alltid är arrangörens information som i första hand gäller. Detta är enbart en överblick som kanske inte alltid är 100 % korrekt. Om ni hittar något som inte stämmer, kontakta redaktör Johan Ingjald.

Återstående 2022

Datum Tävling Gren Ort Arrangör Resultat
2022-11-12 Markanatten 6 Örebro Almby IK  
2022-12-10 Lucialoppet 10 Vretstorp Vretstorps IF Anmälan
2022-12-31 Sylvesterloppet 10,384 Nora IFK Nora  

OBS: Preliminär utifrån ansökningar för 2023.

Datum Tävling Sanktion Typ Arrangör
2022-11-19 Södertäljeserien Distriktssanktion Inomhus Södertälje IF
2022-11-26 Triumfglasspelen Central sanktion Inomhus Stocksäters IF
2022-12-03 Julklappsspelen Central sanktion Inomhus Råby-Rekarne FIF
2022-12-10 Klubbmästerskap Distriktssanktion Inomhus Nyköpings BIS Friidrottklubb
2022-12-11 Aros Invitational 1500m Distriktssanktion Inomhus Västerås FK
2022-12-17 Södertäljeserien 2 Distriktssanktion Inomhus Södertälje IF
2022-12-17 Julskinkekastet Central sanktion Inomhus Västerås FK
2022-12-31 Nyårskastet Central sanktion Arenatävlingar Västerås FK
2023-01-14-15 Örebro Indoor Games Central sanktion Inomhus KFUM Örebro Friidrott
2023-01-21-22 Westinghouse Inlagda Gurkspel Central sanktion Inomhus Västerås FK
2023-01-27-29 Götas ungdomsspel inomhus Central sanktion Inomhus IF Göta Karlstad
2023-02-04 Kils inomhusspel Central sanktion Inomhus Kils AIK FIK
2023-02-18 Karlstad 6-timmars Central sanktion Inomhus IF Göta Karlstad
2023-02-25-26 IJSM Mästerskap och matcher Inomhus IF Göta Karlstad
2023-03-04 Tybblelundsspelen Central sanktion Inomhus KFUM Örebro Friidrott
2023-03-04-05 IUSM Mästerskap och matcher Inomhus Västerås FK
2023-03-11 Vintersportspelen Central sanktion Inomhus Nyköpings BIS Friidrottklubb
2023-03-12 Södertäljespelen Central sanktion Inomhus Södertälje IF
2023-03-18 Nora Marathon Central sanktion Långlopp - Väg IFK Nora
2023-03-25-26 Marsspelen Central sanktion Inomhus Stocksäters IF
2023-04-01 Startmilen Central sanktion Långlopp - Väg IF Start
2023-04-01 Ungdomsspelen Central sanktion Inomhus Råby-Rekarne FIF
2023-04-10 Påsksmällen Central sanktion Långlopp - Väg Enhörna IF
2023-04-19 Örebro AIK Halvmaraton Distriktssanktion Långlopp - Väg Örebro Allmänna IK
2023-04-22 Kumla Stadslopp Distriktssanktion Långlopp - Väg Kumla SF
2023-04-22 Kumla Stadslopp Distriktssanktion Långlopp - Väg Kumla SF
2023-04-22 Kumla Stadslopp Distriktssanktion Långlopp - Väg Kumla SF
2023-05-06 Södra Svealands korta Terräng DM Distriktssanktion Långlopp - Terräng Östansjö SK
2023-05-07 Econ Games Central sanktion Arenatävlingar Västerås FK
2023-05-18 Vintrosaloppet Central sanktion Långlopp - Väg Vintrosa IS
2023-05-18 Oppebylöpet Distriktssanktion Långlopp - Väg LK Nyköpings Runners
2023-05-20 Hälleforsterrängen Distriktssanktion Långlopp - Terräng Hällefors LK
2023-05-25 Blodomloppet Central sanktion Långlopp - Väg IF Start
2023-05-27 Vibysjön Runt Distriktssanktion Långlopp - Väg Vretstorps IF
2023-05-27 Å-Varvet Central sanktion Långlopp - Väg Eskilstuna FI
2023-05-27 Karlskoga Friidrotts Ungdomsspel Central sanktion Arenatävlingar Karlskoga FIF
2023-05-29 Rallarrundan Distriktssanktion Långlopp - Väg OK Tisaren
2023-05-30 Vårruset Central sanktion Långlopp - Väg KFUM Örebro Friidrott
2023-05-31 Gubbracet Central sanktion Långlopp - Väg KFUM Örebro Friidrott
2023-06-03 Stefan Holm-spelen Central sanktion Arenatävlingar Kils AIK FIK
2023-06-06 Kringelspelen m Kringelkastet Central sanktion Arenatävlingar Södertälje IF
2023-06-06 Arne Evertsson Distriktssanktion Långlopp - Väg Storådalens SK
2023-06-06 Arne Evertsson Distriktssanktion Långlopp - Väg Storådalens SK
2023-06-10 Södertäljesprinten Central sanktion Arenatävlingar Södertälje IF
2023-06-14 Gallaberget Trailrun Distriktssanktion Långlopp - Trail Vretstorps IF
2023-06-20 Öppet klubbmästerskap Distriktssanktion Långlopp - Väg Örebro Allmänna IK
2023-06-30 Trosa Stadslopp Central sanktion Långlopp - Väg Trosabygdens OK
2023-07-01 JORDGUBBSLUNKEN Central sanktion Långlopp - Terräng Rudskoga IF
2023-07-06 Julichansen # 1 Central sanktion Arenatävlingar Råby-Rekarne FIF
2023-07-08 Sommarmilen Distriktssanktion Långlopp - Väg LK Gränslöst
2023-07-08 Semesterhalvmaran Central sanktion Långlopp - Väg LK Gränslöst
2023-07-20 Julichansen # 2 Central sanktion Arenatävlingar Råby-Rekarne FIF
2023-07-22-23 Stjärnspelen Central sanktion Arenatävlingar KFUM Arvika FIF
2023-07-30 Dalenrundan Distriktssanktion Långlopp - Terräng Brevens IF
2023-08-05-06 Westinghouse Gurkspel Central sanktion Arenatävlingar Västerås FK
2023-08-05-06 Goliatspelen Central sanktion Arenatävlingar Kils AIK FIK
2023-08-08 KK-joggen Central sanktion Långlopp - Väg Katrineholms SK Friidrottklubb
2023-08-12 Arne Evertsson Distriktssanktion Långlopp - Stafett Storådalens SK
2023-08-12 Svartåloppet Distriktssanktion Långlopp - Terräng Svartå IF
2023-08-24 Södertäljeloppet Central sanktion Långlopp - Väg Södertälje IF
2023-08-26 Nobelspelen Central sanktion Arenatävlingar Karlskoga FIF
2023-08-26 Hovfjället Trail Run Central sanktion Långlopp - Trail Torsby IF
2023-08-26 Östansjöloppet Distriktssanktion Långlopp - Terräng Östansjö SK
2023-09-06 Spartacusstafetten Distriktssanktion Långlopp - Stafett IF Spartacus
2023-09-09 Norasjön Runt Central sanktion Långlopp - Väg IFK Nora
2023-09-09 Rosvallaspelen Central sanktion Arenatävlingar Nyköpings BIS Friidrottklubb
2023-09-09 Närkespelen Central sanktion Arenatävlingar Stocksäters IF
2023-09-09-10 SM-JSM-USM-VSM stafett Mästerskap och matcher Arenatävlingar Södertälje IF
2023-09-16 Bergslagsleden Ultra Central sanktion Långlopp - Trail Föreningen Nature Running
2023-09-17 Tarstaborgsrundan Distriktssanktion Långlopp - Trail Pålsboda GOIF
2023-10-01 Hostruset Central sanktion Långlopp - Väg IF Start
2023-10-07 Å-stadsloppet Central sanktion Långlopp - Väg KFUM Örebro Friidrott
2023-10-14 Täljemilen Central sanktion Långlopp - Väg Enhörna IF
2023-10-22 Wadköpingslöpet Central sanktion Långlopp - Terräng Karlslunds IF SF
2023-11-04 Kilsbergsleden Distriktssanktion Långlopp - Terräng Örebro Allmänna IK
2023-12-09 Lucialoppet Distriktssanktion Långlopp - Väg Vretstorps IF

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Fabege logga
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga