Finnkampen2019_1920NY.jpg

 
    Hem / Tävlingar / Tidigare år / 2022 / Tävlingskalender

Tävlingskalender

Detta är en tävlingskalender som är tänkt att hållas uppdaterat för en samlad överblick på de tävlingar som finns i Södra Svealands distrikt. Tänk på att det alltid är arrangörens information som i första hand gäller. Detta är enbart en överblick som kanske inte alltid är 100 % korrekt. Om ni hittar något som inte stämmer, kontakta redaktör Johan Ingjald.

Datum Tävling Gren Ort Arrangör Resultat
2022-01-06 Ärlaspelen till Rolfs minne Arena Eskilstuna Ärla IF Resultat
2022-01-15--16 Örebro Indoor Games Arena Örebro KFUM Örebro Friidrott Resultat
2022-01-(22-23) Westinghouse Inl. Gurkspel Arena Västerås Västerås FK Resultat
2022-01-(28-30) Götas ungdomsspel Arena Karlstad IF Göta Karlstad Resultat
2022-02-05 Karlstad 6-timmars Arena Karlstad IF Göta Karlstad Resultat
2022-02-06 Södertäljehallsspelen Arena Södertälje Enhörna IF, Södertälje IF Resultat
2022-02-05--06 Mångkamps-SM Arena Örebro KFUM Örebro Friidrott Resultat
2022-02-12 Kils inomhusspel Arena Karlstad Kils AIK Resultat
2022-02-19 Eskilstuna Spelen Arena Eskilstuna Eskilstuna FI  
2022-02-26 Tybblelundsspelen Arena Örebro KFUM Örebro Friidrott Resultat
2022-03-12 Vintersportspelen Arena Nyköping Nyköpings BIS  
2022-03-19 Nora Marathon (DM) 42 Nora IFK Nora Resultat
2022-03-20 Varvetmilen Örebro 10 Örebro Örebro AIK Resultat
2022-03-26--27 Marsspelen Arena Örebro Åsbro GoIF, Stocksäters IF Resultat
2022-04-02 Ungdomsspelen Arena Eskilstuna Råby-Rekarne FIF Resultat
2022-04-02 Startmilen 10 Örebro IF Start Resultat
2022-04-18 Påsksmällen 10 Enhörna Enhörna IF Resultat
2022-04-20 Örebro AIK Halvmaraton 21 Örebro Örebro AIK Resultat
2022-04-23 Kumla Stadslopp 5 Kumla Kumla SF Resultat
2022-04-30 Munkastigen Trailrun 44 Laxå Laxå OK Resultat
2022-05-07 DM Terräng 4 km 4 Östansjö Östansjö SK Resultat
2022-05-08 Econ Games Arena Västerås Västerås FK Resultat
2022-05-14 Hälleforsterrängen 10 Hällefors Hällefors LK Resultat
2022-05-19 Blodomloppet Örebro 10 Örebro IF Start Resultat
2022-05-21 GIF-spelen Arena Glanshammar Glanshammars IF Resultat
2022-05-21 Boregalan Arena Torsby SK Bore  
2022-05-23 Rallarrundan 5 Hallsberg OK Tisaren Resultat
2022-05-26 Vintrosaloppet 5 Vintrosa Vintrosa IS Resultat
2022-05-29 Karlskoga FIF:s Ungd-spel Arena Karlskoga Karlskoga FIF Resultat
2022-05-30 Vårruset 5 Örebro KFUM Örebro Friidrott Resultat
2022-05-31 Vårruset 5 Västerås Västerås FK Resultat
2022-05-31 Gubbracet (Inställt) 5 Örebro KFUM Örebro Friidrott  
2022-06-02 Fjugestaloppet (Inställt) 5 Fjugesta Fjugesta IF  
2022-06-03 Gnesta Marknadslopp 6 Gnesta OK Klemmingen Resultat
2022-06-04 Stefan Holm-spelen Arena Kil Kils AIK FIK Resultat
2022-06-06 Kringelspelen, Kringelkastet Arena Södertälje Södertälje IF Resultat
2022-06-06 Lindesjönloppet 9 Lindesberg Storådalens SK Resultat
2022-06-11 Enhörna Halvmaraton 21 Enhörna Enhörna IF  
2022-06-11--12 Västra Mälardalsspelen (Inställt) Arena Köping IK Westmannia  
2022-06-14 30-hoppet Arena Kil Kils AIK  
2022-06-15 Gallaberget trailrun 10 Vretstorp Vretstorps IF Resultat
2022-06-18 Fröviloppet (Inställt) 10 Frövi Frövi IK  
2022-06-19 Södertäljesprinten Arena Södertälje Södertälje IF  
2022-06-21 ÖAIKs Öppna KM 10 Örebro Örebro AIK Resultat
2022-06-24 Borejoggen 8 Torsby SK Bore  
2022-06-27 Mälarspelen Arena Eskilstuna Råby-Rekarne FIF Resultat
2022-06-28 DM 5000 m Arena Hallsberg Stocksäters IF Resultat
2022-07-01 Trosa Stadslopp 9 Trosa Trosabygdens OK Resultat
2022-07-02 Jordgubbslunken 11 Rudskoga Rudskoga IF Resultat
2022-07-09 Semesterhalvmaran 21 Fjugesta, Torp LK Gränslöst Resultat
2022-07-10 Närkeracet Arena Hallsberg KFUM Örebro, Stocksäter Resultat
2022-07-23--24 Stjärnspelen Arena Arvika KFUM Arvika Resultat
2022-07-29--31 Westinghouse Gurkspel (DM) Arena Västerås Västerås FK Resultat
2022-07-31 Dalenrundan 6 Brevens Bruk Brevens IF Resultat
2022-08-09 KK-joggen 10,5 Katrineholm Katrineholms SK Resultat
2022-08-13 Svartåloppet 14 Svartå Svartå IF Resultat
2022-08-13 Stripastafetten 3x6 Guldsmedshyttan Storådalens SK Resultat
2022-08-13--14 Goliatspelen Arena Kil Kils AIK Resultat
2022-08-20 DM 10000 m Arena Hallsberg Stocksäters IF Resultat
2022-08-25 Blodomloppet 10 Västerås Västerås FK Resultat
2022-08-27 Östansjöloppet 10 Östansjö Östansjö SK Resultat
2022-09-03 Nobelspelen Arena Karlskoga Karlskoga FIF Resultat
2022-09-07 Spartacussutafetten 3+6+9 Örebro IF Spartacus Resultat
2022-09-10 Norasjön Runt 21 Nora IFK Nora Resultat
2022-09-11 Närkespelen Arena Hallsberg Åsbro GoIF, Stocksäters IF Resultat
2022-09-15 Enhörna Challenge 5000 m Arena Södertälje Enhörna IF  
2022-09-17 Bergslagsleden Ultra 46 Ånnaboda Nature Running Resultat
2022-09-18 Tarstaborgsrundan 9 Pålsboda Pålsboda GoIF Resultat
2022-10-02 Hostruset 5 Örebro IF Start Resultat
2022-10-08 Å-stadsloppet (DM) 21 Örebro KFUM Örebro Friidrott Resultat
2022-10-15 Täljemilen 10 Södertälje Enhörna IF Resultat
2022-10-23 Wadköpingslöpet 10 Örebro Karlslunds IF Resultat
2022-10-29 DM Terräng 10 km 10 Vretstorp Vretstorps IF Resultat
2022-11-05 Kilsbergsleden 15 Örebro Örebro AIK  
2022-11-12 Markanatten 6 Örebro Almby IK  
2022-12-10 Lucialoppet 10 Vretstorp Vretstorps IF Anmälan
2022-12-31 Sylvesterloppet 10,384 Nora IFK Nora  

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Fabege logga
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga