Hem / Nyheter / Världsungdomsspelen

Världsungdomsspelen

Världsungdomsspelen gick av stapeln på VM arenan, Ullevi i Göteborg. I år var det 25 års jubileum. Två som utmärkte sig lite extra var Silas Andersson från Falkenbergs IK och Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI med 4st medaljer var.

Världsungdomsspelen topp 3-plac, övriga se statistiksajten på Västsvenska FIF. 

Män 

800m 2) Eric Källman IK Ymer 1:53.88

1500m 1) Eric Källman IK Ymer 3:58.41

P19 

800m 2) Jonas Magnusson Hälle IF 1:55.71 

1500 1) Jonas Magnusson 4:00.62 

P17

Höjd 3) Edvin Håkansson IFK Halmstad 1.77

P16 

Höjd 2) Andrei Popa Mariestads AIF 1.92 

P14 

80m 1) Eric Nilsson Struck Istrums SK 9.39

300m 1) Eric Nilsson Struck Istrums SK 36.94 P14-distrikstrekord 

Längd 3) Eric Nilsson Struck Istrums SK 6.02

P13

1500m 3) Silas Andersson (P12) Falkenbergs IK 4:32.30 P13-distriktsrekord 

P12

60m 1) Isac Sehlstedt Falkenbergs IK 8.24

200m 2) Isac Sehlstedt Falkenbergs IK 26.93

600m 2) Silas Andersson Falkenbergs IK 1:36.68

60mh 2) Silas Andersson Falkenbergs IK 10.23

Höjd 2) Silas Andersson Falkenbergs IK 1.47

Längd 1) Isac Sehlstedt Falkenbergs IK 5.44

Spjut 1) William Revenhäll Falkenbergs IK 25.15

Kvinnor

400mh 3) Ebba Åhman IK Ymer 61.28

F19 

Höjd 2) Ingrid Ronge IF Rigor 1.74 

F17 

100mh 2) Ebba Eklund IF Hagen 14.07 

Längd 2) Doris Theander Varbergs GIF 5.51

F16

Höjd 1) Smilla Arkdal Ranebro IF Rigor 1.70

Längd 2) Tilde Dahlberg Hälle IF 5.74

Kula 3) Linnea Fohlen Gladh Trollhättan FIK 12.88

F15

80m 3) Emilia Blomdahl Lidköpings IS 10.19

800m 1) Majken Söderlund Larsson Hälle IF 2:16.08

2000m 1) Majken Söderlund Larsson Hälle IF 6:20.02

Stav 2) Alice Bredström Brattås CK 3.14

Längd 1) Emilia Blomdahl Lidköpings IS 5.65

Diskus 2) Emma Andersson IF Hagen 36.84

Spjut 3) Emma Andersson 38.95

F14

Höjd =3) Elsa Ekgrim IF Rigor 1.52

Kula 1) Alma Olsson Bokenäs IF 12.11

Kula 3) Elin Larsson IF Rigor 10.98

F13

60m 3) Noomi Bergman Hälle IF 8.35

60mh 2) Saga Drottz IK Orient 9.52

Tresteg 3) Saga Drottz 10.80

Kula 1) Isabelle Blomdahl Lidköpings IS 12.81

F12

200m 1) Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 26.59

60mh 1) Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 9.58

Höjd 2) Telma Tagesson IFK Halmstad 1.49

Längd 1) Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 5.24

Kula 2) Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 12.74 

// Lars-Erik Eriksson, Andreas Carlsson