Hem / Nyheter / OS: Tidsprogram med svenska ögon

OS: Tidsprogram med svenska ögon

För den som vill hålla koll på de svenska friidrottarna i OS har vi sammanställt ett  "tidsprogram med svenska ögon".

Sammanställningen nedan redovisar det Internationella Friidrottsförbundets "slutliga" tidsprogram, med de svenska deltagarna utplacerade. 

Ändringar i tidsprogrammet kan göras in i det sista, men de handlar oftast om flyttningar i ett fåtal minuter i någon riktning för vissa grenar.

Tidsprogrammet kommer att uppdateras kontinuerligt under mästerskapets gång.

OS går att följa på Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2. De största tävlingarna, eller de största svenska medaljhoppen kommer att sändas i Kanal 5 och Kanal 9. För att se allt, eller titta i efterhand, är det streamingtjänsten Discovery+ som man ska ha. 

Fredag 30 augusti  
02.00 K 100m / förkval  
02.15 M Höjd / kval   
02.30 M 3000m hinder / heat 1 Vidar Johansson
02.45 M Diskus / kvalgrupp A Daniel Ståhl (direktkval 66.00)
02.47 M 3000m hinder / heat 2  Emil Blomberg
03.04 M 3000m hinder / heat 3 Simon Sundström
03.25 K 800m / försök  
04.20 M Diskus / kvalgrupp B Simon Pettersson (direktkval 66.00)
04.25 M 400m häck / försök  
     
12.00 K 5000m / försök  
12.05 K Tresteg / kval  
12.25 K Kula / kval Fanny Roos (direktkval 18.80)
13.00 4x400 mixat lag / försök  
13.30 M 10 000m / FINAL  
     
Lördag 31 juli  
02.00 K 400m häck / försök  
02.30 K Diskus / kvalgrupp A  
02.40 M Stav / kval Armand Duplantis (direktkval 5.80)
02.58 M 800m / heat 2 Andreas Kramer (första 3 + 6 tider)
03.45 K 100m häck / försök  
03.55 K Diskus / kvalgrupp B  
04.35 M 100m / försök  
12.10 M Längd / kval Thobias Montler (direktkval 8.15)
12.15 K 100m /semi  
13.15 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl, Simon Pettersson
13.50 K 800m / semi  
14.35 4x400 mixat lag / FINAL  
14.50 K 100m / FINAL  
     
Söndag 1 augusti  
02.10 K Slägga / kvalgrupp A  
02.40 K 3000m hinder / försök  
02.50 K Längd / kval Khaddi Sagnia (direktkval 6.75)
03.35 K Kula / FINAL Fanny Roos
03.40 K Slägga / kvalgrupp B  
03.45 M 400m / försök  
     
12.10 M Höjd / FINAL  
12.15 M 100m / semi  
12.45 K 100m häck / semi  
13.15 K Tresteg / FINAL  
13.25 M 800m / semi  
14.05 M 400m häck / semi  
14.50 M 100m / FINAL   
     
Måndag 2 augusti  
02.00 M Slägga / kvalgrupp A  
02.35 K 1500m / försök  
03.20 M Längd / FINAL Thobias Montler
03.30 K 200m / försök  
03.30 M Slägga / kvalgrupp B  
04.50 K 100m häck / FINAL  
12.20 K Stav / kval Angelica Bengtsson, Michaela Meijer (direktkval 4.70)
12.25 K 200m / semi  
13.00 K Diskus / FINAL  
13.05 M 400m / semi  
13.35 K 400m häck / semi  
14.15 M 3000m hinder / FINAL  
14.40 K 5000m / FINAL  
     
Tisdag 3 augusti  
02.00 M Tresteg / kval  
02.05 M 1500 / försök Kalle Berglund 
02.20 K Spjut / kvalgrupp A  
02.45 K 400m / försök  
03.50 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
03.50  K Spjut / kvalgrupp B  
04.05 M 200m / försök  
05.20  M 400m häck / FINAL  
     
12.10 M 110m häck / försök  
12.15 M Kula / kvalgrupp A  
12.20 M Stav / FINAL Armand Duplantis
13.00 M 5000m / försök  
13.35 K Slägga / FINAL  
13.40 M Kula / kvalgrupp B Wictor Petersson (direktkval 21.20)
13.50 M 200m / semi  
14.25 K 800m / FINAL  
14.50 K 200m / FINAL  
     
Onsdag 4 augusti  
02.00 M Tiokamp: 100m  
02.05 M Spjut / kval Kim Amb 
02.35 K Sjukamp: 100m häck  
02.55 M Tiokamp: Längd  
03.35 K Sjukamp: Höjd  
04.00 M 110m häck / semi  
04.30 K 400m häck / FINAL  
04.40 M Tiokamp: Kula  
     
11.30 M Tiokamp: Höjd  
12.00 K 1500m / semi  
12.05 K Sjukamp: Kula  
12.30 K 400m / semi  
13.00 K 3000m hinder / FINAL  
13.15 M Slägga / FINAL  
13.30 K Sjukamp: 200m  
14.05 M 800m / FINAL  
14.30 M Tiokamp: 400m  
14.55 M 200m / FINAL  
     
Torsdag 5 augusti  
02.00 M Tiokamp: 110m häck  
02.10 K Höjd / kval Maja Nilsson, Erika Kinsey
02.40 K Sjukamp: Längd  
02.50 M Tiokamp: Diskus / grupp A  
03.00 K 4x100 / försök  
03.55 M Tiokamp: Diskus / grupp B  
04.00 M Tresteg / FINAL  
04.05 M Kula / FINAL  
04.30 M 4x100 / försök  
04.55 M 110m häck / FINAL  
05.30 K Sjukamp: Spjut / grupp A  
05.45 M Tiokamp: Stav  
06.40 K Sjukamp: Spjut / grupp B  
09.30 M 20km gång / FINAL Perseus Karlström
     
12.15 M Tiokamp: Spjut / grupp A  
12.20 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
12.25 K 4x400 / försök  
13.00 M 1500 / semi  
13.20 M Tiokamp: Spjut / grupp B  
14.00  M 400 / FINAL  
14.20 K Sjukamp: 800m  
14.40 M Tiokamp: 1500m  
22.30 M 50km gång / FINAL  
     
Fredag 6 augusti  
09.30 K 20km gång / FINAL  
13.25 M 4x400 / försök  
13.50 K Spjut / FINAL  
14.00 M 5000m / FINAL  
14.35 K 400m / FINAL  
14.50 K 1500m / FINAL  
15.30 K 4x100 / FINAL  
15.50 M 4x100 / FINAL  
23.00 K Maraton / FINAL Carolina Wikström
     
Lördag 7 augusti  
12.35 K Höjd / FINAL Maja Nilsson
12.45 K 10 000m / FINAL Meraf Bahta, Sarah Lahti
13.00 M Spjut / FINAL Kim Amb
13.40 M 1500m / FINAL  
14.30 K 4x400 / FINAL  
14.50 M 4x400 / FINAL  
     
Söndag  8 augusti  
00.00 M Maraton / FINAL  

/Lukas Nordén