Hem / Nyheter / EM-guiden: Tidsprogram med svenska ögon

EM-guiden: Tidsprogram med svenska ögon

För den som vill hålla koll på de svenska friidrottarna under EM har vi sammanställt ett tidsprogram med svenska ögon.

Sammanställningen nedan redovisar det Europeiska Friidrottsförbundets slutliga tidsprogram, med de svenska deltagarna utplacerade. 

Ändringar i tidsprogrammet kan göras in i det sista, men de handlar oftast om flyttningar i ett fåtal minuter i någon riktning för vissa grenar.

Tidsprogrammet kommer att uppdateras kontinuerligt under mästerskapets gång. På European Athletics kan ni följa resultaten live eller se de i efterhand.

EM går att följa på SVT. För att se allt eller titta i efterhand – gå till SVTplay.

Måndag 15 augusti  
10.00 M Kula / kval Wictor Petersson
10.05 M Tiokamp: 100m  Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
10.25 K Stav / kval Lisa Gunnarsson
10.30 K Maraton / FINAL Hanna Lindholm, Sanna Mustonen, Camilla Elofsson
10.40 M 100m / försök Henrik Larsson
10.50 M Tiokamp: Längd Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
11.05 K 100m / försök  
11.20 K Kula / kval Fanny Roos, Axelina Johansson, Sara Lennman
11.30 M Maraton / FINAL Archibald Casteel, Jonas Leandersson, Mustafa Mohamed, Linus Rosdahl, Samuel Tsegay, Ebba Tulu Chala
12.10 M Längd / kval Thobias Montler
12.40 M Tiokamp: Kula Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
     
18.15 K Diskus / kvalgrupp A Vanessa Kamga
18.30 M Tiokamp: Höjd Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
19.00 M 400m / försök  
19.25 K Diskus / kvalgrupp B Vanessa Kamga
19.35 K 400m / försök  
20.05 M Tresteg / kval Gabriel Wallmark, Jesper Hellström
20.15 M 1500m / försök Samuel Pihlström
20.38 K Kula / FINAL  
20.58 M Kula / FINAL  
21.15 M Tiokamp: 400m Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
21.48 K 10 000m / FINAL Sarah Lahti
     
Tisdag 16 augusti  
08.30 K 35km gång / FINAL  
08.30 M 35km gång / FINAL Perseus Karlström
09.05 M Tiokamp: 110m häck Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
09.35 M 110m häck / försök Max Hrelja, Joel Bengtsson
09.50 K Längd / kval Khaddi Sagnia
09.50 M Tiokamp: Diskus grupp A Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
10.15 K 1500m / försök Hanna Hermansson, Yolanda Ngarambe
10.55 M Tiokamp: Diskus grupp B Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
11.30 M Tiokamp: Stav grupp A Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
11.40 M 3000m hinder: försök Emil Blomberg, Simon Sundström, Vidar Johansson
12.15 K Slägga: kvalgrupp A Grete Ahlberg
12.25 M 400m: semi  
12.30 M Tiokamp: Stav grupp B Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
13.00 K 400m / semi  
13.30 K Slägga: kvalgrupp B Grete Ahlberg
     
18.35 M Höjd: kval Fabian Delryd
18.40 M Tiokamp: Spjut grupp A Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
19.40 M Tiokamp: Spjut grupp B Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
20.05 M 100m / semi Henrik Larsson*
20.27 M Längd / FINAL Thobias Montler
20.35 K 100m / semi  
21.02 K Diskus / FINAL Vanessa Kamga*
21.08 M 5000m / FINAL Jonas Glans, Andreas Almgren
21.35 M Tiokamp: 1500m Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
22.15 M 100m / FINAL Henrik Larsson*
22.25 K 100m / FINAL  
     
Onsdag 17 augusti  
09.35 M Slägga / kvalgrupp A Ragnar Carlsson
10.30 K Sjukamp: 100m häck Bianca Salming
10.50 M Slägga / kvalgrupp B Ragnar Carlsson
11.05 M 400m häck / försök Carl Bengtström
11.35 K Sjukamp: Höjd Bianca Salming
11.40 K 400m häck / försök  
12.20 M Diskus / kvalgrupp A Daniel Ståhl, Simon Pettersson
12.35 K Tresteg / kval Maja Åskag
13.35 M Diskus / kvalgrupp B Daniel Ståhl, Simon Pettersson
     
19.54 K Sjukamp: Kula Bianca Salming
20.00 K Stav / FINAL Lisa Gunnarsson*
20.15 M Tresteg / FINAL Gabriel Wallmark*, Jesper Hellström*
20.30 M 110m häck / semi Max Hrelja*, Joel Bengtsson*
21.05 K Slägga / FINAL Grete Ahlberg*
21.10 K Sjukamp: 200m Bianca Salming
21.43 M 400m / FINAL  
22.02 K 400m / FINAL  
22.22 M 110m häck / FINAL Max Hrelja*, Joel Bengtsson*
     
Torsdag 18 augusti  
09.00 K Spjut / kvalgrupp A  
09.20 K 3000m hinder / försök Emilia Lillemo, Linn Söderholm
09.25 K Sjukamp: Längd Bianca Salming
10.10 M 800m / försök Andreas Kramer
10.15 K Spjut / kvalgrupp B  
10.45 K 800m / försök Lovisa Lindh
10.50 M Stav / kval Armand Duplantis
11.25 M 400m häck / semi Carl Bengtström*
11.36 K Sjukamp: Spjut grupp A Bianca Salming
11.55 K 400m häck / semi  
12.30 M 200m / försök  
12.48 K Sjukamp: Spjut grupp B Bianca Salming
13.05 K 200m / försök Julia Henriksson, Lisa Lilja
     
20.05 M Höjd / FINAL Fabian Delryd*
20.10 M Slägga / FINAL Ragnar Carlsson*
21.13 M 200m / semi  
20.37 K 200m / semi Julia Henriksson*, Lisa Lilja*
20.58 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia*
21.05 M 1500m / FINAL Samuel Pihlström*
21.25 K 5000m / FINAL Sarah Lahti, Meraf Bahta
21.55 K Sjukamp / 800m Bianca Salming
     
Fredag 19 augusti  
10.00 M 4x100m / försök  
10.00 M Spjut / kvalgrupp A Kim Amb, Jakob Samuelsson
10.05 K Höjd / kval Maja Nilsson
10.25 K 4x100m / försök Sverige
10.50 K 800m / semi Lovisa Lindh*
11.10 M 4x400m / försök  
11.15 M Spjut / kvalgrupp B Kim Amb, Jakob Samuelsson
11.40 K 4x400m / försök  
     
20.20 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl*, Simon Pettersson*
20.27 M 800m / semi Andreas Kramer*
20.45 K 1500m /  FINAL Hanna Hermansson*, Yolanda Ngarambe*
20.55 K Tresteg / FINAL Maja Åskag*
21.00 M 3000m hinder / FINAL Emil Blomberg*, Simon Sundström*, Vidar Johansson*
21.20 M 200m / FINAL  
21.45 K 400m häck / FINAL  
22.00 M 400m häck / FINAL Carl Bengtström*
22.22 K 200m / FINAL Julia Henriksson*, Lisa Lilja*
     
Lördag 20 augusti  
08.30 M 20km gång / FINAL Perseus Karlström
10.15 K 20km gång / FINAL  
     
20.05 M Stav / FINAL Armand Duplantis*
20.15 K 800m / FINAL Lovisa Lindh*
20.25 K Spjut / FINAL  
20.43 K 100m häck / försök  
21.15 M 4x400m / FINAL  
21.45 K 4x400m / FINAL  
22.13 K 3000m hinder / FINAL Emilia Lillemo*, Linn Söderholm*
     
Söndag 21 augusti  
19.05 K Höjd / FINAL Maja Nilsson*
19.10 K 100m häck / semi  
19.40 M 800m / FINAL Andreas Kramer*
19.50 M Spjut / FINAL Kim Amb*, Jakob Samuelsson*
20.00 M 10 000m / FINAL  
20.45 K 100m häck / FINAL  
21.12 M 4x100m / FINAL  
21.22 K 4x100m / FINAL Sverige*

*Förutsatt att de tar sig vidare från kval/försök

grete_ahlberg.jpg

Grete Ahlberg

Gren: Slägga

Född: 29 maj 1998

Klubb: Hammarby IF

Årsbästa: 70.87

Personligt rekord: 70.87 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

andreas_almgren.jpg

Andreas Almgren

Gren: 5000 meter

Född: 12 juni 1995

Klubb: Turebergs FK

Årsbästa: -

Personligt rekord: 13:29.26 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

kim_amb.jpg

Kim Amb

Gren: Spjut

Född: 12 juni 1995

Klubb: Turebergs FK

Årsbästa: 82.86

Personligt rekord: 86.49 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

meraf_bahta.jpg

Meraf Bahta

Gren: 5000 meter

Född: 24 juni 1989

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 15:06.48

Personligt rekord: 14:49.95 (2016)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

joel_bengtsson.jpg

Joel Bengtsson

Gren: 110 meter häck

Född: 6 maj 1999

Klubb: IFK Helsingborg

Årsbästa: 13.54

Personligt rekord: 13.54 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

bengtstrom.jpg

Carl Bengtström

Gren: 400 meter häck

Född: 13 januari 2000

Klubb: Örgryte IS

Årsbästa: 48.52

Personligt rekord: 48.52 (2022)

Internationella meriter: VM-brons inomhus 2022

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

emil_blomberg.jpg

Emil Blomberg

Gren: 3000 meter hinder

Född: 9 april 1992

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 8:24.84

Personligt rekord: 8:20.55 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

ragnar_carlsson.jpg

Ragnar Carlsson

Gren: Slägga

Född: 16 november 2000

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 77.00

Personligt rekord: 77.00 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

archibald_casteel.jpg

Archibald Casteel

Gren: Maraton

Född: 13 augusti 1996

Klubb: Spårvägens FK

Årsbästa: 2:15:22

Personligt rekord: 2:15:22 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

fabian_delryd.jpg

Fabian Delryd

Gren: Höjdhopp

Född: 15 oktober 1996

Klubb: Täby IS

Årsbästa: 2.21

Personligt rekord: 2.33 (2018)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

armand_duplantis.jpg

Armand Duplantis

Gren: Stavhopp

Född: 10 november 1999

Klubb: Upsala IF

Årsbästa: 6.21 

Personligt rekord: 6.21 (2022)

Internationella meriter: VM-guld 2022, OS-guld 2021, VM-guld inomhus 2022, VM-silver 2019, EM-guld 2018, EM-guld inomhus 2021.

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

camilla_elofsson.jpg

Camilla Elofsson

Gren: Maraton

Född: 25 maj 1983

Klubb: Terrible Tuesdays AC

Årsbästa: 2:35.09

Personligt rekord: 2:35:09 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

jonas_glans.jpg

Jonas Glans

Gren: 5000 meter

Född: 26 januari 1991

Klubb: Malmö AI

Årsbästa: 13:20.85 

Personligt rekord: 13:20.85 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

lisa_gunnarsson.jpg

Lisa Gunnarsson

Gren: Stavhopp

Född: 20 augusti 1999

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 4.65

Personligt rekord: 4.65 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

jesper_hellstrom.jpg

Jesper Hellström

Gren: Tresteg

Född: 27 juli 1995

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 16.20

Personligt rekord: 16.71 (2019)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

julia_henriksson.jpg

Julia Henriksson

Gren: 200 meter

Född: 11 juli 2000

Klubb: IFK Helsingborg 

Årsbästa: 23.32

Personligt rekord: 23.32 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

hanna_hermansson.jpg

Hanna Hermansson

Gren: 1 500 meter

Född: 18 maj 1989

Klubb: Turebergs FK

Årsbästa: 4:06.30

Personligt rekord: 4:06.30 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

max_hrelja.jpg

Max Hrelja

Gren: 110 meter häck

Född: 30 januari 1998

Klubb: Malmö AI

Årsbästa: 13.69

Personligt rekord: 13.69 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

axelina_johansson.jpg

Axelina Johansson

Gren: Kula

Född: 20 april 2000

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 18.57

Personligt rekord: 18.57 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

vidar_johansson.jpg

Vidar Johansson

Gren: 3000 meter hinder

Född: 8 oktober 1996

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 8:19.57

Personligt rekord: 8:18.31 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

vanessa_kamga.jpg

Vanessa Kamga

Gren: Diskus

Född: 19 november 1998

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 59.44

Personligt rekord: 60.01 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

perseus_karlstrom.jpg

Perseus Karlström

Gren: 20 km gång, 35 km gång

Född: 2 maj 1990

Klubb: Eskilstuna FI

Årsbästa 20 km: 1:19:18

Personligt rekord 20 km: 1:18.07 (2019)

Årsbästa 35 km: 2:23:44

Personligt rekord 35 km: 2:23:44 (2022)

Internationella meriter: VM-brons 20 km 2022, VM-brons 35 km 2022 VM-brons 20 km 2019

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

andreas_kramer.jpg

Andreas Kramer

Gren: 800 meter

Född: 13 april 1997

Klubb: Ullevi Friidrott

Årsbästa: 1:44.59

Personligt rekord: 1:44.47 (2020)

Internationella meriter: EM-silver 2018

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

sara_lahti.jpg

Sarah Lahti

Gren: 5 000 meter

Född: 18 februari 1995

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 15:04.87

Personligt rekord: 15:04.87 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

henrik_larsson.jpg

Henrik Larsson

Gren: 100 meter

Född: 30 september 1999

Klubb: IF Göta Karlstad

Årsbästa: 10.27

Personligt rekord: 10.20 (2019)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

jonas_leandersson.jpg

Jonas Leandersson

Gren: Maraton

Född: 22 januari 1990

Klubb: IF Göta Karlstad

Årsbästa: 2:13:58

Personligt rekord: 2:13:58 (2019)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

sara_lennman.jpg

Sara Lennman

Gren: Kula

Född: 8 april 1996

Klubb: Spårvägens FK

Årsbästa: 17.53

Personligt rekord: 17.67 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

lisa_lilja.jpg

Lisa Lilja

Gren: 200 meter

Född: 22 november 1996

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 23.19

Personligt rekord: 23.19 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

emilia_lillemo.jpg

Emilia Lillemo

Gren: 3000 meter hinder

Född: 5 januari 2000

Klubb: Täby IS

Årsbästa: 9:46.97

Personligt rekord: 9:46.97 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

lovisa_lindh.jpg

Lovisa Lindh

Gren: 800 meter

Född: 9 juli 1991

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 2:02.24

Personligt rekord: 1:58.77 (2017)

Internationella meriter: EM-brons 2016

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

hanna_lindholm.jpg

Hanna Lindholm

Gren: Maraton

Född: 28 november 1979

Klubb: Högby IF

Årsbästa: 2:32:08

Personligt rekord: 2:28.59 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

mustafa_mohamed.jpg

Mustafa Mohamed

Gren: Maraton

Född: 1 mars 1979

Klubb: Hälle IF

Årsbästa: -

Personligt rekord: 2:10:03 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

thobias_montler.jpg

Thobias Montler

Gren: Längdhopp

Född: 15 februari 1996

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 8.38 (inomhus), 8.27 (utomhus)

Personligt rekord: 8.38 (inomhus 2022), 8.27 (utomhus 2022)

Internationella meriter: VM-silver inomhus 2022, EM-silver inomhus 2021 + 2019

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

sanna_mustonen.jpg

Sanna Mustonen

Gren: Maraton

Född: 6 december 1991

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: -

Personligt rekord: 2:35:17 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

yolanda.jpg

Yolanda Ngarambe

Gren: 1 500 meter

Född: 14 september 1991

Klubb: Turebergs FK

Årsbästa: 4:07.23

Personligt rekord: 4:03.43 (2019)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

marcus_nilsson.jpg

Marcus Nilsson

Gren: Tiokamp

Född: 3 maj 1991

Klubb: Högby IF

Årsbästa: 8.115 poäng

Personligt rekord: 8.120 poäng (2018)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

maja_nilsson.jpg

Maja Nilsson

Gren: Höjdhopp

Född: 8 december 1999

Klubb: Örgryte IS

Årsbästa: 1.96

Personligt rekord: 1.96 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

wictor_petersson.jpg

Wictor Petersson

Gren: Kula

Född: 1 maj 1998

Klubb: Malmö AI

Årsbästa: 20.73 (inomhus), 18.92 (utomhus)

Personligt rekord: 20.94 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

simon_pettersson.jpg

Simon Pettersson

Gren: Diskus

Född: 3 januari 1994

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 68.11

Personligt rekord: 69.48 (2021)

Internationella meriter: OS-silver 2021

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

samuel_pihlstrom.jpg

Samuel Pihlström

Gren: 1500 meter

Född: 8 mars 2001

Klubb: Hälle IF

Årsbästa: 3:37.23

Personligt rekord: 3:37.23 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

fanny_roos.jpg

Fanny Roos

Gren: Kula

Född: 2 januari 1995

Klubb: Malmö AI

Årsbästa: 19.22 (inomhus), 19.10 (utomhus)

Personligt rekord: 19.34 (2021)

Internationella meriter: EM-silver inomhus 2021

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

linus_rosdal.jpg

Linus Rosdahl

Gren: Maraton

Född: 11 mars 1992

Klubb: IK Akele

Årsbästa: -

Personligt rekord: 2:13:24 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

khaddi_sagnia.jpg

Khaddi Sagnia

Gren: Längdhopp

Född: 20 april 1994

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 6.95

Personligt rekord: 6.95 (2022)

Internationella meriter: EM-brons inomhus 2021

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

bianca_salming.jpg

Bianca Salming

Gren: Sjukamp

Född: 22 november 1998

Klubb: Turebergs FK

Årsbästa: 6.065

Personligt rekord: 6.101 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

fredrik_samuelsson.jpg

Fredrik Samuelsson

Gren: Tiokamp

Född: 16 februari 1995

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 7.821

Personligt rekord: 8.172 (2017)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

jakob_samuelsson.jpg

Jakob Samuelsson

Gren: Spjut

Född: 19 februari 1998

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 79.51

Personligt rekord: 79.51 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

daniel_stahl.jpg

Daniel Ståhl

Gren: Diskus

Född: 27 augusti 1992

Klubb: Spårvägen FK

Årsbästa: 71.47

Personligt rekord: 71.86 (2019)

Internationella meriter: OS-guld 2021, VM-guld 2019, VM-silver 2017, EM-silver 2018

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

simon_sundstrom.jpg

Simon Sundström

Gren: 3000 meter hinder

Född: 4 februari 1998

Klubb: IFK Lidingö

Årsbästa: 8:26.59

Personligt rekord: 8:21.50 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

linn_soderholm.jpg

Linn Söderholm

Gren: 3000 meter hinder

Född: 5 maj 1996

Klubb: Sävedalens AIK

Årsbästa: 10:03.29

Personligt rekord: 9:48.01 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

samuel_tsegay.jpg

Samuel Tsegay

Gren: Maraton

Född: 24 februari 1988

Klubb: Hälle IF

Årsbästa: -

Personligt rekord: 2:06:53 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

ebba_tulu_chala.jpg

Ebba Tulu Chala

Gren: Maraton

Född: 22 juni 1996

Klubb: Keep Up RC

Årsbästa: 2:11:27

Personligt rekord: 2:11:18 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

gabriel_wallmark.jpg

Gabriel Wallmark

Gren: Tresteg

Född: 21 januari 2002

Klubb: Örgryte IS

Årsbästa: 16.11 (inomhus), 15.78 (utomhus)

Personligt rekord: 16.43 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

maja_askag.jpg

Maja Åskag

Gren: Tresteg

Född: 18 december 2002

Klubb: Råby Rekarne IF

Årsbästa: 13.70

Personligt rekord: 14.05 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

/Filip Lööv, Anna-Lena Pettersson

Foto:Deca Text&Bild

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Craft-Logo-BLK.png
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga
  •  
  • Wato_Logo_Blue_RGB_190308.png
  •  
  •  
  • BRIXLY_Logo_C100M77Y45K48[25].jpg
  •  
  • Eleda_CMYK[72].jpg
  • aleris.png