Hem / Nyheter / VM-guiden: Tidsprogram med svenska ögon

VM-guiden: Tidsprogram med svenska ögon

För den som vill hålla koll på de svenska friidrottarna under VM har vi sammanställt ett tidsprogram med svenska ögon.

Sammanställningen nedan redovisar det Internationella Friidrottsförbundets slutliga tidsprogram, med de svenska deltagarna utplacerade. 

Ändringar i tidsprogrammet kan göras in i det sista, men de handlar oftast om flyttningar i ett fåtal minuter i någon riktning för vissa grenar.

Tidsprogrammet kommer att uppdateras kontinuerligt under mästerskapets gång. På World Athletics kan ni följa resultaten live eller se de i efterhand.

VM går att följa på SVT. För att se allt eller titta i efterhand – gå till SVTplay.

Fredag 15 juli  
18.05 M Slägga / kvalgrupp A  
19.10 M Höjd / kval   
19.30 M Slägga / kvalgrupp B Ragnar Carlsson
20.45 4x400 mixat lag / försök  
21.05 K Slägga/ kvalgrupp A Grete Ahlberg
21.30 M 100m / förkval  
22.10 K 20km gång / FINAL  
22.30 K Slägga / kvalgrupp B  
     
Lördag 16 juli  
00.10 M 20km gång / FINAL Perseus Karlström
     
02.05 K Kula / kval Fanny Roos, Axelina Johansson
02.15 M 3000m hinder / försök Vidar Johansson Heat 3
02.20 K Stav / kval Lisa Gunnarsson
03.00 M Längd / kval Thobias Montler
03.10 K 1500m / försök Yolanda Ngarambe Heat 1
    Hanna Hermansson Heat 2
03.50 M 100m / försök  
03.55 M Kula / kval  
04.50 4x400 mixat lag / FINAL  
     
19.30 K Tresteg / kval  
19.35 K 3000m hinder / försök  
20.10 K Höjd / kval Maja Nilsson
20.25 M 110m häck / försök  
21.00 M Slägga / FINAL  
21.20 K 10 000m / FINAL  
22.20 M 400m häck / försök Carl Bengtström Heat 5
     
Söndag 17 juli  
02.10 K 100m / försök  
03.00 M 100m / semi  
03.20 M Längd / FINAL Thobias Montler
03.25 K Kula / FINAL Fanny Roos, Axelina Johansson
03.30 M 1500m / försök  
04.05 K 1500m / semi Hanna Hermansson
04.50 M 100m / FINAL  
     
15.15 M Maraton / FINAL David Nilsson
19.35 K Sjukamp: 100m häck  
20.05 M 400m / försök  
20.35 K Sjukamp: Höjd  
20.35 K Slägga / FINAL Grete Ahlberg
21.00 K 400m / försök  
22.00 M 10 000m / FINAL  
22.45 K Sjukamp: Kula  
     
Måndag 18 juli  
02.05 M 110m häck / semi  
02.05 M Diskus / kvalgrupp A Simon Pettersson
02.25 K Stav / FINAL  
02.33 K 100m / semi  
03.03 M 400m häck / semi Carl Bengtström Heat 2
03.27 M Kula / FINAL  
03.30 M Diskus / Kvalgrupp B Daniel Ståhl
03.38 K Sjukamp: 200m  
04.00 M 1500m / semi  
04.30 M 110m häck / FINAL  
04.50 K 100m / FINAL  
     
15.15 K Maraton / FINAL Carolina Wikström, Hanna Lindholm
18.35 K Sjukamp: Längd  
19.55 K Sjukamp: Spjut / grupp A  
21.05 K Sjukamp: Spjut / grupp B  
     
Tisdag 19 juli  
02.05 M 200m / försök  
02.10 K Diskus / kvalgrupp A  
02.45 M Höjd / FINAL  
03.00 K 200m / försök  
03.20 K Tresteg / FINAL  
03.35 K Diskus / kvalgrupp B  
03.55 K Sjukamp: 800m  
04.20 K 3000 m hinder / FINAL  
04.50 K 1500m / FINAL  
     
Onsdag 20 juli  
02.15 K 400m häck / försök  
02.40 K Höjd / FINAL  
03.05 K 200m / semi  
03.33 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl, Simon Pettersson
03.50 M 200m / försök  
04.30 M 1500m / FINAL  
04.50 M 400m häck / FINAL  
     
Torsdag 21 juli  
00.20 K Spjut / kvalgrupp A  
01.25 K 5000m / försök Sarah Lahti
01.50 K Spjut / kvalgrupp B  
02.20 M 800m / försök Andreas Kramer
03.15 K 400m häck / semi  
03.30 K Diskus / FINAL  
03.45 K 400m / semi  
04.15 M 400m / semi  
04.45 K 3000m hinder / FINAL  
     
Fredag 22 juli  
02.05 M Spjut / kvalgrupp A  
02.10 K 800m / försök  
03.10 M 5000m / försök  
03.20 M Tresteg / kval  
03.35 M Spjut / kvalgrupp B  
04.00 M 800m / semi Andreas Kramer
04.35 K 200m / FINAL  
04.50 M 200m / FINAL  
     
15.15 K 35km gång / FINAL  
     
Lördag 23 juli  
02.05 M Stav / kval Armand Duplantis
02.40 K 4x100m / försök  
03.05 M 4x100m / försök  
03.20 K Spjut / FINAL  
03.35 K 800m / semi  
04.15 K 400m / FINAL  
04.35 M 400m / FINAL  
04.50 K 400m häck / FINAL  
     
18.50 M Tiokamp: 100m Marcus Nilsson
19.40 M Tiokamp: Längd Marcus Nilsson
20.20 K 100m häck / försök  
21.00 K Längd / kval Khaddi Sagnia
21.10 M Tiokamp: Kula  
     
Söndag  24 juli  
01.10 M Tiokamp: Höjd  
02.10 K 4x400m / försök  
02.40 M 4x400m / försök  
03.00 M Tresteg / FINAL  
03.10 M 800m / FINAL  
03.25 K 5000m / FINAL  
03.35 M Spjut / FINAL  
03.55 M Tiokamp: 400m  
04.30 K 4x100m / FINAL  
04.50 M 4x100M / FINAL  
     
15.15 M 35km gång / FINAL Perseus Karlström
18.35 M Tiokamp: 110m häck  
19.30 M Tiokamp: Diskus grupp A  
20.40 M Tiokamp: Diskus grupp B  
21.15 M Tiokamp: Stav grupp A  
22.15 M Tiokamp: Stav grupp B  
     
Måndag 25 juli  
02.05 K 100m häck / semi  
02.05 M Tiokamp: Spjut grupp A  
02.25 M Stav / FINAL Armand Duplantis
02.50 K Längd / FINAL Khaddi Sagnia
03.05 M 5000m / FINAL  
03.10 M Tiokamp: Spjut grupp B  
03.35 K 800m / FINAL  
04.00 K 100m häck / FINAL  
04.20 M Tiokamp: 1500m  
04.35 M 4x400m / FINAL  
04.50 K 4x400m / FINAL  

*Förutsatt att de tar sig vidare från kval/försök

grete-vm-guide-ny.jpg

Grete Ahlberg

Gren: Slägga

Född: 29 maj 1998

Klubb: Hammarby IF

Årsbästa: 69.63

Personligt rekord: 69.63 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

bengtstrom.jpg

Carl Bengtström

Gren: 400 meter häck

Född: 13 januari 2000

Klubb: Örgryte IS

Årsbästa: 48.52

Personligt rekord: 48.52 (2022)

Internationella meriter: VM-brons inomhus 2022

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

ragnar.jpg

Ragnar Carlsson

Gren: Slägga

Född: 16 november 2000

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 77.00

Personligt rekord: 77.00 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

mondo.jpg

Armand Duplantis

Gren: Stavhopp

Född: 10 november 1999

Klubb: Upsala IF

Årsbästa: 6.20 (inomhus) 6.16 (utomhus)

Personligt rekord: 6.20 (inomhus, 2022)

Internationella meriter: OS-guld 2021, VM-guld inomhus 2022, VM-silver 2019, EM-guld 2018, EM-guld inomhus 2021.

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

lisa.jpg

Lisa Gunnarsson

Gren: Stavhopp

Född: 20 augusti 1999

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 4.65

Personligt rekord: 4.65 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

hanna_hermansson.jpg

Hanna Hermansson

Gren: 1 500 meter

Född: 18 maj 1989

Klubb: Turebergs FK

Årsbästa: 4:07.85

Personligt rekord: 4:07.07 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

axelina.jpg

Axelina Johansson

Gren: Kula

Född: 20 april 2000

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 18.39

Personligt rekord: 18.39 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

vidarjpg.jpg

Vidar Johansson

Gren: 3000 meter hinder

Född: 8 oktober 1996

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 8:19.57

Personligt rekord: 8:18.31 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

perseus.jpg

Perseus Karlström

Gren: 20 km gång, 35 km gång

Född: 2 maj 1990

Klubb: Eskilstuna FI

Årsbästa 20 km: 1:19.42

Personligt rekord 20 km: 1:18.07 (2019)

Årsbästa 35 km: 2:36.14

Personligt rekord 35 km: 2:31.54 (2021)

Internationella meriter: VM-brons 20 km 2019

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

kramer.jpg

Andreas Kramer

Gren: 800 meter

Född: 13 april 1997

Klubb: Ullevi Friidrott

Årsbästa: 1:44.59

Personligt rekord: 1:44.47 (2020)

Internationella meriter: EM-silver 2018

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

lahti.jpg

Sarah Lahti

Gren: 5 000 meter

Född: 18 februari 1995

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 15:04.87

Personligt rekord: 15:04.87 (2022)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

hanna_lindholm.jpg

Hanna Lindholm

Gren: Maraton

Född: 28 november 1979

Klubb: Högby IF

Årsbästa: 2:36.39

Personligt rekord: 2:28.59 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

thobias.jpg

Thobias Montler

Gren: Längdhopp

Född:15 februari 1996

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 8.38 (inomhus), 8.27 (utomhus)

Personligt rekord: 8.38 (inomhus 2022), 8.27 (utomhus 2022)

Internationella meriter: VM-silver inomhus 2022, EM-silver inomhus 2021 + 2019

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

yolanda.jpg

Yolanda Ngarambe

Gren: 1 500 meter

Född: 14 september 1991

Klubb: Turebergs FK

Årsbästa: 4:07.23

Personligt rekord: 4:03.43 (2019)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

david_nilsson.jpg

David Nilsson

Gren: Maraton

Född: 16 april 1987

Klubb: Högby IF

Årsbästa: Inget resultat under 2022

Personligt rekord: 2:10.09 (2019)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

marcus.jpg

Marcus Nilsson

Gren: Tiokamp

Född: 3 maj 1991

Årsbästa: 8115 poäng

Personligt rekord: 8.120 poäng (2018)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

maja_nilsson.jpg

Maja Nilsson

Gren: Höjdhopp

Född: 8 december 1999

Klubb: Örgryte IS

Årsbästa: 1.92

Personligt rekord: 1.96 (2021)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

simon.jpg

Simon Pettersson

Gren: Diskus

Född: 3 januari 1994

Klubb: Hässelby SK

Årsbästa: 65.94

Personligt rekord: 69.48 (2021)

Internationella meriter: OS-silver 2021

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

fanny.jpg 

Fanny Roos

Gren: Kula

Född: 2 januari 1995

Klubb: Malmö AI

Årsbästa: 19.22 (inomhus), 19.10 (utomhus)

Personligt rekord: 19.34 (2021)

Internationella meriter: EM-silver inomhus 2021

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

khaddi.jpg

Khaddi Sagnia

Gren: Längdhopp

Född: 20 april 1994

Klubb: Ullevi FK

Årsbästa: 6.95

Personligt rekord: 6.95

Internationella meriter: EM-brons inomhus 2021

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

daniel.jpg

Daniel Ståhl

Gren: Diskus

Född: 27 augusti 1992

Klubb: Spårvägen FK

Årsbästa: 71.47

Personligt rekord: 71.86 (2019)

Internationella meriter: OS-guld 2021, VM-guld 2019, VM-silver 2017, EM-silver 2018

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

wikstrom.jpg

Carolina Wikström

Gren: Marathon

Född: 4 september 1993

Klubb: Upsala IF

Årsbästa: 2:29.51

Personligt rekord: 2:26.42 (2020)

Länk till biografi på Friidrottsstatistik.se.

/Filip Lööv & Anna-Lena Pettersson

Foto: Deca Text&Bild

Huvudsponsor

  • Bauhaus logotyp

Nationella partners

  • Craft-Logo-BLK.png
  • Folkpool logga
  • Medley logga
  • NeH logga

Officiella partners

  • Folkspel logotyp
  • Scandic logga
  • Nestle logga
  • Fabege logga
  •  
  • Wato_Logo_Blue_RGB_190308.png
  •  
  •  
  • BRIXLY_Logo_C100M77Y45K48[25].jpg
  •  
  • Eleda_CMYK[72].jpg
  • aleris.png