Hem / Nyheter / De tävlar för Sverige på Lag-EM

De tävlar för Sverige på Lag-EM

Nu är truppen klar inför helgens Lag-EM-tävling i rumänska Cluj. "Det här ser vi verkligen fram emot då det var länge sedan som vi fick chansen att tävla som lag i Europa", säger förbundskapten Karin Torneklint.

2019 åkte Sverige ut ur finrummet (läs mer HÄR) och nu är det dags för Lag-EM i den näst högsta divisionen, First League.

Tävlingarna avgörs i rumänska Cluj kommande helg och kan följas i SVT Play (sändningstider nederst i artikeln). Förutom Sverige deltar Belarus, Belgien, Tjeckien, Estland, Finland, Grekland, Nederländerna, Norge, Rumänien, Schweiz och Turkiet.

- Det här har vi längtat efter! Många av våra aktiva vill passa på att göra en satsning mot OS-nominering och även få chans till bra motstånd, säger förbundskapten Karin Torneklint, som fortsätter:

- Vissa av våra bästa aktiva väljer att avstå då de är osäkra på riskerna med att resa i Europa just nu på grund av pandemin. Det har därför varit upp till alla att själva bedöma läget och ta sitt beslut.

Här är den svenska truppen:

Kvinnor

100 m - Claudia Payton
200 m - Lisa Lilja
400 m - Moa Hjelmer
800 m - Senna Ohlsson
1500 m - Wilma Nielsen 
3000 m - Linn Söderholm
5000 m - Samrawit Mengsteab
3000 m hinder - Caroline Högardh
100 m häck - Julia Wennersten
400 m häck - Hanna Palmqvist
Höjd - Maja Nilsson
Stav - Angelica Bengtsson
Längd - Tilde Johansson
Tresteg - Rebecka Abrahamsson
Kula - Frida Åkerström
Diskus - Caisa-Marie Lindfors
Slägga - Grete Ahlberg
Spjut - Matilda Elfgaard
4 x 100 m - Nikki Anderberg, Claudia Payton, Wilma Rosenquist, Julia Henriksson
4 x 400 m - Lova Perman, Linnea Killander, Moa Hjelmer, Vendela Rydbäck

 

Män

100 m - Thomas Jones
200 m - Emil Johansson
400 m - Nick Ekelund-Arenander
800 m - Alexander Lundskog
1500 m - Samuel Pihlström
3000 m - Emil Danielsson
5000 m - Emil Millán de la Oliva
3000 m hinder - Axel Djurberg
110 m häck - Joel Bengtsson
400 m häck - Carl Bengtström
Höjd - Fabian Delryd
Stav - Carl af Forselles
Längd - Thobias Montler
Tresteg - Jesper Hellström
Kula - Sebastian Löschner
Diskus - Jakob Gardenkrans
Slägga - Ragnar Carlsson
Spjut - Jakob Samuelsson
4 x 100 m - Thomas Jones, Patrik Andersson, Erik Annerfalk, Desmond Rogo
4 x 400 m - Nick Ekelund-Arenander, Anton Sigurdsson, Emil Johansson, Gustav Gahne

                         

Sändningstider SVT Play

Lördag 16.00-2030
Söndag 15.00-20.00

Läs mer:

Läs mer om tävlingarna HÄR på European Athletics hemsida.
HÄR hittar du arrangörens hemsida.