Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 4 juli 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



UPPDATERAD 2020-05-14

TÄVLINGSBESTÄMMELSER
2020
 

Åldersklasser

Ungdomar födda 2005-2007 (observera: högst en pojke och en flicka i varje lag född 2007).


Lagsammansättning

Mixlag består av 6-16 aktiva, varav minst tre och högst åtta av resp kön. Föreningar som anmäler mixlag deltar automatiskt i samtliga tävlingsklasser (mix+F15+P15).

Ett flick- eller pojklag består av 3-8 aktiva.

Föreningar som önskar delta med fler än 16 aktiva får anmäla flera lag.


Kvalificeringssystem

Till finalen går:
De 16 mixlag som uppnår högst poäng under kvalomgången. Dessa 16 lag deltar i finalen i samtliga klasser (mix+F15+P15).

Till finalen går också 4 flick- respektive pojklag:
Utöver de 16 mixlagen går de fyra F15- och P15-lag som samlat högst poäng i sin klass till final. De fyra "rena" flick- och pojklag som går till final kan ha deltagit i kvaltävlingen som del av ett mixlag.

Fler än ett lag från samma förening kan gå till final.

Kvalificerade lag kommer att få en kallelse till finalen under andra halvan av juni.


Kvaltävlingar

På grund av rådande situation med coronaviruset genomförs årets kvalomgång lokalt, med ett eller två lag vid varje tillfälle. Alla kvaltävlingar ska genomföras under perioden 16 maj–14 juni och tid och plats för kvaltävling, samt besked om vilket/vilka lag som deltar, ska anmälas till Frida Hogstrand (se kontaktuppgifter i högerspalten) senast den 8 maj.

Innan ni anmäler er kvaltävling i Kraftmätningen måste ni analysera riskfaktorer och säkerställa att er tävling kommer att falla inom ramarna för det
riskbedömningsverktyg som Folkhälsomyndigheten har tagit fram.

Alla bekräftade kvaltävlingar listas i förteckningen nedan:

Datum Plats Arrangör En eller två föreningar  
17 maj Sunnerbovallen, Ljungby Ljungby FIK Ljungby FIK  
17 maj Arosvallen, Västerås Västerås FK Västerås FK  
21 maj Trollbäckens IP, Tyresö Hammarby IF Hammarby IF och Hanvikens SK  
21 maj Sollentuna, Sollentunavallen Turebergs FK Turebergs FK  
24 maj Norrvalla IP, Skellefteå Skellefteå AIK Skellefteå AIK  
30 maj Rosvalla IP, Nyköping Nyköpings BIS Nyköpings BIS  
30 maj Ryavallen, Borås IK Ymer IK Ymer  
30 maj Campusvallen, Linköping Linköpings GIF Linköpings GIF och Motala AIF  
6 juni Källbrinks IP, Huddinge Huddinge AIS Huddinge AIS  
6 juni  Källbrinks IP, Huddinge Huddinge AIS IFK Lidingö  
6 Juni Gunder Hägg Stadion, Gävle  Gefle IF Gefle IF  
6 juni Värendsvallen, Växjö IFK Växjö IFK Växjö  
6 juni Slottskogsvallen, Göteborg IFK Göteborg IFK Göteborg   
6 juni Sannarp IP, Halmstad IFK Halmstad  IFK Halmstad och IF Rigor  
7 juni Hässelby IP, Stockholm Hässelby SK Hässelby SK och Bromma IF   
7 juni Österåker friidrottsarena, Åkersberga  Täby IS Täby IS  
7 juni Falkenbergs IP, Falkenberg Falkenbergs IK Falkenbergs IK och Varbergs GIF  
7 juni Krokoms sportcentrum, Krokom Trångsvikens IF Östersunds GIF och Trångsvikens IF   
7 juni Ränneborgs IP, Eksjö Eksjö Södra IK Eksjö Södra IK  
13juni  Gröna Dalens IP, Bålsta Bålsta IK Bålsta IK och Upsala IF  
13 juni Baldershov, Sundsvall Sundsvalls Friidrott Sundsvalls Friidrott  
13 juni Västra Mark, Karlskrona   KA2IF             KA2IF  
13 juni Camus arena, Umeå IFK Umeå IFK Umeå  
13 juni Nyabvallen, Luleå Luleå Friidrott Luleå Friidrott  
13 juni Hedens idrottsplats, Helsingborg IFK Helsingborg IFK Helsingborg och Malmö AI  
13 juni Tingvalla, Karlstad IF Göta IF Göta  
13 juni Råslätts IP, Jönköping IKHP Huskvarna IKHP Huskvarna  
14 juni Slottsskogsvallen, Göteborg Örgryte IS Örgryte IS och IF Kville  
14 juni Landskrona friidrottsarena, Landskrona IF Kronan IF Kronan  
14 juni Jennylunds IP, Bohus  Bohus IF Bohus IF  

Ersättning: De kvalarrangörer som väjer att köra tävlingen endast för sitt lag får ett föreningsstöd på 1 500 kr och de föreningar som får med sig sin grannklubb får 3 000 kr (istället för grundbeloppet vi tidigare betalat ut).

För utbetalning: 

Final

Mer information kommer. 

 

>