Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 september 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Junior-ungdom 2020
 


Uppdaterat: 7 augusti 2020
 

Landslagsutmaningen                
JVM Ungdoms-EM

 

Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering. 

Påverkan av coronapandemin
OBS! Förändrade förutsättningar iom pandemin. Status för galor och mästerskap hittar ni här:
https://www.friidrott.se/tavling/status_masterskap_galor.aspx


Landslagsutmaningen (17, 19 och 22 år)
Söderhamn den 8 augusti

Resor: Utresa 7 augusti, hem 8 augusti
Överledare: 
Landslagsledare: Rafael Askros, Karin Olsson och Mikael Wennolf
Koordinator: Marie Hedlund
Coacher: 
Ålderskategori: P17/F17, P19/F19, M22/K22
Behörighet: Svenskt medborgarskap och ej av IAAF registrerad för annat land.
Deltagare: Varje lag får starta med 2 deltagare/gren.
Medicinskt team: 
Slutgiltig uttagning: 3 augusti
 
Grenprogram:
 

Gren Uttagna
Pojkar/Män  
  M22
100m Viktor Thor Strands IF 
  Filip Schwartz Mölndals AIK
  P19
  Zion Eriksson Täby IS
  Rafael Tejada de Leon Ullevi FK
  P17
  Edvin Assarsson Eslövs AI
  Elias Wennolf IFK Lund
  M22
200m Marcus Tornée IFK Helsingborg
  Anders Pihlblad KFUM Örebro
  P19
  Rasmus Hugosson KFUM Örebro
  Simon Sharapo KFUM Örebro
  P17
  Viktor Wall Hammarby IF
  Alex Apelgrim Örgryte IS
  M22
400m Samuel Wiik Örgryte IS
  Anton Bengtsson, Ullevi FK
  P19
  Emil Johansson Turebergs FK
  Robin Isaksson IFK Lidingö
  P17
  Olle Billgren Hellas FK
  Alvin Reinebo KFUM Örebro
  M22
800m Warsame Doley Malmö AI
  Henry Jacobson Spårvägens FK
  P19
  Erik Guander Sävedalens AIK
  Anton Axelsson Hässelby SK – återbud
  Kevin Bodén Motala AIF
  P17
  Simon Wiksell Mölndals AIK
  Jonas Magnusson Hälle IF
  M22
1500m Omar Ismail Högby IF
  Jonatan Gustafsson KFUM Örebro
  P19
  Sharmake Ahmed Hälle IF
  Elias Brink IF Kville
  P17
  Jonathan Grahn Mölndals AIK
  Albin Wallenius Västerås FK
  M22
3000m Jack Karlsson KFUM Örebro
  Viktor Zackrisson Enhörna IF
  P19
  Nils Bredin Hälle IF
  Jonathan Edman IFK Umeå
  P17
  Mattias Östberg Borlänge LK
  Linus Jansson Hässelby SK
  M22
2000m hinder Miguel Palm Mölndals AIK
  Ludvig Bjurelid Högby IF
  P19
  Hassan Abdiqadir Västerås FK
  Arvid Backteman Sävedalens AIK
  P17
  Albin Gezelius IFK Mora
  Carl Erixon Mölndals AIK
  M22
110m häck Staffan Risberg Turebergs FK
  Victor Wahlén Diederichsen Spårvägens FK
  P19
  Thomas Jones IFK Växjö
  Sidrak Afework Spårvägens FK
  P17
  Markus Moberg Hammarby IF
  Hannes Egonsson IFK Växjö
  M22
400m häck Anton Bertilsson IFK Växjö
  Fredrik Kihlbom Huddinge AIS
  P19
  Johan Claeson Linköpings GIF
  Jesper Nordström IF Kville
  P17
  Gustav Brasch Wärnamo SK
  Nils Ekström Trollhättan FIK
  M22
Höjd Simon Wiklund IK Wilske
  Emil Uhlin Falu IK
  P19
  Lukas Edqvist Örgryte IS
  Oliver Ericsson Upsala IF
  P17
  Melwin Lycke Holm Kils AIK
  Ludvig Jaasund Västerås FK
  M22
Stav Simon Thor Hässelby SK
  Gustav Magnusson Tjalve IF Norrköping
  P19
  Carl af Forselles Hässelby SK
  Tobias Solberg Hässelby SK
  P17
  Teodor Borgius Hammarby IF
  William Asker Örgryte IS
  M22
Längd Jonatan Hirsh Örgryte IS
  Oskar Erixon IF Göta Karlstad
  P19
  Erik Johansson Ullevi FK
  Caleb Conable Malmö AI
  P17
  Victor Hering Ullevi FK
  Olliver Ellström IF Göta Karlstad
  M22
Tresteg Markus Lundborg Ullevi FK
  Alexander Nyman Hässelby SK
  P19
  Oskar Weidenholm Mölndals AIK
  David Århammar IFK Lidingö
  P17
  David Thid Hammarby IF
  Niklas Wall Hammarby IF
  M22
Kula  Wictor Petersson Malmö AI
  Lukas Björninger Turebergs FK
  P19
  Arvid Mägi Theorin IF Kville
  Caspar Larsson Huddinge AIS
  P17
  Jesper Ahlin Turebergs FK
  Leo Zikovic Örgryte IS
  M22
Diskus Lukas Hamrin Timrå AIF
  Sebastian Löschner Spårvägens FK
  P19
  Victor Wisén Upsala IF
  Karl Ludvik Turebergs FK
  P17
  Teo Paganus Turebergs FK
  Martin Sundberg Hammarby IF
  M22
Slägga Ragnar Carlsson Hässelby SK
  Ivar Moisander Spårvägens FK
  P19
  Hugo Sörby Upsala IF
  Alfons Haals Västerås FK
  P17
  Leo Bystedt Västerås FK
  Fredrik Frunck Turebergs FK
  M22
Spjut Theodor Ahlström IFK Växjö
  Albert Ottander Estuna IF
  P19
  William Lanndalen Ullevi FK
  Pontus Lundqvist Sundsvalls FI
  P17
  Olle Hübert IK Heros
  Arvid Klingberg Kvarnsvedens GoIF
  M22
3-kamp (110mh, höjd och spjut) Philip Stömne Valbo AIF
  Simon Larsson IK Ymer
  P19
  Jonatan Håkansson Hässelby SK
  Theodor Duvert Turebergs FK
  P17
  Jacob Thelander Ljungby FIK
  Elliot Duvert Turebergs FK
   
   
Flickor/Kvinnor  
  K22
100m Greta Deltin Hässelby SK
  Julia Henriksson IFK Helsingborg
  F19
  Maja Maunsbach IFK Lund
  Ella Hagman Huddinge AIS
  F17
  Emilia Franzén Klippans FK
  Ida Staafgård Malmö AI
  K22
200m Nikki Sjöberg Bollnäs FIK
  Emelie Rantzow IK Ymer
  F19
  Elise Legzdins Mälarhöjdens SK
  Cecilia Nybleus Bromma IF
  F17
  Elvira Tanderud Trollhättan FK
  Nora Lindahl Hässelby SK
  K22
400m Jonna Claesson Stora Skedvi IK
  Virva Rylander Västerås FK
  F19
  Ebba Gustafsson Mölndals AIK
  Tuvalisa Rosenquist Tjalve IF Norrköping
  F17
  Nike Isaksson IFK Lidingö 
  Lova Perman IF Göta Karlstad
  K22
800m Maria Freij Malmö AI
  Alicia Nilsson Ullevi FK
  F19
  Wilma Nielsen Göteborgs KIK
  Johanna Bülow Hovslätts IK
  F17
  Saga Provci IFK Göteborg
  Sandra Åberg Göteborgs KIK
  K22
1500m Thea Norlund Skellefteå AIK
  Elin Marcusson Trångsvikens IF
  F19
  Julia Nielsen Göteborgs KIK
  Klara Frih Åsbro GoIF
  F17
  Johanna Hofvendahl IS Göta
  Nora Lundin Hammarby IF
  K22
3000m Linnéa Sennström Hässelby SK
  Malin Dahlbäck Eskilstuna FI
  F19
  Elsa Wallenius Västerås FK
  Emilia Brangefält Västerås FK
  F17
  Alva Malmsten Nilsson IF Skade
  Alma Svantesson Mölndals AIK
  K22
2000m hinder Emilia Lillemo Täby IS
  Alice Greberg Mölndals AIK
  F19
  Stina Pettersson Sävedalens AIK
  Lisa Wreeby Sävedalens AIK
  F17
  Ida Knutsson Upsala IF
  Elina Hellgren Vallentuna FK
  K22
100m häck Lovisa Karlsson Högby IF
  Alva Von Gerber Huddinge AIS
  F19
  Julia Wennersten IK Ymer
  Tilde Johansson Falkenbergs IK
  F17
  Katharina Gråman Tyresö FK
  Sydney Karström Åhus FIK
  K22
400m häck Lovisa Linde Täby IS
  Amanda Holmberg Lidköping IS
  F19
  Ebba Åhman IK Ymer
  Caroline Larsson Täby IS
  F17
  Moa Granat Vallentuna FK
  Hanna Karlsson IF Göta Karlstad
  K22
Höjd Maja Nilsson Örgryte IS
  Emma Söderström Göteborgs KIK
  F19
  Kajsa Engblom Huddinge AIS
  Lisa Holmberg Lidköpings IS
  F17
  Klara Frykholm Glanshammars IF
  Emma Häggblom Upsala IF
  K22
Stav Linnea Jönsson IFK Helsingborg
  Filippa Miller Hovlätts IK
  F19
  Gabriella Jönsson IFK Helsingborg
  Freja Andersdotter Malmö AI
  F17
  Sara Winberg Täby IS
  Alannah Hellstadius Hammarby IF
  K22
Längd Jenny Lestander Örgryte IS
  Lovisa Karlsson Högby IF
  F19
  Maja Åskag Råby-Rekarne FIF
  Tuvalisa Rosenquist Tjalve IF Norrköping
  F17
  Clara Fallenius Hässelby SK
  Saga Hermundstad Hässelby SK
  K22
Tresteg Lisa Weyhenmeyer Upsala IF
  Linn Hertz Saaebbö Göteborgs KIK
  F19
  Maja Åskag Råby-Rekarne FIF
  Cornelia Nilsson Skellefteå AIK
  F17
  Nora Jolbäck Lidköpings IS
  Frida Andersson Malmö AI
  K22
Kula Axelina Johansson Hässelby SK
  Amanda Lejros Hässelby SK
  F19
  Victoria Quainoo Malmö AI
  Emilia Malmehed Linköpings GIF
  F17
  Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne FIF
  Jonna Lundgren Skruvs IF
  K22
Diskus Daniella Persson Spårvägens FK
  Mathilda Eriksson Malmö AI
  F19
  Hannah Hilding Spårvägens FK
  Molly Broback Sävedalens AIK
  F17
  Emilia Wamsler Heleneholms IF
  Johanna Emanuelsson Villstad GIF
  K22
Slägga Grete Ahlberg Hammarby IF
  Sara Forsell Motala AIF
  F19
  Jennifer Andersson Västerås FK
  Hillevi Carlsson Hässelby SK
  F17
  Thea Löfman Malmö AI
  Isabella Wiklund Västerås FK
  K22
Spjut Maja Gustavsson Västerås FK
  Stina Jacobsson Örgryte IS
  F19
  Amanda Rask Brännans IF
  Feben Tewelde Järvsö IF
  F17
  Tilda Bernhult KFUM Örebro
  Amanda Olsson Säffle FIK
  K22
3-kamp (100mh, höjd och spjut) Bianca Salming Turebergs FK
  Helena Kolte Täby IS
  F19
  Klara Rådbo Hässelby SK
  Angel Richmore Malmö AI
  F17
  Linnéa Svanhall Athletics 24Seven SK
  Ebba Hedberg Kvarnsvedens GoIF
   


 Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Resultat under juli kommer värderas högre än tidigare resultat
 - Dubbleringar kan eventuellt bli aktuella.
 Tag alltid kontakt med 
landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!

 

JVM
7-12 juli, U20 VM, Nairobi, KEN

Resor: Utresor varierar beroende på gren. Hemresa den 13 juli.
Överledare: 
Landslagsledare: Karin Olsson Westergren
Koordinator: Jenny Ahlin
Coacher: David Vendel (sprint), Mikael Johansson (kast), Lina Quick (hopp), Charlotte Schönbeck (löpning)
Medicinskt team: Johanna Hellström (läkare), Eric Senorski, Linda Berntsson 
Ålderskategori: födda 2001-2002.
Deltagare: Två aktiva per gren kan bli uttagna 

Kvalgränser: 

Gren Kvalgräns Uttagna
P19    
100m 10.50  
200m 21.20  
400m 47.10  
800m 1:49.00  
1500m 3:47.00  
3000m 8.10.00  
5000m 14:12.00  
3000mH 9:04.00  
110m H 14.00  
400m H 52.00  
Höjd 2.16  
Stav 5.10  
Längd 7.58  
Tresteg 15.60  
Kula  18.45  
Diskus 57.00  
Slägga 68.50  
Spjut 69.50  
Tiokamp 7.250  
4x100m 40.00  
4x400m 3:09.50  
     
F19    
100m 11.70  
200m 24.00  
400m 54.00  
800m 2:06.00  
1500m 4:22.00  
3000m 9:25.00  
5000m 16:20.00  
3000mH 10:20.00  
100m H 13.80  
400m H 59.50  
Höjd 1.82  
Stav 4.07  
Längd 6.15  
Tresteg 12.90  
Kula 14.60  
Diskus 49.00  
Slägga 58.00  
Spjut 50.50  
Sjukamp 5.350  
4x100m 45.20  
4x400m 3:38.00  
     


Uttagningsprinciper
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
Resultat under utomhussäsongen 2020 kommer att vara kvalificerande, men även resultat från inomhussäsongen 2020 kan vara kvalificerande. Endast i undantagsfall, kan resultat från utomhussäsongen 2019 komma att räknas. 
 
* Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
 
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid
* Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid JVM.
* Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.


Stafetter
* För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.

Om uttagningarna
* Skulle fler än två aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.

* Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.
 
Officiell kvalperiod
1 oktober 2019 till 28 juni 2020. Endast i undantagsfall kommer resultat gjorda under 2019 att räknas. 

Övrigt: Bevakning av säkerhetsläget
SFIF följer, i likhet med inför andra mästerskap, säkerhetsläget i arrangörslandet och har kontinuerlig dialog med svenska myndigheter. Om säkerhetsläge eller andra omständigheter i Kenya skulle göra att det innebär en väsentlig risk för landslaget att befinna sig i landet kan förbundsstyrelsen fatta beslut om att inte delta i mästerskapet.  



 

Ungdoms-EM (UEM)
16-19 juli, Rieti, ITA

Resor: Utresa 14 juli, hem 20 juli
Överledare:
Landslagsledare: Mikael Wennolf
Koordinator: Jenny Ahlin
Coacher: 
Medicinskt team: 
Ålderskategori: P17/F17, födda 2003-2004.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Uttagning: 7 juli. Förhandsnomineringar kommer att användas. 
 
Kvalgränser: 

Gren Kvalgräns Uttagna
P17    
100m 10.80  
200m 21.65  
400m 48.80  
800m 1:53.00  
1500m 3:56.00  
3000m 8:35.00  
2000m H 6:05.00  
110m H 14.00  
400m H 54.00  
Höjd 2.03  
Stav 4.70  
Längd 7.05  
Tresteg 14.35  
Kula  17.50  
Diskus 54.50  
Slägga 68.00  
Spjut 67.00  
Tiokamp 6.800  
     
     
F17    
100m 11.85  
200m 24.30  
400m 55.00  
800m 2:10.00  
1500m 4:30.00  
3000m 9:50.00  
2000mH 7.00.00  
100m H 13.80  
400m H 61.00  
Höjd 1.76  
Stav 3.75  
Längd 5.90  
Tresteg 12.40  
Kula 15.20  
Diskus 44.00  
Slägga 61.00  
Spjut 49.00  
Sjukamp 5.200  

Uttagningsprinciper 
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande. Resultat under utomhussäsongen 2020 kommer att vara kvalificerande, men även resultat från inomhussäsongen 2020 kan vara kvalificerande.  Endast i undantagsfall, kan resultat från utomhussäsongen 2019 komma att räknas. 
 
* Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

 
För uttagning kommer stor vikt läggas vid 
* att man är fysisk, teknisk och mentalt förberedd för att prestera på personligt toppnivå vid UEM
* Att resultatnivån klarats i god konkurrens

Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara avgörande.
 

* Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.
 
Officiell kvalperiod: 1 januari 2019 t.o.m. 6 juli 2020

 
 

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd landslagsledare, alternativt grengruppssamordnare.
 

Avdelningar

Intro

Senior arena 20

Junior/ungdom arena 20

Terräng - landsväg 20

Ultralöpning 20

Inomhus 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visas uttagningar från 2002 och framåt.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02