Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 25 september 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer arena 2020

 

Uppdaterad: 5 september 2020


 

Europacupen kast

OS

Europacupen 10 000m

EM

SWE-EST-FIN mångkamp

Finnkampen


 

Europacupen kast
Leiria, POR 21-22 mars

Tävlingen ställs in på grund av den pågående Coronavirusepidemin.

Resor: Ut 19 mars, hem 23 mars
Landslagsledare:  Anders Axlid
Coacher: 
Medicinskt team: Anna Ek
Grenar: Kula, diskus, slägga spjut
Klasser: M, K, M22 och K22
Deltagare: Varje nation får starta med 2 deltagare/gren i seniorklass, och 1 deltagare/gren 22-årsklass
Slutlig uttagning: 24 februari
 

Gren Uttagna
Män  
Kula  
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Simon Pettersson 94 Hässelby SK
  Axel Härstedt 87 Malmö AI reserv
Slägga  
Spjut Jiannis Smalios 87 Eskilstuna FI
   
Kvinnor  
Kula Fanny Roos 95 Athletics 24Seven SK
  Frida Åkerström 90 Hässelby SK
Diskus Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK
  Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF
Slägga Frida Bååth 97 Timrå AIF
  Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut  
   
M22  
Kula  
Diskus  
Slägga Ragnar Carlsson 00 Hässelby SK
Spjut  
   
K22  
Kula Axelina Johansson 00 Hässelby SK
Diskus Vanessa Kamga 98 Upsala IF
Slägga Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
Spjut  
   

 



Europacupen 10 000 m
London, GBR 6 juni

Tävlingen ställs in på grund av den pågående Coronavirusepidemin.
Landslagsledare: Ulf Friberg och Johan Wettergren
Coacher:
Grenar: 10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 6 deltagare/gren. I lagtävlingen räknas de 3 bästa resultaten i varje klass.  
Uttagningskriterier: Alla anmälda måste efter den 1 januari 2018 ha uppfyllt EA:s resultatnorm på någon av sträckorna 5000m, 10000m, 3000m hinder, 10km gatlopp, halvmarathon eller marathon.
Löpare kan tas ut på basis av tidigare meriter och efter avstämning av aktuell status.
För att vara aktuell krävs kapacitet att springa på 29:20 resp. 33:40.
Sista datum för anmälan: Den slutgiltiga truppen kommer att tas ut den 5:e maj, men aktiva kommer att få klartecken efterhand.
Meddela ert intresse snarast eller senast 1 april till landslagsledare.
 
 
 
 

Uttagna  
   
MÄN  
10000m  
   
   
KVINNOR  
10000m  
   


 

Sverige-Estland-Finland mångkamp
Seinäjoki, FIN 13-14 juni

Tävlingen ställs in på grund av den pågående Coronavirusepidemin.
Resor: Ut 12 juni, hem 15 juni
Landslagsledare: Jan Samuelsson
Koordinator: 
Coacher: 
Medicinskt 
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 4 sjukamperskor
Kvalperiod: Till och med 25 maj
Uttagning: 2 juni
 
Förtydliganden och kommentarer
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2020 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2020 och i vissa fall utomhus 2019.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man har bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.

 

  Uttagna
Män  
   
   
   
   
Kvinnor  
   
   
   
   
   


 

 

OS
Tokyo, JPN 24 juli - 9 augusti

Tävlingen skjuts upp till 2021 på grund av den pågående Coronavirusepidemin.
Uttagning sker enligt SOK:s nomineringsregler och kvalgränser

 
Gren Uttagna
MÄN  
100m  
200m  
400m  
800m  
1500m  
5000m  
10000m  
Marathon  
3000m H  
110m H  
400m H  
Höjd  
Stav
Armand Duplantis 99 Upsala IF
Längd  
Tresteg  
Kula  
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga  
Spjut Kim Amb 90 Bålsta IK
Tiokamp  
4x100m  
4x400m  
   
KVINNOR  
100m  
200m  
400m  
800m  
1500m  
5000m  
10000m  
Marathon  
3000mH  
100m H  
400m H  
Höjd  
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd  
Tresteg  
Kula  
Diskus  
Slägga  
Spjut  
Sjukamp  
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   


EM
Paris, FRA  25-30 augusti

Tävlingen skjuts upp på grund av den pågående Coronavirusepidemin.
Resor: Ut ca två dagar innan start, hem dagen efter final
Överledare: 
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Marie Hedlund
Media: Hillevi Thor
Coacher:
Medicinskt team:
Grenar: Se kvalgränser nedan
Deltagare: Varje nation får starta med upp till tre deltagare per gren. Se förutsättningar nedan.
Kvalperiod: 1 januari 2019 – 16 augusti 2020. (till den 9 augusti för stafetter)
Uttagning: Uttagningarna kommer att ske fortlöpande från och med maj. 
Slutlig uttagning: 16 augusti. 

Kvalgränser: 

Gren Kvalgräns Uttagna
MÄN    
100m 10.28  
     
     
200m 20.80  
400m 46.40  
800m 1:47.30  
1500m 3:39.50  
     
     
5000m 13:44.00  
10000m 28:50.00  
Halvmarathon Klicka här!  
3000m H 8:40.00  
     
110m H 13.80  
400m H 50.70  
Höjd 2.24  
Stav 5.60  
     
Längd 7.95  
     
Tresteg 16.60  
Kula 20.00  
Diskus 63.50  
     
     
Slägga 74.45  
Spjut 80.50  
Tiokamp 7.850  
     
4x100m Se nedan!  
     
     
     
     
4x400m Se nedan!  
     
     
     
     
20 km G    
50 km G    
     
     
KVINNOR    
100m 11.44  
200m 23.35  
400m 52.65  
800m 2:02.50  
     
1500m 4:11.00  
     
5000m 15:50.00  
     
     
10000m 33:20.00  
     
Halvmaraton Klicka här!  
     
     
     
     
3000mH 9:55.00  
100m H 13.25  
400m H 57.80  
Höjd 1.90  
     
Stav 4.45  
     
Längd 6.60  
Tresteg 13.90  
Kula 17.00  
     
Diskus 57.00  
Slägga 69.00  
Spjut 58.00  
Sjukamp 5.850  
     
4x100m Se nedan!  
     
     
     
     
4x400m Se nedan!  
     
     
     
     

 Förtydliganden och kommentarer:

ALLMÄNT
* Tag alltid kontakt med förbundskaptenen vid osäkerhet om vad som gäller.
* Uttagning sker fortlöpande.
För sprintgrenar upp till och med 400m kommer de 12 bäst rankade friidrottarna, sett till 2020 årsbästalista och max tre per nation, att erhålla en plats i semifinalen, utan att behöva springa försöksloppen.

KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i Internationella eller Europeiska Friidrottsförbundets (EA) tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.

GRÄNSER och UTTAGNINGSPOLICY
* SFIF kommer att ha en i grunden positiv syn på deltagande. Resultat under perioden 1 juni – 10 augusti kommer att värdesättas högt. Detta för att fler skall kunna få besked i god tid inför mästerskapet och därmed möjlighet att förbereda sig på ett optimalt sätt. SM kan vara avgörande om det är jämt.
* EA:s kvalgränser i tablån ovan skall ses som riktmärken för uttagning, men är inte per automatik kvalificerande. För slutlig uttagning kommer stor vikt och hänsyn att tas till bl a att man är fysiskt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid EM. Förhandsuttagning som inte följs upp kan innebära att slutgiltig uttagning ej verkställs.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2019 komma att beaktas.

KOMPLETTERANDE KVALBESTÄMMELSER
* Eftersom EA angivit ett önskat minsta antal deltagare i varje gren kommer man i händelse av för få anmälda kvalificerade deltagare att erbjuda aktiva från en "väntelista" (baserad på årsbästa 2020) att delta.
* I de fall aktiva får en inbjudan av EA, kommer SFIF vara restriktivt med uttagning. En lägsta gräns för varje gren tas fram och kan fås av förbundskaptenen. Gränsen kommer dock i de flesta fall vara samma som kvalgränsen.


STAFETTER
* 16 länder kommer erbjudas plats i resp stafett där värdlandet (Frankrike) har en plats reserverad (som de dock kan avstå från att utnyttja).
* Kvalificering grundas på den sammanlagda tiden för de två bästa loppen under perioden 1 januari 2019 – 16 augusti 2020 (OBS: Lag från minst två nationer måste delta i tävling för att tiden ska räknas.)
10.000m (män och kvinnor):
De tre främsta på Europacupen 10 000 meter 2019 och 2020 anses också av EAA ha klarat kvalkriterierna. 

 

Sverige - Finland ("Finnkampen")
Tammerfors, FIN 5-6 september

Resdagar: Utresa 1: 5 september, hem 1 5 september. Utresa 2: 6 sep, hem 6 sep
Överledare: 
Förbundskapten: Karin Torneklint
Service: Marie Hedlund
Media: 
Coacher: Torbjörn Eriksson, Anders Axlid, Johan Wettergren, Ulf Friberg, Anders Möller
Medicinskt team:
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en ny dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2020 där resultat på OS i Tokyo, SM i Uppsala och EM i Paris kommer värderas högt liksom prestationer under augusti månad.
* Samtliga mästare/mästarinnor från SM i Uppsala den 14-16 augusti får plats i truppen. Uppdrag som "reserv" kan förekomma.
* Information om de specifika förutsättningarna i respektive gren kan fås från förbundskaptenen eller ansvarig grengruppssamordnare.
Uttagning: måndag 31 augusti
 

Gren Uttagna
MÄN  
100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Thomas Jones 01 IFK Växjö
  Zion Eriksson 02 Täby IS
200m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro
  Erik Annerfalk 94 Ullevi FK
400m Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI
  Emil Johansson 02 Turebergs FK
  Kasper Kadestål 99 Malmö AI
800m Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
  Erik Martinsson 96 Gefle IF
  Felix Francois 90 Örgryte IS
1500m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Suldan Hassan 98 Ullevi FK utgår
  Arvid Öhrn 94 Hälle IF
  Samuel Pihlström 01 Hälle IF
5000m Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
  Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalens AIK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
10000m Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Jonas Leandersson 90 IF Göta Karlstad
3000mH Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Emil Blomberg 92 Hässelby SK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
110m H Max Hrelja 98 Malmö AI
  Marvin Tay 90 Spårvägens FK
  Anton Levin 92 Malmö AI
400m H Oskar Edlund 02 Täby IS
  Carl Bengtström 00 Örgryte IS
  Johan Claeson 01 Linköpings GIF
Höjd Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK
  Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
  Emil Uhlin 00 Falu IK
Stav Carl Sténson 93 Hellas FK
  Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
  Gustav Magnusson 00 Tjalve IF Norrköping
Längd Thobias Montler 96 Malmö AI
  Andreas Carlsson 95 IK Ymer
  Andreas Otterling 86 IFK Lidingö återbud
  Erik Johansson 01 Ullevi FK
Tresteg Jesper Hellström 95 Hässelby SK
  Isak Persson 95 Örgryte IS
  Erik Ehrlin 90 Hammarby IF
Kula Wictor Petersson 98 Malmö AI
  Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF
  Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Simon Pettersson 94 Hässelby SK
  Jakob Gardenkrans 97 Upsala IF
Slägga Ragnar Carlsson 00 Hässelby SK
  Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad
  Ivar Moisander 00 Spårvägens FK
Spjut Kim Amb 90 Bålsta IK återbud
  Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
  Esa Hiltunen 96 Ullevi FK
  Joni Kaartinen 89 Örgryte IS
Trekamp Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
  Marcus Nilsson 91 Högby IF
  Andreas Gustafsson 97 Upsala IF
4x100m Thomas Jones 01 IFK Växjö
  Zion Eriksson 02 Täby IS
  Erik Annerfalk 94 Ullevi FK
  Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro
4x400m Kasper Kadestål 99 Malmö AI
  Emil Johansson 02 Turebergs FK
  Oskar Edlund 02 Täby IS
  Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI
10000 m  Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
Gång Remo Karlström 88 Eskilstuna FI
  Christer Svensson 69 Växjö AIS

 

KVINNOR  
100m Nikki Anderberg 02 Malmö AI
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
200m Julia Henriksson 00 IFK Helsingborg
  Lisa Lilja 96 Ullevi FK
  Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Sandra Knezevic 92 Hammarby IF
  Klara Helander 95 Upsala IF
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro
  Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI
1500m Meraf Bahta 89 Hälle IF
  Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
5000m Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
  Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
  Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
10000m Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Linnea Sennström 00 Hässelby SK
3000m H Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
  Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK
  Julia Samuelsson 99 Högby IF
100m H Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Julia Wennersten 01 IK Ymer
  Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
400m H Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
  Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
  Lovisa Linde 98 Täby IS
Höjd Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
  Bianca Salming 98 Turebergs FK återbud
  Maja Nilsson 99 Örgryte IS
  Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
Stav Michaela Meijer 93 Örgryte IS
  Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
  Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
Längd Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
  Erica Jarder 86 IF Göta Karlstad
  Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
Tresteg Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
  Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
  Malin Otterling Marmbrandt 85 Västerås FK
Kula Fanny Roos 95 Malmö AI
  Axelina Johansson 00 Hässelby SK
  Frida Åkerström 90 Hässelby SK
Diskus Vanessa Kamga 98 Upsala IF
  Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK
  Fanny Roos 95 Malmö AI
Slägga Ida Storm 91 Malmö AI
  Tracey Andersson 84 Ullevi FK
  Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
Spjut Sofi Flink 95 Västerås FK
  Matilda Elfgaard 92 Athletics 24Seven SK återbud
  Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro
  Klara Rådbo 01 Hässelby SK
Trekamp Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF Norrköping
  Klara Rådbo 01 Hässelby SK
4x100m Lisa Lilja 96 Ullevi FK
  Nikki Anderberg 02 Malmö AI
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
4x400m Klara Helander 95 Upsala IF
  Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
  Lovisa Linde 98 Täby IS
  Sandra Knezevic 92 Hammarby IF
5000m gång Monica Svensson 78 Växjö AIS
  Helena Sandmér 92 SK Svängen
  Ellinor Hogrell 68 Mälarhöjdens IK

 

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd landslagsledare
 

Avdelningar

Intro

Senior arena 20

Junior/ungdom arena 20

Terräng - landsväg 20

Ultralöpning 20

Inomhus 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visas uttagningar från 2002 och framåt.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02

>