Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 5 december 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter




Årets-nomineringarna 2020

(redovisas i bokstavsordning inom resp kategori)

 

  Pristagarna annonseras i samband med
Expressens TV-magasin 3 december








PRIS FÖR

ÅRETS GENOMBROTT I LANDSLAGET
 
MÄN
 
Emil Johansson, Turebergs FK (400m)
Som 18-åring otippad vinnare i Finnkampen där han med 46.95 blev vår bara 4:e junior någonsin under 47 sekunder.
 
Emil Millán de la Oliva, Eskilstuna FI (långdistans)
Debutant i landslaget, suverän spurtseger på nytt svenskt juniorrekord (29:10.22) i Finnkampen och sedan 55:a i senior-VM halvmarathon på en tid (1:02:54) som är den bästa någonsin av en europeisk junior.
 
Melwin Lycke Holm, Kils AIK (höjdhopp)
Debuterade i seniorlandslaget genom att vinna Nordenkampen på 2.13, personligt rekord med 4 cm.
 
 
KVINNOR
 
Amanda Holmberg, Lidköpings GIS (400m häck)
Finnkampens superskräll: Kvalade in i laget som SM-trea men sänkte sedan personbästat med nästan 1½ sekund ned till 56.98 och vann med över sekunden!
 
Carolina Wikström, Roslagens LK (Halvmarathon)
Från klubblös marathonmotionär 2018 till att två år senare springa VM-halvmaran där hon med nya personbästat 1:11:31 bidrog starkt till Sveriges 8:e plats i lag.
 
Rebecka Abrahamsson, Örgryte IS (tresteg)
Landslagsdebuterade visserligen redan 2012 som 18-åring men tog ett stort utvecklingskliv detta år upp till positionen som Sverige-etta genom att vinna SM både inne och ute och genom att vara bästa svenska i både Nordenkamp och Finnkamp. I Finnkampen blev det t o m seger sedan hon ökat dryga kvartsmetern i sista omgången och avancerat från 3:e till 1:a plats.
 
 
 

 

 


 

PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I LANDSLAGET
 
 
MÄN
 
Carl Bengtström, Örgryte IS (400m häck)
1:a i Finnkampen (49.69 – personbästa, 7:a genom tiderna, bästa svenska tid sedan 2005)
 
Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)
1:a i Finnkampen på 69.20 - som är ett världsresultat.
 
David Nilsson, Högby IF (Halvmarathon)
37:a på VM (1:01:40 – personbästa, 3:a genom tiderna)
 
 
 
KVINNOR
 
Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stavhopp)
1:a i Finnkampen (4.73 – tävlingsrekord)
 
Charlotta Fougberg, Ullevi FK (halvmarathon)
18:e på halvmara-VM (bästa svenska placeringen någonsin, 1:10:19 – personbästa, 3:a genom tiderna)
 
Samrawit Mengsteab, Hälle IF (terräng)
Brons på terräng-EM i slutet av 2019, en prestation som gjordes efter förra årets Gala och räknas då med till årets underlag.

 



PRIS FÖR
 

ÅRETS PRESTATION I FINNKAMPEN
 
 
MÄN
 
Carl Bengtström, Örgryte IS (400m häck)
Prickade in årets formtopp perfekt, förbättrade personbästa med halvsekunden till 49.69 (7:a genom tiderna) och vann överlägset.
 
Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)
Med 69.20 bara 22 cm från att sätta nytt Finnkampsrekord för fjärde året i rad.
 
Emil Millán de la Oliva (10 000m)
Debuterade i seniorlandslaget som 19-åring med att ”lekande lätt” vinna 10000m på nytt svenskt juniorrekord (29:10.22). 
 
 
KVINNOR
 
Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stavhopp)
Nytt årsbästa 4.73 vilket innebar nytt Finnkampsrekord hela 12 cm högre än hennes egen ett år gamla tidigare toppnotering.
 
Fanny Roos, Malmö AI (kula/diskus)
Vann ”förstås” återigen kula överlägset (18.10) och dessutom för tredje året i rad 2:a i diskus.
 
Moa Hjelmer, Spårvägens FK (400m)
Vann grenen för 7:e gången och på en tid som är hennes näst bästa i Finnkampen någonsin.
 
 
 
 

 

 

PRIS FÖR

ÅRETS PRESTATION I FRIIDROTTS-SM
 
 
MÄN
 
Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)
Världsresultat som vanligt: 68.74, vann med fyra meter.
 
Thobias Montler, Malmö AI (längdhopp)
8.15, nytt SM-rekord, vann med halvmetern.
 
Wictor Petersson, Malmö AI (kula)
20.60, nytt SM-rekord, vann med dryga metern.
 
 
 
KVINNOR
 
Angelica Bengtsson, Hässelby SK (stavhopp)
4.71, nytt SM-rekord med 8 cm, vann med 25 cm.
 
Erika Kinsey, Trångsvikens AIF (höjdhopp)
1.95, högre på SM har bara Kajsa Bergqvist och Emma Green hoppat.
 
Khaddi Sagnia, Ullevi (längdhopp)
Snuddade SM-rekordet 6.78 både i kval (6.74) och final (6.72), vann med 30 cm.
 
 
 


 

PRIS FÖR

ÅRETS PRESTATION I FOLKSAM GRAND PRIX
 
 
MÄN
 
Daniel Ståhl, Spårvägens FK (diskus)
Världsårsbästa 71.37 i Sollentuna, dessutom 68.10 i Karlstad.
 
Suldan Hassan, Ullevi FK (5000m)
13:18.01 i Göteborg, missade 44 år gamla svenska rekordet med retfulla 0.42.
 
Thobias Montler, Malmö AI (längdhopp)
Tre segrar, alla gånger över åtta: 8.02 i Karlstad, 8.05w i Sollentuna och 8.11 i Göteborg. 
 
 
 
KVINNOR
 
Erika Kinsey, Trångsviken AIF (höjdhopp)
1.92 i Sollentuna, 1.87 i Göteborg, obesegrad.
 
Fanny Roos, Malmö AI (kula)
18.19i i Sätra, 18.41 i Karlstad, 18.37 i Sollentuna och 18.19 i Göteborg, obesegrad.
 
Khaddi Sagnia, Ullevi FK (längdhopp)
6.76 i Karlstad, 6.44 i Sollentuna och 6.75w i Göteborg, obesegrad.

>