Friidrottsskolor 2021

Friidrottsskolor markerade med parafriidrott erbjuder friidrottsskola för barn med funktionsnedsättningar antingen en eller flera veckor. För mer information klicka dig in på föreningens hemsida via länkarna. Friidrottsskolor som använder sig av konceptet Landslagets Friidrottsskola är markerade till vänster.

Om er friidrottsskola saknas i förteckningen, fyll i enkäten så uppdaterar vi listan så snart vi kan. Klicka på föreningens namn för mer information. 

  Distrikt/förening Tid Plats, ort  Parafriidrott 
         
  Blekinge       
  IF UDD 24
Vägga idrottsplats, Karlshamn
 
  KA2IF 24, 25, 26, 27
Västra Marks IP, Karlskrona
 
  Bohuslän-Dal      
IK Orient  25 Rimnersvallen, Uddevalla   
Landslagets Friidrottsskola logo kopiera.jpg Håfreströms IF 24 Håvåsens IP, Åsensbruk  
  Dalarna       
  Falu IK 25, 32
Lugnets friidrottsarena, Falun
 
  Kvarnsveden GoIF friidrott 26
Kvarnsvedens IP
 
  IFK Mora Friidrott v. 32
Prästholmens IP, Mora
 
  Gotland      
         
  Göteborg       
  Sävedalens AIK  v. 24,25, 26, 30, 31, 32 Vallhamra IP, Sävedalen  
IFK Göteborg 25,26,27,28,32 Slottskogsvallen,Slottsskogen, kastplan vid Friidrottens hus, Göteborg  
  Mölndals AIK 25,32 Åby Friidrott, Mölndal och Landevi IP, Landvetter  
  IF Kville v. 25,26,26, 32 Björnlandahallen och motionsspår  
  Halland       
  IFK Halmstad v. 25,31,32 Halmstad IP arena   
  Falkenbergs IK v. 25 Falkenbergs idrottsplats  
  Hälsingland       
ej bestämt, juni eller augusti.
Arena Hällåsen, Söderhamn
 
v. 32
Glysisvallen, Hudiksvall
 
Landslagets Friidrottsskola logo kopiera.jpg v. 31
Sävstaås IP, Bollnäs
 
  Jämtland/Härjedalen      
IFK Strömsund v. 27 Strömsvallen, Strömstad   
Marieby GIF v. 24, 25 Marievallen, Marieby  
  Medelpad      
  Sundsvalls Friidrott 24, 25, 31, 32 Baldershovs IP, Sundsvall  
  Norrbotten      
         
  Närke       
  IFK Nora v. 25 Norvalla IP  
  KFUM Örebro Friidrott v. 24,25, 26, 31,32 GIH/Universitetet och Tybblelundshallen  
Glanshammars IF 33 Skolvboslätts IP, Glanshammar  
  Skåne      
  25, 26 Åhus IP  
  IK Finish 25,26,31, 32
Vellinge, Höllviken samt Skanör/Falsterbo
 
  Ystads IF 24,33
Sandskogens idrottsplats, Ystad
 
  Småland       
  24,25,26
Sandagymnasiets idrottsplats (v24), Råslätts IP (v25-26)
 
  33
Råslätts Idrottsplats
 
  24,25,26, 32 
Värendsvallen och Telekonsult arena 
 
  33
Råslätts idrottsplats
 
  Stockholm      
  Danderyds SK
25, 26, 31, 32
Danderyds Gymnasiums IP
 
  Hammarby IF
24,25,26,27,28,31,32
Enskede IP, Västberga IP  
  Åkersberga Sportklubb
26, 32
Österåkers Friidrottsarena, Åkersberga   
Sundbybergs IK
24,25,26,27, 31
Sundbybergs IP  
  Turebergs FK  24, 25, 26, 27, 31, 32 Sollentunavallen Parafriidrott 
  Hanvikens SK 24,25,26 Trollbäckens IP, Tyresö  
  Hellas Friidrott 25, 26, 31,32 Björknäs IP  
  Väsby Friidrott 25, 33 Vilundavallen, Upplands Väsby  
  Täby IS Friidrott v. 24,25,26,27, 31, 32 Tibblevallen, Friplassen (Vallatorp), Viggbydalen samt Österåkers friidrottsarena   
  Fredrikshof IF v. 32 Östermalms idrottsplats   
  IFK Lidingö  v. 24, 25, 26, 32 Grönsta gärde, Källängen och Rudboda, Lidingö.  
  Södermanland      
         
  Uppland      
  Bålsta IK v. 32 Gröna Dalens IP, Bålsta    
  Värmland       
         
  Västerbotten      
Umedalens IF 25, 26, 32, 33 Campus arena Parafriidrott
  Skellefteå AIK Friidrott 25, 26, 27 Norvalla IP och Florahallen   
  Västergötland       
Tibro AIK FIK v. 24 Snickarevallen, Tibro  
  Västmanland      
  Västerås FK 25,26,27,32,33 Arosvallen, Västerås   
         
  Ångermanland      
         
  Ösergötland