Friidrottsskolor 2021

Friidrottsskolor markerade med parafriidrott erbjuder friidrottsskola för barn med funktionsnedsättningar antingen en eller flera veckor. För mer information klicka dig in på föreningens hemsida via länkarna. Friidrottsskolor som använder sig av konceptet Landslagets Friidrottsskola är markerade till vänster.

Om er friidrottsskola saknas i förteckningen, fyll i enkäten så uppdaterar vi listan så snart vi kan. Klicka på föreningens namn för mer information. 

  Distrikt/förening Tid Plats, ort  Parafriidrott 
         
  Blekinge       
  IF UDD 24
Vägga idrottsplats, Karlshamn
 
  KA2IF 24, 25, 26, 27
Västra Marks IP, Karlskrona
 
  Bohuslän-Dal      
IK Orient  25 Rimnersvallen, Uddevalla   
Landslagets Friidrottsskola logo kopiera.jpg Håfreströms IF 24 Håvåsens IP, Åsensbruk  
  Dalarna       
  Falu IK 25, 32
Lugnets friidrottsarena, Falun
 
  Djurmo/Sifferbo IF      
  Kvarnsveden GoIF friidrott 26
Kvarnsvedens IP
 
  IFK Mora Friidrott v. 32
Prästholmens IP, Mora
 
  Gotland      
         
  Göteborg       
  Lerum Friidrott      
  Ullevi FK/IK Vikingen  v. 32, 33    
  Sävedalens AIK  v. 24,25, 26, 30, 31, 32 Vallhamra IP, Sävedalen  
IFK Göteborg 25,26,27,28,32 Slottskogsvallen,Slottsskogen, kastplan vid Friidrottens hus, Göteborg  
  Mölndals AIK 25,32 Åby Friidrott, Mölndal och Landevi IP, Landvetter  
  IF Kville v. 25,26,26, 32 Björnlandahallen och motionsspår  
  Halland       
  IFK Halmstad v. 25,31,32 Halmstad IP arena   
  Varbergs GIF v. 26,27,28,29    
  Falkenbergs IK v. 25 Falkenbergs idrottsplats  
  Hälsingland       
ej bestämt, juni eller augusti.
Arena Hällåsen, Söderhamn
 
v. 32
Glysisvallen, Hudiksvall
 
Landslagets Friidrottsskola logo kopiera.jpg v. 31
Sävstaås IP, Bollnäs
 
  Jämtland/Härjedalen      
IFK Strömsund v. 27 Strömsvallen, Strömstad   
  Östersunds GIF      
Marieby GIF v. 24, 25 Marievallen, Marieby  
  Medelpad      
  Sundsvalls Friidrott 24, 25, 31, 32 Baldershovs IP, Sundsvall  
  Norrbotten      
  Boden FI   Björknäsvallen  
  Närke       
  IFK Nora v. 25 Norvalla IP  
  KFUM Örebro Friidrott v. 24,25, 26, 31,32 GIH/Universitetet och Tybblelundshallen  
Glanshammars IF 33 Skolvboslätts IP, Glanshammar  
  Skåne      
  25, 26 Åhus IP  
  IK Finish 25,26,31, 32
Vellinge, Höllviken samt Skanör/Falsterbo
 
  Ystads IF 24,33
Sandskogens idrottsplats, Ystad
 
  Malmö AI      
  IFK Helsingborg v. 25, 26, 27, 28, 29
Hedens idrottsplats 
 
  Ängelholms IF v. 25, 26, 27    
  Hässleholms AIS   Göingevallen  
  Småland       
  24,25,26
Sandagymnasiets idrottsplats (v24), Råslätts IP (v25-26)
 
  33
Råslätts Idrottsplats
 
  24,25,26, 32 
Värendsvallen och Telekonsult arena 
 
  33
Råslätts idrottsplats
 
       
  Stockholm      
  Danderyds SK
25, 26, 31, 32
Danderyds Gymnasiums IP
 
  Hammarby IF
24,25,26,27,28,31,32
Enskede IP, Västberga IP  
  Åkersberga Sportklubb
26, 32
Österåkers Friidrottsarena, Åkersberga   
  Vallentuna FK   Vallentuna IP  
  Mälarö SOK
v. 24,25,26 
   
Sundbybergs IK
24,25,26,27, 31
Sundbybergs IP  
  Huddinge AIS   Källbrinks IP, Visättra och Vårby  
  Turebergs FK  24, 25, 26, 27, 31, 32 Sollentunavallen Parafriidrott 
  Hanvikens SK 24,25,26 Trollbäckens IP, Tyresö  
  Hellas Friidrott 25, 26, 31,32 Björknäs IP  
  Väsby Friidrott 25, 33 Vilundavallen, Upplands Väsby  
  Språvägens FK v. 24,25,26,32    
  Täby IS Friidrott v. 24,25,26,27, 31, 32 Tibblevallen, Friplassen (Vallatorp), Viggbydalen samt Österåkers friidrottsarena   
  Bromma IF v. 24, 25,26,27,32 Krsitinebergs IP, Ängby IP och Stora Mossens IP  
  Fredrikshof IF v. 32 Östermalms idrottsplats   
  Hässelby SK   Hässelby IP  
  IFK Lidingö  v. 24, 25, 26, 32 Grönsta gärde, Källängen och Rudboda, Lidingö.  
  Mälarhöjdens IK   Sätra IP  
  Södermanland      
  Råby Rekarne FIF v. 24 Ekängens friidrottsarena   
  Uppland      
  Bålsta IK v. 32 Gröna Dalens IP, Bålsta    
  Örbyhus IF v. 26 Örbyhus idrottsplats   
  IFK Märsta  v. 24,25 Midgårdsvallen, Märsta  
  Värmland       
  IF Göta Karlstad v. 26, 32 Tingvalla IP, Karlstad   
  Västerbotten      
Umedalens IF 25, 26, 32, 33 Campus arena Parafriidrott
  IFK Umeå v. 26, 32,33 Campus arena   
  Skellefteå AIK Friidrott 25, 26, 27 Norvalla IP och Florahallen   
  Västergötland       
Tibro AIK FIK v. 24 Snickarevallen, Tibro  
  IK Ymer    Ryahallen  
  Trollhättans FIK v. 24,25,26,27 Edsborgs IP  
  Västmanland      
  Västerås FK 25,26,27,32,33 Arosvallen, Västerås   
         
  Ångermanland      
         
  Ösergötland       
  Linköpings GIF v. 24,25,26, 31,32 Campusvallen