Senior Arena 2021

Genvägar

 

European Throwing Cup
Split/Kroatien, 8-9 maj 2021

Coacher: Mattias Jons, Mats Olsson
Medicinskt team: Anna Ek

Gren  Uttagna
Män  
Diskus Jakob Gardenkrans
Slägga Ragnar Carlsson
   
Kvinnor  
Kula Sara Lennman
Diskus Vanessa Kamga
Slägga Grete Ahlberg
  Tracey Andersson
   
Män U23  
Kula Arvid Mägi Theorin
Slägga Hugo Sörby
   
Kvinnor U23  
Kula Axelina Johansson
Slägga Sara Forsell
   

 

 

 

Lag-EM First League
Cluj-Napoca/Rumänien, 
19-20 juni 2021

 
Resor: Ut 17 eller 18 juni, hem 21 juni
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Marie Hedlund
Coacher: Torbjörn Eriksson, Frida Svensson, Johan Wettergren, Patrik Tjärdal, Anders Möller, Yannick Tregaro, Vladomir Petrovic, Björn Amb, Mattias Jons, Henrik Wennberg.
Medicinskt team: Sverker Nilsson.
Grenar: Enligt tablå nedan.
Övriga deltagande nationer: Belarus, Belgien, Tjeckien, Estland, Finland, Grekland, Nederländerna, Norge, Rumänien, Schweiz, Turkiet. Irland ej start.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren. Topp 2 går upp i högsta ligan och tre sista flyttas ned.
Uttagning:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för lyckas prestera på topp.
* Truppen tas ut den 10 juni, utifrån de specifika förutsättningar som gäller för varje gren. I vissa grenar kan det även förekomma utpekad observationstävling, mer info kommer i så fall meddelas i god tid.
* De specifika förutsättningarna för respektive gren kan erhållas från förbundskaptenen eller PC ansvarig.

Gren Uttagna 
MÄN  
100m Thomas Jones, -01, IFK Växjö
200m Emil Johansson, -02, Turebergs FK
400m Nick Ekelund-Arenander, -89, Malmö AI
800m Alexander Lundskog, -96, Ullevi FK
1500m Samuel Pihlström, -01, Hälle IF
3000m Emil Danielsson, -97, Spårvägens FK
5000m Emil Millán de la Oliva, -01, Eskilstuna FI
3000m H Axel Djurberg, -99, Hässelby SK
110m H Joel Bengtsson, -99, IFK Helsingborg
400m H Carl Bengtström, -00, Örgryte IS
Höjd Fabian Delryd, -96, Täby IS
Stav Carl af Forselles, -01, Hässelby SK
Längd Thobias Montler, -96, Malmö AI
Tresteg Jesper Hellström, -96, Hässelby SK
Kula Sebastian Löschner, -00, Spårvägens FK
Diskus Jakob Gardenkrans, -97, Upsala IF
Slägga Ragnar Carlsson, -00, Hässelby SK återbud
Spjut Jakob Samuelsson, -98, Hässelby SK
4x100m Thomas Jones, -01, IFK Växjö
  Patrik Andersson, -91, Ullevi FK
  Erik Annerfalk, -94, Ullevi FK
  Desmond Rogo, -96, Upsala IF
4x400m Nick Ekelund-Arenander, -89, Malmö AI
  Anton Sigurdsson, -96, Malmö AI
  Emil Johansson, -02, Turebergs FK
  Gustav Gahne, -01, Hässelby SK
   
KVINNOR  
100m Claudia Payton, -98, Ullevi FK
200m Lisa Lilja, -96, Ullevi FK
400m Moa Hjelmer, -90, Spårvägens FK
800m Senna Ohlsson, -00, Sävedalens AIK
1500m Wilma Nielsen, -01, Göteborgs KIK
3000m Linn Söderholm, -96, Sävedalens AIK
5000m Samrawit Mengsteab, -90, Hälle IF
3000m H Caroline Högardh, -92, Hässelby SK
100m H Julia Wennersten, -01, IK Ymer
400m H Hanna Palmqvist, -96, Mölndals AIK
Höjd Maja Nilsson, -99, Örgryte IS
Stav Angelica Bengtsson, -93, Hässelby SK
Längd Tilde Johansson, -01, Falkenbergs IK
Tresteg Rebecka Abrahamsson, -94, Örgryte IS
Kula Frida Åkerström, -90, Hässelby SK
Diskus Caisa-Marie Lindfors, -00, Upsala IF
Slägga Grete Ahlberg, -98, Hammarby IF
Spjut Matilda Elfgaard, -92, IFK Växjö
4x100m Nikki Anderberg, -02, Malmö AI
  Claudia Payton, -98, Ullevi FK
  Wilma Rosenquist, -01, Malmö AI
  Julia Henriksson, -00, IFK Helsingborg
   
4x400m Lova Perman, -03, IF Göta Karlstad
  Linnea Killander, -93, Malmö AI
  Moa Hjelmer, -90, Spårvägens FK
  Vendela Rydbäck, -97, IFK Växjö

 

OS
Tokyo, JPN 24 juli - 9 augusti

Uttagning sker enligt SOK:s nomineringsregler och kvalgränser
 

Gren Uttagna
Män  
100m  
200m  
400m  
800m Andreas Kramer 97 Ullevi FK
1500m Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
5000m  
10000m  
Marathon  
3000m H Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Emil Blomberg 92 Hässelby SK
110m H  
400m H  
Höjd  
Stav
Armand Duplantis 99 Upsala IF
Längd Thobias Montler 96 Malmö AI
Tresteg  
Kula Wictor Petersson 98 Malmö AI
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Simon Pettersson 94 Hässelby SK
Slägga  
Spjut Kim Amb 90 Bålsta IK
Tiokamp  
4x100m  
4x400m  
   
Kvinnor  
100m  
200m  
400m  
800m  
1500m  
5000m  
10000m Meraf Bahta 89 Hälle IF
  Sarah Lahti 95 Hässelby SK
Maraton Carolina Wikström 93 LK Roslagen
3000mH  
100m H  
400m H  
Höjd Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF
  Maja Nilsson 99 Örgryte IS
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
  Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Längd Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
Tresteg  
Kula Fanny Roos 95 Malmö AI
Diskus  
Slägga  
Spjut  
Sjukamp  
4x100m  
4x400m  
   
   

 

Sverige - Finland ("Finnkampen")
Stockholm/S 4-5 september


Resdagar: Utresa 3 september, hem 6 september
Överledare: 
Förbundskapten: Karin Torneklint
Team manager: Marie Hedlund
Media: Mathias Karlsson
Coacher: 
Medicinskt team:
Grenar: Gängse (se nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2021 med betoning på formbesked ju närmare Finnkampen vi kommer,  där resultat på vissa observationstävlingar kommer väga tungt. Hör med ert Prestationscentrum om vilka det är för olika grenar, eller med Förbundskaptenen.
* Seger på SM ger plats i laget.

Uttagning: måndag 30 augusti

Gren Uttagna
MÄN  
100m Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
  Thomas Jones 01 IFK Växjö
  Austin Hamilton 97 Malmö AI
200m
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
 
Anders Pihlblad 98 Örgryte IS
  Desmond Rogo 96 Upsala IF
400m Carl Bengtström 00 Örgryte IS
  Nick Ekelund Arenander 89 Malmö AI
  Emil Johansson 02 Turebergs FK
800m Andreas Kramer 97 Ullevi FK
  Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
  Erik Martinsson 96 Upsala IF
1500m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Samuel Pihlström 01 Hälle IF
  Abubakar Abdullahi 99 Malmö AI
5000m Andreas Almgren 95 Turebergs FK
  Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
  Omar Ismail 00 Högby IF
10000m Jonas Leandersson 90 IF Göta Karlstad
  Olle Ahlberg 97 Hälle IF
  Suldan Hassan 98 Ullevi FK
3000m H Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Axel Djurberg 99 Hässelby SK
110m h Max Hrelja 98 Malmö AI
  Elias Martinsson 97 Mölndals AIK 
  Fredrick Ekholm 94 IFK Lidingö
400m h Carl Bengtström 00 Örgryte IS
  Johan Claesson 01 IFK Växjö
  Viktor Bondesson 98 Malmö AI
Höjd
Fabian Delryd 96 Täby IS
 
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
  Arvid Ryberg 98 IF Göta Karlstad
Stav Armand Duplantis 99 Upsala IF
  Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
  Micael Fagö 1994 IFK Växjö
Längd
Thobias Montler 96 Malmö AI
 
Andreas Carlsson 95 IK Ymer
  Jonatan Hirsh 98 Örgryte IS
Tresteg
Gabriel Wallmark 02 Örgryte IS
 
Erik Ehrlin 90 Hammarby IF
  Isak Persson 95 Örgryte IS
Kula Wictor Petersson 98 Malmö AI
  Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF
  Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Simon Pettersson 94 Hässelby SK
  Jakob Gardenkrans 97 Upsala IF
Slägga Ragnar Carlsson 00 Hässelby SK
  Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad
  Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK
Spjut Kim Amb 90 Bålsta IK
  Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
  Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
Trekamp
Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
 
Andreas Gustafsson 97 Upsala IF
  Rasmus Elfgaard 94 Högby IF
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   
10000m gång Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
  Remo Karlström 88 Eskilstuna FI
  Christer Svensson 69 Växjö AIS

 

KVINNOR  
100m Julia Henriksson 00 IFK Helsingborg
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
200m Elvira Tanderud 04 Ullevi FK
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Lisa Lilja 96 Ullevi FK
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Sandra Knezevic 92 Hässelby SK
  Lova Perman 03 IF Göta Karlstad
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK
  Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
1500m Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
  Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
5000m Meraf Bahta 89 Hälle IF
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
  Samrawit Mengsteab 90 Hälle IF
10000m (Tjejmilen) Meraf Bahta 89 Hälle IF
  Sarah Lahti 95 Hässelby SK
  Carolina Wikström 93 Roslagens LK
3000m H Emma Dahl 91 Örgryte IS 
  Emilia Lillemo 00 Täby IS
  Caroline Högardh 92 Hässelby SK
100m h Julia Wennersten 01 IK Ymer
  Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
  Amanda Hansson 99 Hässelby SK
400m h Moa Granat 04 Vallentuna FK
  Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad
  Ebba Svantesson 97 Upsala IF
Höjd Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF
  Bianca Salming 98 Turebergs FK
  Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
Stav Michaela Meijer 93 Örgryte IS
  Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
  Gabriella Jönsson 01 IFK Helsingborg
Längd Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
  Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
  Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad
Tresteg Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
  Malin Otterling Marmbrandt 85 Västerås FK
  Madeleine Nilsson 91 Gefle IF
Kula Fanny Roos 95 Malmö AI
  Sara Lennman 96 Spårvägens FK
  Frida Åkerström 90 Hässelby SK
Diskus
Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK
 
Vanessa Kamga 98 Upsala IF
  Mathilda Eriksson 98 Malmö AI
Slägga
Tracey Andersson 84 Ullevi FK
  Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
  Sara Forssell 00 Motala AIF
Spjut
Matilda Elfgaard 92 IFK Växjö
  Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad
  Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro
Trekamp Bianca Salming 98 Turebergs FK
  Amanda Holmberg 98 Hässelby SK
  Sophie Reid 02 IK Ymer
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   
5000m gång Monica Svensson 78 Växjö AIS
  Helena Sandmer 92 SK Svängen
  Ellinor Hogrell 68 Mälarhöjdens IK