Terräng 2021

Genvägar:

 

NM-JNM Terräng
Tullinge, 7 november

Hemsida
Landslagsledare: Lorenzo Nesi
Coacher: Ulf Friberg och Christin Johansson.
Fysioterapeuter:
Tina Frisk Bengtsson och Frida Flodström.
Grenar: Män & Kvinnor 9km, P/F19, 6km
Uttagningskriterier:
 Varje nation får starta med högst sex deltagare/individuell klass, varav de tre främstas placeringar räknas i lagtävlingen. Ambitionen är att delta med kompletta lag i samtliga klasser. Placeringar på Terräng-SM värderas högt. Därutöver bedöms resultat under terrängsäsongen samt tidigare internationella insatser.
Uttagning: Nomineringar sker efter Terräng-SM (26 oktober).

Män

   

Max Peter Bejmer

92

Hälle IF

Oliver Löfqvist

98

Spårvägens FK

Emil Millán de la Oliva

01

Eskilstuna FI

David Nilsson

87

Högby IF

Martin Regborn

92

KFUM Örebro

Linus Rosdal

92

IK Akele

Kvinnor

   

Charlotte Andersson

85

IFK Umeå

Sara Christiansson

97

Sävedalens AIK

Moa Enmark

94

Hälle IF

Maria Larsson

94

IK Stern

Emilia Lillemo

00

Täby IS

Linnea Sennström

00

Hässelby SK

     

P19

   

Sharmarke Ahmed

02

Hälle IF

Markus Andersson

05

Västerås FK

Arvid Backteman

02

Sävedalens AIK

Wilhelm Bergentz

02

KFUM Örebro

Albin Gezelius

03

IFK Mora

Jonathan Grahn

04

Mölndals AIK

F19

   

Elvira Bredin

03

Turebergs FK

Filippa Hägglund

03

Upsala IF

Nora Lundin

03

Hammarby IF

Alva Malmsten Nilsson

03

Upsala IF

Meija Peterson

05

IF Göta Karlstad

Julia Svennblad

03

Hälle

EM-JEM Terräng
Fingal (Dublin), IRL, 12 december

Hemsida
Landslagsledare: Lorenzo Nesi
Coacher: Ulf Friberg, Johan Wettergren
Fysioterapeut: Richard Bäckström
Grenar: Män 10km, Kvinnor & M22 8km, K22 &, P19 6km, F19 4km. Mixedstafett seniorer 4x 1.5km.
Uttagningskriterier: Varje nation får starta med högst sex deltagare/individuell klass, varav de tre främstas placeringar räknas i lagtävlingen. Ambitionen är att ha ett brett deltagande, men kapacitet att nå en placering bland de 25 främsta individuellt eller 8 bästa med lag krävs och bedöms utifrån prestationer på Terräng-NM, Terräng-SM och internationella tävlingar samt tidigare internationella insatser. Stafettlagets medlemmar bör inte överskrida 15:50 som sammanlagd tid på årsbästa på 1500 meter.
Uttagning: Nomineringar sker efter Terräng-SM (26 oktober) respektive Terräng-NM (9 november) och kompletteras slutgiltigt 28 november.

M22

   

Emil Millán de la Oliva

01

Eskilstuna FI

Omar Nuur

01

Malmö AI

Omar Ismail

00

Högby IF

Axel Djurberg

99

Hässelby SK

P19

   

Sharmarke Ahmed

02 Hälle IF

Kvinnor

   

Meraf Bahta

89 Ullevi FK

Samrawit Mengsteab

90 Hälle IF

Sara Christiansson

97 Sävedalens AIK

Charlotte Andersson

85 IFK Umeå

K22

   

Linnea Sennström

00 Hässelby SK

Emilia Lillemo

00 Täby IS

F19

   

Nora Lundin

03 Hammarby IF

Julia Svennblad

03 Hälle IF

Paulina Hultberg

05 Alingsås IF

Filippa Hägglund

03 Upsala IF

.

VM-JVM Terräng
Bathurst, AUS 19 februari Flyttas till 18 februari 2023

Hemsida
Landslagsledare: Lorenzo Nesi
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 10 km, P19 8 km, F19 6 km, seniorstafett 4x 2km
Uttagningskriterier: Kapacitet att nå en placering bland de 25 främsta individuellt eller 8 bästa med lag bedöms utifrån prestationer på terräng-EM (minimum topp-10 individuellt, medalj med stafett) och internationella tävlingar samt tidigare internationella insatser.