Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 2 december 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Norrtelje Galan (FGP) / Norrtälje

Uppdatering

Uppdatera

800 meter kvinnor

Hemmahoppet Therese Ahlepil vann loppet med tiden 2:07.38 före Johanna Hallberg som var med och fightades om förstaplatsen på slutet. Hallberg sprang över mållinjen 13 hundradelar efter Ahlepil.

21:12

Tävlinarna är slut och publiken lämnar Sportcentrum

Norrtelje Galan är slut och de flesta av åskådarna har lämnat arenan vid Sportcentrum. www.friidrott.se tackar för i kväll och återkommer med fler live-rapporteringar framöver.


21:05

200 meter kvinnor med OS-nominerade Jenny Kallur

OS-nominerade Jenny Kallur valde idag att "träna" uthållighet genom att springa 200 meter i motvinden på Sportcentrum. Hon tog en sekundstor seger med resultatet 23.82. 200 meter för kvinnor sprangs i en motvind av 1.9 m/s.

20:59

200 meter Män i påtaglig motvind

Trinidads Jacey Harper segrade på 200 meter med tiden 21.38 strax före Erik Wahn som noterade 21.45 efter en bra avslutning. Loppets sprang i en motvind av 2.5 m/s.

20:54

Män höjd

Spanske Javier Bermejo tog hem förstaplatsen efter att hoppat 2.23 och tvåa slutade italienaren Andrea Bettinelli med resultatet 2.19. Bäste svensk var Staffan Strand som klarade 2.15 och slutade fyra.

20:51

Favoriten Söderberg vann

Diskustävlingen vanns av Anna Söderberg med ett kast som mätte 57.66 meter.

20:43

5000 meter kvinnor med hemmadominans

Löparklubben Rånäs 4H visade sin styrka på 5000 meter genom en trippelseger. Annelli Fransson(16:41.85,passertid 3000 meter:10:07.17) segrade följd av Anna Rahm(16.54.22, 3000 meter:10:07.02) och Helena Olofsson(17:01.60, 3000 meter:10:14.18)

20:41

Nr.1 Klüft segrade i längdhoppet

Carolina Klüft hade begåvats med nummerlapp nr.1 och vann också planenligt det kvinnliga längdhoppet efter att noterat nytt banrekord med 6.51 i sista omgången.

20:31

Anna Söderberg

Anna Söderberg är stabil i kvinnliga diskustävlingen på längder runt 57 meter och har efter fem omgångar 57.66 som bästa resultatet.

20:30

Kula Män slut

Magnus Lohse segrade i kultävlingen efter sin stöt i andra omgången som mätte 18.86 meter före comebackande Jimmy Nordin vars inledningsstöt på 17.84 blev hans längsta.

20:26

800 meter män

Hässelbys Andreas Rehnborg öppnade 800-metersloppet offensivt och passerade 400 meter efter 52.4. Denna offensiva löpning inspirerade Vincent Kemboi från Kenya till tiden 1:47.55. Trea slutade Turebergs Jonas Dufvenberg med det nya personliga rekordet 1:49.58. Friskusen Rehnborg passerade mållinjen efter 1:49.66 och slutade fyra.

20:15

3000 meter män

Sang Silas från löparnationen Kenya noterade 7:53.67 och vann före Reez Buck från Nya Zeeland som hade tiden 8:01.64. Bäste svensk var Erik Sjöqvist som slutade trea efter att sprungit de tre kilometrarna på 8:02.64. 2000 meter passerade Silas efter ca.5.11 med Erik Sjöqvist drygt 10 sekunder bakom.

20:10

Knapp rivning av Strand

Staffan Strand river knappt på 2.23 i sista försöket och slutar fyra i tävlingen med 2.15.

20:04

6.46

"Carro" noterar 6.46 i längdhoppets andra omgång.

20:01

Kvinnliga längdhoppet i gång med världsartisten Carolina Klüft!

"Carro" börjar sitt tävlande i Norrtälje med ett långt "tramp".

19:55

Manliga kula i gång med en comebackande Jimmy Nordin

Jimmy Nordin noterar 17.84 i sin första stöt efter ett tävlingsuppehåll på ett och ett halvt år. Magnus Lohse hade en stöt på fina 18.86 i andra omgången.

19:52

Wennberg vann

I manliga diskustävlingen hade Henrik Wennberg en jämn serie med 53.57 som sitt längsta kast. Tvåa var Staffan Jönsson med 52.79 och trea Johan Persson som idag noterade 50.90.

19:48

Manliga höjdhoppet är uppe på 2.15

Staffan Strand klarar 2.15 utan problem i andra försöket och Peter Blom gör ett bra andra hopp på höjden men tyvärr faller ribban ner.

19:41

Tresteget slut

Anton Andersson från trestegsklubben Örgryte IS segrade i manliga tresteget med resultatet 15.91 före klubbkompisen Martin Eriksson(15.60) och upplänningen Erik Eriksson(15.42).

19:39

400 meter häck män

Danske Henrik Wincentesen vann loppet med resultatet 53:72 före en starkt avslutande Niklas Larsson från Hässelby som noterade 54.09.

19:31

1500 meter kvinnor

Norges Ragnhild Kvanberg vann loppet med tiden 4:16.89 för en "persande" Flo Jonsson som noterade fina 4:17.43. Täten passerade 1200 meter efter ca.3.28.

19:25

1500 meter herrar

I A-finalen på 1500 meter segrade Salah Fadlalah från Saudarabien med tiden 3:41.12 efter att passerat 1200 meter på ca.2.57. Bäste svensk var Vittsjös Johan Wallerstein(3:51.59).

19:09

Wennberg och Eriksson ökar i tredje omgången

I tredje omgången ökar Wennberg till 53.57 och Örgrytes Martin Eriksson i manliga tresteget till 15.60.

19:04

Två omgångar avverkade i manliga diskustävlingen

Rutinerade Henrik Wennberg leder med 52.97 meter.

18:58

Anton Andersson 15.91

I andra omgången av manliga tresteget tar Anton Andersson ledningen med ett hopp som mäter 15.91.

18:56

800 meter B-final

Hässelbys Albin Johansson vann B-finalen med tiden 1:53.27 före Johan Bagge (1:53.58) och den "nya" 800-meterslöparen Magnus Aare(1:53.63).

18:32

800 meter C-final

C-finalen över 800 meter dominerades av Turebergs Anders Leinås som segrade genom att notera 1:54.97.

18:23

3000 meter herrar B-final

Manliga B-finalen över 3000 meter vann Högby IF:s Magnus Ohlsson med tiden 8:40.20 före Linus Nilsson(8:45.49) och Björn Gustafsson(8:50.26).

18:13

Kvinnliga spjuttävlingen är slut

Nu är kvinnornas spjut slut och IK Pallas Ellinor Holgersson segrade med 50.46 före Gefle IF:s Annika Pettersson som noterade 47.74.

17:54

Långt spjutkast

I femte omgången noterar Ellinor Holgersson goda 50.46.

17:48

Halva kvinnliga spjuttävlingen är genomförd

Efter tre omgångar leder Pallas Ellinor Holgersson spjuttävlingen med resultatet 46.59 före Annika Pettersson som har kastat 46.19.

17:43