 Svensk Friidrott och RaceONE startar tillsammans upp virtuella lopp.
27 mar, 2020.Coronaviruset har ställt till det för många lopp under våren. Det är ännu oklart hur länge restriktionerna kommer att bestå och det innebär ett bakslag för både löpare och föreningar. För att stävja detta har Svensk Friidrott i ett samarbete med appen RaceONE tagit fram en tjänst som gör att lopp kan genomföras online!
Det innebär att ni kommer att kunna erbjuda alla löpare som tränat ihärdigt med ert lopp som målsättning möjligheten att komma i mål. Samtidigt som ni som förening kan planera för befintliga och nya lopp på ett nytt sätt. Något som inte bara är extra viktigt just nu utan som också kan ge ytterligare möjligheter för framtiden.
Enkelt och gratis för dig som arrangör
I RaceONE kan man idag hitta lopp och följa deltagare och det är i den appen som tjänsten för virtuella lopp utvecklats.
• Föreningen bestämmer upplägget för loppet, t.ex. vilken tid det ska vara öppet och vilken distans det ska ha.
• Tjänsten är kostnadsfri för arrangören och arrangören kan själv bestämma hur anmälningsvillkoren ska se ut.
• Deltagarna kan välja att springa loppet live med RaceONE-appen eller tracka sitt lopp med valfri gps-utrustning och sen ladda upp resultatet i efterhand.
Fördelar för arrangörer
• Loppet kan genomföras under valfri tidsperiod; då ditt lopp skulle ha genomförts eller annan.
• Försäljningen av startplatser kan fortsätta som tidigare.
• Deltagarna får en ny typ av löpupplevelse och intresset för loppet bibehålls.
• Deltagarna inspireras att fortsätta träna och hålla motivationen uppe.
• De negativa ekonomiska konsekvenserna för föreningen minskar och loppets varumärke kan stärkas.
Ett virtuellt lopp ger många möjligheter
• En kompensation till deltagare istället för att betala tillbaka en anmälningsavgift.
• En back-up om ni är osäkra på om ert lopp kommer att kunna genomföras. Måste loppet ställas in kan anmälda deltagare föras över till det virtuella loppet.
• Ses som en extra ”klass” till ett lopp, oavsett om kan komma att behöva ställas in eller inte.
• En marknadsföringsaktivitet till ett lopp som ni planerar att genomföra längre fram på året.
• En fristående aktivitet som kan ge ett ekonomiskt tillskott till föreningen, utifrån hur ni väljer att genomföra det.
• Kan kompletteras på olika sätt för att skapa större värde; hashtags, utlottningar, diplom, medaljer, medlemsskap...
Så funkar det
Tjänsten öppnar 30/3 och arrangörssidan nås här. Mer information om uppstart och genomförande av virtuella lopp kommer att skickas ut. Svensk Friidrott och RaceONE
erbjuder även två webbinarier om tjänsten.
• Tisdag 31 mars kl 16.00: ANMÄL DIG HÄR
• Torsdag 2 april kl 16.00: ANMÄL DIG HÄR
Sprid ordet, spring för loppen!
Friidrottföreningarnas lopp är väldigt värdefulla:
• En halv miljon starter/år, motivationsfaktor för folkhälsoviktig fysisk aktivitet
• Intäktskälla för ideella föreningar
Var med och sprid ordet, använd #springförloppen
Kontaktperson RaceOne: Marlene Kanto, VD
/Gustav Orbring, Jenny Sundqvist & Hillevi Thor
|