Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 9 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


21 år med Bottnarydskastet

 

av A. Lennart Julin
foto: Deca Text & Bild


Höjdpunkten - så här långt - i Bottnarydskastets drygt två decennier långa historia är förstås Daniel Ståhls svenska rekord sommaren 2019. För med sina 71.86 svarade ju Daniel inte bara för det längsta kastet i världen för året utan också för det 6:e bästa resultatet i grenen någonsin! 


Frasen "Sätta X på världskartan" förekommer inte sällan när storstilade planer på nya evenemang eller etablissemang medialanseras av företag och eller kommuner utanför de etablerade världsmetropolerna. Något sådant snack fanns dock inte kring det "VM-kval i diskus" som den 18 juli 1999 genomfördes på Bottnaryds IP.

För det handlade om en rent nationell angelägenhet med 20 deltagare varav ungefär hälften var svensk seniorelit och andra hälften ungdomar från närområdet. För topprestationen svarade Ullevis Anna Söderberg som med 63.35 var knappa metern från sitt eget fyra dagar gamla svenska rekord.

En prestationt som säkert inspirerade arrangörerna till en fortsättning nästa år när tävlingen kallades "OS-test i kast" efter att den utvidgats med kula och slägga. Återigen var stommen svensk elit men den här gången hade man också bjudit in litet utländsk sparring från Norge, Island och Ukraina.


Anna Söderbergs lysande 63.35 på premiärupplagan 1999 betydde säkert mycket för att göra tävlingen till mer än en engångsgrej. Anna själv återkom som aktiv ytterligare åtta gånger och har senare som åskådare kunnat konstatera att 63.35 fortfarande står sig som det nästa längsta i grenen!


Och tävlingen fortsatte växa: 2002 kom även spjut med på programmet och begreppet "Bottnarydskastet" var nu etablerat i kalendern. Det internationella inslaget vidgades också successivt och t o m 2019 har det varit deltagare från (åtminstone) 19 andra europeiska nationer plus att även samtliga övriga friidrottsvärldsdelar (Nord- och Sydamerika, Asien, Afrika och Oceanien) alla har varit representerade!

Jamaicas Fedrick Dacres är en av de mer långväga gästerna och bjöd Daniel Ståhl på en riktigt tuff match 2018: Daniel 67.39 mot Fedrick 67.18!


Så nu måste Bottnaryd - drygt 700 innevånare beläget ca 2½ mil väster om Jönköping - nog anses ha "satt sig på världskartan", i alla fall kastfriidrottens världskarta. För det går ju exempelvis inte att förneka att det högst upp i världsstatistiken i diskus 2019 står "Bottnaryd"!

Hur har Bottnaryd kunnat etablera sig så? Naturligtvis handlar det mycket om tillfälligheternas spel. Grunden var en ganska liten lokal förening som dock hade en tydlig kastprofil på sin verksamhet - plus att det första ganska anspråkslösa försöket 1999 blev så lyckat.

En nyckel är också att man förmått väcka ett stort engagemang i det lokala samhället. Någon stor titelsponsor har man ju aldrig haft utan i stället byggt på stöd från många små och mellanstora lokala företag.


Fortsatt att utvecklas

Det lokala engagemanget har också gjort att arenan kunnat stadigt förbättras, t ex invigdes så sent som 2019 en ny spjutbana. Och frågan är hur många andra arenor i världen som har två permanenta kastburar?

Att starta en grej är förhållandevis lätt - det finns ju alltid en inbyggd "pionjärentusiasm" i varje projekt - men att få den att leva vidare kräver mycket mer. För det ligger i begreppets natur att "pionjärentusism" inte varar för evigt.

Dessutom förändras ju omvärlden man verkar i hela tiden. Så det räcker inte med ett "göra som vi alltid gjort"-tänk utan man måste också - även om grundkonceptet står fast - hela tiden utvecklas "i detaljerna" om man vill överleva och fortfarande vara relevant i samtiden.

Detta är alltså något som "Bottnarydskastet" bevisligen lyckats med av egen kraft eftersom tävlingen alltså är "still going strong" på sitt tredje decennium. Och det var det som Friidrottsgalan i höstas ville uppmärksamma genom att tilldela tävlingen sitt "Hederspris" för 2019.


Jonas Mellblom i rollen som speaker på Bottnarydskastet.


På plats på Berns då i november för att ta emot utmärkelsen fanns två av tävlingens nyckelpersoner ända sedan starten, Greger Melin som haft rollen som tävlingsledare och Jonas Mellblom som svarat för att "fixa" deltagarna från när och fjärran - och som sedan under tävlingen agerat speaker.

Och att man verkligen lyckats med att få bra deltagande till "Bottnarydskastet" visar den nedanstående statistiken från tävlinges första 21 årgångar. För varje seniorgren redovisas där de 50 bästa resultaten och de 50 bästa individerna (undantag för spjuten där det är 30 resultat och kvinnlig kula där det är 40-bästa resultat och 45-bästa individuellt).

(Även den som inte är så intresserad av själva statistiken rekommenderas att skrolla vidare för där finns även ytterligare kommentarer och ett antal bilder!)

Siffrorna är minst sagt imponerande, allra vassast är 48 resultat över 60 m i manlig diskus! Men det är också lätt svindlande att notera det varit minst 50 olika personer som kommit till Bottnaryd och där gjort över 52 m (män) resp 46 m (kvinnor)  i diskus och över 55 m (båda könen) i slägga!


(Anm: För svenska deltagare som tävlat för mer än en klubb i Bottnaryd har aktuell klubb angetts vid varje resultat.)

Spårvägens Niklas Arrhenius debuterade faktiskt inte i Bottnaryd förrän som 25-åring 2007 men har ändå hunnit med tio starter i diskus och sex i kula. Resultatnivån har dessutom varit imponerande stabil och hög: Snitt på diskustävlingarna 62.03 och på kultävlingarna 18.96! (Lillebror Leif har f ö gjort sju starter i vardera grenen med 20.00 resp 62.85 i topp.)


M Kula


20.79 Mesud Pezer BIH 2018
20.69   M Pezer   2019
20.59 Tim Nedow CAN 2015
20.00 Leif Arrhenius Spårvägens FK 2016
19.97 Kristo Galeta EST 2019
19.79 Kim Christensen DEN 2011
19.73   K Christensen   2012
19.68   M Pezer   2016
19.64   T Nedow   2016
19.62   L Arrhenius   2012
  10    
19.61 Jimmy Nordin Malmö AI 2002
19.52 Damien Birkinhead AUS 2016
19.46   J Nordin Malmö AI 2001
19.39 Niklas Arrhenius Spårvägens FK 2010
19.38   M Pezer   2015
19.36   K Christensen   2010
19.32   L Arrhenius   2011
19.31   J Nordin Malmö AI 2000
19.23   N Arrhenius   2013
19.17   J Nordin Gefle IF 2005
  20    
19.15 Odinn Björn Thorsteinsson ISL 2012
19.15   L Arrhenius   2013
19.07 Gjøran Sørli NOR 2003
19.07   N Arrhenius   2011
19.04 Raigo Toompuu EST 2009
19.03 Anders Holmström KFUM Örebro 2000
18.99   G Sørli   2000
18.99 Wictor Petersson Malmö AI 2018
18.88   N Arrhenius   2015
18.85   N Arrhenius   2012
  30    
18.75   L Arrhenius   2014
18.70   K Galeta   2015
18.59   K Galeta   2013
18.54   R Toompuu   2013
18.49 Marcus Thomsen NOR 2018
18.41 Magnus Lohse Mölndals AIK 2003
18.39 Arwid Koskinen Huddinge AIS 2016
18.37   N Arrhenius   2017
18.31   A Koskinen Ullevi FK 2019
18.27   L Arrhenius   2010
  40    
18.26   K Christensen   2009
18.25 Kristian Pettersson IFK Helsingborg 2001
18.20 Andreas Gustafsson IF Hagen 2000
18.16 Daniel Ståhl Spårvägens FK 2014
18.13   A Gustafsson Heleneholms IF 2001
18.11 Viktor Gardenkrans Athletics 24Seven SK 2019
18.07 Mats Olsson Hässelby SK 2010
18.05 Simon Gustafsson Ullevi FK 2014
18.03 Philip Milanov BEL 2018
18.00 Manuel Brändeborn Råby-Rekarne FI 2000
  50    
       
17.96 Nick Petersen DEN 2009
17.79 John Kelly IRL 2019
17.61 Lasse Larsen DEN 2015
17.45 Gaute Myklebust NOR 2000
17.24 Robert Melin Bottnaryds IF 2009
17.18 Kristoffer Thomsen DEN 2017
  -30-    
17.12 Anders Axlid Ullevi FK 2000
17.09 Gustav Liberg Ullevi FK 2018
16.98 Kenneth Mertz DEN 2010
16.90 Daniel Jonsson Råby-Rekarne FI 2002
16.88 Håkan Andersson Ljungsbro IF 2001
16.62 Mattias Jons Hässelby SK 2005
16.46 Jesper Arbinge Huddinge AIS 2018
16.17 Niklas Lindstedt Hässelby SK 2019
16.11 Stein Siversen NOR 2003
16.10 Christian Ehrenborg Mölndals AIK 2006
  -40-    
16.09 Philip Åman Ullevi FK 2003
16.00 Yngve Wahlander Broddetorps GIF 2011
15.91 Tim Wunger Falu IK 2015
15.89 Johan Persson Falu IK 2002
15.62 Patrik Lindstedt Hässelby SK 2019
15.53 Thomas Hoffmann DEN 2009
15.42 Karl Koha EST 2014
15.05 Martin Gren Ullevi FK 2012
14.99 Torbjörn Karlsson      IF Göta 2007
14.98 William Ullberg IFK Umeå 2017
  -50-    
14.84 Anders Constantin IK Orient 2003
14.27 Anders Lundell Ullevi FK 2013

Mesud Pezer (mitten) har tävlingsrekordet med sina 20.79 för två år sedan. Men Wictor Petersson och Marcus Thomsen var ju bara 20 år när de den gången kom 2:a/3:a och har sedan dess båda varit över 21 m!



M Diskus


71.86 Daniel Ståhl Spårvägens FK 2019
67.71 Gerd Kanter EST 2012
67.39   D Ståhl   2018
67.18 Fedrick Dacres JAM 2018
65.25 Philip Milanov BEL 2018
64.72 Axel Härstedt Malmö AI 2015
64.68 Martin Kupper EST 2019
64.11 Matt Denny AUS 2019
64.05 Märt Israel EST 2010
63.50 Niklas Arrhenius Spårvägens FK 2007
  10    
63.40 Simon Pettersson Upsala IF 2018
63.38   A Härstedt   2016
63.16   N Arrhenius   2016
63.15   S Pettersson Upsala IF 2017
63.07   M Israel   2012
63.02   D Ståhl   2014
62.85 Leif Arrhenius Spårvägens FK 2013
62.85   D Ståhl   2015
62.78   L Arrhenius   2008
62.77   L Arrhenius   2011
  20    
62.64   N Arrhenius   2012
62.64   L Arrhenius   2012
62.61   N Arrhenius   2017
62.30 Brett Morse GBR 2011
62.28   N Arrhenius   2011
62.27   B Morse   2011
62.23   N Arrhenius   2010
62.16   M Israel   2015
61.73 Magnus Hallgrimsson ISL 2000
61.72   N Arrhenius   2018
  30    
61.71   A Härstedt   2018
61.67   S Pettersson Hässelby SK 2019
61.60   N Arrhenius   2008
61.36   M Israel   2014
61.10 Nick Percy GBR 2019
61.04   A Härstedt   2011
60.94   B Morse   2012
60.55 Gjøran Sørli NOR 2001
60.50 Ola Stunes Isene NOR 2016
60.45   N Arrhenius   2013
  40    
60.38 Andrzej Krawczyk POL 2003
60.37 John Bowman USA 2011
60.36 Jo Van Daele BEL 2006
60.32 János Huszák HUN 2017
60.14   N Arrhenius   2015
60.13   A Härstedt   2014
60.10   M Israel   2013
60.06 Sven Martin Skagestad NOR 2017
59.85 Gerhard Mayer AUT 2006
59.82 Mikko Kyyrö FIN 2003
  50    
       
59.62 Kristian Pettersson IFK Helsingborg 2001
59.40 Per Rosell Ullevi FK 2009
59.39 Mattias Borrman Västerås FK 2000
58.98 Ulf Ankarling IF Göta 2011
57.09 Robert Melin Bottnaryds IF 2011
56.98 Gustav Liberg Ullevi FK 2019
56.96 Staffan Jönsson Hässelby SK 2008
  -30-    
56.83 Jakob Gardenkrans Athetlics 24Seven SK 2019
56.66 Magnus R Berntsen NOR 2011
56.57 Viktor Gardenkrans Malmö AI 2017
56.38 Andreas Ellegaard DEN 2017
56.35 Gaute Myklebust NOR 2003
56.26 Casper Jørgensen DEN 2019
55.98 Linus Bernhult IF Göta 1999
55.73 Johnny Karlsson IFK Strömsund 2011
54.70 Carlos Valle BRA 2014
54.62 Henrik Voll EST 2005
  -40-    
54.54 Christer Hagberg Ullevi FK 1999
54.34 Emil  Mikkelsen DEN 2019
54.18 Alexander Bertelsen DEN 2019
53.92 Tobias Melin Bottnaryds IF 2001
53.70 Anders Holmström KFUM Örebro 1999
53.42 Micael Ljungberg Nyköpings BIS 2013
52.95 Thomas Rosvold NOR 2002
52.47 Christian Ehrenborg Mölndals AIK 2007
52.29 Svein Inge Valvik NOR 2003
52.18 Nicholas Sawaszenko AUS 2011
  -50-    
51.59 Martin Roald Paulsen DEN 2005
51.57 Vegard Henriksen NOR 2009
51.33 Thor Olov Rosvold NOR 2019
51.07 Albin Lager KFUM Örebro 2017
50.75 Andreas Riber Thordahl DEN 2018
50.16 Johan Persson Falu IK 2008

När Axel Härstedt vann 2015 på 64.72 innebar det nytt personligt rekord!


M Slägga


76.51 David Söderberg FIN 2002
76.29 Maciej Palyszko POL 2002
76.20 Eivind Henriksen NOR 2018
75.29   D Söderberg   2005
73.96 Hilmar Örn Jónsson ISL 2019
73.75   D Söderberg   2003
73.70   D Söderberg   2007
73.35 Mattias Jons Hässelby SK 2011
73.08 Markus Johansson IF Göta 2012
73.06 Oscar Vestlund IF Göta 2017
  10    
72.87   E Henriksen   2016
72.16 Bengt Johansson Västerås FK 2001
72.12 Per Karlsson IFK Växjö 2000
72.11   D Söderberg   2004
72.01   B Johansson Västerås FK 2002
71.65   E Henriksen   2017
71.53   B Johansson Västerås FK 2003
71.44   B Johansson Turebergs FK 2000
71.02   M Johansson IF Göta 2013
70.70   M Johansson IF Göta 2011
  20    
70.50   E Henriksen   2010
70.31 Alexandros Poursanidis CYP 2019
69.82   B Johansson   2004
69.39 Mattias Lindberg Skellefteå AIK 2018
69.22   O Vestlund   2015
69.22   M Lindberg   2019
69.19   M Lindberg   2016
69.05   O Vestlund   2018
68.81   B Johansson Västerås FK 2006
68.55   B Johansson Västerås FK 2005
  30    
68.42   B Johansson Västerås FK 2007
67.72 Ryan McCullough IRL 2018
67.69   O Vestlund   2014
67.66   O Vestlund   2016
67.60 Jack Dalton AUS 2017
67.09   M Lindberg   2013
67.06   M Lindberg   2017
67.01   M Johansson Säffle FIK 2010
67.01 Anders Eriksson Hovslätts IK 2016
66.80   P Karlsson   2002
  40    
66.52 Elias Håkansson Spårvägens FK 2018
66.44   M Jons   2004
66.37 Stefan Kvist Alvesta FI 2012
66.10 Tim Söderqvist Hälle IF 2018
65.69   O Vestlund   2019
65.63   S Kvist   2013
65.60   M Lindberg   2012
65.40   R McCullough   2017
65.15 Stellan Kjellander IFK Växjö 2005
65.14 Alexander Larsson Upsala IF 2015
  50    
       
64.39 Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 2011
  -20-    
63.76 Robert Alneroth Gefle IF 2009
62.83 Svante Söderlund SK Bore 2001
62.63 Torben Wolf DEN 2010
62.36 Hans Eriksson Västerås FK 2012
61.88 Kristoffer Fagerlund Ullevi FK 2016
61.78 Daniel Nyman IFK Växjö 2014
61.75 Ragnar Carlsson Falu IK 2017
61.73 Tommy Larsson SK Bore 2011
61.61 Pär Järlebrant IFK Strömsund 2005
61.18 Simon Corlin DEN 2010
  -30-    
61.04 Kjetil Røste Ringen NOR 2014
60.95 Tobias Hagström Hälle IF 2018
59.66 Peter Lindståhl IFK Lidingö 2001
59.48 Anton Andersson Turebergs FK 2018
59.41 Erik Romberg Högby IF 2012
58.74 Kristian Nyman Svenljunga IK 2010
58.71 Mikael Larsson IF Göta 2014
58.49 Torbjörn Sörman Wedevågs IF 2010
58.28 Taj Murmann DEN 2012
58.24 Jonas Birgersson Nyköpings BIS 2012
  -40-    
58.14 Johan Pyrell IFK Växjö 2001
57.95 Peter Andersson FIF Gnistan 2001
57.50 Anton Leion IFK Växjö 2002
57.35 Mikael Holst Bottnaryds IF 2000
57.33 Patrik Lindstedt Hässelby SK 2019
56.97 Johan Björnstad Ullevi FK 2014
56.66 August Bergstrand Ullevi FK 2019
56.60 Fredric Folkeson Hälle IF 2001
56.31 Brian Nielsen DEN 2010
55.72 Anders Constantin IK Orient 2004
  -50-    
55.59 Robert Melin Bottnaryds IF 2006


Alvestas Stefan Kvist debuterade på Bottnarydskastet som 16-åring 2003 med att persa med 5 kg-släggan. I somras gjorde han sin 11:e start i tävlingen när han kom 5:a i seniorklassen på 65.09.



M Spjut


81.59 Magnus Arvidsson KA 2 IF 2007
81.52 Ansis Bruns LAT 2017
80.95 Vadim Bavikin ISR 2003
79.28 Huang Shih-Feng TPE 2016
78.44 Gerhardus Pienaar RSA 2008
78.30 Dagbjartur Dadi Jónsson ISL 2019
77.62 Ronny Nilsen NOR 2005
77.17   M Arvidsson   2005
77.13 Jiannis Smalios KFUM Örebro 2016
76.53 Risto Mätas EST 2011
  10    
76.46 Gabriel Wallin Södertälje IF 2005
76.40   M Arvidsson   2006
75.88 Stuart Farquhar NZL 2009
75.78   R Nilsen   2006
75.68   Huang S-F   2019
75.40 Jonas Lohse Mölndals AIK 2009
75.03   J Smalios Thorengruppen TFC 2018
74.72 Kim Amb F Bålsta IK 2017
74.35 Daniel Ragnvaldsson IFK Strömsund 2006
74.25   K Amb   2011
  20    
74.23 Bobur  Sjokirjonov UZB 2014
73.94   J Smalios Thorengruppen TFC 2017
73.80   D Ragnvaldsson   2005
73.57   G Wallin   2004
73.54   G Wallin   2008
72.96   G Wallin   2009
72.88   J Smalios KFUM Örebro 2012
72.57 Andreas Wulff IFK Växjö 2004
72.56   D Ragnvaldsson   2004
72.44 Lars Møller DEN 2008
  30    
       
72.07 Janis-Svens Griva LAT 2017
70.60 Csongor Olteán HUN 2008
70.58 Richard Knudsen DEN 2003
  -20-    
70.25 Quincy Andersson Malmö AI 2015
69.64 Scott Russell CAN 2007
69.63 Mats Nilsson Klippans FK 2002
69.49 Mikael Snällfot Nedre Soppero IK 2004
69.38 Johannes Henriksson IF Göta 2015
69.29 Jonathan Harley Rydö ASK 2016
69.22 Olof Hansson Hässelby SK 2016
68.81 Paul André Solberg NOR 2005
68.66 Johan Carlqvist Falu IK 2016
68.65 Sebastian Thörngren IFK Växjö 2013
  -30-    
67.52 Ingmar Veinberg Spårvägens FK 2008
67.19 Joachim Ivarsson Spårvägens FK 2014
66.52 Pontus Bjärkvik Hovslätts IK 2011
66.07 Theodor Thor KFUM Örebro 2012
65.48 Lasse Haka IF Göta 2006
64.80 Richard Olsson IF Göta 2011
64.50 Marcus Persson IF Göta 2008
64.01 Torben Wolf DEN 2010
63.94 Gert Skals DEN 2008
63.43 Lukas Bjørnvad DEN 2013
  -40-    
62.91 Lukas Kvist IFK Helsingborg 2017
62.53 Jakob Eriksson IF Göta 2019
61.21 Jonathan Amneskog Klippans FK 2017
60.12 Alexander Ottosson Klippans FK 2014
60.04 Theodor Ahlström IFK Växjö 2016
59.88 Marcus Hayden Hässelby SK 2008
58.13 Mikkel Garbrecht DEN 2017
57.60 Andreas Fransson IF Göta 2006
57.20 Jan Jakoubek IK Hinden 2015
57.05 Arnar Thorisson ISL 2004
  -50-    


Lettlands Ansis Bruns var 2017 bara 7 cm från det tävlingsrekord på 81.59 som Magnus Arvidsson satte 10 år tidigare.
 



K Kula


18.94 Paulina Guba POL 2018
18.18 Fanny Roos Athletics 24Seven SK 2019
17.86 Brittany Crew CAN 2019
17.73 Sarah Mitton CAN 2019
17.72   F Roos Athletics 24Seven SK 2018
17.50 Helena Engman Riviera FI 2012
17.10   H Engman   2008
16.96 Viktoria Kolb BLR 2017
16.94 Rachel Wallader GBR 2016
16.73   F Roos Atleticum Växjö SK 2015
  10    
16.57 Lin Chia-Ying TPE 2019
16.48   F Roos Atleticum Växjö SK 2016
16.37 Trine Mulbjerg DEN 2014
16.28 Linda-Marie Mårtensson Hässelby SK 2002
16.04 Sara Lennman Spårvägens FK 2019
16.04 Frida Åkerström Huddinge AIS 2018
16.00   F Åkerström Hässelby SK 2019
15.96 Linda Nestorsson Ullevi FK 2002
15.93   S Lennman Katrineholms SK 2018
15.88   T Mulbjerg   2015
  20    
15.85   T Mulbjerg   2012
15.84   T Mulbjerg   2016
15.81   H Engman   2003
15.72 Catarina Andersson Heleneholms IF 2003
15.64   L-M Mårtensson   2005
15.60 Keely Medeiros BRA 2014
15.55 Éva Kürti HUN 2003
15.55   R Wallader   2012
15.44   F Åkerström Huddinge AIS 2015
15.43 Te Rina Keenan NZL 2013
  30    
15.42   L-M Mårtensson   2003
15.40   F Roos Ljungby FIK 2013
15.37   L Nestorsson   2006
15.34   S Lennman Katrineholms SK 2017
15.29   C Andersson Hässelby SK 2013
15.23   C Andersson Hässelby SK 2008
15.17   L Nestorsson   2003
15.16   F Roos Ljungby FIK 2014
15.14 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 2018
15.13   É Kürti   2004
  40    
       
14.92 Anna Söderberg Ullevi FK 2003
14.86 Maria Nilsson IK Orient 2019
  -20-    
14.47 Axelina Johansson Hovslätts IK 2018
14.45 Thea Jensen DEN 2018
14.28 Anna Wikström IFK Tumba 2011
14.28 Maria Sløk Hansen DEN 2014
14.19 Lina Bengtson Öresund FK 2014
14.17 Anna S Mikkelsen DEN 2019
14.03 Caisa-Marie Lindfors Upsala IF 2019
13.80 Marie Aagaard DEN 2019
13.78 Vanessa Kamga Upsala IF 2017
13.74 Sofie Lundström Västerås FK 2003
  -30-    
13.72 Carolina Hjelt Huddinge AIS 2004
13.70 Ayoe B Røbel DEN 2017
13.69 Mikaela Johansson Ärla IF 2010
13.60 Amanda Malmehed IF Göta 2019
13.58 Anna-Karin Svensson FIK Färjestaden 2003
13.57 Emma Harrysson Hälle IF 2016
13.43 Victoria Engström Kindmark Upsala IF 2017
13.37 Linda Wijkander Klippans FK 2004
13.12 Johanna Larsson Filipstads IF 2012
12.91 Hanna Erlandsson Hovslätts IK 2007
  -40-    
12.66 Emilia Malmehed Linköpings GIF 2019
12.39 Julia Svärd Axelsson Malmö AI 2016
12.19 Annika Petersson Gefle IF 2009
12.15 Kajsa Fällström Istrums SK 2003
11.76 Matilda Brandtberg Nyköpings BIS 2011

Polens Paulina Guba (t h) snuddade vid 19 m-linjen för två år sedan med sina 18.94. Fanny Roos debuterade 2012 med 14.22 och stötte nästan fyra meter längre i somras när hon blev tävlingens andra över "dröm-18".



K Diskus


65.39 Franka Dietzsch GER 2007
63.35 Anna Söderberg Ullevi FK 1999
62.30 Mette Bergman NOR 2000
61.53 Joanna Wisniewska POL 2009
61.46   J Wisniewska   2010
61.30   J Wisniewska   2008
60.96   A Söderberg   2005
60.86   A Söderberg   2006
60.77   J Wisniewska   2006
60.72   A Söderberg   2008
  10    
60.71 Jelena Antonova UKR 2000
60.67   J Wisniewska   2007
59.86   J Wisniewska   2011
59.51   A Söderberg   2007
59.37   A Söderberg   2004
59.15   A Söderberg   2000
58.93   J Wisniewska   2016
57.44 Dani Samuels AUS 2008
57.27   A Söderberg   2010
57.19 Grete Etholm NOR 2004
  20    
57.00 Vanessa Kamga Upsala IF 2019
56.83   A Söderberg   2003
56.75   A Söderberg   2002
56.21 Kathrine Bebe DEN 2019
56.06 Sofia Larsson IF Göta 2009
55.96 Lisa Brix Pedersen DEN 2019
55.90   G Etholm   2008
55.89   S Larsson Ullevi FK 2016
55.09 Julia Viberg Spårvägens FK 2014
55.08 Fanny Roos Athletics 24Seven SK 2019
  30    
54.97 Éva Kürti HUN 2003
54.62   G Etholm   2011
54.58   G Etholm   2010
54.47   K Bebe   2018
54.33   S Larsson IF Göta 2010
54.30   É Kürti   2004
54.27   J Viberg   2016
54.18   S Larsson IF Göta 2008
54.03   S Larsson Ullevi FK 2013
53.92   G Etholm   2012
  40    
53.86 Caisa-Marie Lindfors Upsala IF 2019
53.75   K Bebe   2015
53.71   V Kamga   2017
53.59 Annika Larsson Gefle IF 2002
53.41   A Larsson   2003
53.31   J Viberg   2014
53.09   G Etholm   2009
53.08   G Etholm   2006
52.89 Te Rina Keenan NZL 2013
52.76   K Bebe   2017
  50    
       
52.72 Heidi Schmidt Täby IS 2012
52.67 Emma Ljungberg Spårvägens FK 2019
52.58 Maria Pettersson Ullevi FK 2007
  -20-    
52.40 Sabine Rumpf GER 2007
52.19 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 2018
52.13 Elisabeth Rosvold NOR 2019
51.98 Elin Isane NOR 2003
51.68 Annsofie H Nielsen DEN 2019
51.29 Ellen Pettersson Upsala IF 2019
50.25 Anna Wikström IFK Tumba 2011
50.00 Anna Karlsson Motala AIF 2017
49.85 Mathilda Eriksson Malmö AI 2019
49.81 Elinor Forssander Ullevi FK 2011
  -30-    
49.64 Maria Sløk Hansen DEN 2013
49.32 Navdeep Dhaliwal GBR 2010
48.98 Jenny Johansson Västerås FK 2010
48.76 Daniella Persson Hälle IF 2019
48.65 Linda Nestorsson Ullevi FK 2006
48.63 Linda-Marie Mårtensson Hässelby SK 1999
48.59 Sandra Andersson Ullevi FK 2010
48.40 Erica Larsson IF Göta 2019
48.30 Matilde Roe NOR 2017
48.04 Veronica Karlsson IFK Strömsund 2003
  -40-    
47.60 Angela Åkesson IF Göta 2008
47.49 Lydia Sundin Hässelby SK 2018
47.40 Jasmine Henriksson Eslövs AI 2008
46.98 Moa Eskilsson Villstads GIF 2011
46.94 Safiya Ingram USA 1999
46.65 Nadia Shirafkan Nejad IF Göta 2012
46.57 Uta Lenhardt GER 2003
46.39 Anna-Karin Svensson Ullevi FK 2006
46.20 Lina Bengtson Öresund FK 2014
46.14 Matilda Gunnarsson Västerås FK 2012
  -50-    


Danska Kathrine Bebe får representera de troget återkommande utländska deltagarna. När Kathrine i somras persade med 56.21 var det i hennes
9:e start i Bottnaryd sedan 2010.

Två andra flitigt återkommande kvinnliga diskusgäster är norska Grete Etholm och polska Joanna Wisniewska:

Grete hade tio raka 2003-2012 med alla resultaten i intervallet 52.49-57.19 och alla placeringarna i intervallet 1-5!

Och Joanna gjorde sju starter meallan 2006 och 2016 som gav fem segrar och två andraplatser och hon hade alla resultaten tätt samlade runt 60m-linjen mellan 58.93 och 61.53!


Tracey Andersson är uppenbart någon som gärna kommer tillbaka till Bottnarydskastet: Hon debuterade som tonåring 2003 och gjorde i somras sin 13:e start! Totalt har det blivit tre segrar och sex resultat över 66 m med den absoluta höjdpunkten 2016 då hennes segerresultat 70.99
innebar nytt svenskt rekord!


K Slägga


71.37 Kathrin Klaas GER 2015
70.99 Tracey Andersson Ullevi FK 2016
70.62 Ida Storm Malmö AI 2018
70.08   I Storm Malmö AI 2017
70.00   I Storm Malmö AI 2019
69.90   T Andersson Ullevi FK 2014
69.80 Sophie Hitchon GBR 2015
68.86 Anna Maria Orel EST 2018
68.30   T Andersson Ullevi FK 2013
68.00 Cecilia Nilsson Råby-Rekarne FI 2009
  10    
67.80 Mona Holm NOR 2011
67.58   A M Orel   2019
67.35 Vania Silva POR 2011
67.06   T Andersson Ullevi FK 2018
66.97   T Andersson IFK Trelleborg 2009
66.96 Marinda Petersson Malmö AI 2016
66.87 Grete Ahlberg Hammarby IF 2019
66.80 Beatrice Nedberge Llano NOR 2018
66.68   B Nedberge Llano   2017
66.63   M Petersson   2018
  20    
66.52   T Andersson Ullevi FK 2019
66.36 Eleni Larsson Huddinge AIS 2015
66.10   M Holm   2010
66.09   E Larsson   2016
66.00   C Nilsson IK Ymer 2005
66.00   I Storm Hässelby SK 2014
65.78   C Nilsson IK Ymer 2006
65.55 Karolina Pedersen Ullevi FK 2014
65.54   M Holm   2007
65.41   I Storm Hässelby SK 2016
  30    
65.35   V Silva   2010
65.34   C Nilsson Råby-Rekarne FI 2010
65.25   I Storm Hässelby SK 2012
65.23 Emma Johannesson Ullevi FK 2011
65.02   M Holm   2009
65.00   E Larsson   2013
64.97   V Silva   2012
64.91   C Nilsson IK Ymer 2004
64.89   M Holm   2006
64.62   M Petersson   2015
  40    
64.54   E Johannesson   2009
64.27   E Larsson   2014
64.12   T Andersson Ullevi FK 2011
64.01 Susanne Keil GER 2001
63.78   G Ahlberg   2018
63.61   C Nilsson Råby-Rekarne FI 2007
63.54 Josefin Berg IF Göta 2014
63.42   C Nilsson IK Ymer 2002
63.33   C Nilsson IK Ymer 2001
63.00   I Storm Hässelby SK 2015
  50    
       
62.42 Marie Hilmersson Falu IK 2008
62.21 Mona Solberg NOR 2016
61.84 Emma Thor Turebergs FK 2017
61.33 Helene Ingvaldsen NOR 2017
  -20-    
61.30 Frida Bååth Timrå AIF 2017
61.03 Linnea Jönsson Upsala IF 2017
60.58 Celina Julin DEN 2015
60.57 Karin Engström Spårvägens FK 2008
60.55 Malin Johansson IFK Strömsund 2013
60.24 Katja Vangsnes NOR 2013
59.95 Vanda Nickl HUN 2008
59.85 Kajsa Wennberg Upsala IF 2018
59.61 Rebecka Kvist Alvesta FI 2009
59.29 Amanda Rydberg Västerås FK 2014
  -30-    
59.25 Meiken Greve DEN 2013
58.96 Linn Jonsson IFK Strömsund 2011
58.46 Cecilia Larsson IFK Växjö 2019
58.13 Amanda Eriksson Falu IK 2014
58.06 Rebecca Hallerth Hellas FK 2018
57.43 Matilda Åström Gefle IF 2014
57.12 Jennifer Quick IFK Lund 2018
56.98 Mathilda Björklund F Bålsta IK 2017
56.97 Alessandra Wall Ullevi FK 2014
56.86 Linn Forssell Motala AIF 2016
  -40-    
56.35 Louise Odgaard DEN 2017
56.19 Eva Danielsen NOR 2001
56.14 Anna Söderberg Ullevi FK 2003
55.98 Helle Henriksen Hvidsten NOR 2019
55.73 Anneli Ståhl Spårvägens FK 2013
55.61 Emma Olsson Västerås FK 2004
55.60 Ellinor Forssander Hässelby SK 2008
55.26 Jennifer Andersson Västerås FK 2019
55.18 Catarina Andersson Heleneholms IF 2002
55.12 Maja Eklund Athletics 24Seven SK 2019
  -50-    
55.04 Oda Marie Myklebust NOR 2019


Ida Storm har tio raka starter sedan 2010 varav de tre senaste
har slutat med segrar på resultat över 70 meter!



K Spjut


58.53 Ásdís Hjálmsdóttir ISL 2019
54.67 Olga Ivankina UKR 2007
53.93 Annika Petersson Gefle IF 2009
53.85   A Petersson   2007
53.22 Chang Chu TPE 2016
53.16   A Petersson   2010
52.90 Anna Wessman IFK Växjö 2014
52.87 Christina Scherwin DEN 2008
52.78 Helina Karvak EST 2014
52.74 Annabella Bogdán HUN 2018
  10    
52.62   A Petersson   2008
52.04   A Petersson   2005
52.04   A Petersson   2011
52.01   A Wessman   2011
50.83 Elisabeth Pauer AUT 2008
50.40   A Wessman   2010
50.33 Nina Otto DEN 2013
50.32 Marlene Lindström Ununge IF 2010
50.26 Li Huei-Chun TPE 2019
50.16 Matilda Elfgaard Habo FIF-04 2013
  20    
50.15 Lena Marie Hansen NOR 2016
49.96 Elisabeth Eberl AUT 2008
49.74   M Lindström   2008
49.65 Katarina Eklöf Huddinge AIS 2003
49.56   A Petersson   2002
49.22 Marie Vestergaard DEN 2012
48.95   A Petersson   2012
48.81   M Elfgaard Athletics 24Seven SK 2019
48.16   M Lindström   2009
48.04 Mikaela Wieslander IFK Växjö 2005
  30    
48.02 Elinor Holgersson IK Pallas 2004
       
47.98 Linn Peura Råby-Rekarne FI 2016
  -20-    
47.44 Izabel Savic IF Göta 2002
47.07 Adriana Haga  Thomassen NOR 2010
47.01 Gundega Griva LAT 2017
46.99 Emelie Larsson Ullevi FK 2011
46.85 Elisabet Wahlander Alingsås IF 2002
46.70 Emilie Ingerø NOR 2017
46.15 Jane Lindved DEN 2008
45.36 Sigrun Sveinsdóttir ISL 2004
45.26 Linn Riddarström Motala AIF 2015
45.24 Tove Dahle NOR 2009
  -30-    
44.86 Marie Barenfeld Ullevi FK 2010
44.41 Gabriella Sundin Hovslätts IK 2011
44.34 Anna Carlsson Sävedalens AIK 2002
44.10 Maria Lykke Jensen DEN 2011
43.90 Valdis Anna Thrastardottír ISL 2009
42.87 Jennie Hurkmans IFK Lidingö 2009
42.81 Madeleine Frykholm IF Göta 2006
42.49 Anna Boberg Tibro AIK 2005
41.48 Emilia Amb F Bålsta IK 2011
41.37 Alexandra Johansson KFUM Örebro 2012
  -40-    
41.00 Anna Pihlgren KFUM Örebro 2011
40.79 Emma Harrysson Brattås CK 2015
40.50 Matilda Gunnarsson Västerås FK 2012
40.45 Karolina Ander Hässelby SK 2014
40.23 Linnea Sieker Falkenbergs IK 2015
40.15 Louise Liljeblad Mölndals AIK 2016
39.48 Maria Olsson Gefle IF 2016
39.18 Eunice Nilsson Thorengruppen TFC 2018
38.58 Rebecka Karlsson Alvesta FI 2006
37.57 Mathilde Sjöstedt Ullevi FK 2015
  -50-    
37.57 Linda Åkerman IFK Halmstad 2017
       

Spårvägens isländska Ásdís Hjálmsdóttir toppar spjutstatistiken med nästan fyra meter tillgodo på tvåan - och tillhör topp-25 även i kula (15.14) och diskus (52.19)!