Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 10 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 ute 2009

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 19 OKT, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2009.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1987-1989, P19/F19: Födda 1990-91, P17/F17: Födda 1992, P16/F16: Födda 1993, P15/F15: Födda 1994, P14/F14: Födda 1995 - plus ev 96:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.58 Oskar Åberg 89 Solna Malmö/S 1.8
10.65 Edmund Yeboah 88 Hässelby Gävle 17.7
10.70 Emil Zail 87 Spårvägen Malmö/S 1.8
10.70 Per Strandquist 87 Malmö Boise, ID 4.4
10.73 Erik Karlsson 87 Växjö Växjö 6.6
10.91 Nicklas Nilsson 87 Bromma Sundsvall 25.7
10.99 David Kallebäck 89 Varberg Kalmar 15.7
11.04 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Lerum 18.6
11.06 Björn Boström 87 Lund Malmö/S 1.8
11.08 Christian Rodriguez 87 Hässelby Västerås 9.8
11.11 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Karlskrona 14.8
11.11 Björn Barrefors 87 Hammarby Tucson, AZ 2.4
11.15 Jonas Mårtensson 88 Växjö Villstad 29.8
11.16 Dan Englesson 88 Tjalve Karlskrona 14.8
11.16 Jonathan Eklund 88 Hammarby Sätra 31.5
11.17 Nils-Göran Nilsson 88 Tureberg Sätra 31.5
11.24 Erik Nilsson 89 Rigor Lerum 18.6
11.26 David Tegel 87 IF Göta Kil 6.6
11.29 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Gävle 17.7
11.29 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Västerås 9.8
medvind
10.78 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Skara 29.8
10.89 Björn Boström 87 Lund Hässleholm 26.7
10.95 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 10.6
10.98 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Rovaniemi, FIN 19.7
11.02 Christian Rodriguez 87 Hässelby Sätra 31.5
11.03 Jonas Mårtensson 88 Växjö Jönköping 17.6
11.13 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Gävle 19.9
11.13 Fredrik Höög 89 Udd Hässleholm 26.7
11.14 Nils-Göran Nilsson 88 Tureberg Stockholm/S 31.7
11.21 Niclas Åkerström 88 Växjö Jönköping 5.9
11.22 Amir Shaker 89 Eskilstuna Glanshammar 21.5
11.26 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Gävle 18.7

200m

21.46 Oskar Åberg 89 Solna Malmö/S 3.8
21.80 Emil Zail 87 Spårvägen Malmö/S 3.8
21.84 Simon Johansson 87 IF Göta Västerås 17.5
21.93 Nicklas Nilsson 87 Bromma Huddinge 9.8
22.02 Erik Karlsson 87 Växjö Jönköping 21.5
22.02 David Kallebäck 89 Varberg Zürich, SUI 28.8
22.24 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Hässleholm 23.8
22.27 Dan Englesson 88 Tjalve Huddinge 9.8
22.30 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Göteborg/U 28.6
22.37 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Huddinge 9.8
22.61 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Gävle 17.7
22.66 Daniel Olsson 87 Lund Ängelholm 6.6
22.71 Edmund Yeboah 88 Hässelby Austin, TX 18.4
22.79 Per-Erik Söderqvist 87 Bollnäs Sundsvall 25.7
22.84 Tomas Olsson 89 Kil Gävle 17.7
22.92 Erik Nilsson 89 Rigor Lerum 18.6
22.96 Nils-Göran Nilsson 88 Tureberg Västerås 8.8
23.00 Niclas Åkerström 88 Växjö Helsingborg 11.7
23.00 Fredrik Höög 89 Udd Karlskrona 15.8
23.02 Rasmus Carlsson 88 Falun Falun 22.8
23.02 Johan Eriksson 88 Tureberg Sollentuna 25.6
okänd vind
22.55 Fabian Willskytt 87 Kville Fayette, MO 1.5
medvind
22.93 Johan Svensson 89 Spårvägen Högby 12.7
22.99 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna Jönköping 17.6
23.02 Oscar Gustafsson 89 Ymer Jönköping 17.6

400m

48.00 Johan Eriksson 88 Tureberg Karlskrona 15.8
48.08 Tor Pöllänen 87 Hässelby Karlskrona 15.8
48.16 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Karlskrona 15.8
48.89 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Malmö/S 2.8
49.01 Oskar Åberg 89 Solna Halmstad 19.7
49.04 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Karlskrona 15.8
49.23 David Kallebäck 89 Varberg Eskilstuna 5.9
49.49 Björn Barrefors 87 Hammarby Szczecin, POL 27.6
49.69 Johan Svensson 89 Spårvägen Skruv 16.5
50.20 Tobias Åberg 89 Hälle Karlskrona 14.8
50.23 Niclas Åkerström 88 Växjö Varberg 9.8
50.35 Fabian Willskytt 87 Kville Fayette, MO 2.5
50.56 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna Karlskrona 14.8
50.60 Andreas Karlsson 88 Örebro Göteborg/U 27.6
50.71 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Västerås 9.8
50.78 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Karlskrona 14.8
50.87 Robin Nordenberg 89 IF Göta Karlstad 5.9
50.91 Per-Erik Söderqvist 87 Bollnäs Bollnäs 28.7
50.92 Viktor Ekelund 89 Malmö Hässleholm 26.7
50.92 Martin Stenman Andersson 87 Upsala Northfield, MN 8.5
Manuell tidtagning
49.8m Niclas Åkerström 88 Växjö Jönköping 5.9

800m

1:48.59 Johan Walldén 87 Gefle Göteborg/U 30.8
1:50.20 Johan Svensson 89 Spårvägen Stockholm/S 1.7
1:50.30 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Huddinge 9.8
1:50.50 Håkan Runvik 89 Lund Karlskrona 16.8
1:50.53 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Karlskrona 16.8
1:50.99 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Stockholm/S 31.7
1:52.42 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Malmö/S 2.8
1:52.53 Eric Hagelin 89 Hässelby Stockholm/S 31.7
1:52.89 Viktor Ekelund 89 Malmö Köbenhavn, DEN 6.8
1:53.20 Henrik Astfors 87 Västerås Göteborg/S 9.6
1:53.30 André Kahlström 88 Hammarby Huddinge 9.8
1:53.52 John Eliasson 89 Sävedalen Göteborg/U 28.6
1:53.61 William Taudien 88 Tureberg Göteborg/S 9.6
1:53.75 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby Stockholm/S 31.7
1:53.86 Tobias Åberg 89 Hälle Uddevalla 25.7
1:54.21 Andreas Karlsson 88 Örebro Malmö/S 2.8
1:54.28 Tor Pöllänen 87 Hässelby Karlskrona 15.8
1:54.49 Martin Nilsson 89 Malmö Köbenhavn, DEN 6.8
1:54.64 Martin Stjernlöf 87 Tureberg Göteborg/S 9.6
1:54.69 Olle Olofsson 88 Bollnäs Malmö/S 2.8

1500m

3:46.60 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Göteborg/S 9.6
3:47.75 Johan Walldén 87 Gefle Malmö/S 2.8
3:49.03 Johan Hydén 89 Akele Göteborg/S 9.6
3:49.38 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Malmö/S 2.8
3:50.41 Martin Nilson 89 Malmö Göteborg/S 22.8
3:51.04 Eric Senorski 89 Örgryte Nijmegen, NED 29.5
3:51.82 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Waltham, MA 23.5
3:55.84 Oskar Danielson 88 Norrköping Eskilstuna 13.6
3:56.13 Eric Hagelin 89 Hässelby Eskilstuna 13.6
3:56.46 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby Eskilstuna 13.6
3:56.55 Kristoffer Fransson 89 Tureberg Eskilstuna 13.6
3:56.99 Håkan Runvik 89 Lund Halmstad 18.7
3:58.01 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Strömstad 12.7
3:58.05 Henrik Astfors 87 Västerås Gävle 19.7
3:58.05 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Göteborg/S 22.8
3:58.49 David Nilsson 87 Högby Jönköping 2.6
3:59.04 John Eliasson 89 Sävedalen Karlskrona 14.8
3:59.13 Martin Stjernlöf 87 Tureberg Oslo, NOR 3.7
3:59.98 Viktor Ekelund 89 Malmö Göteborg/S 22.8
4:00.76 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Uddevalla 26.7

5000m

14:06.18 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Philadelphia, PA 23.4
14:29.62 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 9.6
14:35.52 David Nilsson 87 Högby Karlskrona 6.7
14:36.71 Erik Johansson 89 Hässelby Karlskrona 14.8
14:48.81 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Göteborg/S 9.6
15:00.29 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Sollentuna 5.6
15:01.34 Oskar Danielson 88 Norrköping Göteborg/S 9.6
15:04.00 Andreas Åhwall 89 Hässelby Göteborg/U 26.6
15:18.0m Oskar Landin 87 Spårvägen Södertälje 22.7
15:40.84 Björn Martinsson 88 Strömstad LK Oslo, NOR 24.5
15:54.08 Anton Lernstål 89 Lidköping Lerum 9.8
15:56.94 Henrik Jacobsson 88 Rånäs Stockholm/S 23.6
15:58.53 Zakaria Azzeddine 89 Sävedalen Sävedalen 31.5
16:09.17 Johan Samuelsson 89 Ymer Jönköping 17.6
16:22.00 Marcus Andersson 88 Strömstad LK Lerum 18.6
16:26.34 Anders Pettersson 89 Klippan Helsingborg 10.7
16:38.78 Joakim Johansson 88 Örgryte Helsingborg 10.7
16:38.97 Erik Holmberg 88 Hakarpspojkarna Jönköping 11.8
16:52.16 Pär Josefsson 89 Högby Högby 12.7
16:52.7m Daniel Cortobius 88 Rånäs Uppsala 20.8

2000m hinder/91.4

5:55.79 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Karlskrona 16.8
5:56.92 Markus Liwing 89 Gefle Karlskrona 16.8
6:02.54 David Nilsson 87 Högby Karlskrona 16.8
6:15.10 Joakim Johansson 88 Örgryte Göteborg/S 28.7
6:16.95 Rickard Emilsson 89 Hakarpspojkarna Göteborg/S 28.7
6:18.21 Mattias Karlsson 89 Spårvägen Karlskrona 16.8
6:18.55 Elias Arshi 89 Tjalve Karlskrona 16.8
6:27.28 Henrik Jacobsson 88 Rånäs Huddinge 7.8
6:28.38 Anders Pettersson 89 Klippan Gävle 17.7
6:38.28 Lars Drageryd 89 Örebro Göteborg/U 26.6

110m häck/106.7

14.46 Björn Barrefors 87 Hammarby Tucson, AZ 3.4
14.52 Andreas Andersson 87 Upsala Göteborg/S 22.8
14.61 Josua Gustafsson 88 Ullevi Malmö/S 3.8
14.86 Marcus Persson 89 Ullevi Strömstad 12.7
14.92 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg/S 9.6
15.02 Theo Söderberg 89 Malmö Malmö/S 3.8
15.10 Niclas Åkerström 88 Växjö Göteborg/U 28.6
15.24 Markus Sparrman 89 Ymer Uddevalla 26.7
15.38 Björn Johansson 88 Västerås Rakvere, EST 7.6
15.46 Amir Shaker 89 Eskilstuna Málaga, ESP 30.5
16.09 Julius Haight 89 Örgryte Sävedalen 31.5
16.09 Rasmus Carlsson 88 Falun Eskilstuna 6.9
16.24 Daniel Lennartsson 88 Växjö Jönköping 21.5
16.60 Daniel Fagerström 89 Tumba Gävle 20.9
16.67 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Gävle 20.9
16.77 Sebastian Holmberg 87 Lomma Hässleholm 25.7
16.98 Jonas Elgered 87 Hammarby Sätra 30.5
17.14 David Kallebäck 89 Varberg Halmstad 18.7
okänd vind
15.87 Rasmus Carlsson 88 Falun Västerås 7.8
medvind
14.48 Andreas Andersson 87 Upsala Karlskrona 16.8
14.90 Jonathan Eklund 88 Hammarby Karlskrona 16.8
14.92 Theo Söderberg 89 Malmö Karlskrona 16.8
15.09 Markus Sparrman 89 Ymer Karlskrona 16.8
15.15 Björn Johansson 88 Västerås Karlskrona 16.8

400m häck/91.4

52.91 Niclas Åkerström 88 Växjö Zürich, SUI 28.8
53.67 Johan Eriksson 88 Tureberg Karlskrona 16.8
54.14 Nicklas Nilsson 87 Bromma Göteborg/S 9.6
54.71 Henrik Astfors 87 Västerås Karlskrona 16.8
55.31 Fredrik Linansky 89 Klippan Malmö/He 17.6
55.94 Jesper Madsen 88 Finish Karlskrona 16.8
57.62 Andreas Nyberg 87 Hakarpspojkarna Karlskrona 15.8
57.76 Robin Nordenberg 89 IF Göta Karlskrona 15.8
58.57 Daniel Fagerström 89 Tumba Karlskrona 15.8
58.83 Alexander Persson 89 Hammarby Stockholm/S 1.7
59.46 Mattias Green 88 Trelleborg Hässleholm 23.8
61.86 Erik Grahn 89 Riviera Boden 7.6
62.69 Jonatan Malka 88 Kville Norrköping 21.5

Höjd

2.18 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Sollentuna 25.6
2.11 Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne Karlskrona 16.8
2.11 Emil Svensson 89 Växjö Halmstad 18.7
2.05 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Helsingborg 11.7
2.05 Oscar Adolfsson 88 Orient Mariestad 22.8
2.00 David Kallebäck 89 Varberg Göteborg/U 27.6
1.96 Björn Barrefors 87 Hammarby Tucson, AZ 2.4
1.94 Kristofer Makomaski 89 Täby Danderyd 10.5
1.93 Mattias Green 88 Trelleborg Karlskrona 16.8
1.93 Christoffer Holmström 88 Kalmarsund Växjö 6.6
1.92 Josua Gustafsson 88 Ullevi Stockholm/S 1.7
1.91 Rasmus Carlsson 88 Falun Kópavogur, ISL 13.6
1.91 Oskar Rybo 89 Kville Göteborg/U 27.6
1.90 Emil Afzelius 88 Bollnäs Bollnäs 11.7
1.90 Daniel Lennartsson 88 Växjö Jönköping 2.6
1.89 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Kalmar 26.9
1.88 Joel Thorén 87 Hässelby Sätra 31.5
1.87 Johan Andersson 89 IF Göta Västerås 17.5
1.87 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Gävle 19.9
1.86 Viktor Ohlsson 89 Eskilstuna Göteborg/U 27.6
1.86 Björn Johansson 88 Västerås Szczecin, POL 27.6

Stav

5.12 Björn Johansson 88 Västerås Malmö/S 3.8
5.00 Rasmus Carlsson 88 Falun Kópavogur, ISL 14.6
4.90 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 11.6
4.83 Rasmus Nim 89 Gäddede Göteborg/U 28.6
4.80 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Sundsvall 14.6
4.67 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Karlskrona 15.8
4.66 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg/U 28.6
4.49 Johan Ramberg 89 Örgryte Göteborg/U 28.6
4.40 Josua Gustafsson 88 Ullevi Kópavogur, ISL 14.6
4.30 Henrik Östlund 88 Huddinge Huddinge 7.8
4.21 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 22.7
4.21 Jonas Elgered 87 Hammarby Sollentuna 7.6
4.08 Adam Chaszczynski 89 Västerås Västerås 8.8
4.00 Jonathan Gren 88 Örgryte Lübeck, GER 30.5
4.00 Daniel Östling 88 Lidingö Huddinge 7.8
3.80 Niklas Bagge 87 Brattås Norrköping 22.8
3.80 Magnus Östlund 88 Huddinge Huddinge 27.8
3.40 Fredric Linansky 89 Klippan Eslöv 27.9
3.30 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/S 27.8
3.20 Viktor Ritchey 88 Täby Täby 24.6

Längd

7.32 Björn Barrefors 87 Hammarby Tucson, AZ 2.4
7.26 Hans Lämås 88 IF Göta Göteborg/S 22.8
7.22 Per Strandquist 87 Malmö Walnut, CA 17.4
6.97 Jonathan Eklund 88 Hammarby Stockholm/S 1.7
6.97 Björn Boström 87 Lund Karlskrona 15.8
6.94 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Eskilstuna 13.6
6.92 David Kallebäck 89 Varberg Eskilstuna 5.9
6.91 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Malmö/S 2.8
6.90 Robin Lundh 87 IF Göta Kil 6.6
6.89 Christian Hedman 87 Växjö Göteborg/S 22.8
6.87 Jim Christensson 89 Mölndal Karlskrona 15.8
6.79 Per Jonsson 88 Bollnäs Rhodos, GRE 10.6
6.78 Daniel Lennartsson 88 Växjö Göteborg/U 27.6
6.78 Rasmus Carlsson 88 Falun Eskilstuna 5.9
6.73 Oskar Åberg 89 Solna Stockholm/S 10.9
6.72 Erik Persson 89 Malmö Karlskrona 15.8
6.72 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Luleå 22.8
6.60 Erik Olsson 89 Örgryte Lerum 18.6
6.58 Björn Johansson 88 Västerås Lerum 23.5
6.58 Jonas Elgered 87 Hammarby Sätra 31.5
medvind
7.40 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 10.6
7.02 David Kallebäck 89 Varberg Helsingborg 12.7
6.97 Björn Boström 87 Lund Malmö/S 2.8
6.94 Jim Christensson 89 Mölndal Sävedalen 30.5
6.92 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Rovaniemi, FIN 19.7
6.68 Björn Johansson 88 Västerås Rakvere, EST 6.6
6.66 Josua Gustafsson 88 Ullevi Kópavogur, ISL 13.6
6.60 Mikael Brinnen 89 Gefle Gävle 24.6

Tresteg

15.71 Daniel Lennartsson 88 Växjö Göteborg/U 28.6
15.33 Mathias Ström 87 Örgryte Mölndal 24.7
15.31 Daniel Falk 88 Lerum Mölndal 24.7
14.49 Erik Persson 89 Malmö Halmstad 18.7
14.38 Mikael Brinnen 89 Gefle Sätra 14.6
14.34 Rickard Karlsson 87 Athletique Karlskrona 16.8
14.21 Hans Lämås 88 IF Göta Karlstad 5.9
14.14 Jonathan Söderling 88 Hammarby Huddinge 9.8
14.10 Emil Afzelius 88 Bollnäs Söderhamn 9.6
13.95 Mattias Brunström 88 IF Göta Karlskrona 16.8
13.76 Erik Olsson 89 Örgryte Mölndal 24.7
13.64 Mladjen Dzakovic 87 Sundbyberg Hässelby 18.5
13.53 Richard Olsson 89 IF Göta Karlskrona 16.8
13.50 Tomas Olsson 89 Kil Karlskrona 16.8
13.37 Oscar Adolfsson 88 Orient Norrköping 21.5
13.34 Richard Andersson 87 Hellas Sätra 14.6
12.98 Nils-Göran Nilsson 88 Tureberg Västerås 17.5
12.37 Mattias Green 88 Trelleborg Olofström 21.5
12.24 Tobias Eriksson 89 Bollnäs Bollnäs 28.7
12.03 Andreas Olsson 89 Klippan Finspång 21.5
medvind
14.36 Jonathan Söderling 88 Hammarby Malmö/S 3.8

Kula/7.26

16.59 Axel Härstedt 87 Malmö Karlskrona 15.8
16.06 Anders Lundell 88 Ullevi Arvika 27.8
15.78 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlskrona 15.8
15.51 Marcus Mattisson 88 Vittsjö Karlskrona 15.8
14.83 Jonas Lohse 87 Mölndal Göteborg/S-K 2.9
14.49 Martin Gren 89 Ullevi Broddetorp 26.7
14.46 Johnny Karlsson 89 Strömsund Umeå/V 19.9
14.21 Nicklas Eriksson 87 Hellas Sätra 31.5
14.18 Björn Barrefors 87 Hammarby Tempe, AZ 28.3
13.72 Jari Kemi 88 Huddinge Huddinge 27.8
13.14 Joel Thorén 87 Hässelby Enskede 28.5
13.00 Josua Gustafsson 88 Ullevi Eskilstuna 5.9
12.80 Rasmus Carlsson 88 Falun Eskilstuna 5.9
12.59 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 6.6
12.52 Jens Wesemann 87 Heleneholm Hässleholm 25.7
12.48 Richard Olsson 89 IF Göta Karlstad/M 17.9
12.46 Björn Johansson 88 Västerås Szczecin, POL 27.6
12.42 Robert Bergqvist 88 Hässelby Hässelby 18.5
12.25 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Gävle 19.9
12.21 Gustav Erben 89 Ymer Borås 27.9

Diskus/2.0

60.26 Per Rosell 87 Ullevi Halle, GER 23.5
57.15 Ulf Ankarling 88 IF Göta Göteborg/S 22.8
57.04 Axel Härstedt 87 Malmö Helsingborg 9.7
51.55 Johnny Karlsson 89 Strömsund Gävle 18.7
45.25 Björn Johansson 88 Västerås Eskilstuna 6.9
44.47 Peter Edfors 89 IFK Umeå Göteborg/U 28.6
44.06 Eric Svensson 87 Växjö Karlskrona 16.8
43.83 Martin Gren 89 Ullevi Lerum 18.6
42.85 Anders Lundell 88 Ullevi Arvika 27.8
42.37 Erik Markusson 89 Bore Torsby 30.5
41.55 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 6.6
41.04 Jonas Lohse 87 Mölndal Göteborg/S-K 2.9
40.92 Björn Barrefors 87 Hammarby Tempe, AZ 28.3
40.90 Dick Wiklund 87 Skellefteå Skellefteå 12.9
40.77 Daniel Nyman 87 Växjö Karlskrona 16.8
39.30 Torbjörn Julin 89 Helsingborg Helsingborg 9.7
39.27 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 9.8
39.01 Thomas Lundmark 87 Södra Vi Södra Vi 27.9
38.83 Mikael Sundler 88 Bore Torsby 26.9
38.58 Robert Bergqvist 88 Hässelby Hässelby 27.9

Slägga/7.26

64.47 Stefan Kvist 87 Alvesta Nyköping/T 7.6
63.17 Daniel Nyman 87 Växjö Malmö/S 2.8
62.71 Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta West Point, NY 28.3
58.15 Tommy Nordin 88 Trångsviken Karlskrona 15.8
55.30 Johnny Karlsson 89 Strömsund Umeå/V 19.9
49.18 Anders Eriksson 89 Udd Fana, NOR 4.10
47.91 Niklas Nyström 89 Nyköping Nyköping/T 9.9
47.81 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 17.9
46.91 Anders Lundell 88 Ullevi Arvika 27.8
44.50 Daniel Hägg 87 Eslöv Karlskrona 15.8
43.52 Andreas Adolfsson 89 Bore Torsby 31.5
43.10 Torbjörn Julin 89 Helsingborg Norrköping 21.5
40.80 Marcus Karlsson 89 Gnesta Gnesta 10.10
38.59 Mikael Sundler 88 Bore Torsby 26.9
37.51 Axel Härstedt 87 Malmö Växjö 21.9
36.74 Thomas Lundmark 87 Södra Vi Södra Vi 4.10
36.70 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 20.9
36.02 Dick Wiklund 87 Skellefteå Skellefteå 12.9
34.49 Erik Markusson 89 Bore Torsby 26.9
33.98 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 21.9

Spjut/800

76.02 Jonas Lohse 87 Mölndal Göteborg/U 30.8
72.93 Pontus Thomée 87 Lerum Eugene, OR 29.5
71.10 Marcus Persson 87 IF Göta Uddevalla 26.7
67.21 Richard Olsson 89 IF Göta Karlskrona 14.8
66.33 Johan Holmberg 88 Södertälje IF Karlskrona 14.8
65.70 Joni Kaartinen 89 Ullevi Habo 22.8
64.51 Alexander Ottosson 87 Klippan Helsingborg 11.7
62.54 Joel Thorén 87 Hässelby Enskede 3.10
62.08 Björn Johansson 88 Västerås Szczecin, POL 28.6
60.81 Joachim Ivarsson 89 Udd Karlskrona 14.6
60.74 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 17.9
59.56 Axel Härstedt 87 Malmö Växjö 21.9
58.84 Esbjörn Backlund 89 Hammarby Stockholm/S 1.7
55.64 Jonas Elgered 87 Hammarby Karlskrona 14.8
52.24 Jonathan Eklund 88 Hammarby Hässelby 20.9
52.06 Olof Hjertman 88 Växjö Högby 12.7
50.51 David Ståhlberg 87 Örbyhus Falun 10.9
50.28 Mikael Sundler 88 Bore Torsby 26.9
49.46 David Kallebäck 89 Varberg Jönköping 2.6
49.04 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 18.4

Tiokamp/M

7.689 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 11.6
7.216 Björn Johansson 88 Västerås Szczecin, POL 28.6
6.948 Rasmus Carlsson 88 Falun Eskilstuna 6.9
6.938 David Kallebäck 89 Varberg Eskilstuna 6.9
6.798 Josua Gustafsson 88 Ullevi Kópavogur, ISL 14.6
6.250 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Gävle 20.9
5.421 Fredric Linansky 89 Klippan Eslöv 27.9
4.917 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Gävle 20.9
4.770 Markus Liwing 89 Gefle Gävle 20.9
4.615 Daniel Fagerström 89 Tumba Enköping 26.7
4.595 Mattias Karlsson 89 Spårvägen Gävle 20.9
4.582 Joacim Andersson 89 Väsby Gävle 20.9

>