Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 31 oktober 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 ute 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 OKT, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.92 Nikki Anderberg 02 Malmö Skara 6.6
12.34 Selma Jönsson 02 Åhus Enskede 3.8
12.45 Ella Hagman 02 Huddinge Göteborg/U 30.6
12.50 Olivia Stridh 02 Malmö Ystad 22.7
12.54 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Leppävaara, FIN 15.6
12.54 Cajsa Augustsson 02 Ymer Skara 6.6
12.57 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Enskede 3.8
12.71 Leticia Buchli 02 Täby Enskede 3.8
12.72 Maja Pettersson 02 Gnistan Helsingborg 8.7
12.77 Ebba Gustafsson 02 Mölndal Göteborg/S 2.6
12.77 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg/S 2.6
12.80 Laura Iversen 02 Växjö Enskede 3.8
12.81 Maja Kronkvist 02 Klippan København, DEN 18.8
12.82 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Sollentuna 2.6
12.86 Draina Kintu 02 Hellas Danderyd 13.5
12.86 Ebba Lindblom 02 Alunda Uppsala 19.8
12.87 Ida Persson 02 Ymer Borås 2.6
12.89 Nike Wäljegård 02 Mölndal Sollentuna 2.6
12.94 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Sollentuna 2.6
12.98 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Lerum 2.9
medvind
12.22 Selma Jönsson 02 Åhus Enskede 3.8
12.29 Ella Hagman 02 Huddinge Enskede 3.8
12.53 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Enskede 3.8
12.71 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Enskede 3.8
12.71 Maja Pettersson 02 Gnistan Helsingborg 8.7
12.78 Maja Kronkvist 02 Klippan København, DEN 18.8
12.78 Laura Iversen 02 Växjö Helsingborg 8.7
12.79 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Helsingborg 8.7
12.81 Victoria Davidsson 02 Tyresö Västerås 29.7
12.88 Nike Wäljegård 02 Mölndal Enskede 3.8

200m

24.73 Nikki Anderberg 02 Malmö Göteborg/U 1.7
25.33 Selma Jönsson 02 Åhus Göteborg/U 1.7
25.50 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Pudasjärvi, FIN 21.6
25.78 Maja Kronkvist 02 Klippan Klippan 3.6
25.89 Ella Hagman 02 Huddinge Enskede 5.8
25.98 Ebba Gustafsson 02 Mölndal Göteborg/S 3.6
26.02 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg/U 1.7
26.06 Leticia Buchli 02 Täby Huddinge 17.6
26.14 Sonia Fors 02 Sävedalen Skara 6.6
26.24 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Huddinge 17.6
26.27 Maja Jönsson 02 Höör Klippan 3.6
26.40 Ida Persson 02 Ymer Göteborg/S 3.6
26.40 Bilge Kaya 02 Hellas Enskede 4.8
26.47 Ebba Åhman 02 Ymer Uddevalla 8.9
26.61 Tove Larsson 02 Växjö Växjö 21.8
26.68 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Eskilstuna 9.6
26.79 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Arvika 29.7
26.81 Cajsa Augustsson 02 Ymer Borås 3.6
26.85 Maja Pettersson 02 Gnistan Enskede 4.8
26.97 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Täby 19.5
26.97 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Motala 20.5
medvind
25.87 Bilge Kaya 02 Hellas Sollentuna 3.6
26.23 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Enskede 4.8
26.35 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Sollentuna 3.6
26.52 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Jessheim, NOR 9.6
26.80 Clara Billing 02 Tureberg Huddinge 17.6
obekräftat
26.80 Emilia Sjöstrand 02 AIK Trollbäcken 6.6

400m

58.59 Selma Jönsson 02 Åhus Helsingborg 8.7
59.50 Maja Jönsson 02 Höör Halmstad 16.6
59.85 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Kemi, FIN 31.7
59.86 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Sollentuna 3.6
59.89 Johanna Bülow 02 Hovslätt Göteborg/U 30.6
60.62 Emilia Rydensjö 02 Eskilstuna Västerås 29.7
60.99 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Karlstad 19.5
61.16 Olivia Stridh 02 Malmö Malmö/S 19.8
61.29 Clara Billing 02 Tureberg Sollentuna 3.6
61.36 Linn Skoog 02 Ymer Helsingborg 8.7
61.49 Ebba Åhman 02 Ymer Helsingborg 8.7
61.88 Sonia Fors 02 Sävedalen Habo 2.6
61.91 Pernilla Norgren 02 Umedalen Skellefteå 8.9
61.91 Vilma Delden 02 Märsta Stockholm/S 9.9
61.94 Tyra Landin 02 Västerås Karlstad 19.5
62.60 Tyra Morell 02 Upsala Enskede 3.8
62.70 Cornelia Fernsten 02 Örebro Karlstad 22.7
63.34 Lisa Wreeby 02 Sävedalen Habo 18.8
63.35 Julia Berns 02 Lund Lerum 19.8
63.61 Melanie Simon 02 Ymer Enskede 3.8

800m

2:14.68 Ebba Wahlberg 02 Ymer Mölndal 11.8
2:17.93 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF Enskede 4.8
2:19.16 Emilia Rydensjö 02 Eskilstuna Enskede 4.8
2:19.46 Maja Jönsson 02 Höör Karlstad 25.7
2:19.56 Johanna Bülow 02 Hovslätt Jönköping 20.6
2:19.93 Stina Pettersson 02 Lerum Lerum 20.6
2:19.97 Elin Ekengren 02 Eskilstuna Karlstad 25.7
2:20.29 Alma Freij 02 IK Sisu Habo 9.6
2:20.65 Klara Ygeby 02 Upsala Karlstad 25.7
2:22.43 Malin Jonsson 02 Mölndal Göteborg/S 2.6
2:23.06 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Győr, HUN 6.7
2:23.16 Klara Frih 02 Åsbro Enskede 3.8
2:24.54 Lisa Wreeby 02 Sävedalen Göteborg/U 29.6
2:24.89 Maja Ottosson 02 Mölndal Linköping 6.6
2:25.22 Linnea Ericsson Bäckvall 02 Tureberg Enskede 3.8
2:26.25 Olivia Bojang 02 Haparanda Kempele, FIN 26.8
2:26.83 Carolina Larson 02 Lidingö Göteborg/U 29.6
2:27.04 Tyra Morell 02 Upsala Göteborg/U 29.6
2:27.60 Paulina Wikemar 02 Mölndal Karlstad 25.7
2:27.68 Ida Blom 02 Hässelby Huddinge 16.6

1500m

4:49.35 Klara Ygeby 02 Upsala Huddinge 17.6
4:50.27 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF Västerås 29.7
4:51.47 Ebba Wahlberg 02 Ymer Göteborg/U 30.6
4:53.91 Alma Freij 02 IK Sisu Enskede 5.8
4:56.28 Ida Blom 02 Hässelby Västerås 29.7
5:02.30 Johanna Mickels 02 Eskilstuna Enskede 5.8
5:06.01 Carolina Larson 02 Lidingö Helsingborg 7.7
5:07.52 Stina Pettersson 02 Lerum Lerum 19.8
5:07.74 Astou Sene 02 Tullinge Sollentuna 3.6
5:14.50 Alma Holmberg 02 Lidingö Enskede 5.8
5:14.6m Alina Vuokila 02 HaparandaTornio Ranua, FIN 14.7
5:17.38 Ulrika Bredin 02 Sävedalen Göteborg/U 30.6
5:19.92 Lina Karlsson 02 Lidköping Enskede 5.8
5:20.09 Lisa Wreeby 02 Sävedalen Enskede 5.8
5:29.05 Johanna Molin 02 Upsala Uppsala 19.8
5:31.16 Tyra Morell 02 Upsala Huddinge 17.6
5:32.6m Anja Jagesten 02 Björnstorp Helsingborg 20.6
5:34.73 Klara Öberg 02 Högby Göteborg/U 30.6

3000m

10:08.81 Malin Jonson 02 Mölndal Göteborg/S 3.6
10:57.12 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF Enskede 3.8
10:58.12 Ida Blom 02 Hässelby Norrköping 18.7
11:17.65 Lina Karlsson 02 Lidköping Göteborg/S 3.6
11:17.92 Klara Ygeby 02 Upsala Malmö/S 19.8
11:18.77 Josefin Jonsson 02 Eskilstuna Enskede 3.8
11:19.92 Astou Sene 02 Tullinge Sollentuna 1.6
11:23.90 Stina Pettersson 02 Lerum Göteborg/S 3.6
11:40.38 Ulrika Bredin 02 Sävedalen Enskede 3.8
11:41.87 Elsa Andersson 02 Alingsås Falköping 9.9
11:49.45 Linnéa Ericsson Bäckvall 02 Tureberg Malmö/S 19.8
11:52.47 Anja Jagesten 02 Björnstorp Ystad 13.6
11:57.51 Alina Vuokila 02 HaparandaTornio Boden 9.6
12:03.90 Alma Holmberg 02 Lidingö Malmö/S 19.8
12:08.05 Klara Öberg 02 Högby Högby 8.7

1500m hinder/76.2

5:09.46 Malin Jonson 02 Mölndal Enskede 5.8
5:12.75 Klara Ygeby 02 Upsala Göteborg/U 29.6
5:25.50 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF Enskede 5.8
5:38.87 Ulrika Bredin 02 Sävedalen Enskede 5.8
5:44.29 Stina Pettersson 02 Lerum Lerum 19.8
5:52.64 Maja Ottosson 02 Mölndal Enskede 5.8
5:57.54 Carolina Larson 02 Lidingö Huddinge 15.6
6:02.25 Alina Vuokila 02 HaparandaTornio Enskede 5.8

100m häck/76.2

14.31 Olivia Stridh 02 Malmö Helsingborg 7.7
14.48 Ebba Åhman 02 Ymer Halmstad 17.6
14.78 Tove Larsson 02 Växjö Enskede 5.8
14.85 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Ystad 22.7
14.86 Leticia Buchli 02 Täby Huddinge 17.6
14.99 Sophie Reid 02 Ymer Uddevalla 8.9
15.09 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Enskede 5.8
15.15 Gabriella Lindström 02 Falun Arvika 28.7
15.18 Ella Hagman 02 Huddinge Malmö/S 19.8
15.23 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Jessheim, NOR 9.6
15.27 Lisa Fröberg 02 Lidingö Malmö/S 19.8
15.40 Kajsa Karila 02 IFK Göteborg Skara 19.8
15.41 Clara Billing 02 Tureberg Malmö/S 19.8
15.45 Lisa Holmberg 02 Lidköping Skara 19.8
15.57 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Enskede 5.8
15.61 Pernilla Norgren 02 Umedalen Skellefteå 9.9
15.82 Maja Pettersson 02 Gnistan Helsingborg 7.7
15.86 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Malmö/S 19.8
15.89 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Enskede 5.8
16.04 Cajsa Augustsson 02 Ymer Uddevalla 8.9
medvind
15.63 Ida Bäckman 02 Varberg Helsingborg 7.7

300m häck/76.2

44.60 Ebba Åhman 02 Ymer Halmstad 17.6
44.83 Leticia Buchli 02 Täby Enskede 4.8
45.38 Olivia Stridh 02 Malmö Helsingborg 6.7
45.81 Tyra Landin 02 Västerås Enskede 4.8
45.96 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Enskede 3.8
46.00 Tove Larsson 02 Växjö Enskede 3.8
46.30 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Enskede 4.8
46.67 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Enskede 3.8
46.79 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Halmstad 17.6
48.05 Lisa Fröberg 02 Lidingö Enskede 14.8
48.40 Maja Jönsson 02 Höör Helsingborg 6.7
49.17 Kajsa Karila 02 IFK Göteborg Enskede 3.8
49.97 Johanna Stübner 02 Göteborgs KIK Göteborg/S 2.6
50.08 Sonia Fors 02 Sävedalen Helsingborg 6.7
50.23 Rebecca Runfors Carlzzon 02 Örgryte Göteborg/S 2.6
50.43 Hilda Johnsson 02 Kville Halmstad 17.6
50.87 Kristina Hvalgren 02 Lidingö Enskede 3.8
50.91 Johanna Sjögren 02 Göteborgs KIK Göteborg/S 2.6
51.38 Hanna Zakrisson 02 Finspång Västerås 28.7
Manuell tidtagning
48.7m Johanna Bülow 02 Hovslätt Värnamo 3.6
50.7m Tilde Bengtsson 02 Växjö Värnamo 3.6

Höjd

1.72 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Värnamo 2.6
1.70 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Jessheim, NOR 9.6
1.67 Sophie Reid 02 Ymer Enskede 5.8
1.65 Lisa Holmberg 02 Lidköping Lidköping 16.6
1.65 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Enskede 5.8
1.63 Sofia Wingård 02 Örgryte Mölndal 11.8
1.63 Pernilla Norgren 02 Umedalen Skellefteå 8.9
1.60 Clara Johansson 02 KA2 Karlskrona 17.6
1.60 Sunny Björkén 02 Tväråselet Piteå 18.8
1.60 Ebba Åhman 02 Ymer Kungsbacka 25.8
1.60 Cajsa Augustsson 02 Ymer Uddevalla 8.9
1.59 Hanna Hedin 02 Orient Stenungsund 13.5
1.58 Agnes Dahlberg 02 Lerum Göteborg/U 30.6
1.58 Emma Stenman 02 Thorengruppen Göteborg/U 30.6
1.57 Matilda Strand 02 IF Göta Kil 2.6
1.57 Vendela Einberg 02 Huddinge Sollentuna 3.6
1.56 Vendela Öst 02 Bollnäs Sundsvall 10.6
1.56 Emilia Lönnqvist 02 Kville Stenungsund 13.5
1.56 Melanie Simon 02 Ymer Enskede 5.8
1.56 Cecilia Nybleus 02 Bromma Stockholm/S 9.9

Stav

3.58 Johanna Duplantis 02 Hammond, LA 12.4
3.48 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Enskede 4.8
3.43 Matilda Honeth 02 Växjö Göteborg/U 30.6
3.35 Emma Johansson 02 Stocksäter Plano, TX 23.3
3.23 Tilda Fischer 02 Habo Habo 9.6
3.15 Clara Billing 02 Tureberg Enskede 4.8
3.14 Frida Thornander 02 Upsala Huddinge 16.6
3.06 Celina Johannsen 02 Malmö Enskede 4.8
2.70 Linn Jansson 02 Falun Falun 19.5
2.65 Kristina Hvalgren 02 Lidingö Karlstad 22.7
2.61 Kristin Kalleberg 02 Djurmo-Sifferbo Kvarnsveden 2.6
2.57 Ylva Björnsjö 02 Huddinge Enskede 4.8
2.45 Emelie Forsberg 02 Huddinge Huddinge 16.8
2.33 Nova Brideau 02 Kalmar Habo 2.6
2.32 Lisa Pålsson 02 KA2 Karlskrona 16.6
2.32 Maja Pettersson 02 Gnistan Karlshamn 18.8
2.20 Eveline Wanhainen 02 IFK Göteborg Oskarshamn 19.8
2.10 Ebba Engdahl 02 Trollhättan FIK Habo 18.8
2.05 Julia Algotsson 02 KA2 Växjö 21.8

Längd

5.83 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Enskede 4.8
5.81 Nikki Anderberg 02 Malmö Hvidovre, DEN 10.6
5.76 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Győr, HUN 6.7
5.58 Ida Persson 02 Ymer Göteborg/S 3.6
5.58 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Rovaniemi, FIN 8.7
5.49 Bilge Kaya 02 Hellas Huddinge 16.6
5.49 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg/S 3.6
5.34 Maja Pettersson 02 Gnistan Hässleholm 29.7
5.34 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Enskede 3.8
5.34 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Helsingborg 8.7
5.32 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Huddinge 16.8
5.31 Clara Bernhult 02 Thorengruppen Göteborg/U 30.6
5.23 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg/S 9.6
5.20 Ebba Åhman 02 Ymer Uddevalla 9.9
5.17 Emilia Sjöstrand 02 AIK Enskede 3.8
5.15 Ebba Lindblom 02 Alunda Norrtälje 19.5
5.12 Molly Freeman 02 Hammarby Huddinge 16.6
5.12 Hanna Hedin 02 Orient Trollhättan 27.5
5.10 Victoria Davidsson 02 Tyresö Huddinge 17.6
5.10 Lisa Holmberg 02 Lidköping Karlstad 22.7
5.10 Ella Hagman 02 Huddinge Enskede 3.8
medvind
5.92 Nikki Anderberg 02 Malmö Klippan 3.6
5.89 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Enskede 4.8
5.77 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Jessheim, NOR 10.6
5.64 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Leppävaara, FIN 11.8
5.51 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Jessheim, NOR 10.6

Tresteg

12.95 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Enskede 5.8
12.15 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Leppävaara, FIN 11.8
12.10 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Hässleholm 28.7
11.76 Emilia Sjöstrand 02 AIK Göteborg/U 1.7
11.67 Nikki Anderberg 02 Malmö Malmö/S 19.8
11.63 Clara Johansson 02 KA2 Enskede 5.8
11.15 Emilia Lönnqvist 02 Kville Enskede 5.8
11.15 Nike Wäljegård 02 Mölndal Enskede 5.8
11.12 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 21.8
10.91 Felicia Norell 02 Habo Enskede 5.8
10.79 Thea Terho 02 Falkenberg Lerum 19.8
10.78 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg/U 1.7
10.76 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Sollentuna 1.6
10.65 Sofia Bertilsson 02 Eskilstuna Västerås 28.7
10.64 Bilge Kaya 02 Hellas Huddinge 15.6
10.59 Ida Pettersson 02 Örebro Göteborg/U 1.7
10.53 Rebecca Runfors Carlzzon 02 Örgryte Göteborg/S 24.7
10.30 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Malmö/S 19.8
10.28 Liv Andersson 02 Rånäs Göteborg/U 1.7
10.08 Tilde Johansson 02 Bokenäs Uddevalla 19.6
10.08 Matilda Härström 02 Stenungsund Kungsbacka 25.8
oklar/okänd vind
10.17 Johanna Duplantis 02 Lafayette, LA 2.3
medvind
11.65 Clara Johansson 02 KA2 Karlskrona 16.6
11.20 Maja Pettersson 02 Gnistan Enskede 5.8
11.00 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Göteborg/U 1.7
10.98 Felicia Norell 02 Habo Habo 18.8
10.77 Sofia Bertilsson 02 Eskilstuna Västerås 28.7
10.50 Tyra Johansson 02 Bålsta Uppsala 18.8
10.32 Anna Klingberg 02 Kvarnsveden Göteborg/U 1.7
10.26 Tilde Johansson 02 Bokenäs Uddevalla 19.6
10.19 Fredrika Pettersson 02 Hammarby Malmö/S 19.8
10.18 Alice Gunnarsson 02 Orient Uddevalla 19.6
10.11 Miranda Rosenius 02 Skellefteå Skellefteå 29.7

Kula/3.0

14.85 Victoria Quainoo 02 Malmö Eslöv 27.5
13.94 Hillevi Carlsson 02 Falun Enskede 4.8
13.90 Sophie Reid 02 Ymer Uddevalla 8.9
13.81 Amanda Fridberg 02 IF Göta Arvika 28.7
13.65 Hannah Hilding 02 Tyresö Nynäshamn 2.9
13.36 Alva Sundström 02 Ljungby Växjö 21.8
12.50 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Värnamo 3.6
12.46 Jenny Jonsson 02 Lidköping Habo 9.6
12.18 Nova Brideau 02 Kalmar Kalmar 11.7
11.87 Ebba Åhman 02 Ymer Uddevalla 8.9
11.82 Lina Arousell 02 Iggesund Bollnäs 7.7
11.60 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Eslöv 22.8
11.52 Cajsa Augustsson 02 Ymer Uddevalla 8.9
11.43 Embla Wihk 02 Hammarby Sollentuna 3.6
11.42 Nina Pyrell 02 Växjö Värnamo 13.9
11.17 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Győr, HUN 5.7
10.90 Maja Pettersson 02 Gnistan Ronneby 10.6
10.81 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 24.7
10.76 Pernilla Norgren 02 Umedalen Skellefteå 9.9
10.68 Kajsa Andersson 02 Åhus Eslöv 27.5

Diskus/1.0

42.38 Hillevi Carlsson 02 Falun Enskede 3.8
42.29 Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad/M 29.8
35.98 Hannah Hilding 02 Tyresö Huddinge 16.6
35.75 Nina Pyrell 02 Växjö Värnamo 13.9
34.34 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 7.7
34.27 Nova Brideau 02 Kalmar Kalmar 18.9
33.50 Emilia Münchmeyer 02 Helsingborg Helsingborg 7.7
32.71 Jenny Jonsson 02 Lidköping Habo 9.6
32.50 Viktoria Quainoo 02 Malmö Olofström 2.6
31.71 Embla Wihk 02 Hammarby Malmö/S 19.8
31.63 Freja Olofsson 02 Contact Olofström 30.9
31.51 Lina Arousell 02 Iggesund Sundsvall 10.6
31.36 Helena Sund 02 Mölndal Kil 2.6
30.52 Felicia Wiberg Eriksson 02 Strömsund Strömsund 4.7
30.10 Katharina Ott 02 Habo Habo 9.6
28.64 Jennifer Nilsson 02 Luleå Skellefteå 21.7
26.93 Sofia Boman 02 Hässelby Hässelby 31.7
26.40 Sunny Björkén 02 Tväråselet Umeå 23.9
26.39 Elin Granlöf 02 Timrå Sundsvall 10.6
25.42 Ida Valentinsson 02 Athlet Ystad 22.7

Slägga/3.0

64.34 Hillevi Carlsson 02 Falun Växjö/A 3.2
62.70 Victoria Quainoo 02 Malmö Eslöv 26.5
60.64 Amanda Fridberg 02 IF Göta Arvika 29.7
54.44 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 22.8
53.14 Hannah Luxemburg 02 Täby Sollentuna/E 6.10
52.91 Cajsa Augustsson 02 Ymer Enskede 4.8
48.87 Maj Yngveson 02 Västerås Sollentuna/E 27.5
48.86 Tilde Jönsson 02 Linköping Norrköping 18.8
48.72 Lina Arousell 02 Iggesund Iggesund 7.6
48.56 Hannah Hilding 02 Tyresö Sollentuna/E 27.5
47.66 Selma Löfman 02 Lund Helsingborg 6.7
47.54 Monia Kristiansson 02 Tingberg Enskede 4.8
47.39 Sofia Boman 02 Hässelby Huddinge/J 17.6
46.37 Petra Bäckström 02 Säffle Enskede 4.8
46.17 Embla Wihk 02 Hammarby Västerås/Ap 28.7
45.43 Alexandra Nilsson 02 Götlunda Enskede 4.8
45.04 Maja Åkerblom 02 Västerås Bålsta 16.7
43.54 Elin Granlöf 02 Timrå Timrå 19.5
42.68 Leah Wahlström 02 Motala Göteborg/S-K 30.6
42.51 Harriet Hjern 02 Strand Sollentuna 3.6

Spjut/500

44.80 Amanda Rask 02 Vingarna Enskede 5.8
43.57 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Hässleholm 29.7
41.98 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg/S 3.6
41.73 Tilda Bergström 02 Sunne Enskede 5.8
40.09 Hannah Hilding 02 Tyresö Visby 16.7
38.80 Helena Sund 02 Mölndal Kungälv/S 26.5
38.64 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Győr, HUN 6.7
37.59 Kajsa Andersson 02 Åhus Göteborg/U 29.6
36.42 Sarah Olsson 02 Tureberg Sollentuna 3.6
36.10 Towa Korsell 02 Eksjö Södra Skruv 19.5
35.53 Pernilla Norgren 02 Umedalen Boden 12.8
34.99 Sunny Björkén 02 Tväråselet Boden 9.6
33.84 Maja Pettersson 02 Gnistan Helsingborg 6.7
33.17 Johanna Wirebro 02 Motala Enskede 5.8
32.39 Embla Wihk 02 Hammarby Enskede 5.8
32.05 Sofia Boman 02 Hässelby Enskede 5.8
31.90 Jenny Jonsson 02 Lidköping Karlstad/M 21.7
31.54 Katharina Ott 02 Habo Habo 9.6
31.21 Emilia Sjöstrand 02 AIK Trollbäcken 6.6
30.90 Cajsa Augustsson 02 Ymer Uddevalla 9.9

Sjukamp/F17

5.244 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Jessheim, NOR 10.6
5.005 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Jessheim, NOR 10.6
4.956 Sophie Reid 02 Ymer Uddevalla 9.9
4.733 Ebba Åhman 02 Ymer Uddevalla 9.9
4.201 Cajsa Augustsson 02 Ymer Uddevalla 9.9
4.106 Olivia Bojang 02 HaparandaTornio Kempele, FIN 26.8
3.976 Lisa Holmberg 02 Lidköping Uddevalla 9.9
3.833 Pernilla Norgren 02 Umedalen Boden 12.8
3.600 Hanna Hedin 02 Orient Uddevalla 9.9
3.259 Towa Korsell 02 Eksjö Södra Ljungby 27.5

>