Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 23 oktober 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 ute 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 10 DEC, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.65 Austin Hamilton 97 Malmö Clermont, FL 12.5
10.73 Jonatan Hirsh 98 Örebro Gävle 11.8
10.76 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg/U 30.6
10.82 Filip Schwartz 98 Mölndal Eskilstuna 24.8
10.85 Desmond Rogo 96 Hammarby Sollentuna 1.6
10.85 Felix Svensson 97 Mölndal Huddinge 3.8
10.94 Oskar Motta 98 Upsala Sollentuna 1.6
11.00 Tarley Allison 97 Alingsås Kungsbacka 26.8
11.04 Isak Barrow 96 Ullevi Göteborg/U 30.6
11.05 Carl Narup 98 Ullevi Lerum 2.9
11.10 Oscar Hjerm 97 KA2 Helsingborg 8.7
11.13 Alexander Hult 96 Sunne Stockholm/S 9.9
11.15 Andreas Gustafsson 97 Falun Göteborg/U 30.6
11.16 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Sollentuna 28.6
11.19 Daniel Örevik 97 Visby Gute Visby 17.6
11.22 Gustav Monien 97 Lund Trelleborg 9.6
11.24 Kidus Getahun 98 Hammarby Danderyd 13.5
11.24 Henning André 97 Nyköping Leksand 21.7
11.25 Gustaf Borg 98 Linköping Skara 6.6
11.28 Joakim Karlsson 97 Ullevi Lerum 20.6
oklar/okänd vind
10.82 Felix Svensson 97 Mölndal Bern, SUI 27.7
medvind
10.63 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Skara 6.6
10.74 Filip Schwartz 98 Mölndal Helsingborg 8.7
10.90 Alexander Hult 96 Sunne Kil 1.9
10.92 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Timrå 11.8
10.92 Oskar Motta 98 Upsala Huddinge 16.6
10.95 Oscar Hjerm 97 KA2 Helsingborg 8.7
10.96 Tarley Allison 97 Alingsås Göteborg/U 30.6
11.14 Samuel Wiik 98 Örgryte Skara 6.6
11.19 Victor Pettersson 97 IF Göta Göteborg/U 30.6
11.21 Sebastian Kadestål 96 Malmö Skara 6.6

200m

20.73 Felix Svensson 97 Mölndal Eskilstuna 26.8
21.45 Marcus Tornée 98 Helsingborg Huddinge 5.8
21.52 Anders Pihlblad 98 Örebro Eskilstuna 25.8
21.59 Filip Schwartz 98 Mölndal Eskilstuna 26.8
22.05 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Huddinge 5.8
22.07 William Frobe 98 Täby Göteborg/U 1.7
22.10 Samuel Wiik 98 Örgryte Skara 6.6
22.39 Joakim Karlsson 97 Ullevi Lerum 20.6
22.45 Tarley Allison 97 Alingsås Huddinge 5.8
22.45 Sebastian Kadestål 96 Malmö Skara 6.6
22.47 Isak Barrow 96 Ullevi Huddinge 5.8
22.49 Oscar Motta 98 Upsala Stockholm/S 18.7
22.58 Victor Koch 98 Örgryte Karlstad 25.7
22.70 Victor Fingal 96 Ullevi Lerum 20.6
22.81 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Sollentuna 3.6
22.82 Chidozie Abika 97 Kville Lerum 19.8
22.84 Andreas Gustafsson 97 Falun Västerås 28.7
22.96 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sollentuna 3.6
23.02 Markus Ögren 98 Hammarby Sollentuna 3.6
23.04 Kidus Getahun 98 Hammarby Täby 19.5
medvind
21.07 Marcus Tornée 98 Helsingborg Eskilstuna 26.8
21.43 Filip Schwartz 98 Mölndal Eskilstuna 26.8
21.77 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Helsingborg 6.7
22.14 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 18.8
22.55 Oscar Hjerm 97 KA2 Göteborg/U 1.7
22.59 Jonatan Hirsh 98 Örebro Göteborg/U 1.7

400m

46.80 Erik Martinsson 96 Gefle Göteborg/U 30.6
47.76 Anton Sigurdsson 96 Malmö Gävle 11.8
48.06 Alexander Lundskog 96 Ullevi Göteborg/U 30.6
48.97 Samuel Wiik 98 Örgryte Helsingborg 6.7
48.98 Niklas Bergman Larsson 98 IF Göta Karlstad 19.5
49.18 Joakim Karlsson 97 Ullevi Gävle 11.8
49.40 Isak Andersson 96 Upsala Uppsala 19.8
49.41 Anton Persson 96 Hässelby Göteborg/U 30.6
49.82 Andreas Gustafsson 97 Falun Uddevalla 8.9
50.15 Anders Pihlblad 98 Örebro Linköping 6.6
50.16 Marcus Tornée 98 Helsingborg Halmstad 16.6
50.18 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Sollentuna 1.6
50.33 Viktor Bondesson 98 Malmö Ystad 22.7
50.36 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Pärnu, EST 16.6
50.54 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Huddinge 22.7
50.64 Erik Rosqvist 98 AIK Huddinge 16.6
50.68 Andreas Movin 96 Lidingö Huddinge 22.7
50.82 Johan Lamm 98 Mölndal Göteborg/S 9.6
51.18 Filip Wadman 97 Mölndal Linköping 6.6
51.23 Johan Brasch 98 Wärnamo Helsingborg 8.7

800m

1:45.03 Andreas Kramer 97 Sävedalen Karlstad 25.7
1:46.63 Kalle Berglund 96 Spårvägen Karlstad 25.7
1:48.63 Erik Martinsson 96 Gefle Sacramento, CA 25.5
1:51.29 Anton Persson 96 Hässelby Eskilstuna 26.8
1:52.04 Leo Magnusson 98 Sävedalen Karlstad 25.7
1:52.49 Björn Seifert 96 Upsala Stockholm/S 10.6
1:53.33 Simon Sundström 98 Lidingö Göteborg/U 1.7
1:54.10 Johan Lamm 98 Mölndal Göteborg/S 2.6
1:54.12 Simon Wallenlind 97 Mölndal Mölndal 11.8
1:54.20 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Eskilstuna 25.8
1:54.53 Warsame Doley 98 Malmö Huddinge 5.8
1:54.57 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg/S 2.6
1:55.18 Axel Alness Borg 98 Lidingö Göteborg/U 1.7
1:56.18 Mohammed Loukili 96 Lidingö Sollentuna 2.6
1:56.36 William Wickholm 98 Örebro Karlstad 25.7
1:56.75 Tim Yngesjö 97 Linköping Karlstad 25.7
1:56.78 Erik Djurberg 97 Hässelby Täby 20.5
1:57.27 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Göteborg/U 1.7
1:57.43 Joel Norling 98 Tureberg Göteborg/S 18.8
1:58.64 Samiel Berhe 98 Hammarby Göteborg/U 1.7

1500m

3:36.51 Kalle Berglund 96 Spårvägen Zagreb, CRO 4.9
3:46.42 Simon Sundström 98 Lidingö Sollentuna 28.6
3:46.66 Emil Danielsson 97 Spårvägen Stockholm/S 10.6
3:48.16 Suldan Hassan 98 Ullevi Loughborough, GBR 23.6
3:50.25 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Sollentuna 28.6
3:50.27 Leo Magnusson 98 Sävedalen Stockholm/S 10.6
3:53.77 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Sollentuna 28.6
3:53.95 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg/S 18.8
3:56.25 Anton Persson 96 Hässelby Sollentuna 3.6
3:58.28 Hussein Ibrahim 98 Ullevi Mölndal 19.7
3:58.57 William Wickholm 98 Örebro Stockholm/S 10.6
3:59.73 Mohammed Loukili 96 Lidingö Stockholm/S 10.6
4:01.27 Erik Djurberg 97 Hässelby Västerås 29.7
4:01.69 Axel Alness Borg 98 Lidingö Göteborg/U 30.6
4:01.94 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Karlstad 19.5
4:05.28 Abdullahi Adan 98 Hammarby Stockholm/S 10.6
4:05.46 Gustav Nordling 97 Spårvägen Huddinge 17.6
4:05.95 Simon Wallenlind 97 Mölndal Helsingborg 6.7
4:06.4m Seare Kibrom 98 Tjalve Linköping 12.6
4:08.28 Tim Yngesjö 97 Linköping Göteborg/U 30.6

5000m

13:59.92 Suldan Hassan 98 Ullevi Heusden-Zolder, BEL 21.7
14:00.42 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Oordegem, BEL 26.5
14:18.27 Simon Sundström 98 Lidingö Huddinge 5.8
14:34.26 Emil Danielsson 97 Spårvägen Huddinge 5.8
14:38.06 Andreas Jansson 96 Hässelby Sollentuna 28.6
14:38.50 Hussein Ibrahim 98 Ullevi Huddinge 5.8
14:40.76 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Loughborough, GBR 23.6
14:46.03 Kalle Berglund 96 Spårvägen Eskilstuna 26.8
14:46.88 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Oordegem, BEL 27.5
14:58.16 *Abdelhafiz Ibrahim 96 Sävedalen Huddinge 5.8
15:09.7m Archie Casteel 96 Spårvägen Stockholm/S 20.6
15:14.19 *Filmon Fshseayen 98 Hälle Göteborg/U 29.6
15:24.08 Olle Meijer 98 Malmö Huddinge 5.8
15:31.60 Mohammed Loukili 96 Lidingö Huddinge 5.8
15:36.84 William Wickholm 98 Örebro Hallsberg 20.6
15:39.07 Erik Karlsson 98 Högby Huddinge 5.8
15:40.22 *Heshlu Andemariam 97 Start Huddinge 5.8
15:45.8m Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Malmö/He 24.5
15:46.56 Ahmed Mahmoud 97 Strömstad LK Göteborg/S 9.6
15:51.30 Ludvig Johansson 98 Lidingö Huddinge 17.6
ungefärlig tid
14:45.0m Gabriel Steffensen 96 Mölndal London, GBR 19.5

2000m hinder/91.4

5:40.87 Simon Sundström 98 Lidingö Huddinge 3.8
5:55.89 Miguel Palm 98 Mölndal Huddinge 3.8
6:05.85 *Hafiz Ibrahim 96 Sävedalen Huddinge 3.8

110m häck/106.7

13.85 Max Hrelja 98 Malmö Gävle 11.8
14.21 Oscar Hjerm 97 KA2 Gävle 11.8
14.54 Elias Martinsson 97 Mölndal Sundsvall 28.7
14.57 Filip Björklund 98 Upsala Huddinge 5.8
14.89 Andreas Gustafsson 97 Falun Sollentuna 1.6
15.14 James Gaudiello 98 Malmö Göteborg/U 1.7
15.55 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Karlstad 19.5
15.60 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 5.8
15.75 Nicklas Karlsson 96 Finspång Kungsbacka 2.6
16.10 David Adrian 98 Huddinge Huddinge 17.6
16.46 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Pärnu, EST 16.6
16.81 Jesper Nyman 98 Hanviken Huddinge 5.8
17.01 Nils Eickhoff 97 Ymer Lerum 19.8
17.04 Oskar Lundqvist 97 Upsala Karlstad 19.5
medvind
14.32 Elias Martinsson 97 Mölndal Helsingborg 6.7
15.10 James Gaudiello 98 Malmö Helsingborg 7.7
16.02 David Adrian 98 Huddinge Göteborg/U 1.7
16.73 Jesper Nyman 98 Hanviken Göteborg/U 1.7

400m häck/91.4

50.58 Isak Andersson 96 Upsala Lapinlahti, FIN 28.7
50.94 William Frobe 98 Täby Sollentuna 28.6
52.10 Alexander Lundskog 96 Ullevi Eskilstuna 26.8
52.70 Viktor Bondesson 98 Malmö Eskilstuna 26.8
52.95 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Huddinge 15.6
53.36 Samuel Wiik 98 Örgryte Halmstad 17.6
54.69 Johan Brasch 98 Wärnamo Jönköping 29.5
56.16 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sollentuna 2.6
56.30 Jesper Rilegård 98 Lidingö Huddinge 4.8
56.32 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Huddinge 4.8
57.02 Jakob Masth Larsson 96 IF Göta Helsingborg 6.7
57.04 Johan Lamm 98 Mölndal Helsingborg 6.7
58.58 Simon Sigurd 98 Timrå Skellefteå 29.7
59.57 Viktor Kjellsson 98 Växjö Jönköping 29.5
60.08 Nils Eickhoff 97 Ymer Lerum 19.8
Manuell tidtagning
60.0m James Gaudiello 98 Malmö Karlshamn 18.8

Höjd

2.33 Fabian Delryd 96 Täby Täby 19.5
2.14 Oskar Lundqvist 97 Upsala Huddinge 16.6
2.07 Arvid Ryberg 98 IF Göta Kil 15.7
2.07 Filip Björklund 98 Upsala Eskilstuna 25.8
2.01 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg/S 2.6
2.00 Markus Asplund 98 IF Göta Arvika 28.7
2.00 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/U 30.6
1.96 Andreas Gustafsson 97 Falun Kvarnsveden 2.6
1.95 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Pärnu, EST 16.6
1.93 Simon Throgen 97 IF Göta Helsingborg 7.7
1.92 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 5.8
1.89 Simon Andersson 97 IF Göta Karlstad 25.7
1.80 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Skellefteå 28.7

Stav

4.78 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg/U 1.7
4.69 Magnus Herstedt 98 Malmö Huddinge 4.8
4.59 Nicklas Karlsson 96 Finspång Huddinge 4.8
4.58 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 19.8
4.48 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Pärnu, EST 17.6
4.44 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Huddinge 4.8
4.44 Emil Östergren 98 Växjö Huddinge 4.8
4.32 Jonathan Karlsson 98 Täby Huddinge 4.8
4.15 Karl Zuber 98 Tucson, AZ 6.4
4.10 Gustav Kullman 96 Tureberg Sydney, AUS 3.2
3.00 Andreas Berzelius 98 Märsta Märsta 29.8

Längd

8.10 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Berlin, GER 8.8
7.38 Jonathan Hirsh 98 Örebro Eskilstuna 24.8
7.19 Andreas Gustafsson 97 Falun Göteborg/U 30.6
7.19 Elias Martinsson 97 Mölndal Huddinge 5.8
7.18 Artur Engström 96 Örgryte Göteborg/U 30.6
7.14 Henning André 97 Nyköping Huddinge 5.8
7.11 David Svensson 98 Hammarby Torremolinos, ESP 30.5
7.00 Daniel Örevik 97 Visby Gute Visby 17.6
6.93 Gustav Bålström 98 Ullevi Eskilstuna 24.8
6.91 Victor Pettersson 97 IF Göta Eskilstuna 24.8
6.77 Robin Jacobsson 98 Ullevi Lerum 2.9
6.75 Tobias Jonsson 96 Orient Söderhamn 16.6
6.74 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Piteå 18.8
6.63 Filip Schwartz 98 Mölndal Göteborg/S 3.6
6.62 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 19.5
6.61 Marcus Nyberg 97 Malmö Huddinge 5.8
6.61 Erik Dahlqvist 98 Orient Helsingborg 8.7
6.52 Anton Östebo 96 Linköping Lerum 19.8
6.51 Richard Heikkilä 98 Mölndal Helsingborg 8.7
6.45 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Pärnu, EST 16.6
medvind
7.34 Henning André 97 Nyköping Göteborg/U 30.6
7.07 Tobias Jonsson 96 Orient Söderhamn 16.6
6.95 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Skellefteå 28.7
6.78 Filip Schwartz 98 Mölndal Göteborg/S 3.6

Tresteg

15.15 Marcus Nyberg 97 Malmö Huddinge 3.8
15.15 Gustaf Bålström 98 Ullevi Helsingborg 6.7
14.67 Henning André 97 Nyköping Göteborg/U 1.7
14.42 Eric Hallquist 96 Östersund Huddinge 3.8
14.24 Timothy Olsson 98 Huddinge Karlstad 19.5
14.22 Albin Boestad 97 Lidingö Huddinge 3.8
14.05 David Svensson 98 Hammarby Karlstad 19.5
13.93 Jonathan Persgården 96 Ullevi Huddinge 3.8
13.67 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Helsingborg 6.7
13.50 Elias Högström 97 Sundsvall Huddinge 3.8
13.30 Markus Asplund 98 IF Göta Karlstad 19.5
12.95 Manne Persson 96 Hammarby Enskede 14.8
12.67 Oscar Hjerm 97 KA2 Karlskrona 1.9
12.67 Arvid Klinthäll 96 Tjalve Linköping 6.6
12.36 Viktor Johansson 97 Ullevi Göteborg/S 24.7
12.35 Anton Östebo 96 Linköping Lerum 19.8
12.17 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Piteå 19.8
medvind
15.26 Marcus Nyberg 97 Malmö Torremolinos, ESP 30.5
14.07 Elias Högström 97 Sundsvall Skellefteå 8.9
13.69 Grigorios Kyriakoudis 97 Hässelby Helsingborg 6.7
13.20 Oscar Söderbergh 96 Ullevi Helsingborg 7.7
12.52 Viktor Johansson 97 Ullevi Helsingborg 7.7
12.39 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Piteå 19.8

Kula/7.26

19.44 Wictor Petersson 98 Malmö Azusa, CA 20.4
16.66 Jesper Arbinge 97 Huddinge Eskilstuna 25.8
15.79 Jakob Gardenkrans 97 24Seven Huddinge 4.8
15.37 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Täby 19.5
15.02 William Ullberg 96 IFK Umeå Sätra 20.5
14.51 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 25.9
13.39 Albin Lager 96 Örebro Huddinge 4.8
13.04 William Frobe 98 Täby Sätra 20.5
12.94 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Timrå 23.9
12.65 Andreas Gustafsson 97 Falun Kvarnsveden 2.6
12.62 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 19.5
12.47 Filip Karlsson 97 Gnistan Huddinge 4.8
12.36 Carl Narup 98 Ullevi Kungälv 24.6
12.14 Jakob Eriksson 98 IF Göta Karlstad/M 29.9
12.12 Mattias Nilsson 96 Umedalen Göteborg/S 9.6
12.07 Andreas Nyman 96 Linköping Linköping 4.10
12.02 Tobias Hagström 96 Hälle Skara 21.10
11.80 John Amundsson 96 Ullevi Göteborg/S-K 11.10

Diskus/2.0

63.63 Jakob Gardenkrans 97 24Seven Chula Vista, CA 12.4
51.46 Albin Lager 96 Örebro Linköping 6.6
48.30 Wictor Petersson 98 Malmö Huddinge 5.8
48.04 Oscar Gustafsson 97 Trosa Atletik Växjö/A 12.5
46.13 Axel Norén 96 Hässelby Huddinge 5.8
44.67 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Sollentuna 1.6
44.28 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Timrå 23.8
43.29 Jesper Arbinge 97 Huddinge Karlstad 19.5
42.03 William Ullberg 96 IFK Umeå Umeå 23.9
40.98 Theodor Ahlström 98 Växjö Linköping 6.6
40.95 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 13.7
38.11 Andreas Gustafsson 97 Falun Uddevalla 9.9
37.06 William Frobe 98 Täby Sätra 20.5
37.01 Anton Andersson 96 Tureberg Växjö/A 8.9
35.45 Tobias Hagström 96 Hälle Skara 21.10

Slägga/7.26

60.95 Tobias Hagström 96 Hälle Bottnaryd 17.6
60.56 Anton Andersson 96 Tureberg Strömsund 21.7
51.71 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Timrå 23.8
49.98 Jakob Gardenkrans 97 24Seven Växjö/A 8.9
48.71 Johannes Nilsson 98 Västerås Västerås/Ap 1.12
45.46 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 25.9
43.64 Pontus Lantz 96 Bottnaryd Bottnaryd 14.10
43.38 Chris Arnoldsson 96 Upsala Uppsala 23.9
39.23 Axel Nykvist 98 Tranås Tranås 30.9
36.17 Joel Mattsson 98 Tierp Tierp 13.10
36.05 Mattias Nilsson 96 Umedalen Luleå 26.5
34.35 Erik Dahlqvist 98 Orient Herrljunga 26.8
30.89 Jakob Eriksson 98 IF Göta Karlstad/M 29.9
30.84 Albin Lager 96 Örebro Linköping 6.6
30.79 William Ullberg 96 IFK Umeå Umeå 23.9

Spjut/800

75.72 Isak Oskarsson 96 Växjö Huddinge 3.8
74.47 Simon Litzell 97 Hässelby Eskilstuna 25.8
69.49 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Västerås 29.7
68.29 Jakob Eriksson 98 IF Göta Eskilstuna 25.8
67.30 Rasmus Eriksson 98 Kil Nadderud, NOR 16.6
67.01 Kamil Kaminski 96 Hässelby Bålsta 12.5
66.26 Theodor Ahlström 98 Växjö Huddinge 3.8
62.80 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Trosa 6.6
61.65 Esa Hiltunen 96 Ullevi Huddinge 3.8
61.37 Jonathan Amneskog 98 Klippan Växjö/A 25.6
54.12 Nicklas Karlsson 96 Finspång Göteborg/S 3.6
52.74 Andreas Gustafsson 97 Falun Pärnu, EST 17.6
52.46 John Amundsson 96 Ullevi Huddinge 3.8
50.58 William Norderhaug 98 Ymer Borås 16.5
50.45 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 25.9
49.67 Gustav Kjell 96 Tureberg Sollentuna/E 22.9
48.15 Mattias Nilsson 96 Umedalen Luleå 26.5
47.49 Alexander Nilsson 98 IF Göta Oslo, NOR 3.6
46.87 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Lerum 19.8
46.82 Tobias Hagström 96 Hälle Skara 21.10

Tiokamp/M

7.436 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Pärnu, EST 17.6
7.298 Andreas Gustafsson 97 Falun Pärnu, EST 17.6
6.802 Nicklas Karlsson 96 Finspång Pärnu, EST 17.6
5.703 Karl Zuber 98 Tucson, AZ 6.4

>