Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 30 oktober 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 4 JAN, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.82 Zion Eriksson 02 Täby Sundsvall 28.7
10.96 Sidney Léger 02 Hammarby Enskede 3.8
11.11 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 30.6
11.13 Adam Landén 02 Helsingborg Enskede 3.8
11.18 Emil Johansson 02 Tureberg Västerås 29.7
11.25 Oskar Bengtsson 02 Udd Göteborg/U 30.6
11.27 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Sollentuna 2.6
11.36 Simon Plesse 02 Upsala Bollnäs 7.7
11.46 Anton Runemar 02 Tureberg Huddinge 15.6
11.46 Tim Singmandeewised 02 Västerås Enskede 3.8
11.49 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Stenungsund 13.5
11.51 Edvin Månsson 02 Växjö Göteborg/U 30.6
11.52 Linus Simmerlein 02 Huddinge Högby 8.7
11.55 Lukas Sällström 02 Umeå TFC Sollentuna 2.6
11.58 Ludvig All 02 Täby Täby 20.5
11.60 Viktor Palmén 02 Karlskoga Karlstad 22.7
11.62 Richie Leong 02 Ullevi Göteborg/S 2.6
11.64 Anton Perez 02 Umeå TFC Sundsvall 10.6
11.64 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Enskede 3.8
11.64 Erik Isaksson 02 Kville Enskede 3.8
medvind
10.78 Zion Eriksson 02 Täby Enskede 3.8
10.82 Sidney Léger 02 Hammarby Enskede 3.8
10.93 Emil Johansson 02 Tureberg Enskede 3.8
10.97 Milo Wahlgren 02 AIK Enskede 3.8
11.02 Adam Landén 02 Helsingborg Enskede 3.8
11.16 Oskar Bengtsson 02 Udd Enskede 3.8
11.26 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Göteborg/U 30.6
11.27 Anton Runemar 02 Tureberg Enskede 3.8
11.37 Lukas Sällström 02 Umeå TFC Enskede 3.8
11.53 Elias Hedner 02 Malmö Enskede 3.8
11.54 Viktor Palmén 02 Karlskoga Enskede 3.8
11.56 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Enskede 3.8

200m

21.95 Sidney Léger 02 Hammarby Bondoufle, FRA 21.7
22.01 Zion Eriksson 02 Täby Skara 6.6
22.18 Emil Johansson 02 Tureberg Malmö/S 19.8
22.58 Adam Landén 02 Helsingborg Enskede 5.8
22.75 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 1.7
22.75 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Sollentuna 3.6
22.87 Ludvig All 02 Täby Sollentuna 3.6
22.95 Oskar Bengtsson 02 Udd Enskede 5.8
23.12 Robin Isaksson 02 Lidingö Malmö/S 19.8
23.24 Linus Simmerlein 02 Huddinge Högby 8.7
23.31 Anton Runemar 02 Täby Enskede 4.8
23.54 Edvin Månsson 02 Växjö Hvidovre, DEN 10.6
23.59 Elias Hedner 02 Malmö Enskede 5.8
23.62 Simon Plesse 02 Upsala Huddinge 17.6
23.63 Erik Ljungberg Bergelin 02 Höör Trelleborg 9.6
23.68 Frans Ingelstam 02 Upsala Malmö/S 19.8
23.81 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Uppsala 18.8
23.83 Rasmus Skoglund 02 Upsala Huddinge 17.6
23.83 Fred Österblom 02 Täby Täby 19.5
23.86 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg/U 1.7
oklar/okänd vind
22.94 Oskar Bengtsson 02 Udd Enskede 4.8
medvind
21.60 Zion Eriksson 02 Täby Eskilstuna 25.8
22.40 Adam Landén 02 Helsingborg Helsingborg 7.7
22.46 Milo Wahlgren 02 AIK Huddinge 17.6
22.71 Oskar Bengtsson 02 Udd Enskede 5.8
22.87 Anton Runemar 02 Tureberg Huddinge 17.6
23.00 Linus Simmerlein 02 Huddinge Göteborg/U 1.7
23.05 Robin Isaksson 02 Lidingö Huddinge 17.6
23.33 Sebastian Isakson 02 Täby Huddinge 17.6
23.35 Lukas Sällström 02 Umeå TFC Sollentuna 3.6
23.47 Tor Ekström 02 Spårvägen Huddinge 17.6
23.47 Erik Ljungberg Bergelin 02 Höör Helsingborg 7.7
23.57 Elias Hedner 02 Malmö Helsingborg 7.7
23.63 Gustav Harning 02 Upsala Huddinge 17.6

400m

48.84 Emil Johansson 02 Tureberg Göteborg/U 30.6
50.31 Robin Isaksson 02 Lidingö Sollentuna 3.6
50.42 Linus Simmerlein 02 Huddinge Sollentuna 3.6
51.21 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Enskede 3.8
51.28 Gustav Harning 02 Upsala Sollentuna 3.6
51.48 Adam Landén 02 Helsingborg Halmstad 16.6
52.75 Andreas Jönsson 02 Malmö Göteborg/U 30.6
52.77 Victor Wahlgren 02 Mölndal Göteborg/S 3.6
53.20 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg/S 9.6
53.31 Fred Österblom 02 Täby Huddinge 16.6
53.69 Abdi Ali 02 Bollnäs Enskede 3.8
54.02 Dennis Holmstedt 02 Westmannia Västerås 29.7
54.06 Sebastian Isakson 02 Täby Huddinge 16.6
54.19 Amrullah Stanikzai 02 Kville Helsingborg 8.7
54.81 Viktor Hedlund 02 Falun Västerås 29.7
54.94 Isac Engman 02 Malmö Ystad 22.7
54.99 David Mörck 02 Västerås Västerås 29.7
55.03 Gustav Lundquist 02 Hovslätt Jönköping 29.5
55.11 Morgan Åkerblom 02 Ystad Ystad 22.7
55.23 Viktor Möller 02 Hässelby Stockholm/S 9.9
Manuell tidtagning
52.3m Oskar Bengtsson 02 Udd Karlshamn 18.8
54.7m Anton Hermansson 02 Högby Värnamo 2.6
54.9m Edvin Andersson 02 Varberg Karlshamn 18.8

800m

1:59.21 Gustav Harning 02 Upsala Karlstad 25.7
1:59.81 Viktor Wahlgren 02 Mölndal Karlstad 25.7
2:00.25 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Mölndal 11.8
2:00.86 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Lerum 20.6
2:01.11 John Strandberg 02 Spårvägen Huddinge 16.8
2:02.12 Erik Guander 02 Sävedalen Göteborg/S 18.8
2:02.43 Tor Ekström 02 Spårvägen Sollentuna 29.8
2:02.64 Kevin Bodén 02 Motala Stockholm/S 9.9
2:03.37 Abdi Ali 02 Bollnäs Bollnäs 7.7
2:03.73 Wilhelm Bergentz 02 Thorengruppen Västerås 28.7
2:03.91 Julius Mördrup 02 Lidingö Hvidovre, DEN 9.6
2:04.61 Truls Månsson 02 Åhus Halmstad 17.6
2:04.68 Morgan Åkerblom 02 Ystad Göteborg/U 29.6
2:05.02 Amrullah Stanikzai 02 Kville Karlstad 25.7
2:05.47 Sebastian Christenson 02 Tureberg Stockholm/S 9.9
2:05.92 Gustav Lundqvist 02 Hovslätt Jönköping 8.9
2:06.2m Oskar Karlsson 02 Graal Laholm 19.8
2:07.21 Noha Olsson 02 Thorengruppen Västerås 28.7
2:07.54 Eric Björfors 02 Rånäs Norrtälje 15.8
2:07.92 Anton Larsson 02 Malmö Trelleborg 9.6

1500m

4:06.96 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Göteborg/S 18.8
4:08.60 Wilhelm Bergentz 02 Thorengruppen Enskede 5.8
4:14.50 Noha Olsson 02 Thorengruppen Enskede 5.8
4:16.54 Julius Mördrup 02 Lidingö Västerås 29.7
4:18.43 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Göteborg/U 30.6
4:20.25 Victor Wahlgren 02 Mölndal Göteborg/U 30.6
4:20.59 Oskar Karlsson 02 Graal Växjö 21.8
4:21.16 Kevin Bodén 02 Motala Västerås 29.7
4:24.02 Anton Hermansson 02 Högby Göteborg/U 30.6
4:24.11 Morgan Åkerblom 02 Ystad Göteborg/U 30.6
4:25.16 Jacob Esak 02 Umeå TFC Enskede 5.8
4:26.36 Gustav Pålsson 02 Utrike Östersund 1.9
4:26.41 Truls Månsson 02 Åhus Ystad 22.7
4:26.42 Amrullah Stanikzai 02 Kville Göteborg/U 30.6
4:27.35 Abdale Omar 02 Haparanda Enskede 5.8
4:27.83 Abdi Ali 02 Bollnäs Skellefteå 8.9
4:28.35 Arvid Backteman 02 Sävedalen Enskede 5.8
4:28.66 Gustav Lundqvist 02 Hovslätt Enskede 5.8
4:32.92 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Göteborg/U 30.6
4:33.87 Sebastian Christenson 02 Tureberg Enskede 5.8

3000m

9:08.29 Wilhelm Bergentz 02 Thorengruppen Enskede 3.8
9:08.31 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Karlstad 25.7
9:21.54 Julius Mördrup 02 Lidingö Göteborg/U 1.7
9:27.48 Jakob Esak 02 Umeå TFC Sollentuna 1.6
9:29.68 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Göteborg/S 3.6
9:39.6m Oskar Karlsson 02 Graal Helsingborg 20.9
9:43.67 Morgan Åkerblom 02 Ystad Ystad 13.6
9:52.78 Arvid Backteman 02 Sävedalen Hässleholm 29.7
9:52.95 Erik Westberg 02 Bore Torsby 19.5
10:00.03 Albin Carlerud 02 Täby Huddinge 17.6
10:00.67 Anton Hermansson 02 Högby Högby 8.7

2000m hinder/91.4

6:27.69 Julius Mördrup 02 Lidingö Malmö/S 19.8
6:39.60 Anton Hermansson 02 Högby Göteborg/U 29.6
6:39.86 Noha Olsson 02 Thorengruppen Göteborg/U 29.6
6:43.53 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Enskede 5.8
6:51.00 Abdale Omar 02 Haparanda Skellefteå 28.7
6:51.38 Victor Wahlgren 02 Mölndal Göteborg/U 29.6
6:56.58 Amrullah Stanikzai 02 Kville Göteborg/U 29.6
7:05.48 Morgan Åkerblom 02 Ystad Eslöv 27.5
7:30.02 Gustav Harning 02 Upsala Enskede 5.8

110m häck/91.4

14.55 Ludvig All 02 Täby Göteborg/U 1.7
14.66 Emil Johansson 02 Tureberg Malmö/S 19.8
14.90 Marcus Blixt 02 Mölndal Helsingborg 7.7
14.93 Edvin Månsson 02 Växjö Göteborg/U 1.7
15.14 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Ystad 22.7
15.31 Anton Hermansson 02 Högby Göteborg/U 1.7
15.39 Viktor Hedlund 02 Falun Västerås 28.7
15.49 Fred Österblom 02 Täby Huddinge 17.6
15.60 Fredrik Grund 02 Kville Enskede 5.8
15.85 Edvin Andersson 02 Varberg Helsingborg 7.7
15.86 Simon Plesse 02 Upsala Huddinge 17.6
15.98 Felix Ljung 02 Mölndal Göteborg/S 2.6
16.02 Robin Isaksson 02 Lidingö Uddevalla 8.9
16.03 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uddevalla 8.9
16.26 Måns Boshuis 02 Lidingö Täby 19.5
16.36 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Enskede 5.8
16.50 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Uddevalla 8.9
16.58 Peter Svensson 02 Rigor Ljungby 26.5
16.67 William Frisk 02 Örgryte Göteborg/S 2.6
17.06 Erik Isaksson 02 Kville Lerum 1.9
medvind
14.88 Marcus Blixt 02 Mölndal Helsingborg 7.7
15.16 Anton Hermansson 02 Högby Helsingborg 7.7
15.60 Edvin Andersson 02 Varberg Helsingborg 7.7

300m häck/84.0

38.82 Ludvig All 02 Täby Huddinge 15.6
39.54 Anton Hermansson 02 Högby Enskede 4.8
40.47 Fred Österblom 02 Täby Enskede 4.8
41.12 Amrullah Stanikzai 02 Kville Enskede 3.8
41.64 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Enskede 3.8
41.97 Viktor Hedlund 02 Falun Enskede 3.8
42.11 Edvin Andersson 02 Varberg Kungsbacka 26.8
42.26 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg/S 2.6
43.06 Viktor Hällgren 02 Skellefteå Skellefteå 29.7
43.12 Melker Tingberg 02 Hässelby Huddinge 15.6
43.46 Emil Bengtsson 02 Kville Enskede 3.8
43.50 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 19.8
43.77 Edvin Månsson 02 Växjö Göteborg/U 29.6
44.96 Ola Bokesjö 02 Ullevi Göteborg/S 2.6
46.36 Olle Ek 02 Råby-Rekarne Västerås 28.7

Höjd

1.90 Erik Dahlberg 02 Tureberg Enskede 5.8
1.89 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
1.86 Johan Burvall 02 Visby Gute Enskede 5.8
1.84 Erik Bohman 02 Lerum Enskede 5.8
1.82 Olle Bång 02 Umedalen Umeå 26.5
1.81 Nattaphon Muanngoen 02 Gefle Enskede 5.8
1.78 Simon Plesse 02 Upsala Stockholm/S 9.9
1.75 Adam Sobczyk 02 Hovslätt Nässjö 15.9
1.75 Fredrik Grund 02 Kville Kungälv 24.6
1.75 Hugo Schoug 02 Wärnamo Enskede 5.8
1.75 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Helsingborg 8.7
1.73 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 18.8
1.73 Johan Lennvik 02 Kongahälla Arvika 29.7
1.72 Gabriel Axelsson 02 Upsala Danderyd 13.5
1.72 Peter Svensson 02 Rigor Kungsbacka 2.6
1.70 Elmer Evansson 02 Örgryte Halmstad 17.6
1.70 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Uppsala 18.8
1.70 Adam Greisz 02 Falun Falun 19.8

Stav

4.76 Emil Carlsson 02 Växjö Linköping 6.6
4.16 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uppsala 19.8
4.04 Peter Svensson 02 Rigor Hässleholm 29.7
3.76 Jonathan Howser 02 Täby Mölndal 11.8
3.70 Erik Dahlberg 02 Tureberg Enskede 14.8
3.70 Joel Andersson 02 Kvarnsveden Falun 19.8
3.42 Robin Isaksson 02 Lidingö Lidingö 27.7
3.35 Malte Rosvall 02 Sävedalen Halmstad 17.6
3.26 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 19.8
3.12 Felix Ljung 02 Mölndal Malmö/S 19.8
3.10 Anton Perez 02 Umeå TFC Umeå 12.5
3.03 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Uddevalla 8.9
2.83 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Uddevalla 8.9
2.81 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Kungsbacka 25.8
2.73 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Uddevalla 8.9
2.53 Simon Persson 02 Skellefteå Skellefteå 9.9
2.46 Viktor Hedlund 02 Falun Falun 20.5

Längd

6.99 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Enskede 3.8
6.68 Simon Plesse 02 Upsala Sollentuna 2.6
6.67 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Enskede 3.8
6.62 Oliver Papinski 02 Täby Göteborg/U 29.6
6.61 Zion Eriksson 02 Täby Huddinge 16.6
6.51 André Barroso Johansson 02 Hammarby Huddinge 16.6
6.45 Robin Isaksson 02 Lidingö Hvidovre, DEN 9.6
6.42 Ludvig All 02 Täby Huddinge 16.6
6.33 Milo Wahlgren 02 AIK Stockholm/S 9.9
6.30 David Århammar 02 Lidingö Enskede 4.8
6.22 Josh Routh 02 Huddinge Malmö/S 19.8
6.20 Jacob Seitl 02 Habo Enskede 3.8
6.16 Jesper Hermansson 02 Mölndal Enskede 3.8
6.15 Edvin Månsson 02 Växjö Växjö 21.8
6.15 Nattaphon Muanngoen 02 Gefle Bollnäs 7.7
6.12 Fredrik Grund 02 Kville Halmstad 16.6
6.10 Hugo Olsson 02 Tureberg Enskede 3.8
6.09 Viktor Palmén 02 Karlskoga Göteborg/U 29.6
6.08 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Norrtälje 19.5
6.06 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Göteborg/U 29.6
medvind
6.16 Sebastian Isakson 02 Täby Täby 19.5
6.11 Oliver Gao 02 Hässelby Enskede 4.8
6.11 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Helsingborg 7.7

Tresteg

14.26 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg/S 24.7
13.47 Gustav Tartu 02 Kville Enskede 5.8
13.24 David Århammar 02 Lidingö Enskede 5.8
13.23 Joel Åsenlund 02 Örgryte Enskede 5.8
13.14 William Frisk 02 Örgryte Lerum 20.6
12.96 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg/S 3.6
12.65 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Enskede 5.8
12.62 Ludvig All 02 Täby Huddinge 15.6
12.58 Johan Burvall 02 Visby Gute Enskede 5.8
12.46 Arman Zehtab Fard 02 Märsta Enskede 5.8
12.19 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 22.9
11.76 Ansgar Stephan 02 Habo Enskede 5.8
11.67 Jesper Hermansson 02 Mölndal Kungälv 24.6
11.50 Caspar Larsson 02 Huddinge Huddinge 15.6
11.47 Fredrik Grund 02 Kville Kungälv 24.6
11.45 Theo Lindén 02 Visby Gute Visby 7.5
11.34 Victor Kruse 02 IFK Göteborg Göteborg/U 1.7
11.27 Johan Wahlgren 02 Ullevi Kungsbacka 26.8
11.11 Johan Lennvik 02 Kongahälla Lerum 1.9
11.09 Olle Ek 02 Råby-Rekarne Eskilstuna 9.9
medvind
13.27 Joel Åsenlund 02 Örgryte Enskede 5.8
12.66 Johan Burvall 02 Visby Gute Enskede 5.8

Kula/5.0

15.51 Andreas Henriksson 02 Malmö Arvika 28.7
15.50 Leo Janén 02 Växjö Halmstad 17.6
15.43 Måns Roos 02 Mölndal Enskede 4.8
14.68 Karl Ludvik 02 Tureberg Sollentuna/E 6.10
14.29 Leo Frid Göransson 02 Sävedalen Ljungby/LT 17.8
13.81 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Enskede 4.8
13.22 Caspar Larsson 02 Huddinge Märsta 23.9
12.92 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Uppsala 19.8
12.91 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/U 30.6
12.53 Samuel Eriksson 02 Rånäs Norrtälje 19.5
12.35 Robin Isaksson 02 Lidingö Uddevalla 9.9
11.81 Hampus Wallin 02 Hovslätt Jönköping 5.5
11.63 Gabriel Axelsson 02 Upsala Enskede 4.8
11.43 Emil Isaksson 02 Piteå Skellefteå 9.9
11.40 Leo Raksanyi 02 Mälarhöjden Sollentuna 3.6
10.87 Edvin Andersson 02 Varberg Kungsbacka 25.8
10.67 Victor Sahlin 02 Råby-Rekarne Eskilstuna 30.9
10.66 Peter Svensson 02 Rigor Ljungby 27.5
10.53 Viktor Hedlund 02 Falun Falun 19.5

Diskus/1.5

51.74 Leo Janén 02 Växjö Göteborg/U 1.7
48.67 Karl Ludvik 02 Tureberg Sollentuna/E 8.9
46.89 Andreas Henriksson 02 Malmö Eslöv 20.6
46.70 Måns Roos 02 Mölndal Göteborg/S-K 22.7
44.45 Hampus Wallin 02 Hovslätt Värnamo 3.6
39.92 Caspar Larsson 02 Huddinge Enskede 14.8
37.54 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uddevalla 8.9
37.18 Alfons Haals 02 Västerås Sollentuna/E 3.11
35.87 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Enskede 3.8
35.06 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/S 2.6
34.79 Robin Isaksson 02 Lidingö Hvidovre, DEN 10.6
32.22 Erik Nordin 02 Timrå Sundsvall 10.6
32.22 Axel Heander 02 Lund Lund 26.8
32.10 Erik Lindberg 02 Åhus Kalmar 11.7
31.16 Erik Lindkvist 02 Wedevåg Västerås 28.7
30.78 Anton Harrysson 02 Mälarhöjden Sätra 5.5

Slägga/5.0

70.91 Andreas Henriksson 02 Malmö Tampere, FIN 1.9
62.62 Alfons Haals 02 Västerås Västerås/Ap 31.12
61.00 Hampus Wallin 02 Hovslätt Bottnaryd 17.6
60.90 Karl Ludvik 02 Tureberg Göteborg/S-K 30.6
50.95 Victor Sahlin 02 Råby-Rekarne Eskilstuna 24.7
49.43 Robin Isaksson 02 Lidingö Enskede 18.12
47.14 Gustav Andersson 02 Lidingö Hvidovre, DEN 9.6
45.04 Erik Nordin 02 Timrå Skellefteå 8.9
42.28 Erik Lindkvist 02 Wedevåg Enskede 4.8
40.52 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 23.9
39.04 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Bålsta 12.5
37.62 Anton Harrysson 02 Mälarhöjden Märsta 23.9
34.36 Oskar Hjelte 02 Stocksäter Eskilstuna 9.6
33.46 Gustav Bertilsson 02 IF Göta Karlstad/M 22.9
32.40 Måns Roos 02 Mölndal Malmö/S 19.8
31.62 Johan Burvall 02 Visby Gute Tingstäde 23.9
28.65 Caspar Larsson 02 Huddinge Huddinge/J 8.9

Spjut/700

58.63 Karl Ludvik 02 Tureberg Bålsta 12.5
56.85 Robin Isaksson 02 Lidingö Hvidovre, DEN 9.6
49.41 Pontus Gustavsson 02 Västerås Västerås 4.9
46.79 Jacob Rahm 02 Sävedalen Enskede 5.8
45.60 Gabriel Axelsson 02 Upsala Enskede 5.8
45.25 Rasmus Samuelsson 02 Ullevi Enskede 5.8
44.97 Nahom Tesfaye 02 Sundsvall Skellefteå 9.9
43.93 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/S 3.7
43.34 Johannes Jansson 02 Östhammar Stockholm/S 9.9
41.60 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uddevalla 8.9
38.89 Oskar Hjelte 02 Stocksäter Glanshammar 26.5
37.52 Peter Svensson 02 Rigor Ljungby 26.5
37.29 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Bohus 12.8

Tiokamp/P17

6.125 Robin Isaksson 02 Lidingö Uddevalla 9.9
5.826 Samuel Eriksson 02 Rånäs Uddevalla 9.9
5.043 Peter Svensson 02 Rigor Ljungby 27.5
4.970 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Uddevalla 9.9
4.827 Daniel Kleist 02 Eksjö Södra Ljungby 27.5
4.464 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Uddevalla 9.9
4.209 Viktor Hedlund 02 Falun Falun 20.5
internationell P17-tiokamp
5.868 Robin Isaksson 02 Lidingö Falun 20.5

>