Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K22 ute 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 16 OKT, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.44 Irene Ekelund 97 Spårvägen Stockholm/S 24.8
11.50 Claudia Payton 98 Ullevi Skara 6.6
11.76 Maja Almgren 98 Visby Gute Göteborg/S 9.8
11.80 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg/S 9.8
11.86 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Göteborg/S 9.8
11.97 Amanda Hansson 99 Hässelby Sollentuna 7.6
12.05 Emma Jansson 97 Örebro Göteborg/U 29.6
12.12 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 19.6
12.15 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Klippan 2.6
12.15 Denise Eriksson 98 Ullevi Skara 6.6
12.23 Ida Nilsson 98 Hovslätt Habo 15.6
12.33 Hanna Hoff 97 Växjö Halmstad 15.6
12.36 Lisa Björklund 98 Malmö Halmstad 15.6
12.38 Binai Ahmad 97 KA2 Göteborg/S 9.8
12.40 Marion Sackey Mensah 98 Malmö Skara 6.6
12.45 Ida Thunberg 99 Örebro Köping 8.6
12.50 Alice Svantesson 97 Ullevi Sollentuna 18.6
12.51 Filippa Gunnarsson 99 Mölndal Varberg 18.8
12.55 Hanna Axelsson 99 Upsala Köping 8.6
12.56 Vanja Blomberg 98 Klippan Klippan 2.6
medvind
11.84 Emelie Rantzow 98 Ymer Stockholm/S 30.5
11.91 Amanda Hansson 99 Hässelby Skara 6.6
11.92 Denise Eriksson 98 Ullevi Skara 6.6
11.93 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Helsingborg 7.7
12.17 Binai Ahmad 97 KA2 Skara 6.6
12.28 Alice Svantesson 97 Ullevi Kungälv 23.6
12.28 Lisa Björklund 98 Malmö Hvidovre, DEN 8.6
12.37 Carolina Söderbom 99 Ärla Karlstad 3.7
12.44 Therese Bjureby 97 Linköping Sollentuna 7.6
12.53 Linnea Agefjäll 97 Linköping Norrköping 19.6

200m

23.50 Irene Ekelund 97 Spårvägen Stockholm/S 25.8
24.15 Emelie Rantzow 98 Ymer Gävle 12.7
24.39 Emma Jansson 97 Örebro Borås 2.6
24.44 Maja Almgren 98 Visby Gute Visby 29.7
24.54 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Skara 6.6
24.55 Denise Eriksson 98 Ullevi Lerum 19.6
24.64 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Göteborg/S 11.8
25.05 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Lillehammer, NOR 21.6
25.28 Ebba Svantesson 97 Upsala Huddinge 2.6
25.41 Amanda Holmberg 98 Lidköping Varberg 14.9
25.49 Alice Svantesson 97 Ullevi Göteborg/U 30.6
25.59 Carolina Söderbom 99 Ärla Göteborg/S 11.8
25.74 Lisa Warfvinge 98 Varberg Ewing, NJ 27.4
25.76 Hanna Hoff 97 Växjö Norrköping 2.6
25.79 Lovisa Linde 98 Täby Uppsala 17.8
25.81 Sofia Hultgren 97 Täby Huddinge 16.6
25.81 Saga Berneryd 99 Spårvägen Göteborg/U 30.6
25.84 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Skara 6.6
25.91 Binai Ahmad 97 KA2 Karlskrona 16.6
25.92 Therese Bjureby 97 Linköping Jönköping 19.6
oklar/okänd vind
25.40 Amanda Holmberg 98 Lidköping Karlstad 31.8
medvind
25.32 Lovisa Linde 98 Täby Sollentuna 9.6
25.57 Carolina Söderbom 99 Ärla Sollentuna 9.6
25.57 Saga Berneryd 99 Spårvägen Sollentuna 9.6
25.59 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 8.6
25.86 Sara Hermansson 99 Huddinge Sollentuna 9.6
25.89 Maria Södergren 98 Täby Sollentuna 9.6

400m

55.29 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Sollentuna 18.6
55.99 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/U 29.6
56.12 Ebba Svantesson 97 Upsala Sollentuna 7.6
57.22 Carolina Söderbom 99 Ärla Göteborg/S 10.8
57.25 Minna Svärd 98 IF Göta Commerce, TX 12.4
57.27 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 29.6
58.09 Sofia Hultgren 97 Täby Huddinge 2.6
58.56 Judith Wagersten 98 Örgryte Norrköping 2.6
59.01 Malin Persson 97 Bollnäs Bollnäs 6.7
59.60 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Västerås 4.8
61.30 Filippa Ramberg 97 Hammarby Uppsala 1.9
61.55 Lovisa Glavare Karlsson 99 Täby Vallentuna 3.6
61.62 Anna Engelin 98 Östersund Göteborg/U 29.6
62.42 Frida Hansson 97 Stenungsund Kungsbacka 24.8
62.42 Linnéa Volmerdal 99 Hovslätt Jönköping 4.6
62.47 Emelie Öberg 97 Ullevi Göteborg/S 9.6

800m

2:07.89 Astrid Rosvall 97 Hässelby San Diego, CA 23.3
2:10.22 Elin Brink 97 Mölndal Karlstad 3.7
2:11.32 Sofia Johansson 98 Linköping Göteborg/S 16.8
2:11.46 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Göteborg/S 16.8
2:13.25 Wilma Marcusson 99 Trångsviken Varberg 15.7
2:13.37 Hanna Bergström 97 Huddinge Huddinge 2.6
2:13.86 Malin Persson 97 Bollnäs Sollentuna 18.6
2:14.95 Olivia Weslien 97 IF Göta Oslo, NOR 5.7
2:15.71 Maria Freij 98 Öresund Stockholm/S 30.5
2:15.73 Bianca Salming 98 Tureberg Uppsala 9.6
2:16.88 Malin Dahlbäck 99 Eskilstuna Varberg 15.7
2:17.23 Filippa Ramberg 97 Hammarby Varberg 15.7
2:17.59 Elin Marcusson 99 Trångsviken Varberg 15.7
2:18.33 Mika Söderström 99 Lidingö Göteborg/S 11.8
2:18.9m Sara Christiansson 97 Sävedalen Stockholm/S 30.5
2:19.85 Vilma Jonsson 99 Lidingö Göteborg/S 11.8
2:20.68 Amanda Holmberg 98 Lidköping Falun 18.8
2:21.69 Frida Hansson 97 Stenungsund Lerum 19.6
2:22.29 Emelie Öberg 97 Ullevi Varberg 18.8
2:22.54 Beatrice Lantz 97 Växjö Ribeira Brava, POR 6.7

1500m

4:15.25 Sara Christiansson 97 Sävedalen Sollentuna 18.6
4:19.94 Isabella Andersson 97 Tureberg Sollentuna 18.6
4:21.07 Hanna Bergström 97 Huddinge Ninove, BEL 3.8
4:21.50 Elin Brink 97 Mölndal Sollentuna 18.6
4:25.55 Astrid Rosvall 97 Hässelby Santa Barbara, CA 9.3
4:26.89 Andrea Claeson 98 Tureberg Princeton, NJ 11.5
4:30.76 Olivia Weslien 97 IF Göta Göteborg/S 16.8
4:32.11 Mika Söderström 99 Lidingö Sollentuna 18.6
4:33.25 Sara Dädeby 99 Hovslätt Göteborg/S 16.8
4:35.85 Sofia Johansson 98 Linköping Stockholm/S 30.5
4:38.12 Julia Samuelsson 99 Högby Göteborg/U 29.6
4:41.16 Elin Marcusson 99 Trångsviken Västerås 4.8
4:45.34 Vilma Jonsson 99 Lidingö Västerås 4.8
4:46.92 Malin Persson 97 Bollnäs Söderhamn 2.6
4:48.90 Wilma Marcusson 99 Trångsviken Västerås 4.8
4:49.36 Filippa Ramberg 97 Hammarby Stockholm/S 20.8
4:50.69 Malin Dahlbäck 99 Eskilstuna Huddinge 16.6
4:57.10 Thea Boström 98 Tjalve Norrköping 2.6
5:21.68 Sofia Hjert 97 Torsby Göteborg/S 10.8
5:21.7m Linnea Isaksson 98 Falkenberg Falkenberg 17.8

3000m

9:01.42 Sara Christiansson 97 Sävedalen Göteborg/S 16.8
9:46.05 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg/U 28.6
9:53.60 Olivia Weslien 97 IF Göta Oslo, NOR 17.7
10:06.0m Evelina Henriksson 99 IFK Umeå Umeå 24.6
10:32.88 Elin Marcusson 99 Trångsviken Sollentuna 7.6
10:36.66 Sofia Hjert 97 Torsby Oslo, NOR 17.7
10:41.60 Hanna Bergström 97 Huddinge Göteborg/S 11.8
10:44.16 Sara Dädeby 99 Hovslätt Göteborg/S 11.8
10:46.79 Ellen Persson 97 Högby Göteborg/S 11.8
10:52.64 Thea Boström 98 Tjalve Sollentuna 7.6
11:14.96 Julia Johansson 99 Lerum Göteborg/S 9.6
11:17.48 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Göteborg/S 11.8

5000m

15:45.38 Sara Christiansson 97 Sävedalen Göteborg/U 28.6
16:41.93 Hanna Bergström 97 Huddinge Stockholm/S 20.8
16:51.20 Elin Brink 97 Mölndal Mölndal 3.8
17:28.14 Andrea Claeson 98 Tureberg Worcester, MA 4.5
17:30.57 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 1.9
17:40.99 Sara Dädeby 99 Hovslätt Göteborg/S 11.8
17:42.92 Evelina Henriksson 99 IFK Umeå Göteborg/S 11.8
17:50.79 Ellen Persson 97 Högby Göteborg/S 11.8
18:16.79 Sofia Hjert 97 Torsby Göteborg/S 11.8
18:41.29 Ebba Ganslandt 99 Lidingö 11.9
18:49.72 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Göteborg/S 11.8
19:11.21 Ida Tryggveson 97 Upsala Mora 31.8
19:37.03 Julia Johansson 99 Lerum Kristianstad 30.5
19:52.46 Alice Greberg 98 Mölndal Norrköping 2.6

2000m hinder/76.2

6:45.81 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg/S 9.8
6:45.84 Julia Samuelsson 99 Högby Göteborg/S 9.8
6:49.05 Olivia Weslien 97 IF Göta Göteborg/S 9.8
7:21.54 Mika Söderström 99 Lidingö Göteborg/S 9.8
7:25.02 Malin Dahlbäck 99 Eskilstuna Göteborg/S 9.8

100m häck/84.0

13.73 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg/S 11.8
14.06 Amanda Holmberg 98 Lidköping Varberg 14.9
14.16 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 8.6
14.36 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Skara 6.6
14.46 Sofia Lindh 98 Upsala Göteborg/S 11.8
14.51 Maria Södergren 98 Täby Uppsala 17.8
14.56 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 4.6
14.69 Beatrice Lantz 97 Växjö Uppsala 8.6
14.76 Filippa Gunnarsson 99 Mölndal Göteborg/S 11.8
14.81 Bianca Salming 98 Tureberg Uppsala 8.6
14.82 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Halmstad 16.6
14.94 Therese Bjureby 97 Linköping Norrköping 2.6
15.04 Helena Kolte 98 Täby Huddinge 16.6
15.12 Levina Ahlgren 98 Upsala Huddinge 16.6
15.20 Astrid Lees 99 Mölndal Halmstad 16.6
15.27 Jenny Lestander 98 Linköping Varberg 14.9
15.65 Emilia Stenström 97 Huddinge Ljungby 18.5
15.69 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 14.3
15.99 Moa Kjellander 99 Åhus Karlstad 31.8
16.36 Judith Wagersten 98 Örgryte Varberg 14.9
medvind
13.60 Amanda Hansson 99 Hässelby Heusden-Zolder, BEL 20.7
14.07 Lovisa Östervall 97 Upsala Malmö/S 26.6
14.47 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Uppsala 8.6
14.50 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna San Angelo, TX 4.4
14.55 Beatrice Lantz 97 Växjö Ribeira Brava, POR 5.7
14.92 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 19.4
15.11 Levina Ahlgren 98 Upsala Sollentuna 7.6
16.26 Sofia Calabrese 97 Albany, NY 18.4

400m häck/76.2

58.97 Minna Svärd 98 IF Göta Malmö/S 26.6
59.83 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/S 11.8
59.96 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Borås 1.6
60.17 Amanda Holmberg 98 Lidköping Lerum 19.6
60.99 Ebba Svantesson 97 Upsala Göteborg/S 11.8
62.28 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Lerum 19.6
62.94 Ellen Eklund 98 Piteå Málaga, ESP 22.6
63.82 Maria Södergren 98 Täby Huddinge 14.6
64.76 Emelie Öberg 97 Ullevi Borås 1.6
65.47 Sara Hermansson 99 Täby Göteborg/S 11.8
65.63 Hanna Hoff 97 Växjö Malmö/S 26.6
65.85 Frida Hansson 97 Stenungsund Hässleholm 26.7
66.97 Carolina Söderbom 99 Ärla Sollentuna 8.6
68.77 Linnea Volmerdal 99 Hovslätt Norrköping 2.6
69.19 Lovisa Glavare Karlsson 99 Täby Visby 15.6
70.66 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Falkenberg 17.8

Höjd

1.88 Bianca Salming 98 Tureberg Gävle 11.7
1.85 Maja Nilsson 99 Örgryte Gävle 13.7
1.84 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 13.8
1.81 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 8,6
1.75 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 11.8
1.67 Sanna Pettersson 99 Upsala Huddinge 15.6
1.65 Jenny Lestander 98 Linköping Varberg 14.9
1.65 Judith Wagersten 98 Örgryte Varberg 14.9
1.65 Jennifer Dalberg 99 Upsala Uppsala 23.6
1.65 Louise Estberg 98 Mölndal Lowell, MA 30.3
1.64 Amanda Holmberg 98 Lidköping Falun 17.8
1.63 Karin Boestad 99 Lidingö Göteborg/S 11.8
1.63 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Uppsala 8.6
1.62 Emilia Stenström 97 Huddinge Varberg 14.9
1.62 Beatrice Lantz 97 Växjö Ribeira Brava, POR 5.7
1.60 Moa Sjödell 99 Hakarpspojkarna Jönköping 20.8
1.60 Sofia Calabrese 97 Princeton, NJ 6.4
1.60 Helena Kolte 98 Täby Sollentuna 7.6
1.57 Annina Stens 99 Spårvägen Huddinge 14.6
1.57 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna San Angelo, TX 4.4
1.57 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 6.4

Stav

4.16 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Fayetteville, AR 10.5
4.13 Ellen Olsson 97 Wärnamo Göteborg/U 28.6
4.08 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Stockholm/S 25.8
4.00 Klara Mattsson 97 Orient Täby 24.8
3.80 Filippa Miller 99 Hovslätt Jönköping 19.6
3.78 Minna Svärd 98 IF Göta Commerce, TX 22.3
3.63 Isabella Calabrese 97 Missoula, MT 10.5
3.48 Johanna Hellman 99 Lidingö Huddinge 2.6
3.32 Sophie Olsson 99 Växjö Karlskrona 15.6
3.30 Frida Jonsson 98 Östersund Göteborg/U 30.6
2.60 Louise Kvarforth 98 Västerås Huddinge 2.6

Längd

6.45 Kaiza Karlén 98 IF Göta Malmö/S 26.6
6.29 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg/U 29.6
6.00 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 2.6
5.96 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg/U 29.6
5.90 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Göteborg/U 29.6
5.88 Ida Nilsson 98 Hovslätt Skruv 18.5
5.84 Lisa Warfvinge 98 Varberg Mölndal 3.8
5.84 Filippa Gunnarsson 99 Mölndal Karlstad 30.8
5.83 Judith Wagersten 98 Örgryte Mölndal 3.8
5.81 Lovisa Östervall 97 Upsala Göteborg/U 29.6
5.75 Amanda Holmberg 98 Lidköping Falun 18.8
5.74 Beatrice Lantz 97 Växjö Ribeira Brava, POR 6.7
5.72 Karolina Svensson 99 Marieby Härnösand 8.9
5.71 Anna Lennman 98 Falun Falun 25.7
5.71 Irene Ekelund 97 Spårvägen Huddinge 28.7
5.66 Claudia Spanier 98 Upsala Torremolinos, ESP 23.5
5.61 Ellen Olsson 97 Wärnamo Hässleholm 28.7
5.60 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 20.4
5.58 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 16.5
5.56 Sara Sjögren 98 Stenungsund Kungälv 23.6
5.56 Marion Sackey Mensah 98 Malmö Sollentuna 8.6
medvind
6.55 Kaiza Karlén 98 IF Göta Málaga, ESP 27.5
6.10 Ida Thunberg 99 Örebro Huddinge 16.6
6.03 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Göteborg/S 11.8
6.01 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 2.6
5.97 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Uppsala 9.6
5.90 Ida Nilsson 98 Hovslätt Göteborg/S 11.5
5.85 Filippa Gunnarsson 99 Mölndal Göteborg/S 11.8
5.84 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 9.6
5.78 Maja Nilsson 99 Örgryte Stockholm/S 30.5
5.77 Beatrice Lantz 97 Växjö Malmö/S 26.6
5.75 Claudia Spanier 98 Upsala Torremolinos, ESP 23.5
5.62 Ellen Olsson 97 Wärnamo Hässleholm 28.7
5.58 Sara Sjögren 98 Stenungsund Borås 1.6

Tresteg

13.53 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Stockholm/S 25.8
12.97 Fatima Koné 99 Mölndal Mölndal 3.8
12.48 Jenny Lestander 98 Linköping Sollentuna 7.6
12.44 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg/S 9.8
12.00 Judith Wagersten 98 Örgryte Göteborg/S 9.8
11.90 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Mölndal 3.8
11.82 Klara Ekelund 99 KA2 Karlskrona 15.6
11.66 Claudia Spanier 98 Upsala Sollentuna 7.6
11.63 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/S 9.6
11.57 Amanda Hjalmarsson 97 Växjö Karlskrona 15.6
11.54 Klara Pedersen 97 Upsala Uppsala 16.8
11.48 Annina Stens 99 Spårvägen Linköping 26.5
11.38 Judith Sjöman 99 Örgryte Göteborg/S 9.8
11.26 Ida Nilsson 98 Hovslätt Norrköping 2.6
11.12 Emelina Wirebro 99 Motala Motala 19.5
10.96 Veronica Nordin 97 Gefle Huddinge 2.6
10.49 Anna Engelin 98 Östersund Krokom 22.8
medvind
12.48 Jenny Lestander 98 Linköping Norrköping 2.6
12.11 Klara Ekelund 99 KA2 Ronneby 9.6
11.29 Emelina Wirebro 99 Motala Falkenberg 17.8
11.03 Veronica Nordin 97 Gefle Sollentuna 7.6

Kula/4.0

14.47 Vanessa Kamga 98 Upsala Växjö/A 7.9
14.46 Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad 18.8
14.22 Bianca Salming 98 Tureberg Falun 17.8
14.20 Beatrice Lantz 97 Växjö Göteborg/S 10.8
13.62 Mathilda Eriksson 98 Malmö Växjö/A 7.9
13.50 Amanda Lejros 99 Hässelby Göteborg/S 10.8
13.32 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Göteborg/S 10.8
12.95 Emma Harrysson 97 Hälle Kungsbacka 25.8
12.84 Nina Björkman 98 Västerås Göteborg/S 10.8
12.75 Frida Bergvall 99 Växjö Göteborg/S 10.8
12.59 Felicia Lindberg 97 Hammarby Sollentuna 8.9
12.09 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 4.6
12.08 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 4.5
11.98 Amanda Holmberg 98 Lidköping Varberg 14.9
11.94 Elin Backlund 99 Marieby Varberg 15.7
11.89 Jennifer Rudberg 98 24Seven Växjö/A 25.9
11.76 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 8.6
11.14 Fanny Jonsson 99 Östersund Umeå 25.5
10.97 Ellen Pettersson 97 Upsala Uppsala 8.9
10.92 Helena Kolte 98 Täby Huddinge 15.6

Diskus/1.0

59.06 Vanessa Kamga 98 Upsala Halle, GER 1.6
51.52 Ellen Pettersson 97 Upsala Uppsala 14.9
50.88 Mathilda Eriksson 98 Malmö Halle, GER 2.6
47.92 Amanda Nordin 97 Skellefteå Borås 2.6
46.15 Amanda Lejros 99 Hässelby Göteborg/S 11.8
45.78 Jennifer Rudberg 98 24Seven Sollentuna 7.6
44.64 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Bottnaryd 29.6
43.27 Ida Stenbäck 99 Bore Bålsta 25.5
38.51 Louise Cronstedt 97 Malmö Malmö/S-K 31.7
38.50 Emma Thor 97 Tureberg Blacksburg, VA 6.9
36.61 Nina Björkman 98 Västerås Piscataway, NJ 13.4
35.12 Emilia Muhr 97 Kalmar Växjö/A 20.8
34.15 Hanna Grönwall 99 Malmö Malmö/S-K 19.6
33.78 Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad/M 5.10
30.19 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Sollentuna/E 14.9
29.87 Linnea Agefjäll 97 Linköping Linköping 2.9
29.61 Elma Fältmars 99 IK Sisu Jönköping 4.5
29.55 Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad/M 5.10
29.53 Lovisa Linde 98 Täby Huddinge 2.6
29.52 Michaela Norrbelius 97 Gefle Gävle 14.9

Slägga/4.0

66.87 Grete Ahlberg 98 Hammarby Bottnaryd 30.6
65.31 Emma Thor 97 Tureberg Charlottesville, VA 9.5
63.11 Frida Bååth 97 Timrå Timrå 18.5
60.05 Jessica Mattsson 98 Spårvägen Cape Girardeau, MO 9.5
59.58 Cecilia Larsson 99 Växjö Ballerup, DEN 11.5
57.46 Vanessa Kamga 98 Upsala Gainesville, FL 27.4
56.30 Michaela Norrbelius 97 Gefle Sollentuna 19.5
56.27 Mathilda Björklund 97 Bålsta Bottnaryd 30.6
54.54 Nina Björkman 98 Västerås Princeton, NJ 6.4
52.01 Ida Stenbäck 99 Bore Torsby 18.5
51.21 Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK Göteborg/S-K 9.6
50.37 Josefine Larsson 98 Glanshammar Göteborg/S-K 29.6
47.94 Hanna Grönwall 99 Malmö Ballerup, DEN 11.5
46.99 Sabine Steen 97 Örebro Kristinehamn 20.7
42.96 Mathilda Eriksson 98 Malmö Växjö/A 7.9
42.60 Ellen Pettersson 97 Upsala Uppsala 8.9
41.90 Lina Jernberg 99 Kristinehamn Enköping/K 29.9
41.09 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Sollentuna/E 14.9
41.01 Jessica Preiman 98 Haparanda Kungälv/S 25.5
40.26 Ida Forss 99 Marieby Enskede 29.9

Spjut/600

54.97 Carolin Näslund 98 IF Göta Göteborg/S 9.8
50.26 Bianca Salming 98 Tureberg Göteborg/S 9.8
49.74 Ida Thunberg 99 Örebro Göteborg/S 9.8
46.47 Maja Gustavsson 98 Västerås Leksand 20.7
46.36 Beatrice Lantz 97 Växjö Ljungby 19.5
44.79 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 16.5
44.63 Linn Peura 97 Södertälje Bottnaryd 30.6
40.79 Anna Nogolova 99 Umedalen Göteborg/S 9.8
40.36 Amanda Holmberg 98 Lidköping Falun 18.8
40.32 Louise Cronstedt 97 Malmö Tårnby, DEN 4.5
38.86 Emilia Stenström 97 Huddinge Varberg 15.9
38.83 Mathilda Eriksson 98 Malmö Växjö/A 7.9
38.48 Daniella Ekström 99 Upsala Göteborg/S-K 3.3
38.45 Lovisa Östervall 97 Upsala Gävle 12.7
38.39 Eunice Nilsson 98 Eskilstuna Bålsta 25.5
35.27 Louise Svensson 99 Tjalve Norrköping 2.6
35.23 Felicia Lindberg 97 Hammarby Täby 12.5
35.23 Hanna Borgemyr 99 Trollhättan FIK Kristianstad 30.5
34.35 Judith Sjöman 99 Örgryte Norrköping 2.6
34.03 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Göteborg/S 11.5

Sjukamp/K

5.844 Bianca Salming 98 Tureberg Uppsala 9.6
5.617 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 9.6
5.477 Beatrice Lantz 97 Växjö Ribeira Brava, POR 6.7
5.435 Amanda Holmberg 98 Lidköping Falun 18.8
5.328 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Uppsala 9.6
4.718 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 20.4
4.627 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Ljungby 19.5
4.476 Emilia Stenström 97 Huddinge Ljungby 19.5
4.418 Jenny Lestander 98 Linköping Varberg 15.9
4.195 Sofia Calabrese 97 Albany, NY 19.4
4.016 Judith Wagersten 98 Örgryte Varberg 15.9

>