Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 2007

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 7 NOV, 2007
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2007.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1988-89, P17/F17: Födda 1990, P16/F16: Födda 1991, P15/F15: Födda 1992, P14/F14: Födda 1993 - plus ev 94:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.75 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Uddevalla 24.8
10.91 Daniel Norgren 90 Kville Uddevalla 28.7
10.94 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Sundsvall 24.7
11.02 Dennis Carlsson 90 Alvesta Karlskrona 18.6
11.05 Mathias Dufournier 90 Viking Gävle 21.7
11.08 David Östling 90 Rånäs Gävle 14.9
11.11 Carlos Fröjd 90 Strömstad Uddevalla 9.6
11.15 Robin Kruse 90 Upsala Huddinge 15.6
11.18 Joacim Bosson 90 Klippan Hässleholm 29.7
11.19 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Jönköping 12.5
11.26 Simon Mukiibi 90 Huddinge Huddinge 15.6
11.27 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 28.7
11.28 Pontus Lundin 90 Örebro Örebro 2.9
11.31 Johnny Johansson 90 Hässelby Sollentuna 26.5
11.33 Nicholas Coleman 90 Västerås Växjö 1.9
11.33 Simon Johansson 90 Ullevi Skruv 19.5
11.34 Didrik Andersson 90 Lekeryd-Svarttorp Tranås 16.6
11.35 Johan Lindh 90 Hovslätt Gävle 14.9
11.41 André Drummond 90 Spårvägen Sätra 29.5
11.41 Markus Kristiansson 90 Lund Hässleholm 29.7
11.41 David Rångefors 90 Skellefteå Göteborg/U 30.6
okänd vind
11.38 Markus Kristiansson 90 Lund Lund 1.9
medvind
10.84 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Uddevalla 24.8
10.94 Carlos Fröjd 90 Strömstad Uddevalla 24.8
11.12 Johnny Johansson 90 Hässelby Sollentuna 26.5
11.14 Robin Kruse 90 Upsala Uddevalla 24.8
11.19 Simon Mukiibi 90 Huddinge Jönköping 20.6
11.23 Nicholas Coleman 90 Västerås Västerås 29.7
11.41 Felix Grape 90 Fredrikshof Uddevalla 24.8

200m

21.66 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Huddinge 15.8
22.07 Daniel Norgren 90 Kville Uddevalla 25.8
22.14 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Uddevalla 25.8
22.15 Mathias Dufournier 90 Viking Göteborg/U 1.7
22.20 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Uddevalla 25.8
22.35 Robin Kruse 90 Upsala Uddevalla 25.8
22.44 Markus Åsberg 90 Söderhamn Falun 19.5
22.55 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 29.7
22.60 David Östling 90 Rånäs Uddevalla 25.8
22.74 Fredrik Bergström 90 Örebro Hallsberg 12.8
22.82 Simon Mukiibi 90 Huddinge Jönköping 20.6
22.83 Johan Lindh 90 Hovslätt Jönköping 1.9
22.88 Carlos Fröjd 90 Strömstad Kungälv 24.6
22.89 Dennis Carlsson 90 Alvesta Sollentuna 27.5
22.93 Pontus Lundin 90 Örebro Uddevalla 25.8
22.95 Didrik Andersson 90 Lekeryd-Svarttorp Jönköping 20.6
22.97 Nicholas Coleman 90 Västerås Falun 19.5
22.98 Joacim Bosson 90 Klippan Göteborg/U 1.7
23.12 Douglas Stenberg 90 IF Göta Göteborg/U 1.7
23.13 Johnny Johansson 90 Hässelby Sollentuna 27.5
medvind
21.01 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Göteborg/U 9.9
21.65 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Göteborg/U 9.9
21.76 Daniel Norgren 90 Kville Uddevalla 26.8
21.87 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Uddevalla 26.8
22.17 Robin Kruse 90 Upsala Uddevalla 26.8
22.45 Joacim Bosson 90 Klippan Sävedalen 18.8
22.50 Carlos Fröjd 90 Strömstad Karlstad 18.8
22.76 Nicholas Coleman 90 Västerås Västerås 26.5
22.90 David Rångefors 90 Skellefteå Härnösand 17.6
23.10 Adam Björling 90 Kalmarsund Halmstad 15.7

400m

47.66 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Gävle 16.9
48.11 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Ostrava, CZE 11.7
48.96 Daniel Norgren 90 Kville Oslo, NOR 19.8
49.02 Nicholas Coleman 90 Västerås Stockholm/S 22.8
49.92 Jonathan Carbe 90 Örgryte Varberg 12.8
50.24 Joacim Bosson 90 Klippan Uddevalla 24.8
50.57 Johan Henningsson 90 Bollnäs Gävle 22.7
50.68 Anton Asplund 90 Ume FI Umeå 19.8
50.69 Johan Lindh 90 Hovslätt Gävle 16.9
51.05 Fredrik Bergström 90 Örebro Norrtälje 17.5
51.19 Adam Björling 90 Kalmarsund Kalmar 18.7
51.48 Markus Johansson 90 Örån Sollentuna 27.5
51.91 Robin Kruse 90 Upsala Norrtälje 1.9
52.06 Mathias Dufournier 90 Viking Karlskoga 3.6
52.38 Mikael Röjerås 90 Sala Västerås 29.7
52.44 Rasmus Ersson 90 Gefle Gävle 22.9
52.52 Patrik Gustavsson 90 IF Göta Göteborg/U 30.6
52.61 Jens Bengtsson 90 IF Göta Sollentuna 27.5
52.76 Per Molin 90 Hammarby Gävle 16.9
52.77 Markus Kristiansson 90 Lund Lund 1.9

800m

1:52.99 Anton Asplund 90 Ume FI Gävle 16.9
1:53.38 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Gävle 16.9
1:53.41 Oscar Edman 90 Sävedalen Göteborg/U 9.9
1:55.80 Johan Henningsson 90 Bollnäs Gävle 21.7
1:58.13 Markus Johansson 90 Örån Sollentuna 26.5
1:58.50 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Kvarnsveden 26.5
1:58.56 Daniel Norgren 90 Kville Uddevalla 28.7
1:58.97 Mattias Berglund 90 Örgryte Sävedalen 1.9
1:59.72 Mikael Röjerås 90 Sala Sätra 19.9
2:00.29 Jesper Hamrin 90 Frösön Gävle 22.7
2:00.80 Jens Bengtsson 90 IF Göta Sollentuna 26.5
2:01.18 Emil Enqvist 90 Falun Gävle 22.7
2:01.66 Adam Uhrdin 90 Enhörna Västerås 27.7
2:02.05 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Villstad 2.9
2:02.43 Per Molin 90 Hammarby Göteborg/U 29.6
2:02.45 Robin Lindgren 90 Halmstad Kungälv 24.6
2:02.66 Joakim Frisk 90 Västerås Göteborg/U 29.6
2:03.34 Jonathan Dart 90 Hässelby Stockholm/S 21.8
2:03.44 Patrik Pettersson 90 Rånäs Gävle 21.7
2:03.49 Mikael Westh 90 Tureberg Gävle 16.9

1500m

4:02.00 Anton Danielson 90 Norrköping Göteborg/U 9.9
4:02.51 Olle Kalered 90 Norrköping Uddevalla 25.8
4:06.62 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Ludvika 6.6
4:07.07 David Lövgren 90 IF Göta Göteborg/U 30.6
4:08.33 Oscar Edman 90 Sävedalen Uddevalla 25.8
4:13.72 Jesper Hamrin 90 Frösön Göteborg/U 30.6
4:15.00 Anton Asplund 90 Ume FI Göteborg/U 30.6
4:15.45 Emil Enqvist 90 Falun Gävle 21.7
4:15.88 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Nässjö 4.8
4:16.54 Robin Lindgren 90 Halmstad Göteborg/U 30.6
4:17.53 Johan Borg 90 IF Göta Sollentuna 27.5
4:19.33 Tore Wikander 90 Akele Uddevalla 25.8
4:20.58 Daniel Andersson 90 Glanshammar Glanshammar 20.6
4:21.00 Jonathan Dart 90 Hässelby Sollentuna 27.5
4:22.44 Mikael Röjerås 90 Sala Stockholm/S 8.8
4:22.94 Andreas Åkesson 90 Örgryte Sävedalen 24.7
4:23.40 Joakim Frisk 90 Västerås Göteborg/U 30.6
4:25.68 Adam Fransson 90 IF Göta Sollentuna 27.5
4:25.71 Adam Uhrdin 90 Enhörna Västerås 29.7
4:28.65 Lukas Melander 90 Örebro Gävle 21.7

3000m

8:38.63 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Göteborg/U 1.7
8:40.17 David Lövgren 90 IF Göta Göteborg/U 1.7
8:40.47 Olle Kalered 90 Norrköping Leiden, NED 9.6
9:12.40 Anton Danielson 90 Söderköping Gävle 16.9
9:15.29 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Göteborg/U 1.7
9:17.82 Oscar Edman 90 Sävedalen Uddevalla 26.8
9:17.90 Jesper Hamrin 90 Frösön Göteborg/U 1.7
9:27.84 Tore Wikander 90 Akele Uddevalla 26.8
9:29.87 Adam Fransson 90 IF Göta Sollentuna 25.5
9:31.22 Jonathan Dart 90 Hässelby Huddinge 17.6
9:32.73 Andreas Åkesson 90 Örgryte Uddevalla 26.8
9:34.85 Fredrik Grimborg 90 Linden Huddinge 17.6
9:35.04 Robin Lindgren 90 Växjö Göteborg/U 1.7
9:42.43 Robin Gelinder 90 Tureberg Sollentuna 25.5
9:43.58 Joakim Frisk 90 Västerås Växjö 1.9
9:43.68 Tobias Axelsson 90 Halmstad Uddevalla 26.8
9:45.40 Oliver Hofmann 90 Enhörna Gävle 22.7
9:46.99 Jonatan Alvaeuis 90 Upsala Norrtälje 1.9
9:52.02 Daniel Andersson 90 Glanshammar Uddevalla 26.8
9:52.79 Lukas Melander 90 Örebro Uddevalla 25.8

2000m hinder/91.4

6:22.61 Robin Lindgren 90 Halmstad Uddevalla 24.8
6:27.05 Jesper Hamrin 90 Frösön Uddevalla 24.8
6:28.78 David Lövgren 90 IF Göta Gävle 15.9
6:29.09 Adam Fransson 90 IF Göta Göteborg/U 29.6
6:33.10 Jonathan Dart 90 Hässelby Uddevalla 24.8
6:35.72 David Tholander 90 Hammarby Uddevalla 24.8
6:40.23 David Johansson 90 Kongahälla Göteborg/U 29.6
6:42.63 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Holbaek, DEN 24.6
6:47.6m Andreas Åkesson 90 Örgryte Göteborg/S 13.8
6:48.45 Fredrik Grimborg 90 Linden Huddinge 15.6
7:03.95 Viktor Helander 90 Eksjö Södra Villstad 28.7
7:13.93 Daniel Andersson 90 Glanshammar Gävle 15.9
7:14.74 Martin Hällsten 90 Habo Gävle 15.9

110m häck/91.4

14.24 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Uddevalla 25.8
14.26 Rasmus Ersson 90 Gefle Uddevalla 25.8
14.39 Björn Wilson 90 Orient Uddevalla 29.7
14.63 Niklas Karlsson 90 Bålsta Uddevalla 25.8
15.02 Max Nyman 90 Hässleholm Hässleholm 28.7
15.06 Adam Björling 90 Kalmarsund Karlskrona 25.7
15.08 Erik Lindahl 90 Örgryte Göteborg/U 1.7
15.14 Marvin Tay 90 Malmö Uddevalla 25.8
15.30 Joar Rüdrich 90 Märsta Västerås 27.7
15.40 Douglas Stenberg 90 IF Göta Nyköping 4.8
15.60 Pontus Lundin 90 Örebro Hallsberg 12.8
15.68 Erik Ehrlin 90 Ärla Västerås 27.7
15.88 Andreas Rydberg 90 Västerås Västerås 27.7
15.96 Andreas Larsson 90 Kristinehamn Lerum 26.5
16.12 Christer Phan 90 Ullevi Göteborg/U 1.7
16.33 Filip Bergqvist 90 Hässelby Stockholm/S 21.8
16.40 Tommy Fors 90 Hakarpspojkarna Jönköping 6.6
16.68 Rikard Vinge 90 Hovslätt Uddevalla 25.8
16.72 Adam Lundmark 90 Skellefteå Göteborg/U 1.7
16.98 Anton Gyllensten 90 Örgryte Lerum 26.5
medvind
14.17 Rasmus Ersson 90 Gefle Göteborg/U 9.9
14.18 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Uddevalla 25.8
14.91 Adam Björling 90 Kalmarsund Halmstad 15.7
15.03 Pontus Lundin 90 Örebro Gävle 15.9
15.15 Joar Rüdrich 90 Märsta Gävle 15.9
16.01 Filip Bergqvist 90 Hässelby Uddevalla 25.8

300m häck/84.0

37.49 Nicholas Coleman 90 Västerås Göteborg/U 8.9
38.20 Torbjörn Höglund 90 Gefle Göteborg/U 29.6
38.23 Rasmus Ersson 90 Gefle Göteborg/U 8.9
39.08 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Halmstad 13.7
39.59 Joar Rüdrich 90 Märsta Göteborg/U 29.6
40.22 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 28.7
40.42 Adam Björling 90 Kalmarsund Karlskrona 25.7
41.31 Markus Johansson 90 Örån Skellefteå 2.6
41.40 Filip Bergqvist 90 Hässelby Växjö 1.9
41.91 Martin Tunhag 90 Halmstad Halmstad 13.7
42.22 Tommy Fors 90 Hakarpspojkarna Uddevalla 26.8
42.78 Peter Svedlund 90 Haparanda SKT Gävle 16.9
42.95 Robin Lindgren 90 Halmstad Halmstad 13.7
43.23 Kenan Harbas 90 Växjö Växjö 1.9
43.58 Anton Andersson 90 Orient Strömstad 14.7
43.64 Rikard Olsson 90 Ed Strömstad 14.7
43.92 Jonathan Dart 90 Hässelby Västerås 28.7
44.21 Ronald Kibirige 90 Västerås Eskilstuna 14.7
44.48 Erik Ehrlin 90 Ärla Eskilstuna 14.7
45.06 Johan Lindqvist 90 KA2 Karlskrona 25.7

Höjd

2.05 Lukas Odell 90 Trelleborg Göteborg/U 9.9
2.02 Carl Rönnow 90 Danderyd Göteborg/U 1.7
1.98 Kristian Olofsson 90 Ymer Villstad 2.6
1.93 Oskar Jonsson 90 Växjö Växjö 9.6
1.91 Stephan Larsson 90 Ullevi Växjö 1.9
1.91 Douglas Stenberg 90 IF Göta Nyköping 5.8
1.89 Anton Södergren 90 Helsingborg Göteborg/U 1.7
1.86 Milan Jovanovic 90 Linköping Norrköping 12.5
1.85 Ronald Kibirige 90 Västerås Västerås 9.6
1.79 Andreas Rydberg 90 Västerås Växjö 1.9
1.79 Rasmus Ersson 90 Gefle Gävle 22.9
1.79 Niklas Karlsson 90 Bålsta Nyköping 5.8
1.78 Max Nyman 90 Hässleholm Ängelholm 19.8
1.77 Michael Gakis-Lindestrand 90 Gnistan Uddevalla 24.8
1.75 Jakob Wendefors 90 Wärnamo Tranås 16.6
1.75 Oskar Paulsson 90 Lidköping Uddevalla 29.7
1.73 Adam Björling 90 Kalmarsund Nyköping 5.8
1.72 Alexander Ohlsson 90 Lund Gävle 14.9
1.72 Mathias Brännström 90 IF Göta Kil 4.8

Stav

4.45 Robert Warensjö 90 Nyköping Birmingham, GBR 14.7
4.43 Andreas Rydberg 90 Västerås Gävle 20.7
4.35 Johan Fougman 90 Gefle Uddevalla 25.8
4.30 David Björn 90 Hovslätt Gävle 16.9
4.24 Niklas Karlsson 90 Bålsta Lerum 26.5
3.95 Joar Rüdrich 90 Märsta Gävle 16.9
3.92 Douglas Stenberg 90 IF Göta Karlstad 18.8
3.92 Viktor Fröberg 90 Kville Göteborg/S 2.9
3.87 Adam Diffner 90 Kvarnsveden Stockholm/S 8.8
3.76 Anton Gyllensten 90 Örgryte Göteborg/U 30.6
3.76 Andreas Larsson 90 Kristinehamn Nyköping 4.8
3.74 Adam Björling 90 Kalmarsund Lerum 26.5
3.66 Shad Askari 90 Örebro Hallsberg 12.8
3.66 Oskar Wirén Tjärner 90 Boden Övertorneå 18.8
3.60 David Carlsson 90 Östhammar Örbyhus 17.6
3.60 Max Nyman 90 Hässleholm Eslöv 22.9
3.51 Didrik Säfstrand 90 Hässelby Trollbäcken 9.9
3.40 Rikard Vinge 90 Hovslätt Tranås 17.6
3.40 Pekka Matala 90 Haparanda SKT Tornio, FIN 9.6
3.35 Peter Svedlund 90 Haparanda SKT Gävle 16.9

Längd

7.23 Björn Wilson 90 Orient Karlstad 26.7
6.83 Nicholas Coleman 90 Västerås Uddevalla 25.8
6.72 Martin Bergqvist 90 Westmannia Gävle 15.9
6.63 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Holbaek, DEN 24.6
6.59 Douglas Stenberg 90 IF Göta Karlstad 18.8
6.57 Ekaluck Ngoenbamrung 90 Habo Uddevalla 25.8
6.56 Milan Jovanovic 90 Linköping Gävle 15.9
6.54 Adam Björling 90 Kalmarsund Tranås 16.6
6.50 Markus Kristiansson 90 Lund Uddevalla 24.8
6.49 Nuhi Amerllahi 90 Malmö Göteborg/U 29.6
6.46 David Östling 90 Rånäs Uddevalla 25.8
6.44 Lucas Christiansen 90 Spårvägen Sollentuna 26.5
6.36 Jakob Wendefors 90 Wärnamo Göteborg/U 29.6
6.35 Mathias Dufournier 90 Viking Sunne 7.7
6.35 Felix Grape 90 Fredrikshof Stockholm/S 9.8
6.34 Daniel Persson 90 Mölndal Lerum 19.8
6.33 Ronald Kibirige 90 Västerås Uddevalla 25.8
6.31 Max Nyman 90 Hässleholm Uddevalla 24.8
6.30 Oskar Paulsson 90 Lidköping Skövde 27.5
6.27 Niklas Karlsson 90 Bålsta Nyköping 5.8
medvind
6.63 David Östling 90 Rånäs Uddevalla 25.8
6.62 Simon Mukiibi 90 Huddinge Västerås 28.7
6.57 Markus Kristiansson 90 Lund Sävedalen 18.8
6.48 Lucas Christiansen 90 Spårvägen Huddinge 16.6
6.45 Mathias Dufournier 90 Viking Sunne 7.7
6.41 Kristian Olofsson 90 Ymer Sävedalen 18.8
6.37 Ronald Kibirige 90 Västerås Eskilstuna 16.6
6.34 Alexander Asenjo 90 Huddinge Huddinge 16.6
6.31 Christer Phan 90 Ullevi Sävedalen 2.6
skoltävling
6.59 Adam Björling 90 Kalmarsund Kalmar 30.5

Tresteg

14.30 David Östling 90 Rånäs Göteborg/U 8.9
14.13 Jens Marklund 90 Ymer Växjö 1.9
13.63 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Jönköping 14.8
13.62 Johan Lindqvist 90 KA2 Karlskrona 25.7
13.60 Björn Wilson 90 Orient Uddevalla 26.8
13.39 Moteba Mohamed 90 Alingsås Karlskrona 26.5
13.36 Andreas Larsson 90 Kristinehamn Gävle 14.9
13.31 Erik Ehrlin 90 Ärla Gävle 14.9
13.29 Christer Phan 90 Ullevi Göteborg/U 1.7
13.28 Ronald Kibirige 90 Västerås Uppsala 8.7
12.97 Milan Jovanovic 90 Linköping Linköping 10.6
12.94 Markus Kristiansson 90 Lund Göteborg/U 1.7
12.92 Nuhi Amerllahi 90 Malmö Holbaek, DEN 24.6
12.86 Nicholas Coleman 90 Västerås Eskilstuna 14.7
12.84 Anton Gyllensten 90 Örgryte Skruv 19.5
12.67 Oskar Jonsson 90 Växjö Växjö 1.9
12.27 Rikard Olsson 90 Ed Skruv 19.5
12.10 Michael Gakis-Lindestrand 90 Gnistan Karlshamn 18.8
12.09 Lucas Christiansen 90 Spårvägen Uddevalla 26.8
medvind
13.90 Björn Wilson 90 Orient Sävedalen 18.8
13.64 Moteba Mohamed 90 Alingsås Sävedalen 18.8
13.00 Milan Jovanovic 90 Linköping Norrköping 18.8
13.00 Nuhi Amerllahi 90 Malmö Sollentuna 27.5
12.99 Nicholas Coleman 90 Västerås Eskilstuna 14.7

Kula/5.0

20.50 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Karlstad/M 11.9
17.58 Pontus Rabe 90 Bålsta Nyköping 2.6
15.26 Martin Andersson 90 Heleneholm Helsingborg 7.7
15.07 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Villstad 29.7
14.85 Markus Johansson 90 Säffle Karlstad 18.8
14.83 Christian Hansson-Bergén 90 Nyköping Visby 22.7
14.52 Niklas Karlsson 90 Bålsta Vejle, DEN 24.6
14.52 Martin Jönsson 90 Kalmarsund Växjö 9.6
14.04 Erik Romberg 90 Högby Gävle 14.9
14.00 Michael Gakis-Lindestrand 90 Gnistan Olofström 3.6
13.86 Adam Björling 90 Kalmarsund Lerum 27.5
13.80 Joar Rüdrich 90 Märsta Gävle 14.9
13.47 Didrik Andersson 90 Lekeryd-Svarttorp Lekeryd 5.9
13.38 Jonas Meyer 90 Strömstad Karlstad 18.8
13.19 Kristian Nyman 90 Svenljunga Gävle 14.9
13.18 Douglas Stenberg 90 IF Göta Gävle 22.7
13.11 Benjamin Hyvönen 90 Vännäs Skellefteå 2.6
13.08 Max Nyman 90 Hässleholm Helsingborg 7.7
12.91 Kim Amb 90 Bålsta Norrtälje 1.9
12.90 Simon Lövkvist 90 Bergaström Lilla Edet 13.9

Diskus/1.5

55.83 Erik Romberg 90 Högby Uddevalla 26.8
55.14 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Nyköping 18.8
49.50 Pontus Rabe 90 Bålsta Gävle 15.9
49.44 Markus Johansson 90 Säffle Gävle 15.9
49.43 Christian Hansson-Bergén 90 Nyköping Nyköping 2.6
44.27 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Gävle 15.9
43.64 Robin Birgersson 90 Strömsund Östersund 18.8
42.46 Kim Amb 90 Bålsta Gävle 15.9
41.82 Adam Björling 90 Kalmarsund Högby 11.7
40.77 Douglas Stenberg 90 IF Göta Gävle 21.7
40.17 Johan Persson 90 Bore Torsby 26.5
40.15 Andreas Larsson 90 Kristinehamn Nyköping 4.8
40.05 Martin Andersson 90 Heleneholm Eslöv 20.5
39.87 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Strömsund 29.7
39.83 Filip Sundgren 90 Vittsjö Hässleholm 29.7
39.61 Joar Rüdrich 90 Märsta Nyköping 4.8
39.58 Niklas Karlsson 90 Bålsta Falun 19.5
39.07 Robin Hägg 90 Eslöv Eslöv 15.5
38.92 Jonas Jonsson 90 Strömsund Härnösand 16.6
38.00 Max Nyman 90 Hässleholm Hässleholm 29.7

Slägga/5.0

71.00 Markus Johansson 90 Säffle Gävle 16.9
68.22 Kristian Nyman 90 Svenljunga Växjö 10.6
59.23 Erik Romberg 90 Högby Växjö 10.6
58.01 Christian Hansson-Bergén 90 Nyköping Uddevalla 25.8
57.54 Tim Färg 90 Hovslätt Tranås 17.6
53.96 Tommy Larsson 90 Bore Torsby 26.5
53.53 Jonas Jonsson 90 Strömsund Uddevalla 25.8
52.91 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Uddevalla 25.8
52.25 Robin Birgersson 90 Strömsund Strömsund 22.8
51.10 Pontus Rabe 90 Bålsta Sätra 6.5
50.56 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Gävle 16.9
46.75 Martin Jönsson 90 Kalmarsund Gävle 16.9
44.77 Benjamin Hyvönen 90 Vännäs Skellefteå 2.6
44.38 Johan Björnstad 90 Ullevi Uddevalla 29.7
43.26 Robin Hägg 90 Eslöv Halmstad 13.7
42.03 Fredrik Andersson 90 Bollnäs Gävle 16.9
41.92 Martin Andersson 90 Heleneholm Eslöv 20.5
41.87 Johan Morén 90 Gefle Gävle 8.5
40.55 Andreas Asprou 90 Wedevåg Vedevåg 3.6
38.14 Douglas Stenberg 90 IF Göta Karlstad/M 11.9

Spjut/700

64.38 Kim Amb 90 Bålsta Gävle 16.9
63.99 Adam Björling 90 Kalmarsund Högby 11.7
63.84 Benjamin Hyvönen 90 Vännäs Skellefteå 3.6
63.09 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Uddevalla 24.8
62.80 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Gävle 16.9
56.90 Fredrik Jansson 90 Valbo Gävle 22.7
53.55 Niklas Karlsson 90 Bålsta Nyköping 4.8
53.30 Viktor Laack 90 Bore Karlstad/M 9.7
53.29 Henrik Sjöstrand 90 Östersund Krokom 5.8
52.43 Pontus Rabe 90 Bålsta Karlstad 18.8
51.44 Niklas Stjerndorff 90 Eslöv Uddevalla 24.8
49.19 Douglas Stenberg 90 IF Göta Gävle 16.9
48.46 Kim Hoppa 90 Tullinge-Tumba Sätra 6.5
48.28 Markus Lenell 90 IF Göta Växjö 1.9
46.24 Victor Ottosson 90 Klippan Helsingborg 8.7
45.96 Petter Danielson 90 Norrköping Norrköping 18.8
45.53 Sebastian Tengbom 90 Eksjö Södra Linköping 16.9
45.19§ Jonathan Persson 90 Högby Olofström 26.5
44.81 Lukas Odell 90 Trelleborg Gävle 16.9
44.48 Per Molin 90 Hammarby Växjö 1.9
skoltävling
46.62§ Martin Helmersson 90 Kalmar 30.5

Tiokamp/P17

8.425 Niklas Karlsson 90 Bålsta Nyköping 5.8
8.273 Adam Björling 90 Kalmarsund Nyköping 5.8
7.202 Douglas Stenberg 90 IF Göta Nyköping 5.8
7.189 Joar Rüdrich 90 Märsta Nyköping 5.8
7.125 Max Nyman 90 Hässleholm Eslöv 23.9
6.798 Andreas Larsson 90 Kristinehamn Nyköping 5.8
6.105 Michael Gakis-Lindestrand 90 Gnistan Nyköping 5.8
6.037 Anton Gyllensten 90 Örgryte Lerum 27.5
5.567 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Skellefteå 19.7
5.145 Johan Lindqvist 90 KA2 Karlskrona 19.9
4.823 Andreas Asprou 90 Wedevåg Glanshammar 30.9
4.732 Adam Lundmark 90 Skellefteå Skellefteå 19.7

>