Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 15 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2008

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 29 NOV, 2008
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2008.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1989-90, P17/F17: Födda 1991, P16/F16: Födda 1992, P15/F15: Födda 1993, P14/F14: Födda 1994 - plus ev 95:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.68 Oskar Åberg 89 Solna Norrtälje 8.8
10.76 Carlos Fröjd 90 Strömstad Sävedalen 7.6
10.77 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Västerås 3.8
10.83 Mathias Dufournier 90 Viking Norrtälje 8.8
10.86 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 6.6
11.04 Robin Kruse 90 Upsala Stockholm/S 23.7
11.05 Simon Johansson 90 Ullevi Villstad 31.5
11.05 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Norrtälje 8.8
11.07 Dennis Carlsson 90 Alvesta Växjö 7.6
11.12 David Östling 90 Rånäs Norrtälje 14.6
11.23 Erik Åselius 89 Upsala Birmingham, GBR 15.6
11.23 Fredrik Höög 89 Udd Göteborg/U 28.6
11.26 Simon Mukiibi 90 Huddinge Göteborg/U 28.6
11.28 David Kallebäck 89 Varberg Jyväskylä, FIN 7.6
11.29 Daniel Norgren 90 Kville Göteborg/U 28.6
11.34 Nicholas Coleman 90 Västerås Göteborg/U 28.6
11.35 Jonathan Carbe 90 Örgryte Sävedalen 15.5
11.36 Joacim Bosson 90 Klippan Ystad 11.5
11.36 Marvin Tay 90 Malmö Hässleholm 27.7
11.40 André Drummond 90 Spårvägen Huddinge 20.8
okänd vind
11.24 Simon Mukiibi 90 Huddinge Falun 18.5
11.32 Tomas Olsson 89 Kil Torsby 31.5
medvind
10.66 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Västerås 3.8
10.84 Daniel Norgren 90 Kville Sävedalen 7.6
10.87 Dennis Carlsson 90 Alvesta Karlskrona 14.6
10.92 Robin Kruse 90 Upsala Huddinge 13.6
10.99 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Falköping 16.8
11.00 Simon Johansson 90 Ullevi Sävedalen 7.6
11.02 David Östling 90 Rånäs Sätra 24.6
11.08 Fredrik Höög 89 Udd Uddevalla 18.5
11.10 Simon Mukiibi 90 Huddinge Sätra 27.5
11.18 André Drummond 90 Spårvägen Huddinge 13.6
11.18 David Kallebäck 89 Varberg Villstad 31.5
11.26 Darko Sarovic 90 Ymer Jönköping 18.6
11.28 Pontus Lundin 90 Örebro Örebro 1.6
11.28 David Rångefors 90 Skellefteå Norrtälje 8.8
11.33 Johan Lindh 90 Hovslätt Jönköping 18.6
11.36 Rasmus Ersson 90 Gefle Rauma, FIN 2.7

200m

21.17 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Mannheim, GER 22.6
21.41 Carlos Fröjd 90 Strömstad Mannheim, GER 22.6
21.76 Oskar Åberg 89 Solna Mannheim, GER 22.6
21.92 Mathias Dufournier 90 Viking Göteborg/U 29.6
22.14 Daniel Norgren 90 Kville Mannheim, GER 22.6
22.24 Robin Kruse 90 Upsala Sollentuna 8.6
22.32 Marvin Tay 90 Malmö Göteborg/U 29.6
22.38 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Norrtälje 10.8
22.44 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 27.7
22.46 David Östling 90 Rånäs Sollentuna 8.6
22.51 Simon Mukiibi 90 Huddinge Sollentuna 8.6
22.66 Erik Åselius 89 Upsala Birmingham, GBR 15.6
22.70 Fredrik Bergström 90 Örebro Örebro 1.6
22.77 Simon Johansson 90 Ullevi Villstad 31.5
22.80 André Vadström Björk 90 Hammarby Sollentuna 8.6
22.87 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Västerås 5.7
22.89 Nicholas Coleman 90 Västerås Norrköping 31.5
22.90 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Göteborg/U 29.6
22.92 Markus Sparrman 89 Ymer Motala 18.5
22.93 John Sallergård 89 Hakarpspojkarna Tranås 28.9
okänd vind
22.57 Erik Åselius 89 Upsala Derby, GBR 25.6
medvind
21.74 Mathias Dufournier 90 Viking Karlstad 28.7
21.76 Oskar Åberg 89 Solna Sollentuna 8.6
22.22 Marvin Tay 90 Malmö Trelleborg 8.6
22.31 Simon Mukiibi 90 Huddinge Sollentuna 8.6
22.51 Johan Lindh 90 Hovslätt Jönköping 18.6
22.66 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Torsby 31.5
22.87 Erik Lindahl 90 Örgryte Sävedalen 8.6
Manuell tidtagning
22.4m Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Falun 18.5
22.4m Erik Åselius 89 Upsala Derby, GBR 27.4

400m

47.72 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Helsinki, FIN 29.8
48.49 Jonathan Carbe 90 Örgryte Norrtälje 9.8
48.71 Robin Rohlén 90 Malmö Sollentuna 6.6
48.74 Anton Asplund 90 Ume FI Norrtälje 9.8
49.03 Johan Svensson 89 Kalmarsund Kalmar 16.7
49.84 Markus Johansson 90 Ume FI Norrtälje 9.8
50.15 David Kallebäck 89 Varberg Göteborg/U 28.6
50.16 Tobias Åberg 89 Hälle Uddevalla 31.5
50.20 Daniel Norgren 90 Kville Sävedalen 7.6
50.27 Oscar Edman 90 Sävedalen Göteborg/U 28.6
50.63 Johan Henningsson 90 Bollnäs Gävle 20.7
50.66 *Joshua Bristol 89 Eslöv Hässleholm 16.8
50.67 Johan Lindh 90 Hovslätt Göteborg/U 28.6
50.72 Robin Nordenberg 89 Kil Norrtälje 9.8
50.84 Alexander Persson 89 Klippan Växjö 7.6
51.11 Jens Bengtsson 90 IF Göta Kil 2.8
51.14 Jesper Jonsson 90 Hammarby Norrtälje 8.8
51.19 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Jyväskylä, FIN 7.6
51.21 Johnny Johansson 90 Hässelby Sätra 29.5
51.26 Viktor Ekelund 89 Malmö Göteborg/S 24.6

800m

1:48.48 Robin Rohlén 90 Malmö Mannheim, GER 22.6
1:49.43 Anton Asplund 90 Ume FI Valbonne, FRA 21.6
1:49.48 Johan Svensson 89 Kalmarsund Mannheim, GER 22.6
1:52.43 Eric Hagelin 89 Akele Karlskrona 16.6
1:53.41 Johan Henningsson 90 Bollnäs Norrtälje 10.8
1:53.77 John Eliasson 89 Sävedalen Göteborg/U 29.6
1:54.08 Viktor Ekelund 89 Malmö Göteborg/U 29.6
1:54.21 Johan Hydén 89 Akele Karlstad 28.7
1:54.26 Tim Sundström 89 Örebro Örebro 1.6
1:54.49 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Göteborg/U 29.6
1:54.65 Oscar Edman 90 Sävedalen Göteborg/S 28.5
1:54.97 Markus Johansson 90 Ume FI Valbonne, FRA 21.6
1:55.13 Kristoffer Fransson 89 Valbo Stockholm/S 22.7
1:55.16 Håkan Runvik 89 Lund Göteborg/U 29.6
1:55.27 Martin Nilsson 89 Malmö Stockholm/S 22.7
1:55.67 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby Göteborg/U 29.6
1:55.73 Alexander Persson 89 Klippan Göteborg/U 29.6
1:56.65 Tobias Åberg 89 Hälle Gävle 23.6
1:57.14 Philip Engblom 89 Ärla Göteborg/U 29.6
1:57.22 Christian Tunek 89 Akele Sollentuna 8.7

1500m

3:52.45 Johan Hydén 89 Akele Karlskrona 16.6
3:54.64 Erik Johansson 89 Hässelby Norrtälje 9.8
3:55.38 Eric Hagelin 89 Akele Stockholm/S 22.7
3:55.58 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Västerås 2.8
3:56.22 Anton Danielson 90 Norrköping Sollentuna 8.6
3:56.40 Tim Sundström 89 Örebro Sollentuna 8.6
3:57.95 Martin Nilsson 89 Malmö Göteborg/S 24.6
4:01.03 Håkan Runvik 89 Lund Norrtälje 9.8
4:01.72 Eric Senorski 89 Örgryte Stockholm/S 22.7
4:01.99 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby Västerås 2.8
4:02.67 Gustaf Bjurhammer 89 Rånäs Sollentuna 8.6
4:03.71 Viktor Ekelund 89 Malmö Stockholm/S 23.7
4:03.92 Andreas Åhwall 89 Hässelby Uddevalla 27.7
4:04.30 John Eliasson 89 Sävedalen Malmö/S 3.6
4:04.65 Kristoffer Fransson 89 Valbo Uppsala 27.8
4:06.81 Olle Kalered 90 Norrköping Sollentuna 8.6
4:07.08 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 28.5
4:07.92 Andreas Åkesson 90 Örgryte Stockholm/S 23.7
4:07.92 *Tawakal Abdi Kadir 90 Växjö Norrtälje 9.8
4:08.05 Mattias Karlsson 89 Åsbro Göteborg/U 28.6

5000m

14:31.30 Erik Johansson 89 Hässelby Fana, NOR 16.8
14:42.02 Andreas Åhwall 89 Hässelby Fana, NOR 16.8
14:48.60 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Norrtälje 10.8
14:56.60 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Göteborg/U 27.6
15:31.98 *Tawakal Abdi Kadir 90 Växjö Göteborg/U 27.6
15:46.21 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Högby 9.7
15:46.47 Anton Danielson 90 Norrköping Linköping 18.5
15:46.68 Ola Thorängen 89 IF Göta Göteborg/U 27.6
15:47.53 Eric Senorski 89 Örgryte Norrtälje 10.8
15:57.56 Jonatan Alvaeus 90 Upsala Sätra 24.6
16:11.89 Zakaria Azzeddine 89 Sävedalen Göteborg/U 27.6
16:12.35 Anton Lernstål 89 Lidköping Lerum 17.8
16:20.01 Andreas Åkesson 90 Örgryte Norrtälje 10.8
16:28.16 Alexis Mutabazi 90 Mölndal Lerum 19.6
16:28.25 Magnus Larsson 90 Mölndal Lerum 19.6
16:30.75 Jonathan Björnberg 89 KA2 Högby 9.7
16:42.94 Simon Rohde 89 Högby Högby 9.7
16:44.70 Tobias Axelsson 90 Sävedalen Göteborg/U 27.6
16:48.89 Karl Samuelsson 90 Karlskoga LK Garphyttan 18.6
16:49.47 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Norrtälje 10.8

2000m hinder/91.4

5:55.18 Eric Senorski 89 Örgryte Norrtälje 8.8
5:56.50 Andreas Åhwall 89 Hässelby Norrtälje 8.8
5:57.03 Markus Liwing 89 Gefle Norrtälje 8.8
6:07.37 Mattias Karlsson 89 Åsbro Huddinge 13.6
6:26.75 Lars Drageryd 89 Örebro Huddinge 13.6
6:26.84 Robin Lindgren 90 Halmstad Sollentuna 13.9
6:27.27 Mattias Berglund 90 Örgryte Sollentuna 13.9
6:27.43 *Tawakal Abdi Kadir 90 Växjö Villstad 31.5
6:28.9m David Johansson 90 Kongahälla Göteborg/S 29.7
6:31.54 Andreas Åkesson 90 Örgryte Göteborg/U 27.6
6:32.17 Anders Pettersson 89 Klippan Sävedalen 7.6
6:34.62 Victor Andersson 89 Eksjö Södra Villstad 16.8
6:43.6m Rickard Emilsson 89 Hakarpspojkarna Jönköping 28.7
6:44.87 Viktor Helander 90 Eksjö Södra Norrtälje 8.8
6:45.80 Jonathan Dart 90 Hässelby Göteborg/U 27.6
6:46.82 Fredrik Grimborg 90 Linden Huddinge 13.6
6:49.39 Henok Weldgbriel 89 Spårvägen Sollentuna 13.9
7:00.17 Simon Rohde 89 Högby Eksjö 6.7
7:15.11 Lukas Melander 90 Örebro Sollentuna 13.9

110m häck/100.0

14.05 Markus Sparrman 89 Ymer Göteborg/U 29.6
14.25 Amir Shaker 89 Eskilstuna Mannheim, GER 22.6
14.59 Niklas Karlsson 90 Bålsta Jyväskylä, FIN 8.6
14.64 Björn Wilson 90 Orient Göteborg/U 29.6
14.66 Marvin Tay 90 Malmö Norrtälje 9.8
14.74 Rasmus Ersson 90 Gefle Sollentuna 8.6
14.87 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Sollentuna 13.9
14.98 Rasmus Nim 89 Gäddede Sollentuna 13.9
15.03 Theo Söderberg 89 Finish Göteborg/U 29.6
15.54 Douglas Stenberg 90 IF Göta Norrtälje 9.8
15.69 Max Nyman 90 Hässleholm Lerum 1.6
15.81 Adam Björling 90 Kalmarsund Kalmar 24.8
15.83 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Jyväskylä, FIN 8.6
15.95 Erik Ehrlin 90 Ärla Huddinge 15.6
15.98 Jonathan Carbe 90 Örgryte Kalmar 24.8
16.02 Joar Rüdrich 90 Märsta Sollentuna 13.9
16.29 David Kallebäck 89 Varberg Kalmar 24.8
16.73 Oskar Åberg 89 Solna Eslöv 21.9
16.96§ Viktor Ohlsson 89 Råby-Rekarne Sätra 10.5
16.96 Erik Grahn 89 Riviera Luleå 30.8
medvind
15.43 Max Nyman 90 Hässleholm Halmstad 19.7
16.22 Fredrik Linansky 89 Klippan Helsingborg 12.7
16.29 Christer Phan 90 Ullevi Halmstad 19.7

300m häck/91.4

38.64 Olle Bywall 89 Valbo Stockholm/S 23.7
38.96 Marvin Tay 90 Malmö Norrtälje 10.8
39.04 Fredrik Linansky 89 Klippan Helsingborg 11.7
39.09 Rasmus Ersson 90 Gefle Norrtälje 10.8
39.14 Nicholas Coleman 90 Västerås Norrtälje 10.8
39.78 Jonathan Carbe 90 Örgryte Stockholm/S 23.7
40.17 Adam Björling 90 Kalmarsund Norrtälje 10.8
40.19 Robin Nordenberg 89 Kil Göteborg/U 27.6
40.36 Amir Shaker 89 Eskilstuna Nyköping 24.8
40.51 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Vellinge 14.6
40.60 Joar Rüdrich 90 Märsta Sollentuna 14.9
40.81 Alexander Persson 89 Klippan Göteborg/U 27.6
41.40 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Sollentuna 14.9
41.97 Erik Grahn 89 Riviera Norrtälje 9.8
42.04 Filip Bergqvist 90 Hässelby Norrtälje 9.8
42.06 Björn Wilson 90 Orient Skara 30.8
42.35 Tommy Fors 90 Hakarpspojkarna Sollentuna 14.9
42.61 Daniel Fagerström 89 Tumba Huddinge 13.6
42.94 Filip Essbrandt 90 Åhus Sollentuna 14.9
43.87 Darko Sarovic 90 Ymer Sollentuna 14.9
Manuell tidtagning
40.0m Alexander Persson 89 Klippan Hässleholm 26.7

Höjd

2.09 Emil Svensson 89 Växjö Gävle 23.8
2.03 Carl Rönnow 90 Danderyd Danderyd 11.5
2.03 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Helsingborg 12.7
2.03 Lukas Odell 90 Trelleborg Norrtälje 9.8
2.02 Oskar Jonsson 90 Växjö Karlskrona 15.6
2.00 David Kallebäck 89 Varberg Eslöv 24.5
2.00 Kristian Olofsson 90 Ymer Sävedalen 7.6
1.98 Tim Brodin 90 Örebro Stockholm/S 23.7
1.96 Stephan Larsson 90 Ullevi Göteborg/S 2.7
1.96 Oskar Åberg 89 Solna Lund 7.9
1.95 Johan Andersson 89 Spårvägen Eberstadt, GER 27.6
1.95 Oskar Rybo 89 Kville Norrtälje 9.8
1.92 Jonathan Carbe 90 Örgryte Kalmar 23.8
1.91 Kristofer Makomaski 89 Täby Sollentuna 7.6
1.90 Björn Wilson 90 Orient Uddevalla 1.6
1.87 Niklas Karlsson 90 Bålsta Jyväskylä, FIN 7.6
1.87 Viktor Ohlsson 89 Råby-Rekarne Norrtälje 9.8
1.85 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Skellefteå 23.8
1.85 Robin Nordenberg 89 Kil Karlstad 6.9
1.85 Erik Olsson 89 Bore Kil 8.6

Stav

4.98 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Göteborg/U 29.6
4.60 Rasmus Nim 89 Gäddede Sollentuna 14.9
4.57 Andreas Rydberg 90 Västerås Göteborg/U 27.6
4.53 Robert Warensjö 90 Nyköping Swindon, GBR 14.6
4.37 Adam Chaszczynski 89 Västerås Norrtälje 10.8
4.30 David Björn 90 Hovslätt Jönköping 18.6
4.25 Viktor Fröberg 90 Kville Sollentuna 14.9
4.25 Andreas Dahlberg 89 Kvarnsveden Gävle 20.7
4.25 Niklas Karlsson 90 Bålsta Jyväskylä, FIN 8.6
4.24 Johan Ramberg 89 Örgryte Halmstad 19.7
4.24 Johan Fougman 90 Gefle Stockholm/S 23.7
4.20 David Kallebäck 89 Varberg Värnamo 20.7
4.04 Adam Diffner 90 Kvarnsveden Örebro 31.5
3.95 Douglas Stenberg 90 IF Göta Sollentuna 14.9
3.95 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Sollentuna 14.9
3.85 Joar Rüdrich 90 Märsta Sollentuna 14.9
3.83 David Carlsson 90 Östhammar Västerås 5.7
3.80 Max Nyman 90 Hässleholm Vellinge 15.6
3.66 Adam Björling 90 Kalmarsund Kalmar 24.8
3.65 Pekka Matala 90 Haparanda SKT Sollentuna 14.9
3.65 Peter Svedlund 90 Haparanda SKT Sollentuna 14.9

Längd

7.31 Björn Wilson 90 Orient Fana, NOR 17.8
7.12 Erik Persson 89 Malmö Göteborg/U 28.6
7.00 David Kallebäck 89 Varberg Jyväskylä, FIN 7.6
6.92 Oskar Åberg 89 Solna Lund 6.9
6.92 Milan Jovanovic 90 Linköping Norrtälje 9.8
6.87 Jonathan Carbe 90 Örgryte Kalmar 23.8
6.80 Martin Bergqvist 90 Westmannia Västerås 5.7
6.77 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Karlstad 6.9
6.68 Nuhi Amerllahi 90 Malmö Göteborg/U 28.6
6.65 David Östling 90 Rånäs Västerås 2.8
6.64 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Norrtälje 9.8
6.63 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Västerås 5.7
6.61 Erik Ehrlin 90 Ärla Sollentuna 13.9
6.61 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Gävle 19.7
6.61 Max Nyman 90 Hässleholm Kalmar 23.8
6.53 Markus Kristiansson 90 Lund Göteborg/U 28.6
6.47 Jimmy Stenström 89 Tullinge-Tumba Huddinge 15.6
6.46 Moteba Mohamed 90 Alingsås Sollentuna 13.9
6.43 Johan Stjernqvist 89 Örebro Sätra 10.5
6.42 Rasmus Ersson 90 Gefle Gävle 19.7
okänd vind
6.52 Rasmus Ersson 90 Gefle Rauma, FIN 2.7
medvind
6.52 Erik Olsson 89 Örgryte Sävedalen 7.6
6.49 Jakob Wendefors 90 Wärnamo Villstad 31.5
6.43 Niklas Karlsson 90 Bålsta Bålsta 31.5
6.43 Robin Nordenberg 89 Kil Karlstad 6.9

Tresteg

14.81 Moteba Mohamed 90 Alingsås Norrtälje 10.8
14.79 David Kallebäck 89 Varberg Norrtälje 10.8
14.51 Erik Persson 89 Malmö Norrtälje 10.8
14.32 Mikael Brinnen 89 Gefle Norrtälje 10.8
13.95 Ronald Kibirige 90 Västerås Norrtälje 10.8
13.90 David Östling 90 Rånäs Göteborg/U 29.6
13.86 Johan Lindqvist 90 KA2 Norrtälje 10.8
13.81 Erik Ehrlin 90 Ärla Sollentuna 12.9
13.55 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Halmstad 19.7
13.53 Richard Olsson 89 IF Göta Norrtälje 10.8
13.53 Andreas Rydberg 90 Västerås Helsingborg 12.7
13.45 Anton Gyllensten 90 Örgryte Lerum 19.6
13.42 Björn Wilson 90 Orient Göteborg/U 29.6
13.40 Johan Andersson 89 Spårvägen Sollentuna 6.6
13.36 Andreas Olsson 89 Klippan Växjö 7.6
13.35 Nuhi Amerllahi 90 Malmö Norrtälje 10.8
13.25 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Sollentuna 12.9
13.21 Erik Olsson 89 Örgryte Lerum 21.9
13.18 Tomas Olsson 89 Kil Kil 8.6
13.07 Milan Jovanovic 90 Linköping Norrköping 16.6
medvind
14.55 Mikael Brinnen 89 Gefle Norrtälje 10.8
13.92 Erik Ehrlin 90 Ärla Eskilstuna 8.9
13.75 Johan Andersson 89 Spårvägen Sollentuna 6.6
13.51 Erik Olsson 89 Örgryte Sävedalen 8.6
13.17 Johannes Bergkvist 89 Trångsviken Östersund 31.5
13.07 Kim Svensson 89 Spårvägen Norrtälje 10.8

Kula/6.0

19.62 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Torsby 31.5
17.66 Pontus Rabe 90 Bålsta Nyköping 7.6
15.66 Markus Johansson 90 Säffle Karlskoga 15.6
14.86 Johnny Karlsson 89 Strömsund Strömsund 20.8
14.61 Martin Andersson 90 Heleneholm Helsingborg 12.7
14.46 Martin Gren 89 Falköping Norrtälje 9.8
13.96 Gustav Erben 89 Ymer Halmstad 19.7
13.96 Jonas Meyer 90 Strömstad Norrtälje 9.8
13.91 Martin Jönsson 90 Kalmarsund Sollentuna 12.9
13.78 Niklas Karlsson 90 Bålsta Jyväskylä, FIN 7.6
13.70 Richard Olsson 89 IF Göta Stockholm/S 23.7
13.47 Adam Björling 90 Kalmarsund Eksjö 5.7
13.37 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Örnsköldsvik 16.6
13.25 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Sollentuna 12.9
13.12 Oskar Åberg 89 Solna Eslöv 20.9
13.11 David Kallebäck 89 Varberg Kalmar 23.8
13.09 Marcus Karlsson 89 Gnesta Nyköping 24.8
12.93 Kim Amb 90 Bålsta Bålsta 1.11
12.81 Christoffer Älvenstrand 89 Kungsängen Stockholm/S 23.7
12.80§ Emil Svensson 89 Växjö Växjö 29.8

Diskus/1.75

56.55 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Göteborg/U 29.6
54.64 Johnny Karlsson 89 Strömsund Bålsta 10.5
49.42 Peter Edfors 89 Sollefteå Norrtälje 10.8
49.26 Markus Johansson 90 Säffle Bålsta 10.5
48.40 Erik Romberg 90 Högby Bålsta 10.5
47.00 Pontus Rabe 90 Bålsta Sollentuna 14.9
43.67 David Kallebäck 89 Varberg Göteborg/U 29.6
42.34 Robin Birgersson 90 Strömsund Strömsund 3.9
41.08 Christian Hansson Bergén 90 Nyköping Huddinge/J 26.4
41.03 Martin Gren 89 Falköping Herrljunga 1.6
40.66 Gustav Erben 89 Ymer Borås 12.7
40.48 Torbjörn Julin 89 Helsingborg Helsingborg 12.7
39.95 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Jyväskylä, FIN 8.6
38.47 Adam Björling 90 Kalmarsund Eksjö 6.7
38.26 Niklas Karlsson 90 Bålsta Jyväskylä, FIN 8.6
37.68 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Sollentuna 14.9
37.62 Jonas Jonsson 90 Strömsund Skellefteå 15.6
37.60 Robin Hägg 90 Eslöv Eslöv 16.7
37.49 Jonas Meyer 90 Strömstad Sävedalen 7.6
37.16 Rasmus Nim 89 Gäddede Sundsvall 24.5

Slägga/6.0

73.17 Markus Johansson 90 Säffle Halle, GER 24.5
63.69 Erik Romberg 90 Högby Norrtälje 9.8
63.35 Christian Hansson-Bergén 90 Nyköping Nyköping 30.8
62.70 Kristian Nyman 90 Svenljunga Växjö 8.9
60.19 Johnny Karlsson 89 Strömsund Norrtälje 9.8
55.01 Niklas Nyström 89 Nyköping Nyköping 23.8
54.80 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Sollentuna 12.9
54.58 Tommy Larsson 90 Bore Sollentuna 12.9
51.84 Pontus Rabe 90 Bålsta Bålsta 1.11
51.46 Anders Eriksson 89 Udd Karlshamn 2.8
50.81 Andreas Adolfsson 89 Bore Bålsta 10.5
50.31 Jonas Jonsson 90 Strömsund Strömsund 5.7
50.09 Robin Birgersson 90 Strömsund Strömsund 30.7
49.57 Simon Spejare 89 Östersund Krokom 15.7
49.19 Johan Björnstad 90 Ullevi Helsingborg 11.7
47.86 Torbjörn Julin 89 Helsingborg Växjö 7.6
46.99 Martin Jönsson 90 Kalmarsund Sollentuna 12.9
45.84 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Sollentuna 12.9
44.91 Anders Johansson 89 Kil Arvika 27.7
44.85 Peter Edfors 89 Sollefteå Sollentuna 12.9

Spjut/800

69.34 Kim Amb 90 Bålsta Fana, NOR 17.8
67.80 Joni Kaartinen 89 Ullevi Göteborg/U 27.6
61.20 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Norrtälje 8.8
60.78 Esbjörn Backlund 89 Hammarby Sollentuna 7.6
60.75 Richard Olsson 89 IF Göta Pihtipudas, FIN 29.6
60.10 Benjamin Hyvönen 90 Vännäs Umeå/V 7.9
59.21 Henrik Sjöstrand 90 Östersund Gävle 20.7
58.55 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Karlstad/M 30.9
58.25 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Ystad 11.5
57.99 Jonas Carlsson 89 Kalmarsund Göteborg/U 27.6
55.03 Adam Björling 90 Kalmarsund Eksjö 5.7
54.47 Oscar Wallin 89 Hakarpspojkarna Jönköping 27.5
52.70 Niklas Karlsson 90 Bålsta Bålsta 31.5
52.28 Niklas Stjerndorff 90 Eslöv Sollentuna 14.9
52.09 Pontus Rabe 90 Bålsta Karlstad/M 13.8
51.58 Johnny Karlsson 89 Strömsund Strömsund 7.9
51.42 Steve Bengtsson 89 Sollefteå Sundsvall 24.5
50.70 Markus Lenell 90 IF Göta Göteborg/U 27.6
50.63 David Kallebäck 89 Varberg Kalmar 24.8
50.39 Martin Kjos 90 Kungsängen Sätra 29.5

Tiokamp/P19

7.067 Niklas Karlsson 90 Bålsta Jyväskylä, FIN 8.6
7.051 David Kallebäck 89 Varberg Jyväskylä, FIN 8.6
6.378 Adam Björling 90 Kalmarsund Kalmar 24.8
6.369 Jonathan Carbe 90 Örgryte Kalmar 24.8
6.147 Max Nyman 90 Hässleholm Kalmar 24.8
6.012 Oskar Åberg 89 Solna Eslöv 21.9
5.805 Douglas Stenberg 90 IF Göta Uddevalla 6.7
5.785 Richard Olsson 89 IF Göta Kalmar 24.8
5.358 Mikael Gakis-Lindestrand 90 Gnistan Karlshamn 6.7
4.820 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Jyväskylä, FIN 8.6
4.752 Filip Bergqvist 90 Hässelby Täby 11.5
4.642 Daniel Fagerström 89 Tumba Gävle 21.9
4.412 Joacim Andersson 89 Väsby Täby 11.5
4.014 Robin Hägg 90 Eslöv Eslöv 21.9

>