Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 23 oktober 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 18 DEC, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.82 Thomas Jones 01 Kyrkhult Västerås 29.7
10.89 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Tampere, FIN 1.9
10.90 Bimo Soenarso 01 Örebro Göteborg/U 30.6
10.95 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Göteborg/U 30.6
11.04 Simon Sharapo 01 Örebro Skara 19.8
11.05 Carl af Forselles 01 Hellas Jessheim, NOR 9.6
11.06 Paul Förnestig 01 Hammarby Sollentuna 1.6
11.06 Caleb Conable 01 Malmö Halmstad 16.6
11.07 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Jessheim, NOR 9.6
11.16 William Gardell 01 AIK Göteborg/U 30.6
11.26 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Lund 26.8
11.27 Moi Wirunpan 01 Gefle Leksand 21.7
11.31 Amir Musa 01 Örebro Skara 19.8
11.32 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Ljungby 27.5
11.33 Lucas Bolin 01 Ullevi Skara 6.6
11.34 Lukas Nilsson 01 Hakarpspojkarna Jönköping 29.5
11.34 Felix Ekman 01 Sundbyberg Stockholm/S 7.8
11.35 Erik Johansson 01 Ullevi Huddinge 3.8
11.35 Marcus Hagerud 01 AIK Stockholm/S 9.9
11.39 Markus Lantto 01 AIK Göteborg/U 30.6
medvind
10.81 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Győr, HUN 7.7
10.92 Caleb Conable 01 Malmö Helsingborg 8.7
11.31 Johan Claeson 01 Linköping Tranås 30.9

200m

21.77 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Tampere, FIN 1.9
22.30 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/U 1.7
22.37 Caleb Conable 01 Malmö Malmö/S 19.8
22.47 Rasmus Hugosson 01 Örebro Västerås 28.7
22.47 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Huddinge 5.8
22.55 Simon Sharapo 01 Örebro Huddinge 5.8
22.59 Paul Förnestig 01 Hammarby Trondheim, NOR 8.7
22.66 Johan Claeson 01 Linköping Halmstad 17.6
22.78 Thomas Jones 01 Kyrkhult Jönköping 29.5
22.84 Bimo Soenarso 01 Örebro Halmstad 17.6
23.00 Marcus Hagerud 01 AIK Huddinge 17.6
23.01 Gustav Gahne 01 Hässelby Malmö/S 19.8
23.04 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg/U 1.7
23.09 William Gardell 01 AIK Huddinge 4.8
23.14 Moi Wirunpan 01 Gefle Huddinge 4.8
23.15 Emil Persson 01 Sundsvall Bollnäs 7.7
23.17 Felix Ekman 01 Sundbyberg Huddinge 4.8
23.22 Albert Nygren 01 Upsala Göteborg/U 1.7
23.33 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Jönköping 20.6
23.34 Erik Pålsson 01 IFK Göteborg Halmstad 17.6
medvind
22.53 Simon Martinsson 01 Österhaninge Uppsala 18.8
22.76 Moi Wirunpan 01 Gefle Leksand 22.7
23.22 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Olofström 2.6

400m

49.00 Johan Claeson 01 Linköping Göteborg/U 30.6
49.69 Gustav Gahne 01 Hässelby Göteborg/U 30.6
49.80 Simon Martinsson 01 Österhaninge Tampere, FIN 1.9
50.09 Albert Nygren 01 Upsala Sollentuna 1.6
51.18 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Győr, HUN 7.7
51.47 Ludvig Ramhult 01 Ymer Kungsbacka 25.8
51.48 Albin Hedén 01 Arvika Karlstad 22.7
51.53 Karl Wållgren 01 Lerum Göteborg/U 30.6
51.56 Edvard Appelberg 01 Lidköping Göteborg/S 3.6
51.85 Roble Abdullahi 01 Malmö Huddinge 4.8
52.02 Anton Sjölund 01 Spårvägen Göteborg/U 30.6
52.25 Carl af Forselles 01 Hellas Landquart, SUI 19.5
52.49 Henrik Renz 01 Tjalve Norrköping 18.8
52.76 Nahom Hailu 01 IF Göta Karlstad 22.7
52.80 Emil Persson 01 Sundsvall Skellefteå 8.9
53.08 Erik Pålsson 01 IFK Göteborg Huddinge 4.8
53.29 Axel Glavare Karlsson 01 Täby Huddinge 16.6
53.40 Linus Strand 01 Örebro Karlstad 22.7
53.50 Elias Engström 01 Sundsvall Skellefteå 8.9
53.61 Sidrak Afework 01 Spårvägen Göteborg/U 30.6

800m

1:52.38 Anton Axelsson 01 Hässelby Sollentuna 2.6
1:54.29 Josef Wallenlind 01 Mölndal Karlstad 25.7
1:54.35 Albert Nygren 01 Upsala Sollentuna 2.6
1:56.93 Gustav Gahne 01 Hässelby Huddinge 5.8
1:57.78 Elias Engström 01 Sundsvall Huddinge 5.8
1:58.56 Nahom Hailu 01 IF Göta Huddinge 5.8
1:59.09 Omar Nuur 01 Växjö Malmö/S 19.8
1:59.23 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Huddinge 5.8
1:59.51 Roble Abdullahi 01 Malmö Göteborg/S 18.8
2:00.16 Max Bechtel 01 Hässelby Stockholm/S 9.9
2:00.39 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Sollentuna 2.6
2:01.07 Michael Nordahl 01 Ystad Ystad 9.9
2:01.10 Anton Sjölund 01 Spårvägen Täby 20.5
2:01.49 Elliot Anderstedt 01 Höör Trelleborg 9.6
2:01.56 Johan Claeson 01 Linköping Lerum 19.8
2:01.86 Alexander Bucht 01 Sävedalen Karlstad 25.7
2:02.72 Markus Engsner 01 Sävedalen Mölndal 11.8
2:04.46 Jonathan Edman 01 Umedalen Sundsvall 10.6
2:04.47 Elias Brink 01 Kville Göteborg/S 2.6
2:04.53 Melker Forsberg 01 Örebro Sollentuna 28.6

1500m

3:55.91 Anton Axelsson 01 Hässelby Stockholm/S 10.6
4:00.67 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Norrköping 18.7
4:03.84 Omar Nuur 01 Växjö Huddinge 4.8
4:04.81 Jonathan Edman 01 Umedalen Mölndal 19.7
4:10.23 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Västerås 29.7
4:11.01 Alexander Bucht 01 Sävedalen Huddinge 4.8
4:13.66 Melker Forsberg 01 Örebro Stockholm/S 10.6
4:13.71 Markus Engsner 01 Sävedalen Mölndal 19.7
4:14.65 Elias Engström 01 Sundsvall København, DEN 18.8
4:15.13 Michael Nordahl 01 Ystad Huddinge 4.8
4:21.02 Elliott Anderstedt 01 Höör Helsingborg 7.7
4:21.29 Biniam Habtom 01 Åhus Huddinge 4.8
4:22.53 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Helsingborg 7.7
4:23.35 Elias Brink 01 Kville Göteborg/U 30.6
4:31.3m Kasper Friberg 01 Björnstorp Helsingborg 20.6
4:31.36 Jimmy Öhman 01 Gefle Gävle 5.9
4:38.60 Olle Leibe-Bergstedt 01 Solvikingarna Jönköping 29.5

3000m

8:26.12 Omar Nuur 01 Växjö Huddinge 3.8
8:29.47 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Sollentuna 1.6
8:51.48 Jonathan Edman 01 Umedalen Karlstad 25.7
8:53.31 Alexander Bucht 01 Sävedalen Göteborg/U 1.7
8:55.08 Markus Engsner 01 Sävedalen Göteborg/S 18.8
9:04.99 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Sätra 20.5
9:05.80 Anton Axelsson 01 Hässelby Karlstad 25.7
9:26.77 Eelis Murto 01 Gällivare Hässleholm 29.7
9:37.08 Michael Nordahl 01 Ystad Hässleholm 29.7
9:52.25 Viktor Hellström 01 Rigor Kungsbacka 25.8
9:59.71 Jacob Klinth 01 Lidingö Huddinge 17.6

2000m hinder/91.4

5:50.90 Omar Nuur 01 Växjö Huddinge 5.8
6:08.50 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Huddinge 5.8
6:09.60 Elliott Anderstedt 01 Höör Huddinge 5.8
6:24.18 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Huddinge 5.8
6:24.26 Max Bechtel 01 Hässelby Malmö/S 19.8
6:29.87 Melker Forsberg 01 Örebro Huddinge 5.8
6:54.12 Jacob Klinth 01 Lidingö Huddinge 5.8
7:03.07 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Danderyd 13.5
7:10.25 Melvin Johansson 01 Kville Huddinge 5.8

110m häck/91.4

13.82 Thomas Jones 01 Kyrkhult Győr, HUN 6.7
13.89 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Tampere, FIN 1.9
14.19 Carl af Forselles 01 Hellas Uddevalla 8.9
14.20 Johan Claeson 01 Tranås Halmstad 17.6
14.56 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Göteborg/U 1.7
14.90 Albin Hedén 01 Arvika Göteborg/U 1.7
15.10 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Huddinge 4.8
15.12 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Hvidovre, DEN 9.6
15.14 Oliver Ericsson 01 Upsala Huddinge 4.8
15.27 Henrik Renz 01 Tjalve Huddinge 4.8
15.28 Otto Nilsson 01 IK Sisu Ljungby 26.5
15.44 Philip Ryding 01 Kville Huddinge 4.8
15.48 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Halmstad 17.6
15.57 Alfred Berglöf 01 Strand Göteborg/U 1.7
15.62 Melker Drackner 01 Lidköping Göteborg/U 1.7
16.35 Theodor Duvert 01 Tureberg Sollentuna 15.5
16.71 Lucas Kristenson 01 Varberg Helsingborg 7.7
17.33 Gustaf Heikki 01 Gefle Uddevalla 8.9
17.63 William Gardell 01 AIK Täby 19.5
17.66 Edvard Appelberg 01 Lidköping Skara 19.8
medvind
14.53 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Malmö/S 19.8
15.02 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Malmö/S 19.8

300m häck/84.0

37.19 Johan Claeson 01 Linköping Huddinge 5.8
38.52 Karl Wållgren 01 Lerum Huddinge 5.8
38.54 Carl af Forselles 01 Hellas Göteborg/U 29.6
38.84 Albin Hedén 01 Arvika Arvika 17.7
39.38 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Huddinge 5.8
39.67 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Huddinge 5.8
39.83 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Göteborg/U 29.6
41.04 Sidrak Afework 01 Spårvägen Huddinge 15.6
42.47 Linus Strand 01 Örebro Göteborg/U 29.6
42.91 Lucas Kristenson 01 Varberg Halmstad 17.6
43.50 Alfred Berglöf 01 Strand Skellefteå 8.9
43.90 Nils Jensen 01 Sävedalen Halmstad 17.6
44.88 Edvard Appelberg 01 Lidköping Falköping 8.9

Höjd

2.00 Carl af Forselles 01 Hellas Landquart, SUI 19.5
1.97 Philip Ryding 01 Kville Tampere, FIN 1.9
1.96 Elias Sahlin 01 Hellas Huddinge 3.8
1.88 Theodor Duvert 01 Tureberg Sollentuna 1.6
1.88 Melker Manne 01 Ullevi Göteborg/S 9.6
1.86 Imran Lernebo 01 AIK Huddinge 3.8
1.85 Sören Pauli 01 Ullevi Kungälv 24.6
1.83 Oliver Ericsson 01 Upsala Norrtälje 19.5
1.82 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Győr, HUN 7.7
1.80 Edgaras Cerniauskas 01 Brattås Stenungsund 13.5
1.80 Otto Nilsson 01 IK Sisu Värnamo 3.6
1.80 Eli Karström 01 Athlet Trelleborg 9.6
1.77 Erik Olzon 01 Kville Göteborg/U 1.7
1.75 Lucas Kristenson 01 Varberg Ystad 22.7
1.75 Henrik Renz 01 Tjalve Linköping 6.6
1.73 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Järvsö 23.9
1.72 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Uddevalla 9.9
1.71 Hampus Johansson 01 Bromma Spånga 13.5
1.71 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Ljungby 27.5
1.70 Per Liljegren 01 Österhaninge Mora 1.9
obekräftat
1.76 Per Liljegren 01 Österhaninge Mora 1.9

Stav

4.80 Carl af Forselles 01 Hellas Tampere, FIN 1.9
4.60 Otto Nilsson 01 IK Sisu Habo 31.7
4.45 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Göteborg/U 30.6
4.24 Oliver Edman 01 Örgryte Sätra 19.8
4.20 Tobias Solberg 01 Hässelby Huddinge 16.6
4.16 Noah Ander 01 Hammarby Karlstad 19.5
4.11 Karl Johansson 01 Stocksäter Mesquite, TX 29.3
4.07 Emil Stenlund 01 KA2 Karlskrona 1.9
4.00 Henrik Renz 01 Tjalve Norrköping 18.8
4.00 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Jönköping 25.9
3.85 Harald Gemmel 01 Hammarby Huddinge 16.8
3.65 Jonathan Håkansson 01 Hammarby Sollentuna 2.6
3.65 Melvin Wahlström 01 Motala Sollentuna 2.6
3.65 Milton Danielsson 01 Kalmar Växjö 21.8
3.65 Calle Henrysson 01 Märsta Huddinge 5.8
3.60 Nils Jensen 01 Sävedalen Göteborg/S 2.6
3.54 Theodor Duvert 01 Tureberg Huddinge 16.6
3.30 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Ljungby 26.5
3.27 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 20.6
3.13 Melker Drackner 01 Lidköping Uddevalla 8.9

Längd

7.15 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg/U 29.6
7.13 Carl af Forselles 01 Hellas Jessheim, NOR 9.6
7.11 Caleb Conable 01 Malmö Huddinge 5.8
6.97 Henrik Renz 01 Tjalve Falun 19.5
6.96 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/U 29.6
6.70 Thomas Jones 01 Kyrkhult Jönköping 29.5
6.59 Otto Nilsson 01 IK Sisu Huddinge 4.8
6.49 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Huddinge 4.8
6.45 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Huddinge 5.8
6.39 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 19.5
6.38 Favour Chidison 01 Ullevi Huddinge 5.8
6.37 Max Rosquist Larsson 01 Malmö København, DEN 18.8
6.27 Hampus Helamb 01 Ullevi Göteborg/S 24.7
6.24 Amir Musa 01 Örebro Karlstad 22.7
6.24 Melker Drackner 01 Lidköping Huddinge 4.8
6.18 Martin Hagberg 01 Hässelby Göteborg/U 29.6
6.16 Simon Sharapo 01 Örebro Sofia, BUL 30.6
6.13 Andreas Ehn 01 Ymer Huddinge 4.8
6.12 Mohammad Al Masri 01 Kville Göteborg/S 9.6
6.10 Alfred Berglöf 01 Strand Göteborg/U 29.6
6.10 Elias Sahlin 01 Hellas Göteborg/U 29.6
medvind
7.29 Caleb Conable 01 Malmö Helsingborg 7.7
7.27 Erik Johansson 01 Ullevi Helsingborg 6.7
7.14 Carl af Forselles 01 Hellas Landquart, SUI 19.5
6.88 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Győr, HUN 7.7
6.49 Andreas Ehn 01 Ymer Huddinge 4.8
6.38 Elias Sahlin 01 Hellas Eskilstuna 9.6
6.30 Isak Hejdenberg 01 Örgryte Mölndal 17.8
6.19 Simon Sharapo 01 Örebro Sofia, BUL 30.6

Tresteg

15.36 Carl af Forselles 01 Hellas Győr, HUN 6.7
14.61 Caleb Conable 01 Malmö Tampere, FIN 1.9
14.15 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Huddinge 3.8
13.82 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg/U 1.7
13.50 Isak Hejdenberg 01 Örgryte Huddinge 3.8
13.49 Melker Manne 01 Ullevi Göteborg/U 1.7
13.27 Lukas Nilsson 01 Hakarpspojkarna Kungsbacka 2.6
12.82 Albin Wägmark 01 AIK Göteborg/U 1.7
12.48 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Huddinge 3.8
12.35 Ludvig Svanberg 01 Sundsvall Skellefteå 8.9
12.23 Filip Lindh 01 Växjö Värnamo 3.6
12.20 Philip Wilhelmsson 01 Örebro Göteborg/U 1.7
12.12 Otto Nilsson 01 IK Sisu Nässjö 23.5
12.11 Moi Wirunpan 01 Gefle Sätra 20.5
12.07 Alfred Berglöf 01 Strand Göteborg/U 1.7
11.51 David Ekdahl 01 Linköping Linköping 20.6
11.50 Arthur Abrahamsson 01 Bromma Järvsö 22.9
11.32 Lucas Kristenson 01 Varberg Halmstad 17.6
11.28 Hampus Johansson 01 Bromma Järvsö 22.9
medvind
12.28 Philip Wilhelmsson 01 Örebro Huddinge 3.8
12.25 Filip Lindh 01 Växjö Huddinge 3.8
12.24 Alfred Berglöf 01 Strand Skellefteå 8.9

Kula/5.0

18.62 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Tampere, FIN 1.9
18.14 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Huddinge 5.8
17.03 Erik Bengtsson 01 Malmö Olofström 3.6
15.65 Victor Wisén 01 Upsala Huddinge 5.8
15.48 Johannes Lilius 01 Huddinge Huddinge 5.8
14.26 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 21.8
14.07 Johannes Olsson 01 Hälle Huddinge 5.8
14.06 Filip Sörmander 01 IK Sisu Skruv 19.5
13.92 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Győr, HUN 7.7
13.72 Karl Wållgren 01 Lerum Huddinge 5.8
13.38 William Lanndalen 01 Kville Kungsbacka 25.8
13.15 Malek Enghemes 01 Södertälje Västerås 29.7
12.55 Otto Nilsson 01 IK Sisu Jönköping 5.5
12.47 Carl af Forselles 01 Hellas Jessheim, NOR 9.6
12.46 Milton Danielsson 01 Kalmar Habo 9.6
12.28 Lucas Bolin 01 Ullevi Kungsbacka 25.8
12.27 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Eskilstuna 30.9
12.22 Henrik Renz 01 Tjalve Västerås 29.7
12.10 Rasmus Hellberg 01 Piteå Timrå 19.5
11.77 Gustaf Heikki 01 Gefle Uddevalla 9.9

Diskus/1.5

55.51 Johannes Lilius 01 Huddinge Tampere, FIN 1.9
54.62 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Huddinge 3.8
51.55 Victor Wisén 01 Upsala Uppsala 1.8
49.94 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Bålsta 12.5
47.29 Erik Bengtsson 01 Malmö Hvidovre, DEN 10.6
47.17 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna/E 31.7
43.86 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Eskilstuna 24.7
43.80 William Lanndalen 01 Kville Helsingborg 8.7
41.13 Carl af Forselles 01 Hellas Uddevalla 8.9
40.15 Johannes Olsson 01 Hälle Uddevalla 4.9
39.54 Filip Sörmander 01 IK Sisu Jönköping 5.5
38.98 Rasmus Hellberg 01 Piteå Sollentuna/E 2.6
38.63 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Jönköping 5.5
38.00 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala 24.7
37.90 Henrik Renz 01 Tjalve Jessheim, NOR 10.6
37.40 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Habo 9.6
36.25 Milton Danielsson 01 Kalmar Habo 9.6
35.33 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Jessheim, NOR 10.6
33.09 Otto Nilsson 01 IK Sisu Villstad 10.5
31.35 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 23.9

Slägga/5.0

63.99 Hugo Sörby 01 Upsala Huddinge 5.8
63.32 William Lanndalen 01 Kville Bålsta 12.5
60.63 James Ericsson-Nicholls 01 Enfield, GBR 8.7
58.89 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Huddinge 5.8
54.41 Rasmus Hellberg 01 Piteå Umeå 5.5
53.34 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Eskilstuna 9.6
51.69 Johannes Lilius 01 Huddinge Huddinge/J 16.9
42.64 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna/E 3.6
37.90 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Tranås 30.9
36.12§ Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg/S-K 11.9
34.94 Filip Sörmander 01 IK Sisu Eksjö 2.9
34.25 Otto Nilsson 01 IK Sisu Tranås 30.9
33.22 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Tranås 30.9

Spjut/700

55.45 William Lanndalen 01 Kville Kungsbacka 25.8
54.30 Jakob Grönlund 01 Sollefteå Sundsvall 10.6
53.85 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Tampere, FIN 1.9
48.25 Otto Nilsson 01 IK Sisu Skruv 19.5
48.12 Daniel Rihtnesberg 01 Hammarby Huddinge 17.6
46.49 Emil Stenlund 01 KA2 Skruv 19.5
44.01 Theodor Duvert 01 Tureberg Sollentuna 3.6
43.93 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Győr, HUN 8.7
42.81 Carl af Forselles 01 Hellas Jessheim, NOR 10.6
41.88 Johannes Lilius 01 Huddinge Märsta 23.9
41.84 Henrik Renz 01 Tjalve Falun 20.5
41.64 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 23.9
41.33 Emil Arntsén 01 Östersund Sollentuna 3.6
41.16 Emil Lavett 01 Hammarby Huddinge 17.6
40.87 Gustaf Heikki 01 Gefle Uddevalla 8.9
40.79 Alex Johansson 01 Tureberg Sollentuna/E 27.5
40.14 Albert Nurmi 01 Malmö Eslöv 27.5
39.98 Filip Sörmander 01 IK Sisu Värnamo 2.6
39.85 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Eksjö 14.10
39.69 Melker Drackner 01 Lidköping Skara 19.8

Tiokamp/P17

6.655 Carl af Forselles 01 Hellas Uddevalla 9.9
6.537 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Uddevalla 9.9
6.136 Otto Nilsson 01 IK Sisu Ljungby 27.5
5.788 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Ljungby 27.5
5.594 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Uddevalla 9.9
4.853 Melker Drackner 01 Lidköping Uddevalla 9.9
4.754 Gustaf Heikki 01 Gefle Uddevalla 9.9
4.367 Theodor Duvert 01 Tureberg Falun 20.5
internationell P17-tiokamp
7.210 Carl af Forselles 01 Hellas Jessheim, NOR 10.6
7.063 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Győr, HUN 8.7
6.039 Henrik Renz 01 Tjalve Jessheim, NOR 10.6

>