Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 23 oktober 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 OKT, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2018.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1996-1998, P19/F19: Födda 1999-2000, P17/F17: Födda 2001, P16/F16: Födda 2002, P15/F15: Födda 2003, P14/F14: Födda 2004 - plus ev 05:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.22 Henrik Larsson 99 IF Göta Tampere, FIN 11.7
10.59 Vidar Stenqvist 00 Täby Skara 6.6
10.70 Kasper Kadestål 99 Malmö Skara 6.6
10.73 Armand Duplantis 99 Upsala New Iberia, LA 18.4
10.79 Linus Kapstad 00 Tureberg Savona, ITA 23.5
10.90 Erik Johansson 99 Varberg Göteborg/U 30.6
10.95 Carl Bengtström 00 Örgryte Huddinge 3.8
10.96 Omar Chabaan 00 Helsingborg Helsingborg 8.7
11.07 Raymond Mpanga 99 Malmö Göteborg/U 30.6
11.08 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Göteborg/U 30.6
11.09 Viktor Thor 00 Strand Sundsvall 28.7
11.09 William Thor 00 Strand Bollnäs 7.7
11.17 Johan Carlsson 99 Trollhättan FIK Lidköping 16.6
11.20 Jacob Helsing 00 Orient Uddevalla 12.6
11.22 Alexander Andreasson 99 Örgryte Skara 6.6
11.25 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Göteborg/U 30.6
11.25 Anton Bengtsson 99 Ullevi Göteborg/S 9.6
11.27 Jakob Dalenbring 99 Västerås Sollentuna 2.6
11.28 Melker Gustavsson 00 IF Göta Karlstad 22.7
11.29 Charles Mårelid 99 Örgryte Gainesville, FL 29.3
11.29 Emil Sandström 00 Söderhamn Huddinge 3.8
oklar/okänd vind
11.07 Charles Mårelid 99 Örgryte Columbia, SC 14.4
11.27 Charles Mårelid 99 Örgryte Bradenton, FL 3.3
medvind
10.14 Henrik Larsson 99 IF Göta Eskilstuna 24.8
10.49 Vidar Stenqvist 00 Täby Hvidovre, DEN 11.8
10.57 Armand Duplantis 99 Upsala Alexandria, LA 26.4
10.73 Erik Johansson 99 Varberg Göteborg/U 30.6
10.84 Raymond Mpanga 99 Malmö Halmstad 16.6
10.91 Omar Chabaan 00 Helsingborg Göteborg/U 30.6
10.91 Charles Mårelid 99 Örgryte Lutz, FL 7.4
10.92 Viktor Thor 00 Strand Skellefteå 8.9
10.94 Alexander Andreasson 99 Örgryte Helsingborg 6.7
10.99 William Thor 00 Strand Göteborg/U 30.6
11.04 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Helsingborg 8.7
11.07 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Helsingborg 8.7
11.24 Emil Sandström 00 Söderhamn Skellefteå 8.9
11.27 Carl Enhörning 00 AIK Göteborg/U 30.6

200m

20.85 Henrik Larsson 99 IF Göta Stockholm/S 10.6
21.12 Kasper Kadestål 99 Malmö Hvidovre, DEN 12.8
21.29 Vidar Stenqvist 00 Täby Eskilstuna 25.8
21.91 Erik Johansson 99 Varberg Halmstad 17.6
21.97 Omar Chaaban 00 Helsingborg Hvidovre, DEN 12.8
21.97 Arvid Gustafsson 99 Upsala Eskilstuna 25.8
22.18 Anton Bengtsson 99 Ullevi Skara 6.6
22.40 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/U 1.7
22.41 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Huddinge 4.8
22.48 Raymond Mpanga 99 Malmö Halmstad 17.6
22.62 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Halmstad 17.6
22.68 Jacob Helsing 00 Orient Halmstad 17.6
22.70 Edvin Hagberg 99 Tureberg Västerås 28.7
22.73 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Halmstad 17.6
22.76 Viktor Thor 00 Strand Huddinge 5.8
22.82 William Thor 00 Strand Timrå 11.8
22.87 Ludvig Brorsson 00 Wilske Málaga, ESP 12.5
22.95 Johan Alsing 99 Östersund Göteborg/U 1.7
23.10 Charles Mårelid 99 Örgryte Bradenton, FL 17.3
23.12 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Karlstad 19.5
oklar/okänd vind
22.72 Charles Mårelid 99 Örgryte Bradenton, FL 3.3
22.92 Charles Mårelid 99 Örgryte St. Cloud, FL 24.2
medvind
21.30 Carl Bengtström 00 Örgryte Helsingborg 6.7
22.24 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Helsingborg 7.7
22.51 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Helsingborg 7.7
22.57 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Helsingborg 7.7
22.67 Jacob Helsing 00 Orient Uddevalla 19.6
22.86 Melker Gustavsson 00 IF Göta Göteborg/U 1.7
22.87 Johan Carlsson 99 Trollhättan FIK Helsingborg 7.7

400m

47.27 Carl Bengtström 00 Örgryte Eskilstuna 25.8
48.04 Edvin Hagberg 99 Tureberg Göteborg/U 30.6
48.37 Kasper Kadestål 99 Malmö Clermont, FL 12.5
48.71 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Göteborg/U 30.6
49.47 Arvid Gustafsson 99 Upsala Huddinge 4.8
49.73 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Göteborg/U 30.6
50.16 Anton Bengtsson 99 Ullevi Huddinge 4.8
50.36 Gustav Karlsson 00 Thorengruppen Göteborg/U 30.6
50.46 Emil Winther 99 Tureberg Sollentuna 15.5
50.50 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlstad 22.7
50.66 Mathias Söder 99 Ullevi Göteborg/U 30.6
51.12 Iyuel Ayele 99 Hammarby Stockholm/S 7.8
51.24 Viktor Bergkvist 00 Linköping Lerum 19.8
51.49 Charles Mårelid 99 Örgryte Lakeland, FL 17.2
51.66 Jakob Helsing 00 Orient Halmstad 16.6
51.69 Gustav Magnusson 00 Nyköping Falun 19.5
51.76 Ahmed Bahaa 00 Hässelby Huddinge 16.6
51.84 Philip Stömne 00 Valbo Leksand 22.7
51.99 Jonathan Borg 99 Trollhättan FIK Helsingborg 8.7
52.01 Emil Uhlin 00 Falun Uddevalla 8.9

800m

1:49.94 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Eskilstuna 26.8
1:51.18 Edvin Hagberg 99 Tureberg Oslo, NOR 5.7
1:52.31 Abubaker Abdullahi 99 Malmö Karlstad 25.7
1:53.26 Eric Källman 00 Ymer Göteborg/U 1.7
1:53.52 Iyuel Ayele 99 Hammarby Karlstad 25.7
1:54.49 Henry Jacobson 99 Hammarby Karlstad 25.7
1:55.20 Mathias Söder 99 Ullevi Göteborg/U 1.7
1:55.45 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Karlstad 25.7
1:56.26 Axel Djurberg 99 Upsala Sollentuna 2.6
1:56.52 Rasmus Tidestad 00 IF Göta Göteborg/U 1.7
1:57.02 Nils Jonsson 00 Danderyd Sollentuna 2.6
1:57.60 Omar Ismail 00 Högby Skruv 19.5
1:57.83 Jonathan Gustavsson 99 Örebro Huddinge 5.8
1:57.93 Daniel Tegbrant 00 Hammarby Sollentuna 2.6
1:58.23 Olof Silvander 99 Lidingö Göteborg/U 1.7
1:58.69 Tobias Eknor 00 Spårvägen Täby 20.5
1:58.91 August Mollén 99 Tjalve Göteborg/U 1.7
1:59.06 Gustaf Norlander 99 Ärla Mölndal 11.8
1:59.06 Merhawi Seyfu 00 Hälle Mölndal 16.5
1:59.10 Anton Ledell 99 Huddinge Sollentuna 2.6

1500m

3:52.60 Omar Ismail 00 Högby Huddinge 4.8
3:52.88 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Huddinge 4.8
3:53.52 Abubakar Abdullahi 99 Malmö Huddinge 4.8
3:56.07 Eric Källman 00 Ymer Huddinge 4.8
3:57.91 Axel Djurberg 99 Upsala Västerås 29.7
3:58.51 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Stockholm/S 10.6
4:00.13 Olof Silvander 99 Lidingö Stockholm/S 10.6
4:02.04 Samuel Fitsumbrhan 99 Hälle Huddinge 4.8
4:02.11 Iyuel Ayele 99 Hammarby Huddinge 4.8
4:02.30 Mathias Söder 99 Ullevi Mölndal 19.7
4:03.53 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Huddinge 4.8
4:03.55 Merhawi Seyfu 00 Hälle Göteborg/U 30.6
4:04.27 August Mollén 99 Tjalve Göteborg/U 30.6
4:07.19 Henry Jacobson 99 Hammarby Huddinge 3.8
4:07.60 Rasmus Tidestad 00 IF Göta Göteborg/U 30.6
4:08.11 Gustaf Norlander 99 Ärla Huddinge 4.8
4:09.13 Rasmus Ahlgren 99 Spårvägen Huddinge 17.6
4:09.83 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Sollentuna 3.6
4:10.05 Jack Karlsson 99 Örebro Sollentuna 3.6
4:10.85 Kristoffer Tengroth 00 Hässelby Göteborg/U 30.6

5000m

14:52.3m Omar Ismail 00 Högby Göteborg/U 29.6
14:56.56 Samuel Fitsumbrhan 99 Hälle Göteborg/U 29.6
15:16.86 Axel Djurberg 99 Upsala Eskilstuna 26.8
15:18.06 August Mollén 99 Tjalve Stockholm/S 7.8
15:30.18 Love Carlsson 00 Högby Huddinge 17.6
15:42.50 Merhawi Seyfu 00 Hälle Huddinge 5.8
15:43.20 Olof Silvander 99 Lidingö Huddinge 5.8
15:51.84 Abdisamed Khader 00 KA2 Huddinge 5.8
15:58.78 Medhane Tumzghi 99 Lerum Lerum 20.6
16:12.94 Ludvig Bjurelid 00 Högby Huddinge 5.8
16:14.75 Linus Nygren 99 Ulricehamn Falköping 9.9
16:19.19 Abdul M Musse 00 Linköpings LK Sollentuna 28.6
16:32.43 Abdinor Aden 00 Växjö Huddinge 5.8
16:33.08 Jack Karlsson 99 Örebro Huddinge 5.8
16:36.15 Michael Welday 99 Stocksäter Hallsberg 20.6
16:36.70 Gustav Edström 00 Luleå Huddinge 5.8
16:37.4m Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Umeå 13.8
16:45.13 Markus Hjält 99 Mölndal Karlstad 19.5
17:19.96 Lukas Segersten 00 Eskilstuna Huddinge 5.8
17:24.39 Alexander Skogtjärn Lundstein 00 Linné Uppsala 18.8
ungefärlig tid
17:20.0m Viktor Zackrisson 00 Enhörna Stockholm/S 8.9

2000m hinder/91.4

5:58.59 Axel Djurberg 99 Upsala Huddinge 3.8
6:07.26 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Huddinge 3.8
6:11.77 Olof Silvander 99 Lidingö Huddinge 3.8
6:19.32 August Mollén 99 Tjalve Huddinge 3.8
6:29.01 Abdisamed Khader 00 KA2 Huddinge 3.8
6:30.37 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Sätra 20.5
6:34.23 Ludvig Bjurelid 00 Högby Göteborg/U 29.6
6:36.19 Linus Näslund 00 Ärla Göteborg/U 29.6
7:06.45 Abdullahi Rooble 99 Ullevi Huddinge 3.8
7:07.28 Gustav Edström 00 Luleå Huddinge 3.8

110m häck/100.0

14.07 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Hvidovre, DEN 11.8
14.82 Philip Stömne 00 Valbo Hvidovre, DEN 11.8
14.90 Anton Bertilsson 99 Växjö Huddinge 5.8
15.15 Joakim Wadstein 00 Tjalve Göteborg/U 1.7
15.33 Emil Uhlin 00 Falun Jessheim, NOR 10.6
15.42 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Enskede 14.8
15.56 Jacob Lenz 99 Lund Huddinge 5.8
15.67 Philip Ericsson 00 Palo Alto, CA 3.5
15.72 Edvin Hagberg 99 Tureberg Jessheim, NOR 10.6
16.08 Simon Thor 00 Märsta Jessheim, NOR 10.6
16.24 Daniel Grenegård 00 IF Göta Karlstad 22.7
16.78§ Tom Johansson 99 Örebro Linköping 6.6
17.08 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 20.6
17.13 Hussein Naseri 00 Haparanda Boden 9.6
medvind
14.77 Anton Bertilsson 99 Växjö Göteborg/U 1.7
15.34 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Göteborg/U 1.7
15.36 Jacob Lenz 99 Lund Helsingborg 7.7

400m häck/91.4

50.20 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/S 2.6
52.50 Anton Bertilsson 99 Växjö Stockholm/S 10.6
53.85 Gustav Karlsson 00 Thorengruppen Hvidovre, DEN 12.8
55.88 Arvid Gustafsson 99 Upsala Stockholm/S 20.6
57.04 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/U 29.6
57.06 Staffan Risberg 99 Tureberg Karlstad 19.5
57.25 Philip Stömne 00 Valbo Söderhamn 26.6
57.92 Arvid Friberg 99 Täby Sollentuna 2.6
58.04 Joakim Wadstein 00 Tjalve Helsingborg 6.7
58.33 Jonathan Borg 99 Trollhättan FIK Helsingborg 6.7
58.54 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Göteborg/U 29.6
58.97 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Göteborg/S 2.6
58.98 Ludvig Brorsson 00 Wilske Jönköping 29.5
59.21 Axel Åberg 00 Tjalve Linköping 6.6
60.37 Anton Andersson 00 Varberg Huddinge 5.8
60.57 Daniel Grenegård 00 IF Göta Karlstad 19.5

Höjd

2.05 Simon Wiklund 99 Wilske Hvidovre, DEN 12.8
2.02 Emil Uhlin 00 Falun Hvidovre, DEN 12.8
2.01 Samuel Fransson 00 Malmö Eskilstuna 25.8
2.00 Anton Olsson 99 Färjestaden Högby 29.7
1.98 Hampus Carlens 99 Lidingö Eskilstuna 24.8
1.94 Simon Thor 00 Märsta Falun 19.5
1.93 Joakim Wadstein 00 Tjalve Huddinge 4.8
1.93 Philip Stömne 00 Valbo Huddinge 4.8
1.93 Edvin Hagberg 99 Tureberg Jessheim, NOR 9.6
1.90 Johan Alsing 99 Östersund Östersund 27.5
1.89 Carl Windmar 00 Spårvägen Huddinge 16.6
1.88 Leo Bergström 00 Täby Sätra 20.5
1.86 Markus Menander 99 Kongahälla Bohus 12.8
1.83 Nils Havsmon 99 Träff Skara 19.8
1.80 Alexander Nyman 00 Hanviken Huddinge 16.6
intern klubbtävling
1.90 Alexander Nyman 00 Hanviken Trollbäcken 26.5

Stav

6.05 Armand Duplantis 99 Upsala Berlin, GER 12.8
5.00 Tom Johansson 99 Örebro Hvidovre, DEN 11.8
4.70 Simon Thor 00 Märsta Sollentuna 1.6
4.46 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Stockholm/S 18.7
4.43 Gustav Magnusson 00 Nyköping Västerås 28.7
4.34 Adam Bengtsson 99 Örgryte Sätra 19.8
4.30 Emil Uhlin 00 Falun Jessheim, NOR 10.6
4.23 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uddevalla 9.9
4.07 Johan Nordström 99 Falun Huddinge 3.8
4.00 Philip Stömne 00 Valbo Falun 1.9
4.00 Anton Olsson 99 Färjestaden Högby 29.7
3.97 Jack Tranderyd 00 Örebro Huddinge 3.8
3.92 Tim Svantesson 00 Nyköping Göteborg/U 29.6
3.90 Hannes Forslund 00 Piteå Piteå 18.8
3.80 Filip Anell 99 Ymer Lerum 19.8
3.80 Jonathan Åkesson 99 Hinden Nybro 26.5
3.72 Albin Andersson 00 Lidingö Trollbäcken 6.6
3.40 Jona Askelund 00 Mölndal Linköping 6.6
3.13 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Uddevalla 9.9

Längd

7.16 Thomas Rydh Sternbeck 99 Österhaninge Ekerö 26.5
6.98 Simon Björnstedt 99 Upsala Hvidovre, DEN 11.8
6.95 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/U 30.6
6.92 Albin Månsson 99 Växjö Ystad 22.7
6.89 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Huddinge 4.8
6.86 Melker Gustavsson 00 IF Göta Göteborg/U 30.6
6.79 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlskoga 17.6
6.78 Gustav Magnusson 00 Nyköping Falun 19.8
6.76 Emil Uhlin 00 Falun Falun 19.8
6.75 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg/U 30.6
6.74 Viktor Thor 00 Strand Falun 19.8
6.73 Oskar Erixon 99 Westmannia Huddinge 3.8
6.71 Jonas Renz 99 Tjalve Norrköping 19.8
6.69 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Huddinge 4.8
6.62 Robin Gustafsson 99 Hälle Göteborg/S 3.6
6.61 Alexander Nyman 00 Hanviken Täby 20.5
6.60 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Kalmar 11.7
6.54 William Thor 00 Strand Göteborg/U-U 29.6
6.52 Marcus Lidman 99 Hälle Huddinge 3.8
6.47 Philip Stömne 00 Valbo Falun 19.8
6.47 Otto Hammarström 99 Örgryte Göteborg/U-U 29.6
6.47 Kristoffer Kold Erlandsen 99 Örebro Västerås 29.7
oklar/okänd vind
6.84 Armand Duplantis 99 Upsala Lafayette, LA 23.3
medvind
7.23 Simon Björnstedt 99 Upsala Hvidovre, DEN 11.8
7.20 Melker Gustavsson 00 IF Göta Huddinge 4.8
7.15 Jonas Renz 99 Tjalve Norrköping 19.8
7.07 Tobias Carlryd 00 Örgryte Eskilstuna 24.8
6.85 Gustav Magnusson 00 Nyköping Falun 19.5
6.66 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Kalmar 11.7
6.64 Kristoffer Kold Erlandsen 99 Örebro Skara 19.8
6.60 William Thor 00 Strand Söderhamn 16.6
6.54 Simon Thor 00 Märsta Falun 19.5
6.53 Filip Nyström 00 Tureberg Huddinge 3.8

Tresteg

14.51 Markus Lundborg 99 Ullevi Eskilstuna 26.8
14.45 Tobias Carlryd 00 Örgryte Eskilstuna 26.8
13.88 Alexander Nyman 00 Hanviken Huddinge 5.8
13.74 Tim Svantesson 00 Nyköping Göteborg/U 1.7
13.45 Anton Olsson 99 Färjestaden Huddinge 5.8
13.18 Filip Nyström 00 Tureberg Karlstad 19.5
12.94 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Sollentuna 1.6
12.75 Jacob Tysén Holmberg 00 Hässelby Huddinge 5.8
12.66 Jesper Simonsson 00 Orient Göteborg/U 1.7
12.41 Edwin Pakiam 00 Hälle Uddevalla 17.7
12.35 Oskar Palmén 00 Karlskoga Köping 9.6
12.34 Noa Fridell 99 Eskilstuna Huddinge 5.8
12.03 Ludvig Jönsson 00 Växjö Huddinge 5.8
11.84 Samuel Andreasson 99 IFK Göteborg Kungsbacka 2.6
oklar/okänd vind
12.03 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Sätra 20.5
medvind
14.89 Markus Lundborg 99 Ullevi Hvidovre, DEN 12.8
14.34 Alexander Nyman 00 Hanviken Hvidovre, DEN 12.8
14.07 Tim Svantesson 00 Nyköping Göteborg/U 1.7
13.14 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Sollentuna 1.6
12.86 Jesper Simonsson 00 Orient Göteborg/U 1.7

Kula/6.0

18.47 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Sollentuna/E 27.5
16.57 Ragnar Carlsson 00 Falun Huddinge 5.8
16.29 Lukas Björninger 00 Tureberg Hvidovre, DEN 12.8
16.15 Sebastian Löschner 00 Huddinge Huddinge 5.8
14.96 Simon Lanngren 00 Sävedalen Göteborg/S 21.6
14.77 Simon Thor 00 Märsta Falun 13.7
14.33 Alex Wisme 00 Växjö Växjö/A 18.7
12.73 William Lindberg 99 Skellefteå Skellefteå 19.5
12.39 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 19.5
12.12 Edvin Hagberg 99 Tureberg Bålsta 16.7
12.06§ Alexander Sjögren 99 Kalmar Kalmar 22.9
12.04 Gustav Magnusson 00 Nyköping Falun 19.5
12.04 Philip Stömne 00 Valbo Falun 19.5
11.78§ Anton Olsson 99 Färjestaden Oskarshamn 6.5
11.65 Emil Uhlin 00 Falun Jessheim, NOR 9.6
11.17 Joel Luodelahti 99 Mälarö Ekerö 26.5
11.02§ August Bergstrand 99 Ullevi Göteborg/S-K 18.10
11.01§ Lukas Hamrin 99 Timrå Boden 15.9

Diskus/1.75

55.80 Alexander Sjögren 99 Kalmar Hvidovre, DEN 11.8
52.01 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Hässelby 15.5
51.16 Lukas Björninger 00 Tureberg Sollentuna/E 2.6
49.56 Sebastian Löschner 00 Huddinge Huddinge 25.7
49.15 Lukas Hamrin 99 Timrå Sollentuna/E 2.6
47.98 Erik Vestlund 99 Kil Arvika 28.7
44.66 Markus Menander 99 Kongahälla Göteborg/S 2.6
44.43 Simon Thor 00 Märsta Jessheim, NOR 10.6
41.21 Simon Lanngren 00 Sävedalen Göteborg/S-K 29.8
40.14 Emil Uhlin 00 Falun Falun 19.8
38.65 Alex Wisme 00 Växjö Värnamo 3.6
38.30§ Ragnar Carlsson 00 Falun Kvarnsveden 30.9
38.04 Edvin Hagberg 99 Tureberg Jessheim, NOR 10.6
38.02 Philip Stömne 00 Valbo Falun 19.8
36.83 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 19.8
36.73§ Emil Nilsson 99 IF Göta Karlstad 19.5
34.90 Gustav Magnusson 00 Nyköping Västerås 28.7
34.71 Jonas Renz 99 Tjalve Norrköping 18.8
34.24 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Eksjö 2.9
32.81 Malex Åkerblom 00 Lidingö Huddinge 15.6

Slägga/6.0

77.62 Ragnar Carlsson 00 Falun Tampere, FIN 13.7
62.69 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Tårnby, DEN 6.5
62.36 Ivar Moisander 00 Spårvägen Timrå 11.8
60.79 August Bergstrand 99 Ullevi Huddinge 3.8
55.50 William Lindberg 99 Skellefteå Skellefteå 21.7
55.44 Alexander Sjögren 99 Kalmar Värnamo 3.6
52.83 David Sahi 00 Enköping Sollentuna/E 26.5
51.49 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Karlstad/M 21.7
46.84 Jacob Krumlinde 99 Lidingö Sollentuna/E 3.6
42.12 Simon Thor 00 Märsta Falun 12.5
42.00 Emil Uhlin 00 Falun Falun 1.10
42.00 Philip Anbakk 99 Upsala Sollentuna/E 3.6
40.17 Filip Linnér 00 IFK Göteborg Göteborg/S-K 3.6
37.19 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sollentuna/E 29.9
32.26§ Carl Widenholm 00 Hellas Sätra 20.5
32.23§ John Nguyen 00 Wärnamo Ljungby 23.9
31.40 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 19.8
31.26 Gustav Magnusson 00 Nyköping Falun 19.8
31.03 Johan Åkerlund 99 Timrå Timrå 10.7

Spjut/800

64.70 Carl Widenholm 00 Hellas Hvidovre, DEN 12.8
59.09 Gustav Liljeblad 99 Mölndal Linköping 6.6
59.09 Otto Sundell 00 Söderhamn Trosa 6.6
58.39 Albert Ottander 00 Estuna Sätra 5.5
55.89 Simon Thor 00 Märsta Jessheim, NOR 10.6
53.98 Ozzie Hinshaw 00 Motala Norrköping 19.6
51.66 Lukas Hamrin 99 Timrå Boden 15.9
50.31 Sebastian Erlandh 00 Örebro Linköping 6.6
49.66 Jakob Grönlund 00 Sollefteå Härnösand 1.6
49.47 Edvin Hagberg 99 Tureberg Västerås 29.7
48.54 Anton Olsson 99 Färjestaden Högby 29.7
47.53 Malex Åkerblom 00 Lidingö Eskilstuna 9.6
47.26 William Lindberg 99 Skellefteå Skellefteå 9.9
47.02 Elliot Cigéhn 00 Täby Sätra 20.5
46.78 Emil Uhlin 00 Falun Falun 20.5
46.49 Jacob Palmerstedt 00 Hammarby Karlstad 19.5
46.00 Alexander Sjögren 99 Kalmar Kalmar 18.9
45.73 Jonathan Bengtsson 00 Mölndal Göteborg/S 9.6
45.32 Hannes Forslund 00 Piteå Piteå 18.8
44.83 Hampus Nordstedt Kjell 00 Klippan Kristianstad 2.9

Tiokamp/P19

7.087 Edvin Hagberg 99 Tureberg Jessheim, NOR 10.6
6.787 Simon Thor 00 Märsta Jessheim, NOR 10.6
6.781 Emil Uhlin 00 Falun Jessheim, NOR 10.6
5.833 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 20.5
5.004 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Uddevalla 9.9

>