Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 ute 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 DEC, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.86 Nikki Anderberg 02 Malmö Göteborg/S 9.8
12.29 Olivia Stridh 02 Malmö Ystad 21.7
12.30 Ella Sjöblom 02 AIK Göteborg/U 29.6
12.32 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Göteborg/S 9.8
12.37 Ella Hagman 02 Huddinge Göteborg/U 29.6
12.39 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Göteborg/U 29.6
12.56 Cajsa Augustsson 02 Ymer Skara 6.6
12.58 Ebba Gustafsson 02 Mölndal Göteborg/U 29.6
12.60 Elise Legzdins 02 Mälarhöjden Göteborg/S 9.8
12.61 Clara Billing 02 Tureberg Skara 6.6
12.69 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Klippan 2.6
12.71 Leticia Buchli 02 Täby Göteborg/S 9.8
12.73 Victoria Davidsson 02 Tyresö Bollnäs 6.7
12.74 Emelie Biarner 02 Klippan Klippan 2.6
12.78 Laura Iversen 02 Växjö Norrköping 2.6
12.81 Alva Larsson 02 Mölndal Mölndal 3.8
12.83 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Sollentuna 7.6
12.83 Emilia Sjöstrand 02 AIK Sollentuna 8.6
12.85 Selma Jönsson 02 Åhus Kristianstad 11.7
12.85 Cecilia Nybleus 02 Bromma Göteborg/U 29.6
medvind
11.84 Nikki Anderberg 02 Malmö Skara 6.6
12.23 Ella Sjöblom 02 AIK Sollentuna 8.6
12.33 Ella Hagman 02 Huddinge Sollentuna 8.6
12.61 Selma Jönsson 02 Åhus Helsingborg 7.7
12.67 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Helsingborg 7.7
12.81 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 19.6
12.85 Tuva Lindqvist 02 Finspång Leksand 20.7

200m

25.14 Ella Sjöblom 02 AIK Göteborg/U 30.6
25.21 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Göteborg/U 30.6
25.60 Ebba Gustafsson 02 Mölndal Lerum 19.6
25.65 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Stockholm/S 25.8
25.68 Ella Hagman 02 Huddinge Huddinge 16.6
25.71 Ebba Åhman 02 Ymer Göteborg/U 30.6
25.72 Cecilia Nybleus 02 Bromma Huddinge 16.6
25.86 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg/U 30.6
25.88 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uppsala 8.6
25.99 Leticia Buchli 02 Täby Göteborg/U 30.6
26.04 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg/S 9.6
26.06 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 31.8
26.16 Clara Billing 02 Tureberg Danderyd 19.5
26.16 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Danderyd 19.5
26.21 Selma Jönsson 02 Åhus Göteborg/S 10.8
26.34 Tyra Landin 02 Västerås Göteborg/U 30.6
26.35 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Sollentuna 9.6
26.36 Alma Svanberg 02 Kville Göteborg/S 10.8
26.60 Emelie Biarner 02 Klippan Hässleholm 27.7
26.61 Lisa Fröberg 02 Lidingö Ljungby 18.5
medvind
25.81 Olivia Stridh 02 Malmö Hvidovre, DEN 9.6
25.85 Clara Billing 02 Tureberg Sollentuna 9.6

400m

56.75 Ebba Gustafsson 02 Mölndal Stockholm/S 24.8
57.67 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 2.6
58.28 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Sollentuna 8.9
58.90 Maja Jönsson 02 Höör Göteborg/S 10.8
59.00 Johanna Bülow 02 Hovslätt Jönköping 4.6
59.08 Linnea Ericsson Bäckvall 02 Tureberg Huddinge 15.6
59.22 Emilia Rydensjö 02 Eskilstuna Eskilstuna 23.7
59.62 Tyra Landin 02 Västerås Huddinge 15.6
59.65 Klara Frih 02 Åsbro Västerås 4.8
59.73 Ebba Wahlberg 02 Ymer Borås 2.6
60.15 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg/U 29.6
60.47 Ella Hagman 02 Huddinge Sollentuna 9.6
60.90 Leticia Buchli 02 Täby Stockholm/S 8.9
60.98 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Göteborg/S 10.8
61.62 Selma Jönsson 02 Åhus Göteborg/U 29.6
61.64 Alma Svanberg 02 Kville Göteborg/S 10.8
61.71 Cornelia Helgesson 02 Åhus Ystad 21.7
63.40 Hilda Johnsson 02 Kville Göteborg/U 29.6
63.68 Julia Berns 02 Lund Halmstad 15.6
63.78 Emilia Kjellgren 02 IFK Umeå Umeå 15.6

800m

2:12.40 Ebba Wahlberg 02 Ymer Karlstad 3.7
2:13.11 Klara Frih 02 Åsbro Karlstad 31.8
2:15.00 Linnea Ericsson Bäckvall 02 Tureberg Sollentuna 8.6
2:16.75 Lisa Fröberg 02 Lidingö Göteborg/S 11.8
2:17.69 Johanna Bülow 02 Hovslätt Göteborg/S 16.8
2:18.03 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Ljungby 19.5
2:18.80 Stina Pettersson 02 Sävedalen Sollentuna 18.6
2:19.37 Elin Ekengren 02 Eskilstuna Göteborg/S 11.8
2:19.81 Lisa Wreeby 02 Sävedalen Sollentuna 18.6
2:19.99 Maja Jönsson 02 Höör Varberg 15.7
2:21.44 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF Västerås 3.8
2:22.32 Klara Ygeby 02 Upsala Uppsala 16.8
2:27.19 Carolina Larson 02 Lidingö Göteborg/U 28.6
2:28.00 Malin Jonson 02 Mölndal Göteborg/U 30.6
2:28.13 Emilia Kjellgren 02 IFK Umeå Härnösand 8.9
2:28.39 Alma Freij 02 IK Sisu Nässjö 3.8
2:29.16 Paulina Wikemar 02 Mölndal Norrköping 2.6
2:29.47 Ida Blom 02 Hässelby Västerås 3.8

1500m

4:37.39 Klara Frih 02 Åsbro Stockholm/S 24.8
4:44.15 Ebba Wahlberg 02 Ymer Göteborg/U 29.6
4:52.13 Malin Jonson 02 Mölndal Halmstad 15.6
4:52.46 Elin Ekengren 02 Eskilstuna Uppsala 17.8
4:55.01 Johanna Mickels 02 Ärla Västerås 4.8
4:55.20 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF Västerås 4.8
4:56.76 Linnéa Ericsson Bäckvall 02 Tureberg Göteborg/U 29.6
4:59.42 Klara Ygeby 02 Upsala Västerås 4.8
5:00.45 Ida Blom 02 Hässelby Västerås 4.8
5:01.73 Stina Pettersson 02 Sävedalen Göteborg/U 29.6
5:10.70 Carolina Larson 02 Lidingö Göteborg/U 29.6
5:13.65 Elsa Andersson 02 Alingsås Lidköping 15.6
5:14.45 Emilia Kjellgren 02 IFK Umeå Härnösand 7.9
5:17.83 Alice Berg 02 Tureberg Helsingborg 6.7
5:22.52 Alina Vuokila 02 Lidingö Kemi, FIN 23.7
5:24.80 Astou Sene 02 Tullinge Huddinge 16.6
5:25.61 Johanna Molin 02 Upsala Huddinge 16.6
5:30.3m Klara Öberg 02 Högby Kalmar 8.6

3000m

10:24.73 Malin Jonson 02 Mölndal Göteborg/S 9.6
10:50.40 Johanna Mickels 02 Ärla Göteborg/S 9.8
10:53.83 Klara Frih 02 Åsbro Hallsberg 21.9
10:56.96 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF Göteborg/S 9.8
11:01.39 Klara Ygeby 02 Upsala Göteborg/S 9.8
11:22.83 Ida Blom 02 Hässelby Göteborg/U 28.6
11:23.8m Emilia Brangefält 02 Västerås Västerås 23.4
11:38.37 Alina Vuokila 02 Lidingö Huddinge 16.6
11:52.19 Astou Sene 02 Tullinge Göteborg/S 9.8
11:52.80 Emilia Kjellgren 02 IFK Umeå Umeå 24.6

1500m hinder/76.2

5:19.17 Stina Pettersson 02 Lerum Göteborg/S 24.7
5:26.92 Saga Fältenhag 02 Högbo GIF Göteborg/S 11.8
5:36.85 Alina Vuokila 02 Lidingö Göteborg/U 28.6
5:38.23 Alice Berg 02 Tureberg Helsingborg 5.7
5:39.07 Klara Ygeby 02 Upsala Göteborg/S 11.8
5:39.21 Lisa Wreeby 02 Sävedalen Göteborg/S 11.8
5:47.99 Tyra Landin 02 Västerås Uppsala 18.8
5:49.23 Ulrika Bredin 02 Sävedalen Göteborg/S 11.8
6:03.24 Cornelia Helgesson 02 Åhus Kristianstad 30.5

100m häck/76.2

14.04 Ebba Åhman 02 Ymer Göteborg/U 30.6
14.55 Sophie Reid 02 Ymer Mölndal 3.8
14.68 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 31.8
14.77 Tove Larsson 02 Växjö Hässleholm 27.7
14.85 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Göteborg/U 30.6
14.91 Emelie Biarner 02 Klippan Hässleholm 27.7
15.00 Gabriella Lindström 02 Falun Falun 18.5
15.02 Clara Billing 02 Tureberg Huddinge 16.6
15.16 Cindy Darrell 02 Ullevi Mölndal 3.8
15.17 Kajsa Karila 02 IFK Göteborg Mölndal 3.8
15.19 Lisa Fröberg 02 Lidingö Ljungby 18.5
15.21 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Ljungby 18.5
15.38 Lisa Holmberg 02 Lidköping Skara 24.8
15.48 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Kungsbacka 24.8
15.56 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Skara 6.6
15.67 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 25.5
15.86 Ellen Holmberg 02 Contact Karlskrona 15.6
16.10 Clara Bernhult 02 Örebro Göteborg/U 30.6
16.14 Leticia Buchli 02 Täby Norrköping 25.8
16.44 Anna Back Nilsson 02 Leksand Göteborg/U 30.6
medvind
14.49 Sophie Reid 02 Ymer Varberg 14.9
14.84 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uppsala 8,6
14.88 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Uppsala 8.6
15.45 Pernilla Norgren 02 Umedalen Varberg 14.9
15.47 Cajsa Augustsson 02 Ymer Varberg 14.9
15.60 Maja Jönsson 02 Höör Varberg 14.9
15.71 Ida Persson 02 Ymer Varberg 14.9

300m häck/76.2

43.11 Ebba Åhman 02 Ymer Stockholm/S 25.8
44.33 Tyra Landin 02 Västerås Göteborg/S 11.8
44.51 Leticia Buchli 02 Täby Göteborg/S 11.8
44.52 Cecilia Nybleus 02 Bromma Göteborg/U 28.6
44.65 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg/S 11.8
45.09 Olivia Stridh 02 Malmö Göteborg/U 28.6
45.15 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Göteborg/S 11.8
45.30 Lisa Fröberg 02 Lidingö Göteborg/S 10.8
45.53 Tove Larsson 02 Växjö Uppsala 18.8
45.73 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Uppsala 18.8
46.46 Clara Bernhult 02 Örebro Västerås 3.8
46.68 Hanna Hedin 02 Hälle Halmstad 16.6
47.38 Emelie Biarner 02 Klippan Halmstad 16.6
47.55 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Halmstad 16.6
48.34 Hilda Johnsson 02 Kville Göteborg/U 28.6
48.95 Johanna Stübner 02 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
50.72 Alma Svanberg 02 Kville Lerum 31.8
50.95 Anna Back Nilsson 02 Leksand Västerås 3.8
51.39 Johanna Sjögren 02 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6

Höjd

1.72 Sophie Reid 02 Ymer Stockholm/S 24.8
1.70 Pernilla Norgren 02 Umedalen Härnösand 7.9
1.69 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uppsala 8.6
1.68 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Nässjö 3.8
1.67 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Göteborg/U 30.6
1.62 Lisa Fröberg 02 Lidingö Ljungby 18.5
1.62 Lisa Holmberg 02 Lidköping Kil 3.8
1.60 Vendela Einberg 02 Huddinge Täby 11.5
1.60 Emilia Lönnqvist 02 Kville Göteborg/U 30.6
1.60 Hanna Hedin 02 Hälle Göteborg/U 30.6
1.59 Ebba Åhman 02 Ymer Varberg 14.9
1.59 Emelie Biarner 02 Klippan Ystad 21.7
1.58 Emma Stenman 02 Örebro Göteborg/S 9.8
1.58 Tilde Johansson 02 Bokenäs Göteborg/S 9.8
1.56 Ida Persson 02 Ymer Varberg 14.9
1.56 Clara Johansson 02 KA2 Göteborg/U 30.6
1.55 Ebba Melin 02 Katrineholm Katrineholm 25.5
1.55 Ebba Engdahl 02 Trollhättan FIK Kristianstad 30.5
1.55 Tova Lindahl 02 Kalmar Lerum 30.5
1.53 Vendela Öst 02 Bollnäs Stockholm/S 8.9

Stav

3.75 Matilda Honeth 02 Växjö Stockholm/S 25.8
3.66 Johanna Duplantis 02 Upsala Baton Rouge, LA 4.5
3.63 Celina Johannsen 02 Malmö Göteborg/U 28.6
3.63 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Göteborg/U 28.6
3.30 Frida Thornander 02 Upsala Göteborg/U 29.6
3.30 Clara Billing 02 Tureberg Sollentuna 4.8
3.20 Emma Johansson 02 Stocksäter Norrköping 24.8
3.00 Emelie Forsberg 02 Huddinge Huddinge 28.7
2.96 Kristina Hvalgren 02 Lidingö Huddinge 15.6
2.90 Linn Jansson 02 Falun Kvarnsveden 7.7
2.80 Ylva Björnsjö 02 Huddinge Uppsala 17.8
2.80 Tilda Fischer 02 Habo Jönköping 4.6
2.47 Agnes Brunnsgård 02 Kristinehamn Karlstad 17.8
2.20 Ebba Engdahl 02 Trollhättan FIK Falkenberg 17.8
2.20 Lisa Holmberg 02 Lidköping Lidköping 21.7
2.14 Sofia Ömalm 02 Gällivare Boden 8.6

Längd

6.06 Olivia Bojang 02 Örgryte Göteborg/S 11.8
5.96 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Göteborg/S 11.8
5.82 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 2.6
5.74 Emelie Biarner 02 Klippan Göteborg/S 11.8
5.71 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Göteborg/S 11.8
5.58 Emilia Sjöstrand 02 AIK Sollentuna 8.6
5.47 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Ljungby 19.5
5.42 Maja Pettersson 02 Gnistan Halmstad 16.6
5.42 Bilge Kaya 02 Hellas Sollentuna 8.6
5.41 Ida Persson 02 Ymer Göteborg/U-U 28.6
5.27 Lisa Holmberg 02 Lidköping Skara 24.8
5.27 Molly Freeman 02 Hammarby Göteborg/U-U 28.6
5.27 Cajsa Augustsson 02 Ymer Borås 5.9
5.23 Nike Wäljegård 02 Mölndal Leksand 20.7
5.21 Ebba Lindblom 02 Alunda Alunda 21.9
5.19 Hedda Tellow 02 Örgryte Göteborg/U-U 28.6
5.17 Laura Iversen 02 Växjö Skruv 18.5
5.15 Lisa Fröberg 02 Lidingö Ljungby 19.5
5.15 Hanna Hedin 02 Hälle Uddevalla 4.6
5.15 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Kvarnsveden 7.7
oklar/okänd vind
5.18 Hannah Zetterman 02 Söderhamn Bollnäs 6.7
medvind
5.91 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Stockholm/S 25.8
5.51 Ida Persson 02 Ymer Borås 1.6
5.28 Nikki Anderberg 02 Malmö Hvidovre, DEN 9.6
5.20 Sophie Reid 02 Ymer Varberg 15.9

Tresteg

13.26 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Göteborg/U 30.6
12.79 Olivia Bojang 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
12.17 Emilia Sjöstrand 02 AIK Huddinge 14.6
11.88 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Norrköping 2.6
11.69 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 20.8
11.24 Clara Johansson 02 KA2 Göteborg/U 30.6
10.95 Emilia Lönnqvist 02 Kville Kungälv 23.6
10.72 Matilda Härström 02 Stenungsund Uddevalla 18.6
10.59 Tilde Johansson 02 Bokenäs Göteborg/S 9.8
10.51 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Kungsbacka 24.8
10.46 Thea Terho 02 Falkenberg Falkenberg 13.5
10.45 Vendela Einberg 02 Huddinge Huddinge 14.6
10.40 Felicia Norell 02 Habo Göteborg/S 9.8
10.35 Malin Eliasson 02 Ymer Lidköping 15.6
10.35 Thea Karlsson 02 Falkenberg Kristianstad 30.5
10.22 Rebecca Runfors Carlzzon 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
10.13 Liv Andersson 02 Rånäs Järvsö 22.9
10.05 Nike Wäljegård 02 Mölndal Mölndal 3.8
9.85 Sofia Ensberg 02 Sävedalen Kungälv 23.6
oklar/okänd vind
10.65 Lisa Holmberg 02 Lidköping Mariestad 28.8
medvind
12.98 Olivia Bojang 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
11.99 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Göteborg/S 9.8
11.50 Clara Johansson 02 KA2 Ronneby 9.6
11.23 Emilia Lönnqvist 02 Kville Göteborg/U 30.6
10.35 Miranda Rosenius 02 Skellefteå Skellefteå 28.7
10.35 Rebecca Runfors Carlzzon 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
10.29 Nike Wäljegård 02 Mölndal Mölndal 3.8
10.03 Hannah Zetterman 02 Söderhamn Härnösand 7.9

Kula/3.0

15.76 Victoria Quainoo 02 Malmö Baku, AZE 22.7
15.15 Sophie Reid 02 Ymer Varberg 14.9
14.82 Hannah Hilding 02 Spårvägen Göteborg/S 11.8
13.62 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Nässjö 3.8
13.19 Amanda Fridberg 02 IF Göta Göteborg/U 29.6
13.06 Alva Sundström 02 Ljungby Göteborg/S 11.8
13.02 Nina Pyrell 02 Växjö Växjö/A 10.5
12.63 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 18.8
12.18 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Ljungby 18.5
11.88 Nova Brideau 02 Kalmar Nybro 2.6
11.77 Cindy Darrell 02 Ullevi Kungälv 23.6
11.73 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Eslöv 28.8
11.60 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 25.5
11.38 Vendela Einberg 02 Huddinge Uppsala 18.8
11.38 Maja Pettersson 02 Gnistan Ronneby 9.6
11.29 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 6.8
11.23 Hannah Luxemburg 02 Tureberg Sollentuna/E 1.5
11.21 Kajsa Andersson 02 Åhus Åhus 3.9
10.72 Anna Klingberg 02 Kvarnsveden Ludvika 6.6
10.67 Jennifer Nilsson 02 Luleå Göteborg/S 11.8

Diskus/1.0

44.40 Hillevi Carlsson 02 Falun Sollentuna/E 8.6
42.91 Amanda Fridberg 02 IF Göta Göteborg/S 9.8
41.69 Nina Pyrell 02 Växjö Göteborg/S 9.8
40.25 Nova Brideau 02 Kalmar Kalmar 21.9
39.66 Hannah Hilding 02 Spårvägen Enskede 17.12
36.62 Felicia Wiberg Eriksson 02 Strömsund Göteborg/S 9.8
35.36 Emilia Münchmeyer 02 Helsingborg Helsingborg 12.7
35.01 Freja Olofsson 02 Contact Göteborg/S 9.8
34.62 Embla Wihk 02 Hammarby Sollentuna 8.9
32.80 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 2.9
32.01 Wilja Wickert 02 Hässelby Uppsala 17.8
31.53 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 15.6
31.46 Jennifer Nilsson 02 Luleå Göteborg/S 9.8
31.28 Jenny Jonsson 02 Lidköping Växjö/A 25.9
30.17 Cajsa Augustsson 02 Ymer Borås 24.8
27.80 Elin Granlöf 02 Timrå Skellefteå 31.8
27.00 Lina Arousell 02 Iggesund Falun 4.9
26.24 Sofia Boman 02 Hässelby Sätra 4.5
25.92 Ida Bäckman 02 Varberg Varberg 21.9
25.83 Ida Valentinsson 02 Athlet Sjöbo 31.7

Slägga/3.0

66.29 Victoria Quainoo 02 Malmö Eslöv 18.5
66.12 Hillevi Carlsson 02 Falun Västerås/Ap 3.8
61.71 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 6.7
57.57 Hannah Hilding 02 Spårvägen Göteborg/S 11.8
56.19 Amanda Fridberg 02 IF Göta Göteborg/S-K 2.3
53.55 Alexandra Nilsson 02 Götlunda Göteborg/S-K 29.6
53.29 Hannah Luxemburg 02 Tureberg Sollentuna/E 28.11
52.63 Maj Yngveson 02 Västerås Göteborg/S-K 29.6
52.57 Cajsa Augustsson 02 Ymer Herrljunga 19.5
52.45 Harriet Hjern 02 Strand Bollnäs 15.9
52.20 Maja Åkerblom 02 Västerås Västerås/Ap 3.8
52.03 Tilde Jönsson 02 Linköping Värnamo 18.8
51.96 Embla Wihk 02 Hammarby Uppsala 18.8
50.73 Wilma Makslahti 02 Luleå Skellefteå 28.9
50.12 Elin Granlöf 02 Timrå Umeå 15.9
48.99 Lina Arousell 02 Iggesund Söderhamn 15.6
48.79 Petra Bäckström 02 Säffle Kil 4.8
46.19 Monia Kristiansson 02 Hälle Göteborg/S-K 2.3
44.39 Wilja Wickert 02 Hässelby Västerås/Ap 3.8
43.60 Sofia Boman 02 Hässelby Västerås/Ap 3.8

Spjut/500

47.12 Sophie Reid 02 Ymer Varberg 15.9
46.99 Amanda Rask 02 Brännan Göteborg/S 10.8
46.58 Tilda Bergström 02 Sunne Göteborg/S 10.8
44.21 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Göteborg/S 10.8
43.41 Hannah Hilding 02 Spårvägen Västerås 4.8
41.82 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uppsala 9.6
38.89 Sarah Olsson 02 Tureberg Sollentuna/E 23.6
37.46 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 26.5
36.95 Kajsa Andersson 02 Åhus Kristianstad 11.7
35.38 Cajsa Augustsson 02 Ymer Varberg 15.9
34.70 Maja Pettersson 02 Gnistan Kalmar 14.7
33.72 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Varberg 15.9
32.93 Sunny Björkén 02 Tväråselet Boden 9.6
32.50 Lisa Holmberg 02 Lidköping Varberg 15.9
32.00 Tova Lindahl 02 Kalmar Kalmar 14.7
31.73 Ebba Melin 02 Katrineholm Leksand 20.7
31.61 Johanna Wirebro 02 Motala Motala 19.5
31.54 Sofia Boman 02 Hässelby Sätra 4.5
30.97 Ebba Åhman 02 Ymer Varberg 15.9
30.93§ Hillevi Carlsson 02 Falun Falun 4.9

Sjukamp/F17

5.467 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Uppsala 9.6
5.321 Sophie Reid 02 Ymer Varberg 15.9
4.990 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Uppsala 9.6
4.650 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 26.5
4.613 Lisa Fröberg 02 Lidingö Ljungby 19.5
4.572 Ebba Åhman 02 Ymer Varberg 15.9
4.453 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Varberg 15.9
4.402 Lisa Holmberg 02 Lidköping Varberg 15.9
4.090 Cajsa Augustsson 02 Ymer Varberg 15.9
4.062 Maja Jönsson 02 Höör Varberg 15.9
3.616 Emelie Biarner 02 Klippan Ljungby 19.5

>