Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 12 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 DEC, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.52 Zion Eriksson 02 Täby Göteborg/S 9.8
10.69 Emil Johansson 02 Tureberg Göteborg/S 9.8
10.73 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 29.6
10.86 Sidney Léger 02 Hammarby Grenoble, FRA 8.6
10.97 Oskar Edlund 02 Täby Skara 6.6
11.02 Ludvig All 02 Täby Sollentuna 8.6
11.17 Adam Landén 02 Helsingborg Skara 6.6
11.19 Tim Singmandeewised 02 Västerås Uppsala 18.8
11.19 Stefan Savic 02 Örgryte Skara 6.6
11.21 Simon Plesse 02 Upsala Uppsala 18.8
11.22 Erik Isaksson 02 Kville Göteborg/S 9.8
11.26 Oliver Papinski 02 Täby Sollentuna 8.6
11.26 Edvin Månsson 02 Växjö Göteborg/S 9.8
11.28 Anton Runemar 02 Tureberg Göteborg/S 9.8
11.28 Elias Hedner 02 Malmö Göteborg/S 9.8
11.29 Mattias Waernulf 02 Västerås Norrköping 24.8
11.32 Oskar Bengtsson 02 Udd Jönköping 19.6
11.32 Lukas Sällström 02 IFK Umeå Sollentuna 8.6
11.41 Viktor Palmén 02 Karlskoga Arvika 28.7
11.43 Rafael Tejada de Leon 02 Ullevi Lerum 1.9
11.43 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Skruv 18.5
medvind
10.72 Milo Wahlgren 02 AIK Skara 6.6
10.83 Sidney Léger 02 Hammarby Évian-les-Bains, FRA 11.5
11.24 Anton Runemar 02 Tureberg Åkersberga 1.9
11.29 Edvin Andersson 02 Varberg Helsingborg 7.7
11.30 Rafael Tejada de Leon 02 Ullevi Skara 6.6
11.39 Viktor Hedlund 02 Falun Leksand 20.7
intern klubbtävling
11.31 Robin Isaksson 02 Lidingö Lidingö 31.8

200m

21.49 Emil Johansson 02 Tureberg Göteborg/S 11.8
21.62 Sidney Léger 02 Hammarby Saint-Étienne, FRA 23.6
21.87 Zion Eriksson 02 Täby Skara 6.6
21.90 Oskar Edlund 02 Täby Göteborg/U 30.6
21.92 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg/U 30.6
22.22 Ludvig All 02 Täby Sollentuna 9.6
22.61 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Göteborg/U 30.6
22.65 Adam Landén 02 Helsingborg Göteborg/U 30.6
22.70 Anton Runemar 02 Tureberg Göteborg/S 10.8
22.72 Stefan Savic 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
22.74 Mattias Waernulf 02 Västerås Norrköping 25.8
22.94 Erik Isaksson 02 Kville Göteborg/S 10.8
22.94 Linus Simmerlein 02 Huddinge Göteborg/U 30.6
23.02 Elias Hedner 02 Malmö Göteborg/S 11.8
23.26 Rafael Tejada de Leon 02 Ullevi Lerum 1.9
23.32 Fred Österblom 02 Täby Danderyd 19.5
23.34 Edvard Hansson 02 Hässelby Sollentuna 9.6
23.36 Edvin Månsson 02 Växjö Jönköping 4.6
23.43 Oliver Papinski 02 Täby Borås 2.6
23.45 Lukas Sällström 02 IFK Umeå Göteborg/U 30.6
medvind
21.58 Sidney Léger 02 Hammarby Angers, FRA 7.7
22.57 Adam Landén 02 Helsingborg Huddinge 16.6
22.79 Linus Simmerlein 02 Huddinge Huddinge 8.5
23.18 Gustav Harning 02 Upsala Uppsala 31.8
23.20 Frans Ingelstam 02 Upsala Uppsala 31.8

400m

47.69 Emil Johansson 02 Tureberg Baku, AZE 25.7
49.57 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Stockholm/S 24.8
49.98 Sidney Léger 02 Hammarby Bonneville, FRA 4.5
50.68 Gustav Harning 02 Upsala Västerås 4.8
50.93 Fred Österblom 02 Täby Huddinge 15.6
50.96 Linus Simmerlein 02 Huddinge Huddinge 15.6
51.45 Mattias Waernulf 02 Västerås Västerås 4.8
51.48 Stefan Savic 02 Örgryte Göteborg/U 29.6
51.51 Adam Landén 02 Helsingborg Huddinge 15.6
51.59 Lukas Sällström 02 IFK Umeå Huddinge 2.6
51.97 Andreas Jönsson 02 Malmö Göteborg/S 10.8
52.25 Victor Wahlgren 02 Mölndal Göteborg/S 9.6
52.27 Erik Guander 02 Sävedalen Göteborg/S 9.6
52.28 Tor Ekström 02 Spårvägen Stockholm/S 8.9
52.57 Jesper Lundqvist 02 Brännan Härnösand 27.7
52.74 Anton Hermansson 02 Högby Göteborg/U 29.6
52.90 Fredrik Grund 02 Kville Uppsala 8.6
53.31 Gustav Lundquist 02 Hovslätt Jönköping 4.6
53.31 Kevin Bodén 02 Motala Helsingborg 7.7
53.67 Carl Anderberg 02 Ymer Borås 2.6

800m

1:55.85 Erik Guander 02 Sävedalen Sollentuna 18.6
1:56.14 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Göteborg/S 11.8
1:57.98 Gustav Harning 02 Upsala Göteborg/S 11.8
1:58.20 Viktor Wahlgren 02 Mölndal Göteborg/S 11.8
1:59.05 Kevin Bodén 02 Motala Motala 19.5
1:59.11 Tor Ekström 02 Spårvägen Huddinge 27.8
1:59.76 Dennis Holmstedt 02 Westmannia Göteborg/U 28.6
1:59.98 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Varberg 15.7
2:00.24 Gustav Lundqvist 02 Hovslätt Jönköping 8.9
2:01.11 Wilhelm Bergentz 02 Örebro Västerås 3.8
2:01.29 Julius Mördrup 02 Lidingö Huddinge 27.8
2:02.16 Arvid Backteman 02 Lerum Kungsbacka 25.8
2:03.87 Truls Månsson 02 Åhus Halmstad 16.6
2:04.35 Morgan Åkerblom 02 Ystad København, DEN 18.8
2:04.67 Oskar Karlsson 02 Graal Jönköping 4.5
2:05.31 Noha Olsson 02 Örebro Västerås 3.8
2:06.61 Axel Hagerud 02 Bromma Stockholm/S 8.9
2:06.85 Anton Hermansson 02 Högby Skruv 18.5
2:09.63 Marcus Adrian 02 Huddinge Huddinge 21.7

1500m

3:57.13 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Göteborg/S 16.8
4:03.65 Wilhelm Bergentz 02 Örebro Västerås 4.8
4:09.54 Noha Olsson 02 Örebro Göteborg/S 10.8
4:09.55 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Helsingborg 6.7
4:10.58 Gustav Lundqvist 02 Hovslätt Göteborg/S 16.8
4:11.00 Arvid Backteman 02 Sävedalen Göteborg/S 16.8
4:11.81 Eric Westberg 02 Bore Göteborg/S 10.8
4:12.62 Oskar Karlsson 02 Graal Göteborg/U 29.6
4:13.15 Kevin Bodén 02 Motala Helsingborg 6.7
4:13.82 Julius Mördrup 02 Lidingö Hvidovre, DEN 8.6
4:15.32 Anders Danielson Frost 02 Dala-Järna Västerås 4.8
4:16.25 Victor Wahlgren 02 Mölndal Göteborg/S 16.8
4:21.44 Morgan Åkerblom 02 Ystad Helsingborg 6.7
4:22.41 Andreas Carlsson 02 Stenungsund Göteborg/S 10.8
4:27.63 Abdale Omar 02 Haparanda Oulu, FIN 14.6
4:30.41 Gustav Harning 02 Upsala Uppsala 1.9
4:30.70 Axel Hagerud 02 Bromma Stockholm/S 20.8
4:35.39 Anton Hermansson 02 Högby Oskarshamn 11.5
4:36.72 Ivan Magnusson 02 Sävedalen Göteborg/S 10.8

3000m

8:43.89 Wilhelm Bergentz 02 Örebro Sollentuna 7.6
9:08.46 Julius Mördrup 02 Lidingö Hvidovre, DEN 9.6
9:09.09 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Göteborg/S 9.6
9:17.64 Anders Danielson Frost 02 Dala-Järna Göteborg/S 9.8
9:20.19 Eric Westberg 02 Bore Göteborg/S 9.8
9:20.81 Nils Bredin 02 Hälle Göteborg/S 9.8
9:26.22 Oskar Karlsson 02 Graal Helsingborg 5.7
9:26.47 Michael Rosenqvist 02 Mölndal Göteborg/U 30.6
9:30.23 Arvid Backteman 02 Sävedalen Göteborg/S 9.8
9:57.77 Abdale Omar 02 Haparanda Luleå 25.8
10:01.81 Morgan Åkerblom 02 Ystad Tårnby, DEN 5.5
10:02.83 Simon Hansson 02 Rigor Kungsbacka 24.8
10:03.03 Andreas Carlsson 02 Stenungsund Kungsbacka 24.8

2000m hinder/91.4

6:11.61 Eric Westberg 02 Bore Stockholm/S 24.8
6:20.28 Julius Mördrup 02 Lidingö Västerås 14.5
6:20.89 Wilhelm Bergentz 02 Örebro Göteborg/S 11.8
6:23.66 Noha Olsson 02 Örebro Göteborg/S 11.8
6:34.82 Arvid Backteman 02 Sävedalen Göteborg/S 24.7
6:54.21 Abdale Omar 02 Haparanda Göteborg/S 11.8
6:56.23 Morgan Åkerblom 02 Ystad Kristianstad 11.7

110m häck/91.4

14.10 Ludvig All 02 Täby Skara 6.6
14.53 Edvin Månsson 02 Växjö Mölndal 3.8
14.63 Marcus Blixt 02 Mölndal Mölndal 3.8
14.77 Fred Österblom 02 Täby Borås 2.6
15.01 Viktor Hedlund 02 Falun Huddinge 16.6
15.09 Emil Johansson 02 Tureberg Huddinge 16.6
15.48 Edvin Andersson 02 Varberg Halmstad 16.6
15.54 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Borås 2.6
15.57 Robin Isaksson 02 Lidingö Varberg 14.9
15.75 Fredrik Grund 02 Kville Ljungby 18.5
16.03 Johannes Jansson 02 Östhammar Huddinge 16.6
16.17 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Ljungby 18.5
16.27 Jesper Nordström 02 Kville Göteborg/S 8.6
17.31 Johan Burvall 02 Visby Gute Visby 15.6
medvind
16.67 Peter Svensson 02 Rigor Ljungby 18.5
17.21 Gabriel Axelsson 02 Upsala Ljungby 18.5

300m häck/84.0

36.94 Oskar Edlund 02 Täby Uppsala 18.8
37.89 Fred Österblom 02 Täby Göteborg/U 28.6
39.34 Anton Hermansson 02 Högby Göteborg/S 11.8
40.11 Viktor Hedlund 02 Falun Göteborg/S 11.8
40.15 Amrullah Stanikzai 02 Kville Göteborg/S 11.8
40.37 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Göteborg/U 28.6
40.47 Jesper Nordström 02 Kville Göteborg/S 8.6
40.93 Marcus Blixt 02 Mölndal Göteborg/S 11.8
42.51 Melker Tingberg 02 Hässelby Huddinge 14.6
43.51 David Mörck 02 Västerås Uppsala 18.8
44.60 Emil Bengtsson 02 Kville Kungsbacka 25.8
45.71 Felix Ljung 02 Mölndal Göteborg/S 8.6
48.79 Abdale Omar 02 Haparanda Luleå 25.8
Manuell tidtagning
40.0m Olof Hedin 02 Eksjö Södra Kalmar 9.6

Höjd

1.98 Olle Bång 02 Umedalen Göteborg/U 30.6
1.93 Oskar Edlund 02 Täby Sollentuna 8.9
1.88 Erik Dahlberg 02 Tureberg Sollentuna 7.6
1.85 Emil de Maria Petersson 02 Tureberg Göteborg/S 9.8
1.85 Johan Burvall 02 Visby Gute Göteborg/S 9.8
1.83 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg/S 8.6
1.78 Nattaphon Schröder 02 Gefle Gävle 13.8
1.78 Johan Lennvik 02 Kongahälla Lidköping 15.6
1.78 Victor Kruse 02 IFK Göteborg Göteborg/S 9.8
1.77 Johannes Jansson 02 Östhammar Ljungby 19.5
1.76 Gustaw Wisniewski 02 Örebro Huddinge 16.6
1.76 Gabriel Axelsson 02 Upsala Västerås 4.8
1.72 Edvin Månsson 02 Växjö Växjö 20.8
1.72 Hugo Schoug 02 Wärnamo Göteborg/U 30.6
1.72 Fredrik Grund 02 Kville Uppsala 8.6
1.71 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Helsingborg 7.7
1.71 Erik Sandström 02 Söderhamn Härnösand 7.9
1.70 Viktor Hedlund 02 Falun Leksand 21.7

Stav

4.95 Emil Carlsson 02 Växjö Karlstad 1.9
4.24 Samuel Eriksson 02 Rånäs Sollentuna 8.6
4.14 Jonathan Howser 02 Täby Stockholm/S 24.8
4.04 Joel Andersson 02 Kvarnsveden Sollentuna 8.6
3.95 Erik Dahlberg 02 Tureberg Täby 24.6
3.94 Robin Isaksson 02 Lidingö Varberg 14.9
3.91 Peter Svensson 02 Rigor Göteborg/S 11.8
3.70 Johannes Jansson 02 Östhammar Ljungby 18.5
3.62 Malte Rosvall 02 Sävedalen Göteborg/U 29.6
3.45 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Arvika 27.7
3.35 Fredrik Grund 02 Kville Uppsala 9.6
3.30 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Ljungby 18.5
3.25 Simon Persson 02 Skellefteå Skellefteå 11.7
3.13 Erik Sandström 02 Söderhamn Härnösand 8.9
3.04 Edvin Månsson 02 Växjö Varberg 14.9
2.90 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Ljungby 18.5
2.74 Viktor Hedlund 02 Falun Varberg 14.9
2.72 Leo Thillou 02 Spårvägen Huddinge 15.6

Längd

6.84 David Århammar 02 Lidingö Göteborg/U 28.6
6.68 André Barroso Johansson 02 Hammarby Göteborg/U 28.6
6.58 Simon Plesse 02 Upsala Göteborg/U 28.6
6.56 Oliver Papinski 02 Täby Sollentuna 8.6
6.53 Gustav Tartu 02 Kville Göteborg/U 28.6
6.52 Ludvig All 02 Täby Göteborg/S 11.8
6.48 Hugo Olsson 02 Tureberg Sollentuna 8.6
6.44 Zion Eriksson 02 Täby Sollentuna 8.9
6.43 Robin Isaksson 02 Lidingö Varberg 15.9
6.40 Julian Swanberg Roscher 02 Tjalve Göteborg/S 11.8
6.37 Lukas Edqvist 02 Örgryte Mölndal 3.8
6.36 Oliver Gao 02 Hässelby Göteborg/S 10.8
6.33 Milo Wahlgren 02 AIK Sollentuna 8.9
6.32 Emil Carlsson 02 Växjö Helsingborg 6.7
6.31 Fredrik Grund 02 Kville Göteborg/S 27.7
6.28 Jesper Hermansson 02 Mölndal Göteborg/S 10.8
6.25 Marcel Schweikart 02 Mölndal Göteborg/U 28.6
6.22 Johannes Jansson 02 Östhammar Sollentuna 8.6
6.19 Josh Routh 02 Huddinge Huddinge 28.7
6.14 Gabriel Axelsson 02 Upsala Sollentuna 8.6
medvind
7.02 David Århammar 02 Lidingö Göteborg/S 11.8
6.56 Ludvig All 02 Täby Högby 13.7
6.55 Josh Routh 02 Huddinge Göteborg/S 11.8
6.37 Edvin Månsson 02 Växjö Växjö 20.8
6.36 Emil Carlsson 02 Växjö Helsingborg 6.7
6.30 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Göteborg/S 10.8
6.25 Olle Bång 02 Umedalen Sundsvall 16.6

Tresteg

14.23 David Århammar 02 Lidingö Stockholm/S 24.8
13.89 Gustav Tartu 02 Kville Stockholm/S 24.8
13.71 Josh Routh 02 Huddinge Göteborg/S 9.8
13.67 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg/U 30.6
13.62 Jesper Nordström 02 Kville Göteborg/S 9.8
13.49 William Frisk 02 Örgryte Göteborg/S 23.7
13.02 Ludvig All 02 Täby Sollentuna 8.9
13.01 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Göteborg/S 9.8
12.96 Johan Burvall 02 Visby Gute Gibraltar, GIB 12.7
12.69 Pontus Gustavsson 02 Västerås Uppsala 18.8
12.45 Johan Wahlgren 02 Ullevi Göteborg/U 30.6
12.33 Lukas Bertilsson 02 Örgryte Göteborg/S 27.7
12.13 Ansgar Stephan 02 Habo Kalmar 9.6
12.02 Erik Dahlberg 02 Tureberg Uppsala 18.8
11.92 Olle Ek 02 Råby-Rekarne Sollentuna 7.6
11.84 Nattaphon Schröder 02 Gefle Gävle 31.7
11.70 Elmer Evanson 02 Örgryte Göteborg/S 27.7
medvind
14.34 David Århammar 02 Lidingö Göteborg/S 9.8
13.03 Pontus Gustavsson 02 Västerås Uppsala 18.8
12.62 Johan Wahlgren 02 Ullevi Varberg 17.8
12.24 Ansgar Stephan 02 Habo Habo 14.9

Kula/5.0

16.85 Måns Roos 02 Mölndal Göteborg/S 8.6
16.36 Caspar Larsson 02 Huddinge Göteborg/S 11.8
16.33 Karl Ludvik 02 Tureberg Märsta 22.9
16.24 Leo Janén 02 Växjö Skruv 18.5
16.13 Leo Frid Göransson 02 Sävedalen Göteborg/U 29.6
15.35 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Göteborg/U 29.6
15.23 Andreas Henriksson 02 Malmö Göteborg/S 11.8
14.21 Hampus Wallin 02 Hovslätt Jönköping 4.5
13.33 Fredrik Grund 02 Kville Stenungsund 5.5
13.32 Gabriel Axelsson 02 Upsala Uppsala 23.6
13.08 Alfons Haals 02 Västerås Märsta 22.9
12.76 Robin Isaksson 02 Lidingö Huddinge/J 24.7
12.56 Nicklas Sjöblom 02 Rånäs Järvsö 21.9
12.50 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 17.8
12.34 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 21.9
12.29 Sebastian Sandblom 02 Huddinge Huddinge/J 28.7
11.42 Erik Lindkvist 02 Wedevåg Örebro 27.7
11.41 Oskar Hjelte 02 Stocksäter Högby 13.7
11.12 Erik Nordin 02 Timrå Timrå 18.5
10.85 Viktor Hedlund 02 Falun Falun 4.9

Diskus/1.5

56.91 Leo Janén 02 Växjö Skruv 18.5
53.45 Karl Ludvik 02 Tureberg Uppsala 2.9
53.18 Måns Roos 02 Mölndal Varberg 15.7
50.25 Andreas Henriksson 02 Malmö Malmö/S-K 31.7
48.22 Caspar Larsson 02 Huddinge Göteborg/S 9.8
46.06 Hampus Wallin 02 Hovslätt Kalmar 9.6
45.41 Alfons Haals 02 Västerås Sollentuna/E 8.6
42.25 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Ljungby 18.5
38.48 Robin Isaksson 02 Lidingö Varberg 14.9
37.85 Anton Harrysson 02 Mälarhöjden Enskede 17.12
37.53 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 17.8
37.08 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 21.9
36.76 Erik Lindberg 02 Åhus Göteborg/S 9.8
34.63 Gabriel Axelsson 02 Upsala Uppsala 2.9
34.59 Fredrik Grund 02 Kville Ljungby 18.5
34.46 Viktor Hedlund 02 Falun Varberg 14.9
33.88 Magnus Andersson 02 Växjö Växjö/A 20.8
33.58 Daniel Andersson 02 Brännan Härnösand 7.9
31.53 Peter Svensson 02 Rigor Ljungby 18.5
31.28 Erik Lindkvist 02 Wedevåg Örebro 27.7

Slägga/5.0

69.59 Alfons Haals 02 Västerås Arvika 28.7
68.82 Karl Ludvik 02 Tureberg Västerås/Ap 2.11
67.47 Hampus Wallin 02 Hovslätt Skellefteå 20.7
55.61 Erik Nordin 02 Timrå Bollnäs 6.7
48.96 Anton Harrysson 02 Mälarhöjden Enskede 18.12
48.45 Gustav Andersson 02 Lidingö Göteborg/S-K 29.6
44.92 Victor Sahlin 02 Råby-Rekarne Göteborg/S-K 29.6
39.91 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Arvika 28.7
38.49 Erik Lindkvist 02 Wedevåg Falun 18.5
35.63 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 22.9
35.39§ Måns Roos 02 Mölndal Mölndal 26.9
32.26 Johan Burvall 02 Visby Gute Tingstäde 7.9

Spjut/700

61.11 Jacob Rahm 02 Sävedalen Göteborg/S 10.8
58.76 Robin Isaksson 02 Lidingö Uppsala 18.8
55.20 Karl Ludvik 02 Tureberg Göteborg/S 10.8
53.72 Pontus Gustavsson 02 Västerås Västerås 9.7
50.19 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 16.8
49.50 Andreas Henriksson 02 Malmö Eslöv 28.8
49.02 Gabriel Axelsson 02 Upsala Uppsala 1.9
48.78 Fredrik Grund 02 Kville Ljungby 18.5
45.01 Nahom Tesfaye 02 Sundsvall Sundsvall 16.6
44.25 Alfons Haals 02 Västerås Märsta 22.9
43.60 Rasmus Samuelsson 02 Ullevi Göteborg/S-K 19.6
41.16 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 22.9
40.99 Mattis Roknic Kinman 02 Malmö Malmö/S-K 19.6
40.45 Mattis Kinnman 02 Malmö Uppsala 18.8
39.92 Viktor Hedlund 02 Falun Varberg 14.9
39.72 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg/S-K 25.9
39.70 Figge Eklund 02 Tranås Växjö/A 25.9
38.27 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Lidköping 15.6
38.18 Peter Svensson 02 Rigor Ljungby 18.5
37.17 Ludvig All 02 Täby Uppsala 18.8

Tiokamp/P17

6.721 Robin Isaksson 02 Lidingö Varberg 15.9
6.153 Fredrik Grund 02 Kville Ljungby 19.5
6.026 Johannes Jansson 02 Östhammar Ljungby 19.5
5.746 Edvin Månsson 02 Växjö Varberg 15.9
5.655 Viktor Hedlund 02 Falun Varberg 15.9
5.375 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Ljungby 19.5
4.320 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Ljungby 19.5

>