Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 16 OKT, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.76 Vidar Stenqvist 00 Täby Göteborg/S 9.8
10.79 Viktor Thor 00 Strand Göteborg/S 9.8
10.80 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Skara 6.6
10.81 Thomas Jones 01 Kyrkhult Halmstad 15.6
10.83 Omar Chabaan 00 Helsingborg Göteborg/U 29.6
10.89 William Thor 00 Strand Sundsvall 28.7
10.94 Simon Sharapo 01 Örebro Karlstad 30.8
10.94 Caleb Conable 01 Malmö Göteborg/S 9.8
10.95 William Gardell 01 Spårvägen Skara 6.6
11.03 Martin Hagberg 01 Hässelby Sollentuna 7.6
11.04 Marcus Hagerud 01 AIK Sollentuna 8.6
11.08 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Hässleholm 28.7
11.11 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Göteborg/U 29.6
11.12 Melker Gustavsson 00 IF Göta Arvika 27.7
11.17 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Göteborg/S 9.8
11.17 Isak Kristensen 00 Ullevi Göteborg/S 9.8
11.19 Erik Johansson 01 Ullevi Skara 6.6
11.19 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Sollentuna 8.6
11.20 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg/U 29.6
11.21 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg/S 9.8
oklar/okänd vind
10.92 Simon Sharapo 01 Örebro Uppsala 16.8
medvind
10.72 Viktor Thor 00 Strand Skara 6.6
10.76 Omar Chabaan 00 Helsingborg Helsingborg 7.7
10.86 William Thor 00 Strand Porvoo, FIN 31.8
10.89 William Gardell 01 Spårvägen Skara 6.6
10.94 Caleb Conable 01 Malmö Helsingborg 7.7
11.01 Marcus Hagerud 01 AIK Sollentuna 8.6
11.03 Carl af Forselles 01 Hässelby Uppsala 8.6
11.04 Bimo Soenarso 01 Örebro Hvidovre, DEN 8.6
11.07 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlstad 3.7
11.08 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Helsingborg 7.7
11.17 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Sollentuna 8.6

200m

21.20 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/U 30.6
22.02 Rasmus Hugosson 01 Örebro Göteborg/S 11.8
22.13 Caleb Conable 01 Malmö Göteborg/S 11.8
22.14 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Göteborg/U 30.6
22.19 Viktor Thor 00 Strand Porvoo, FIN 1.9
22.25 William Gardell 01 Spårvägen Sundsvall 28.7
22.28 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Göteborg/U 30.6
22.32 Simon Sharapo 01 Örebro Skara 24.8
22.42 Johan Claeson 01 Linköping Halmstad 16.6
22.60 William Thor 00 Strand Porvoo, FIN 1.9
22.60 Simon Martinsson 01 Malmö Danderyd 19.5
22.61 Marcus Hagerud 01 AIK Göteborg/U 30.6
22.63 William Hagman 00 Huddinge Göteborg/U 30.6
22.66 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg/U 30.6
22.70 Melker Gustavsson 00 IF Göta Göteborg/U 30.6
22.71 Gustav Magnusson 00 Nyköping Göteborg/U 30.6
22.72 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Göteborg/U 30.6
22.75 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/S 9.6
22.82 Henrik Renz 01 Tjalve Norrköping 25.8
22.87 Jacob Helsing 00 Orient Halmstad 16.6
medvind
21.06 Carl Bengtström 00 Örgryte Malmö/S 26.6
22.60 Carl af Forselles 01 Hellas Sollentuna 18.6

400m

47.16 Carl Bengtström 00 Örgryte Bydgoszcz, POL 9.8
49.25 Karl Wållgren 01 Lerum Lerum 19.6
49.37 Johan Claeson 01 Linköping Göteborg/U 29.6
49.85 Jakob Helsing 00 Orient Sollentuna 18.6
49.86 Simon Martinsson 01 Malmö Sollentuna 18.6
50.13 Albert Nygren 01 Upsala Huddinge 2.6
50.32 Gustav Gahne 01 Hässelby Karlstad 30.8
50.75 Carl af Forselles 01 Hässelby Uppsala 8,6
50.80 Anton Sjölund 01 Spårvägen Göteborg/S 10.8
51.35 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Västerås 4.8
51.37 Jakob Zäll 01 Ängelholm Göteborg/U 29.6
51.43 Viktor Bergkvist 00 Linköping Göteborg/S 9.8
51.50 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Varberg 14.9
51.54 Philip Stömne 00 Valbo Uppsala 8,6
51.93 Albert Nurmi 01 Malmö Göteborg/S 9.8
52.03 Axel Glavare Karlsson 01 Täby Sollentuna 7.6
52.10 Elliott Anderstedt 01 Höör Kristianstad 11.7
52.13 Edvard Appelberg 01 Lidköping Göteborg/U 29.6
52.25 Linus Strand 01 Örebro Göteborg/S 9.8
52.34 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Göteborg/S 9.6

800m

1:51.54 Anton Axelsson 01 Hässelby Loughborough, GBR 15.6
1:53.61 Albert Nygren 01 Upsala Kristiansand, NOR 18.8
1:54.60 Max Bechtel 01 Hässelby Karlstad 31.8
1:55.22 Eric Källman 00 Ymer Danderyd 19.5
1:56.01 Tobias Eknor 00 Spårvägen Sollentuna 8.6
1:56.12 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Norrköping 31.7
1:56.43 Omar Ismail 00 Högby Göteborg/S 11.8
1:56.99 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Karlstad 31.8
1:57.70 Abdul Majid Musse 00 Linköpings LK Sollentuna 18.6
1:58.10 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Varberg 15.7
1:58.20 Gustav Gahne 01 Hässelby Danderyd 19.5
1:58.92 Elias Brink 01 Kville Mölndal 3.8
1:59.75 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Västerås 3.8
1:59.81 Simon Carrington 00 Högby Karlskrona 16.6
1:59.89 Jimmy Öhman 01 Gefle Uppsala 16.8
1:59.97 Faustin Mugabo 00 Väsby Göteborg/S 10.8
1:59.99 Michael Nordahl 01 Ystad Halmstad 16.6
2:00.15 Jonathan Edman 01 Umedalen Varberg 15.7
2:00.34 Jacob Klinth 01 Lidingö Göteborg/S 10.8
2:01.50 Axel Sandberg 00 Örebro Norrköping 25.8

1500m

3:53.06 Omar Ismail 00 Högby Göteborg/S 10.8
3:53.96 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Göteborg/S 10.8
3:55.40 Anton Axelsson 01 Hässelby Sollentuna 18.6
3:56.80 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Sollentuna 18.6
3:59.12 Eric Källman 00 Ymer Sollentuna 18.6
4:02.03 Omar Nuur 01 Växjö Göteborg/U 29.6
4:03.09 Jonathan Edman 01 Umedalen Sollentuna 9.6
4:03.50 Abdul Majiid Musse 00 Linköpings LK Västerås 4.8
4:04.83 Max Bechtel 01 Hässelby Sollentuna 9.6
4:05.51 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Västerås 4.8
4:06.02 Faustin Mugabo 00 Väsby Karlstad 30.8
4:08.25 Alexander Larsson 00 Örebro Karlstad 3.7
4:08.78 Albert Nygren 01 Upsala Västerås 4.8
4:09.93 Elias Brink 01 Kville Göteborg/S 10.8
4:10.44 Jimmy Öhman 01 Gefle Göteborg/S 10.8
4:11.28 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Göteborg/S 10.8
4:12.70 Jacob Klinth 01 Lidingö Västerås 4.8
4:13.04 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Sollentuna 9.6
4:15.8m Anton Lindberg 00 IS Göta Helsingborg 1.8
4:15.88 Michael Nordahl 01 Ystad Hässleholm 27.7

5000m

13:57.64 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Stockholm/S 20.8
14:17.11 Omar Nuur 01 Växjö Kristiansand, NOR 18.8
14:44.98 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Stockholm/S 20.8
15:14.23 *Merhawi Seyfu 00 Hälle Göteborg/S 11.8
15:15.91 Jonathan Edman 01 Umedalen Göteborg/S 11.8
15:47.25 Eelis Murto 01 Sarven Helsingborg 5.7
15:58.29 Alexander Larsson 00 Örebro Karlstad 1.9
15:59.88 Oskar Palm 01 Spårvägen Stockholm/S 20.8
16:05.27 Abdisamed Khader 00 Högby Sollentuna 18.6
16:06.81 Jimmy Öhman 01 Gefle Göteborg/S 11.8
16:11.11 Hannes Hejdebäck 00 Gefle Göteborg/S 11.8
16:11.75 Ludvig Bjurelid 00 Högby Göteborg/U 28.6
16:16.80 Abdinur Aden 00 Växjö Göteborg/S 11.8
16:21.42 Jacob Klinth 01 Lidingö Lidingö 11.9
16:30.84 Hugo Ström 01 Mullsjö SOK Jönköping 19.6
16:37.18 Axel Sandberg 00 Örebro Glanshammar 19.6
16:37.84 Abdul M Musse 00 Linköpings LK Finspång 2.5
16:50.35 Melker Forsberg 01 Örebro Glanshammar 19.6
16:51.09 Michael Nordahl 01 Ystad Höör 23.5
16:55.89 Lukas Segersten 00 Enköping Västerås 14.5

2000m hinder/91.4

5:43.01 Omar Nuur 01 Växjö Göteborg/S 9.8
6:04.88 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Göteborg/S 9.8
6:10.06 Max Bechtel 01 Hässelby Göteborg/U 28.6
6:35.74 Jacob Klinth 01 Lidingö Göteborg/S 9.8
6:51.35 Biniam Habtom 01 Åhus Göteborg/S 9.8
7:10.72 Axel Glavare Karlsson 01 Täby Sollentuna 8.9

110m häck/100.0

14.10 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Skara 6.6
14.33 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg/S 11.8
14.46 Philip Stömne 00 Valbo Göteborg/S 11.8
14.60 Johan Claeson 01 Linköping Skruv 18.5
14.60 Sidrak Afework 01 Spårvägen Sollentuna 7.6
14.72 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Sundsvall 28.7
14.78 Emil Uhlin 00 Falun Göteborg/S 11.8
14.93 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Göteborg/S 11.8
15.08 Thomas Jones 01 Kyrkhult Halmstad 16.6
15.22 Henrik Renz 01 Tjalve Sollentuna 7.6
15.22 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Sollentuna 7.6
15.29 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Ljungby 19.5
15.88 Simon Thor 00 Märsta Landquart, SUI 19.5
16.14 Alfred Berglöf 01 Strand Göteborg/S 11.8
16.44 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Varberg 15.9
16.63 Gustaf Vennerholm 01 Gefle Varberg 15.9
16.71 Melker Drackner 01 Lidköping Skövde 12.5
16.96 Lucas Kristensson 01 Varberg Halmstad 16.6
17.05 Mohammed Al Masri 01 Kville Göteborg/U 30.6
17.53 Leo Johansson 01 Kristinehamn Lidköping 15.6
medvind
14.56 Carl af Forselles 01 Hässelby Uppsala 9.6
15.23§ Joakim Wadstein 00 Tjalve Norrköping 2.6

400m häck/91.4

50.32 Carl Bengtström 00 Örgryte Borås 21.7
51.89 Johan Claeson 01 Linköping Göteborg/S 11.8
52.59 Gustav Karlsson 00 Örebro Borås 19.7
53.80 Karl Wållgren 01 Lerum Göteborg/S 11.8
56.47 Albin Hedén 01 IF Göta Sollentuna 18.6
56.48 Philip Stömne 00 Valbo Bollnäs 6.7
56.51 Sidrak Afework 01 Spårvägen Sollentuna 18.6
57.01 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Göteborg/S 11.8
57.13 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/S 11.8
57.34 Linus Strand 01 Örebro Karlstad 31.8
57.76 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Huddinge 2.6
58.28 Henrik Renz 01 Tjalve Norrköping 2.6
58.92 Viktor Bergkvist 00 Linköping Falkenberg 17.8
59.03 Lucas Kristenson 01 Varberg Göteborg/S 11.8
60.59 Edvard Appelberg 01 Lidköping Lidköping 15.6
62.67 Alfred Berglöf 01 Strand Härnösand 7.9

Höjd

2.10 Emil Uhlin 00 Falun Kristiansand, NOR 17.8
2.10 Oliver Ericsson 01 Upsala Kristiansand, NOR 17.8
2.03 Joakim Wadstein 00 Tjalve Stockholm/S 31.7
2.01 Elias Sahlin 01 Hellas Kristianstad 11.7
2.01 Samuel Fransson 00 Malmö Kristianstad 30.5
1.96 Carl Windmar 00 Spårvägen Göteborg/S 10.8
1.96 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 8,6
1.93 Carl af Forselles 01 Hässelby Uppsala 8,6
1.93 Philip Stömne 00 Valbo Uppsala 8.6
1.90 Melker Manne 01 Ullevi Göteborg/S 10.8
1.90 Theodor Duvert 01 Tureberg Göteborg/S 10.8
1.88 Sören Pauli 01 Ullevi Mölndal 3.8
1.87 Tim Svantesson 00 Nyköping Kil 1.6
1.87 Olle Hammarberg 01 Huddinge Täby 11.5
1.86 Per Liljegren 01 Österhaninge Huddinge 15.6
1.85 Erik Olzon 01 Kville Kungsbacka 25.8

Stav

5.02 Simon Thor 00 Märsta Kristiansand, NOR 18.8
4.83 Gustav Magnusson 00 Nyköping Göteborg/S 9.8
4.60 Carl af Forselles 01 Hässelby Landquart, SUI 19.5
4.55 Emil Uhlin 00 Falun Uppsala 9.6
4.50 Tim Svantesson 00 Nyköping Täby 12.5
4.38 Oliver Edman 01 Örgryte Göteborg/S 9.8
4.37 Otto Nilsson 01 Hovslätt Jönköping 19.6
4.37 Tobias Solberg 01 Hässelby Göteborg/U 28.6
4.26 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Jönköping 20.8
4.15 Harald Gemmel 01 Hammarby Täby 24.6
4.15 Philip Stömne 00 Valbo Uppsala 9.6
4.04 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Varberg 15.9
3.95 Henrik Renz 01 Tjalve Göteborg/S 9.8
3.91 Karl Johansson 01 Stocksäter Norrköping 24.8
3.72 Noah Ander 01 Hammarby Huddinge 14.6
3.70 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Uppsala 1.9
3.70 Albin Andersson 00 Lidingö Stockholm/S 31.7
3.40 Milton Danielsson 01 Kalmar Växjö 20.8
3.35 Jeremias Zetterfeldt 01 Finspång Norrköping 28.7
3.34 Gustaf Vennerholm 01 Gefle Varberg 15.9

Längd

7.38 Erik Johansson 01 Ullevi Kristiansand, NOR 18.8
7.36 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg/S 10.8
7.29 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg/U 29.6
7.08 Alexander Nyman 00 Hanviken Göteborg/S 10.8
6.99 Otto Nilsson 01 Hovslätt Högby 13.7
6.96 Melker Gustavsson 00 IF Göta Göteborg/U 29.6
6.91 Gustav Magnusson 00 Nyköping Täby 12.5
6.84 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Göteborg/U 29.6
6.83 Emil Uhlin 00 Falun Borås 19.7
6.78 Elias Sahlin 01 Hellas Göteborg/S 10.8
6.73 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Varberg 14.9
6.71 Caleb Conable 01 Malmö Göteborg/S 9.8
6.68 Tobias Carlryd 00 Örgryte Malmö/S 26.6
6.68 Filip Nyström 00 Tureberg Sollentuna 8.6
6.67 Viktor Thor 00 Strand Göteborg/U-U 28.6
6.62 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Göteborg/S 10.8
6.60 Hampus Helamb 01 Ullevi Lerum 19.6
6.56 Tim Svantesson 00 Nyköping Täby 12.5
6.55 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 8.6
6.51 Philip Stömne 00 Valbo Uppsala 8.6
medvind
7.51 Carl af Forselles 01 Hässelby Kristiansand, NOR 18.8
7.43 Erik Johansson 01 Ullevi Kristiansand, NOR 18.8
7.16 Melker Gustavsson 00 IF Göta Sollentuna 8.6
7.07 Emil Uhlin 00 Falun Uppsala 8.6
6.93 Elias Sahlin 01 Hellas Helsingborg 7.7
6.91 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Göteborg/S 10.8
6.83 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlstad 3.7
6.80 Caleb Conable 01 Malmö Helsingborg 7.7
6.78 Tobias Carlryd 00 Örgryte Malmö/S 26.6
6.57 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 8.6
6.53 Philip Stömne 00 Valbo Uppsala 8,6

Tresteg

15.55 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg/U 30.6
15.10 Tobias Carlryd 00 Örgryte Torremolinos, ESP 11.6
14.91 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Kristiansand, NOR 17.8
14.49 Alexander Nyman 00 Hanviken Göteborg/S 11.8
14.31 Tim Svantesson 00 Nyköping Sollentuna 7.6
13.94 Melker Manne 01 Ullevi Göteborg/S 11.8
13.47 Caleb Conable 01 Malmö Göteborg/S 11.8
13.39 Theodor Duvert 01 Tureberg Göteborg/S 11.8
13.27 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg/S 9.6
13.10 Jacob Tysén Holmberg 00 Hässelby Västerås 3.8
12.81 Olle Hammarberg 01 Huddinge Göteborg/S 11.8
12.77 Mohammad Al Masri 01 Kville Norrköping 2.6
12.48 Philip Wilhelmsson 01 Örebro Göteborg/S 11.8
12.39 Oskar Palmén 00 Karlskoga Göteborg/S 11.8
12.19 Lukas Olsson 01 Upsala Göteborg/U 30.6

Kula/6.0

18.01 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Växjö/A 10.5
16.97 Sebastian Löschner 00 Spårvägen Göteborg/S 11.8
16.46 Victor Wisén 01 Upsala Göteborg/S 11.8
16.41 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Ronneby 9.6
16.36 Simon Lanngren 00 Sävedalen Göteborg/S 22.5
15.70 Ragnar Carlsson 00 Falun Falun 1.8
14.87 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 8.6
14.53 Johannes Lilius 01 Huddinge Huddinge 21.7
14.30 Malek Emghemes 01 Södertälje Södertälje 29.9
13.96§ Lukas Björninger 00 Tureberg Sollentuna/E 21.9
13.38 Filip Sörmander 01 IK Sisu Jönköping 4.5
12.52 Philip Stömne 00 Valbo Ljungby 18.5
12.33 Carl af Forselles 01 Hässelby Landquart, SUI 18.5
12.02 Emil Uhlin 00 Falun Uppsala 8,6
11.89 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna/E 7.8
11.33§ Gustaf Vennerholm 01 Gefle Gävle 31.7
11.26 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Ljungby 18.5
11.18§ Simon Strand 00 Högby Oskarshamn 11.5
11.13 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö/A 25.9
11.13 Emil Arntsén 01 Östersund Sollentuna 8.6

Diskus/1.75

54.19 Victor Wisén 01 Upsala Göteborg/S 10.8
52.56 Sebastian Löschner 00 Spårvägen Uppsala 6.7
52.01 Johannes Lilius 01 Huddinge Göteborg/S-K 2.3
51.47 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Olofström 2.6
50.27 Lukas Björninger 00 Tureberg Sollentuna/E 5.9
50.24 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg/S 10.8
46.63 Simon Lanngren 00 Sävedalen Kungälv/S 25.5
45.59 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna/E 23.6
43.85 Simon Thor 00 Märsta Göteborg/S 10.8
40.98 Emil Uhlin 00 Falun Kil 1.6
39.51 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Ljungby 19.5
39.11 Johannes Olsson 01 Hälle Uddevalla 1.4
38.75 Philip Stömne 00 Valbo Varberg 15.9
37.64 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Huddinge 14.6
36.10 Malek Emghemes 01 Södertälje Södertälje 29.9
35.78 Carl af Forselles 01 Hässelby Landquart, SUI 19.5
35.15§ William Lanndalen 01 Kville Borås 5.10
35.09 Albert Ottander 00 Estuna Umeå 4.5
33.92 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Torsby 18.5
33.60 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Tranås 29.9

Slägga/6.0

73.89 Ragnar Carlsson 00 Falun Kristiansand, NOR 18.8
68.65 Ivar Moisander 00 Spårvägen Falun 26.8
68.28 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala 6.7
60.39 William Lanndalen 01 Kville Göteborg/S-K 9.6
58.26 James Ericsson-Nicholls 01 Örebro Milton Keynes, GBR 4.8
57.71 David Sahi 00 Enköping Huddinge/J 16.6
51.68 Rasmus Hellberg 01 Piteå Umeå 15.9
50.44 Philip Fabian 00 Herrljunga Eksjö 14.9
48.80§ Johannes Lilius 01 Huddinge Huddinge 22.5
48.77 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Hässleholm 26.7
45.20 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Göteborg/S-K 4.5
44.46 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Växjö/A 18.9
43.75§ Emil Holm 01 Råby-Rekarne Eskilstuna 11.7
41.92 Filip Linnér 00 IFK Göteborg Göteborg/S-K 9.6
41.46 Simon Thor 00 Märsta Sollentuna/E 5.9
40.96§ Victor Wisén 01 Upsala Falun 4.9
39.61 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna/E 1.5
36.24§ Sebastian Löschner 00 Spårvägen Sätra/K 15.9
34.56§ Filip Sörmander 01 IK Sisu Nässjö 15.9
34.03 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Tranås 29.9

Spjut/800

67.65 Carl Widenholm 00 Hellas Kristiansand, NOR 17.8
64.05 Otto Sundell 00 Söderhamn Kristiansand, NOR 17.8
60.65 Albert Ottander 00 Estuna Umeå 14.7
57.91 Simon Thor 00 Märsta Varberg 15.9
50.95 Jonathan Bengtsson 00 Kville Lerum 19.6
50.86 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Sundsvall 16.6
50.11 Otto Nilsson 01 Hovslätt Skruv 18.5
49.98 William Lanndalen 01 Kville Borås 5.10
49.34 Emil Uhlin 00 Falun Täby 12.5
49.08 Ozzie Hinshaw 00 Motala Göteborg/S 11.8
48.74 Philip Stömne 00 Valbo Varberg 15.9
48.68 Ragnar Carlsson 00 Falun Falun 4.9
48.63 Daniel Rihtnesberg 01 Hammarby Göteborg/S 11.8
47.73 Ivar Moisander 00 Spårvägen Falun 4.9
47.35 Hampus Nordstedt Kjell 00 Klippan Eslöv 19.5
45.10 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg/S 5.9
44.04 Hugo Sörby 01 Upsala Falun 4.9
43.06 Emil Lavett 01 Hammarby Stockholm/S 8.9

Tiokamp/P19

7.166 Emil Uhlin 00 Falun Uppsala 9.6
6.948 Simon Thor 00 Märsta Uppsala 9.6
6.941 Carl af Forselles 01 Hässelby Uppsala 9.6
6.771 Philip Stömne 00 Valbo Uppsala 9.6
6.309 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Ljungby 19.5
5.838 Jonatan Håkansson 01 Hammarby Varberg 15.9
5.181 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Varberg 15.9
5.013 Gustaf Vennerholm 01 Gefle Varberg 15.9
4.595 Lucas Kristensson 01 Varberg Varberg 15.9

>