Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2020

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 24 MAR, 2020
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2019/2020.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1998-2000, P19/F19: Födda 2001-2002, P17/F17: Födda 2003, P16/F16: Födda 2004, P15/F15: Födda 2005, P14/F14: Födda 2006 - plus ev 07:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.77 Ebba Vold Johannesson 06 Sunne Göteborg 22.2
7.78 Ayla Hallberg Hossain 06 Tureberg Sätra 18.1
7.87 Linnea Englund 06 Malmö Malmö 8.2
7.96 Tilde Dahlberg 06 Hälle Göteborg 22.2
7.98 Esther Sahlqvist 06 Hammarby Norrköping 6.1
8.03 Lii Jabbour 06 Hammarby Uppsala 8.2
8.12 Olivia Lundberg 06 Mölndal Göteborg 16.11
8.13 Elsa Kagevik 06 Tureberg Uppsala 8.2
8.16 Elsa Olausson 06 Wilske Uddevalla 4.1
8.21 Amanda Tran 07 Ymer Göteborg 22.2
8.22 Lisa Engdahl 06 Malmö Lund 11.1
8.22 Hanna Urpiala Seeman 06 IFK Umeå Ås 22.2
8.25 Sara Blomkvist 06 Malmö Malmö 8.2
8.26 Ida Svedberg 06 Trångsviken Umeå 9.2
8.27 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne Eskilstuna 7.12
8.31 Julia Kühnel Pappila 06 IFK Göteborg Växjö 18.1
8.32 Ida Chrifi 06 Tureberg Sätra 15.12
8.32 Ester Ahlbäck Björck 06 IFK Göteborg Växjö 18.1
8.32 Lovisa Ulvenstam 06 Östersund Ås 22.2
8.33 Beate Pott 07 Tureberg Sollentuna 30.11

200m

25.04 Ayla Hallberg Hossain 06 Tureberg Sollentuna 22.1
25.50 Linnea Englund 06 Malmö Malmö 9.2
25.94 Tilde Dahlberg 06 Hälle Göteborg 1.2
26.62 Lisa Engdahl 06 Malmö Malmö 9.2
26.80 Amanda Tran 07 Ymer Växjö 19.1
26.91 Isabelle Rydén 06 IFK Göteborg Göteborg 1.12
26.91 Elsa Kagevik 06 Tureberg Uppsala 9.2
27.04 Julia Kühnel Pappila 06 IFK Göteborg Göteborg 1.2
27.20 Ida Chrifi 06 Tureberg Sätra 15.2
27.36 Ester Ahlbäck Björck 06 IFK Göteborg Göteborg 1.2
27.36 Linn von Hofsten 06 Glanshammar Örebro 11.1
27.37 Wilda Runeborg 07 Råby-Rekarne Uppsala 9.2
27.38 Olivia Lundberg 06 Mölndal Göteborg 23.2
27.43 Moa Wirstedt 07 Malmö Växjö 2.2
27.45 Hanna Urpiala Seeman 06 IFK Umeå Ås 23.2
27.48 Tuva Steneberg 06 IFK Umeå Umeå 8.2
27.49 Julia Englund 06 Malmö Växjö 19.1
27.59 Hanna Amundin 07 Ullevi Göteborg 1.2
27.62 Isa Persson 06 Kalmar Växjö 2.2
27.64 Natalie Rantzer 07 Hinden Växjö 2.2

1000m

3:00.75 Majken Söderlund Larsson 07 Stenungsund Göteborg 14.12
3:04.84 Hannah Kinane 06 Hässelby Sätra 16.2
3:06.88 Olivia Grahn 06 Hammarby Sätra 16.2
3:07.52 Wilma Ehrnborg 06 Mölndal Göteborg 2.2
3:08.31 Nelly Elned 06 Hälle Göteborg 2.2
3:09.08 Stina Tagesson 06 Ymer Göteborg 2.2
3:09.91 Linn Adolfsson 06 Hässelby Uppsala 8.2
3:12.22 Isabella Vestergaard 06 Malmö Malmö 25.1
3:12.44 Hannah Hedström 06 IF Göta Örebro 29.2
3:12.58 Elsa Kagevik 06 Tureberg Sätra 14.12
3:12.94 Lisa Holmer 06 Alingsås Göteborg 14.12
3:14.09 Lovisa Emanuelsson 06 IFK Göteborg Göteborg 2.2
3:14.81 Clara Knutsson 06 Upsala Uppsala 8.2
3:15.54 Anastasia Nilsson 06 Ängelholm Malmö 25.1
3:15.63 Liv Hanell 06 Tumba Sätra 14.12
3:16.29 Elin Freed 06 Glanshammar Örebro 2.12
3:16.32 Ella Johansson 07 Hammarby Sätra 2.2
3:17.03 Maya Swedin 06 Lidingö Sätra 14.12
3:17.69 Matilda Martini 06 Motala Växjö 18.1
3:18.39 Alva Thunberg 06 IFK Göteborg Växjö 18.1

60m häck/76.2

8.82 Esther Sahlqvist 06 Hammarby Uppsala 9.2
9.02 Lii Jabbour 06 Hammarby Sätra 15.2
9.21 Ayla Hallberg Hossain 06 Tureberg Sätra 11.1
9.24 Lisa Engdahl 06 Malmö Lund 11.1
9.44 Kajsa Roth 06 IFK Göteborg Göteborg 30.11
9.55 Tuva Steneberg 06 IFK Umeå Piteå 16.11
9.58 Ida Fogdeson 06 Tjalve Motala 9.2
9.59 Frida Andersson 06 Helsingborg Malmö 26.1
9.63 Ida Chrifi 06 Tureberg Sollentuna 22.1
9.74 Ronja Berg 06 Laholm Varberg 7.12
9.74 Lovisa Ulvenstam 06 Östersund Ås 8.12
9.75 Sigrid Elfgren 06 Sunne Karlstad 26.1
9.76 Clara Knutsson 06 Upsala Gävle 7.12
9.77 Annie Grindange 06 Tureberg Sätra 15.2
9.79 Beatrice Amundin 06 Sävedalen Göteborg 23.2
9.80 Kajsa Cabanas Andersson 06 Tureberg Uppsala 9.2
9.81 Lovisa Nilsson 06 Helsingborg Malmö 26.1
9.82 Ebba Pauli 06 Sävedalen Göteborg 30.11
9.89 Julia Kühnel Pappila 06 IFK Göteborg Göteborg 30.11
9.90 Alva Back 06 Tureberg Sätra 15.2

Höjd

1.77 Ayla Hallberg Hossain 06 Tureberg Sollentuna 30.11
1.61 Tilde Persson 06 Växjö Karlskrona 15.2
1.60 Elin Björn 06 Bohus Göteborg 23.2
1.60 Lovisa Nilsson 06 Helsingborg Malmö 26.1
1.60 Isabelle Rydén 06 IFK Göteborg Göteborg 30.11
1.57 Emma Wendel 06 Bohus Göteborg 23.2
1.57 Matilda Svenkvist 06 Ymer Göteborg 23.2
1.57 Sigrid Elfgren 06 Sunne Göteborg 23.2
1.57 Wilma Alexandersson 06 Huddinge Huddinge 25.1
1.56 Isolde Väinölä 07 Westmannia Örebro 29.2
1.55 Alice Enetjärn 06 Nyköping Sätra 15.2
1.55 Linnea Hallsten 06 Dals Södra Göteborg 2.2
1.55 Ebba Wennebjer 07 Hammarby Sätra 2.2
1.55 Elin Giebat 07 Orient Göteborg 30.11
1.55 Annie Grindange 06 Tureberg Sollentuna 30.11
1.54 Smilla Arkdal Ranebro 06 Rigor Göteborg 30.11
1.53 Alva Åkesson 06 Sundsvall Ås 23.2
1.53 Freja Bäckström 07 Sävedalen Göteborg 30.11
1.52 Nova Andersson 07 Hagen Örebro 16.11
1.52 Emilia Nielsen 06 Tureberg Sollentuna 30.11
1.52 Saga Ågren Lundman 06 Danderyd Sollentuna 30.11

Stav

3.24 Kajsa Roth 06 IFK Göteborg Göteborg 15.3
3.23 Alva Back 06 Tureberg Sätra 2.2
3.20 Leonie Mörstam 06 Växjö Malmö 26.1
2.95 Beate Pott 07 Tureberg Uppsala 9.2
2.80 Ellen Rosenberg 06 Växjö Malmö 26.1
2.80 Esther Sahlqvist 06 Hammarby Uppsala 9.2
2.70 Tove Olsson 06 Hammarby Sätra 4.1
2.60 Tyra Öhman 06 Sundsvall Ås 22.2
2.60 Alva Öman 06 Upsala Uppsala 26.1
2.60 Tilia Olsson 06 Bokenäs Uddevalla 6.3
2.55 Alma Falck 06 Halmstad Göteborg 2.2
2.53 Jenny Lundin 06 Rigor Göteborg 22.2
2.52 Freja Strenius 06 KA2 Karlskrona 12.3
2.50 Emmy Wolgast 06 Hammarby Uppsala 9.2
2.45 Ida Svedberg 06 Trångsviken Ås 25.1
2.43 Ella Fallope 06 Tureberg Sätra 16.2
2.43 Ella Johansson 07 Hammarby Sätra 16.2
2.43 Emma Jäderberg 06 Hanviken Sätra 16.2
2.43 Zara Klouda 07 Tureberg Sätra 16.2
2.43 Smilla Arkdal Ranebro 06 Rigor Göteborg 22.2

Längd

5.48 Ebba Vold Johannesson 06 Sunne Karlstad 9.2
5.44 Ayla Hallberg Hossain 06 Tureberg Huddinge 26.1
5.39 Tilde Dahlberg 06 Hälle Göteborg 22.2
5.19 Hanna Urpiala Seeman 06 IFK Umeå Skellefteå 2.2
5.12 Lisa Engdahl 06 Malmö Växjö 18.1
5.09 Annie Thorkéll 06 Helsingborg Malmö 8.2
5.07 Julia Kühnel Pappila 06 IFK Göteborg Göteborg 22.2
5.06 Lii Jabbour 06 Hammarby Sätra 2.2
5.06 Lovisa Ulvenstam 06 Östersund Ås 8.12
5.05 Ester Ahlbäck Björck 06 IFK Göteborg Göteborg 1.12
5.05 Sigrid Elfgren 06 Sunne Karlstad 9.2
5.02 Julia Englund 06 Malmö Växjö 18.1
5.01 Alice Enetjärn 06 Nyköping Sätra 2.2
4.99 Annie Sjösten 06 Sävedalen Göteborg 2.2
4.98 Ida Chrifi 06 Tureberg Sätra 15.12
4.98 Irma Jonsson 06 Sundsvall Ås 22.2
4.97 Rebecca Wiberg 06 Malmö Växjö 12.1
4.95 Fanny Bergqvist 06 Sunne Karlstad 25.1
4.92 Tyra Öhman 06 Sundsvall Ås 22.2
4.88 Ida Fogdeson 06 Tjalve Göteborg 1.12
4.88 Kristelle Grahn 06 Spårvägen Sätra 2.2

Tresteg

11.17 Ayla Hallberg Hossain 06 Tureberg Sätra 16.2
11.12 Lii Jabbour 06 Hammarby Sätra 16.2
11.05 Isabelle Rydén 06 IFK Göteborg Göteborg 30.11
10.55 Julia Kühnel Pappila 06 IFK Göteborg Göteborg 30.11
10.44 Ida Fogdeson 06 Tjalve Örebro 8.12
10.35 Alice Enetjärn 06 Nyköping Västerås 19.1
10.32 Alva Thunberg 06 IFK Göteborg Göteborg 11.1
10.29 Linnea Algotsson 06 Växjö Malmö 26.1
10.25 Ellen Forsell 06 Hammarby Huddinge 25.1
10.17 Annie Thorkéll 06 Helsingborg Malmö 12.1
10.09 Alva Back 06 Tureberg Västerås 19.1
10.02 Kristelle Grahn 06 Spårvägen Sätra 16.2
9.96 Tyra Hedberg 06 Hammarby Sätra 16.2
9.94 Ebba Michelsberg 06 Gnistan Växjö 18.1
9.91 Maggie Dahlöf 06 Hellas Sätra 16.2
9.91 Tilda Holgersson 06 Växjö Göteborg 30.11
9.87 Meja Ahlfors 06 Majorna Göteborg 16.11
9.86 Saga Brink 07 Sollefteå Ås 25.1
9.84 Tyra Öhman 06 Sundsvall Gävle 8.12
9.83 Alva Nordlinder 06 Göteborgs KIK Göteborg 23.2

Kula/3.0

14.16 Klara Berntsson 06 Brattås Göteborg 1.2
12.76 Kajsa Cabanas Andersson 06 Tureberg Sollentuna 24.1
12.76 Linnea Fohlén Gladh 06 Trollhättan FIK Karlstad 8.2
12.49 Sigrid Altus 06 Bohus Göteborg 1.2
11.90 Elin Björn 06 Bohus Göteborg 22.2
11.81 Anna Askencrantz 06 Skruv Karlskrona 15.12
11.60 Tindra Törnestam 06 Spårvägen Sätra 15.12
11.02 Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne Sätra 16.2
10.81 Annie Thorkéll 06 Helsingborg Malmö 25.1
10.65 Majken Nilsson 06 Simrishamn Malmö 30.11
10.55 Nellie Lindblad 06 Växjö Göteborg 1.12
10.55 Ida Edling 07 Bollnäs Bollnäs 25.2
10.52 Matilda Petersson 06 Tureberg Sätra 16.2
10.52 Ellen Forsell 06 Hammarby Norrköping 6.1
10.51 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne Karlstad 25.1
10.20 Maja Simonsson 06 Hammarby Sätra 16.2
10.03 Sara Andersson 06 Helsingborg Göteborg 1.12
9.91 Elise Angsten 06 Upsala Uppsala 8.2
9.83 Molly Klingener 06 Lerum Göteborg 1.2
9.83 Elin Runemar 07 Tureberg Sollentuna 22.1
intern klubbtävling
10.14 Tilde Persson 06 Växjö Växjö 24.11

Vikt/7.26

15.72 Ellen Forsell 06 Hammarby Sätra 24.3
14.58 Tindra Törnestam 06 Spårvägen Sätra 24.3
14.54 Linnéa Fohlén Gladh 06 Trollhättan FIK Göteborg 23.2
14.52 Hanna Gabrielli Gustafsson 06 Råby-Rekarne Eskilstuna 6.1
12.99 Desiree Essman 06 Råby-Rekarne Sollentuna 30.11
12.54 Molly Klingener 06 Lerum Göteborg 23.2
12.24 Klara Berntsson 06 Brattås Sävedalen 3.11
11.93 Kajsa Berg 06 Östhammar Uppsala 26.1
11.80 Alva Svanlund 06 Huddinge Sätra 24.3
11.63 Linnea Lyttle Härdelin 06 Hammarby Sätra 28.1
10.83 Elise Angsten 06 Upsala Uppsala 26.1
10.50 Elin Runemar 07 Tureberg Uppsala 9.2
10.31 Matilda Petersson 06 Tureberg Sollentuna 4.3
10.28 Alva Sjöström 06 Sävedalen Göteborg 16.11
10.05 Ida Wennerbo 06 Gefle Gävle 8.12
10.01 Maja Simonsson 06 Hammarby Sätra 15.2
9.99 Tova Björngard 06 Upsala Uppsala 9.2
9.94 Kajsa Cabanas Andersson 06 Tureberg Sollentuna 30.11
9.82 Leona Widell 06 Bålsta Uppsala 26.1
9.77 Ellen Mähler 06 Bore Karlstad 25.1

Femkamp/F15-17

3.477 Ayla Hallberg Hossain 06 Tureberg Sätra 11.1
2.787 Ida Chrifi 06 Tureberg Sätra 11.1
2.726 Lovisa Ulvenstam 06 Östersund Ås 8.12
2.671 Elsa Kagevik 06 Tureberg Sätra 11.1
2.635 Alva Back 06 Tureberg Sätra 11.1
2.559 Matilda Petersson 06 Tureberg Sätra 11.1

>