Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 inne 2020

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 3 MAR, 2020
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2019/2020.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1998-2000, P19/F19: Födda 2001-2002, P17/F17: Födda 2003, P16/F16: Födda 2004, P15/F15: Födda 2005, P14/F14: Födda 2006 - plus ev 07:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.45 Katharina Gråman 03 Tyresö Göteborg 29.2
7.66 Ida Staafgård 03 Malmö Göteborg 29.2
7.68 Wilma Svenson 03 Oskarshamn Göteborg 29.2
7.73 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Göteborg 29.2
7.74 Famke Persson 03 Lund Växjö 11.1
7.86 Lisen Rignell 03 Bromma Sätra 16.2
7.87 Ella Axén 03 Hovslätt Göteborg 29.2
7.93 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Örebro 12.1
7.94 Daga Indebetou 03 Lund Göteborg 29.2
7.95 Sofia Björkman 03 Kville Göteborg 29.2
7.97 Clara Fallenius 03 Hässelby Sätra 16.2
8.02 Hanna Karlsson 03 IF Göta Västerås 19.1
8.03 Annie Norström 03 Alunda Uppsala 25.1
8.03 Joy Thulin 03 Malmö Göteborg 29.2
8.06 Felicia Åberg 03 Villstad Växjö 1.2
8.10 Tilda Lilja 03 Helsingborg Växjö 18.1
8.11 Tova Gabrielsson 03 Täby Uppsala 7.2
8.16 Fia Viklund 03 Skellefteå Haparanda 18.1
8.17 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Birsta 18.1
8.18 Julia Håkansson 03 Spårvägen Sätra 16.2
8.18 Silvia Popa 03 Mariestad Göteborg 29.2

400m

56.76 Lova Perman 03 IF Göta Göteborg 1.3
57.88 Hanna Karlsson 03 IF Göta Göteborg 1.3
58.52 Filippa Zäll 03 Ängelholm Göteborg 1.3
58.98 Milla Svanberg 03 Malmö Växjö 18.1
60.05 Elin Pettersson 03 IFK Göteborg Växjö 18.1
60.09 Julia Svennblad 03 Bohus Göteborg 15.12
60.22 Filippa Hägglund 03 Upsala Göteborg 29.2
60.31 Sandra Åberg 03 Göteborgs KIK Göteborg 1.2
60.70 Laura Fodor 03 Hässelby Göteborg 29.2
60.73 Vanna Ullén 03 Tureberg Göteborg 29.2
61.40 Maja Björnsson 03 Upsala Uppsala 7.2
61.75 Vilma Nordgren 03 Hammarby Sätra 15.2
63.07 My Rundgren 03 Luleå Piteå 23.2
63.77 Isabelle Pettersson 03 Huddinge Sätra 15.2
64.96 Tova Möllerström 03 Eslövs AI Malmö 25.1
överlång bana
62.96 My Rundgren 03 Luleå Luleå 25.1

1500m

4:31.97 Nora Lundin 03 Hammarby Sätra 18.1
4:39.54 Julia Svennblad 03 Bohus Göteborg 30.11
4:46.43 Tilda Knauer 03 Hälle Göteborg 2.2
4:48.31 My Rundgren 03 Luleå Piteå 17.11
4:49.60 Juni Rugland 03 Höör Göteborg 1.3
4:49.97 Alva Malmsten Nilsson 03 Skade Uppsala 9.2
4:50.55 Elvira Bredin 03 Tureberg Uppsala 9.2
4:50.90 Saga Hagelin 03 Mölndal Göteborg 2.2
4:52.61 Frida Hafström 03 Hässelby Sätra 16.2
4:56.04 Sofia Amini 03 Upsala Göteborg 1.3
4:56.72 Maja Björnsson 03 Upsala Göteborg 1.3
5:01.59 Elsa Palmgren 03 Sundsvall Sätra 16.2
5:03.94 Nicole Ljungström 03 Ängelholm Göteborg 1.3
5:09.41 Sabina Aumo 03 Hälle Bærum, NOR 11.1
5:10.21 Wilma Nordgren 03 Hammarby Sätra 13.12
5:12.07 Clara Lidén 03 Hammarby Sätra 13.12
5:17.45 Filippa Hägglund 03 Upsala Örebro 12.1
5:20.86 Elvira Fredin 03 Spårvägen Sätra 16.2
5:22.49 Albertina Brandt 03 Hammarby Sätra 13.12
5:23.52 Moa Nilsson 03 Tureberg Sätra 16.2

60m häck/76.2

8.41 Katharina Gråman 03 Tyresö Uppsala 9.2
8.88 Alma Flygt 03 Täby Sollentuna 1.2
8.89 Clara Fallenius 03 Hässelby Sollentuna 1.2
8.93 Hanna Karlsson 03 IF Göta Göteborg 1.3
9.04 Julia Håkansson 03 Spårvägen Göteborg 1.3
9.04 Silvia Popa 03 Mariestad Göteborg 1.3
9.10 Annie Berntsson 03 Brattås Göteborg 1.3
9.11 Laura Fodor 03 Hässelby Sollentuna 1.2
9.12 Alma Uhlin 03 Falun Sollentuna 1.2
9.13 Klara Frykholm 03 Glanshammar Örebro 16.11
9.15 Fia Viklund 03 Skellefteå Umeå 8.2
9.25 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Sollentuna 1.2
9.25 Siri Elofsson 03 Växjö Örebro 11.1
9.48 Madeleine Söderqvist 03 Huddinge Sollentuna 1.2
9.50 Lisen Rignell 03 Bromma Göteborg 1.3
9.50 Myra Eriksson 03 Stocksäter Bærum, NOR 9.2
9.51 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Örebro 11.1
9.54 Bella Lindgren de Flon 03 Visby Gute Sollentuna 1.2
9.54 Frida Andersson 03 Malmö Karlskrona 15.2
9.57 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Falun 30.11

Höjd

1.73 Klara Frykholm 03 Glanshammar Örebro 16.11
1.72 Alma Uhlin 03 Falun Göteborg 29.2
1.68 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Göteborg 29.2
1.68 Elvira Jonsson 03 Västerås Uppsala 9.2
1.65 Edda Flink 03 Upsala Uppsala 9.2
1.62 Lovisa Ewerblad 03 Spårvägen Uppsala 9.2
1.61 Ally R Holmberg 03 Skellefteå Umeå 8.2
1.60 Clara Fallenius 03 Hässelby Växjö 18.1
1.60 Tindra Redenfors 03 Halmstad Växjö 18.1
1.60 Elvira Magnusson 03 Tumba Sätra 19.1
1.59 Frida Andersson 03 Malmö Malmö 9.2
1.58 Johanna Persson 03 Simrishamn Öllsjö 30.12
1.56 Moa Feldt 03 Hässleholm Sollentuna 1.2
1.53 Bella Lindgren de Flon 03 Visby Gute Sollentuna 1.2
1.53 Kerstin Siwertsson 03 Växjö Sollentuna 1.2
1.53 Laura Fodor 03 Hässelby Sollentuna 1.2
1.53 Madeleine Söderqvist 03 Huddinge Sollentuna 1.2
1.52 Elvira Fredin 03 Spårvägen Sätra 16.2
1.52 Cornelia Kennerstad 03 Kil Göteborg 29.2
1.52 Kim Rodén 03 Orient Göteborg 29.2

Stav

4.02 Rebecka Krüeger 03 Malmö Sätra 25.1
3.65 Myra Eriksson 03 Stocksäter Örebro 15.2
3.53 Emilie Beckman 03 Hässelby Sätra 15.12
3.30 Frida Andersson 03 Malmö Malmö 8.2
3.20 Milla Ekstrand 03 KA2 Karlskrona 11.1
3.20 Ebba Kristiansson 03 Huddinge Uppsala 7.2
3.18 Hanna Karlsson 03 IF Göta Bærum, NOR 11.1
3.15 Moa Ivarsson 03 Huddinge Göteborg 1.3
3.13 Ellinor Hannerfors 03 Haparanda Umeå 9.2
3.03 Tove Widström 03 Täby Sätra 15.12
3.02 Lova Nilsson 03 Växjö Sätra 25.1
3.02 Nadja Fernström 03 Hammarby Sätra 25.1
3.01 Elsa Kaspersson 03 Varberg Göteborg 14.12
2.94 Elsa Eriksson 03 Hässelby Sätra 23.2
2.93 Ida Absér 03 Huddinge Sätra 18.1
2.84 Hilda Harila 03 Haparanda Haparanda 19.1
2.82 Ellen Persson 03 Malmö Öllsjö 2.2
2.80 Amina Fältmars 03 IK Sisu Karlskrona 11.1
2.72 Alma Uhlin 03 Falun Falun 21.12
2.50 Tove Andersson 03 Växjö Växjö 2.2

Längd

5.95 Katharina Gråman 03 Tyresö Göteborg 1.3
5.89 Clara Fallenius 03 Hässelby Göteborg 1.3
5.52 Elin Pettersson 03 IFK Göteborg Göteborg 1.3
5.43 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Sätra 12.1
5.37 Alma Uhlin 03 Falun Bærum, NOR 8.2
5.36 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Norrköping 6.1
5.33 Hanna Karlsson 03 IF Göta Sollentuna 1.2
5.33 Tindra Redenfors 03 Halmstad Varberg 11.1
5.31 Lisen Rignell 03 Bromma Göteborg 1.3
5.25 Alma Flygt 03 Täby Sollentuna 1.2
5.24 Madeleine Söderqvist 03 Huddinge Sätra 18.1
5.22 Annie Norström 03 Alunda Göteborg 1.3
5.20 Engla Grafström Andersson 03 Sundsvall Bollnäs 1.2
5.20 Tilda Lilja 03 Helsingborg Växjö 18.1
5.17 Moa Örevik 03 Visby Gute Göteborg 1.3
5.14 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Falun 16.2
5.11 Frida Andersson 03 Malmö Malmö 8.2
5.08 Ella Axén 03 Hovslätt Göteborg 1.3
5.08 Caroline Graveley 03 Hässelby Växjö 18.1
5.04 Laura Fodor 03 Hässelby Sätra 15.2

Tresteg

11.93 Klara Frykholm 03 Glanshammar Göteborg 29.2
11.80 Tindra Frykholm 03 Glanshammar Göteborg 29.2
11.71 Frida Andersson 03 Malmö Göteborg 29.2
11.17 Klara Avebäck 03 Hellas Örebro 12.1
11.05 Fia Viklund 03 Skellefteå Umeå 8.2
11.05 Myra Eriksson 03 Stocksäter Bærum, NOR 9.2
11.00 Ebba Niklasson 03 Sävedalen Göteborg 29.2
10.86 Jessica Holmberg 03 Hässelby Sätra 16.2
10.86 Jennifer Axelsson 03 Wedevåg Örebro 8.12
10.84 Caroline Graveley 03 Hässelby Göteborg 29.2
10.73 Anna Constantinescu 03 Göteborgs KIK Växjö 19.1
10.71 Julia Nilsson 03 Sundbyberg Sätra 16.2
10.47 Moa Nyström 03 Tureberg Huddinge 25.1
10.47 Victoria Wickman 03 Alunda Uppsala 25.1
10.34 Annie Norström 03 Alunda Uppsala 25.1

Kula/3.0

14.74 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Göteborg 29.2
14.65 Thea Löfman 03 Malmö Göteborg 29.2
14.54 Justina Esangbedo 03 Kvarnsveden Göteborg 29.2
14.51 Julia Scharnell 03 Eslövs AI Göteborg 29.2
13.27 Ninni Lundberg 03 Växjö Göteborg 29.2
12.76 Moa Feldt 03 Hässleholm Växjö 19.1
12.57 Victoria Wickman 03 Alunda Göteborg 29.2
12.42 Linnea Persson 03 IFK Göteborg Göteborg 29.2
12.33 Ebba Toorell 03 Lerum Göteborg 2.2
12.26 Nicole Dinu 03 Ullevi Göteborg 22.2
12.16 Felicia Eriksson 03 IF Göta Göteborg 29.2
11.88 Ally R Holmberg 03 Skellefteå Göteborg 29.2
11.84 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Falun 16.2
11.80 Laura Fodor 03 Hässelby Sollentuna 1.2
11.80 Ida Elmén 03 Kville Göteborg 22.2
11.51 Agnes Klaesson 03 Hovslätt Göteborg 29.2
11.48 Calista Ezeh 03 Kville Göteborg 22.2
11.13 Clara Fallenius 03 Hässelby Sollentuna 1.2
11.11 Ella Nilsson 03 Hanviken Göteborg 29.2
11.11 Moa Erenbrand 03 Strand Göteborg 29.2

Vikt/7.26

18.04 Isabella Wiklund 03 Västerås Uppsala 9.2
17.83 Thea Löfman 03 Malmö Göteborg 29.2
17.11 Molly Skugge 03 Tureberg Göteborg 29.2
16.25 Vilma Damberg 03 Tureberg Sollentuna 26.2
16.02 Johanna Hallsten 03 Hälle Göteborg 1.2
15.67 Linn Harryson 03 Hammarby Sätra 15.2
15.10 Linnea Claeson Fransson 03 Mölndal Göteborg 1.2
14.32 Sofia Hammarwall 03 Tumba Sätra 15.2
14.04 Emelie Malmborg 03 Hässelby Göteborg 29.2
14.03 Linn Gabrielli Gustafsson 03 Råby-Rekarne Sollentuna 13.2
13.87 Linnea Persson 03 IFK Göteborg Göteborg 23.2
13.38 Victoria Wickman 03 Alunda Uppsala 9.2
13.09 Frida Christoffersson 03 Bohus Göteborg 29.2
13.08 Rebecka Essman 03 Råby-Rekarne Uppsala 9.2
12.92 Ella Nilsson 03 Hanviken Sätra 28.1
11.37 Natalie Persson 03 Katrineholm Eskilstuna 6.1

Femkamp/F15-17

3.690 Clara Fallenius 03 Hässelby Sollentuna 1.2
3.497 Alma Flygt 03 Täby Sollentuna 1.2
3.461 Laura Fodor 03 Hässelby Sollentuna 1.2
3.439 Alma Uhlin 03 Falun Sollentuna 1.2
3.373 Madeleine Söderqvist 03 Huddinge Sollentuna 1.2
3.327 Ebba Hedberg 03 Kvarnsveden Sätra 12.1
3.237 Hanna Karlsson 03 IF Göta Sollentuna 1.2
3.188 Bella Lindgren de Flon 03 Visby Gute Sollentuna 1.2
3.138 Justine Esangbedo 03 Kvarnsveden Sollentuna 1.2
2.992 Moa Feldt 03 Hässleholm Sollentuna 1.2
2.956 Kerstin Siwertsson 03 Växjö Sollentuna 1.2
2.519 Tindra Redenfors 03 Halmstad Sollentuna 1.2

>