Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 inne 2020

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 16 MAR, 2020
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2019/2020.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1998-2000, P19/F19: Födda 2001-2002, P17/F17: Födda 2003, P16/F16: Födda 2004, P15/F15: Födda 2005, P14/F14: Födda 2006 - plus ev 07:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.38 Filippa Sivnert 01 Malmö Växjö 22.2
7.51 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg 29.2
7.58 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 29.2
7.65 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Göteborg 29.2
7.67 Maja Maunsbach 01 Lund Göteborg 29.2
7.70 Freja Andersdotter 01 Malmö Göteborg 29.2
7.70 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Göteborg 29.2
7.71 Elise Legzdins 02 Mälarhöjden Göteborg 29.2
7.74 Ella Sjöblom 02 AIK Göteborg 29.2
7.79 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Växjö 18.1
7.80 Cajsa Augustsson 02 Ymer Växjö 22.2
7.80 Ella Hagman 02 Huddinge Göteborg 29.2
7.81 Olivia Stridh 02 Malmö Göteborg 29.2
7.82 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Göteborg 29.2
7.91 Elin Hallbjörner 02 Ullevi Göteborg 29.2
7.95 Ronja Chrifi 02 Tureberg Sollentuna 22.1
7.96 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 11.1
7.97 Ebba Gustafsson 02 Mölndal Göteborg 11.1
7.97 Klara Rådbo 01 Hässelby Huddinge 26.1
7.98 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Göteborg 29.2

400m

56.88 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Göteborg 1.3
57.45 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Göteborg 1.3
57.51 Ebba Åhman 02 Ymer Göteborg 1.3
58.16 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Göteborg 29.2
58.98 Cecilia Nybleus 02 Bromma Uppsala 7.2
59.00 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 29.2
59.03 Linnea Borrman 01 Strömstad Göteborg 29.2
59.48 Klara Frih 02 Åsbro Bærum, NOR 8.2
59.60 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Göteborg 29.2
59.82 Maja Jönsson 02 Höör Växjö 18.1
60.31 Johanna Bülow 02 Hovslätt Växjö 18.1
60.53 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 8.2
60.82 Vendela Ström 01 Gefle Örebro 12.1
60.97 Melina Mancuso 01 Västerås Göteborg 29.2
61.46 Ida Harila 01 Haparanda Haparanda 19.1
62.12 Ebba Berglin 01 KA2 Karlskrona 15.2
62.35 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Huddinge 24.1
62.42 Cornelia Helgesson 02 Åhus Malmö 25.1
62.92 Alma Svanberg 02 Kville Växjö 18.1
63.44 Melissa Andersson 02 IFK Umeå Umeå 19.2

1500m

4:34.28 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Helsinki, FIN 9.2
4:36.70 Elsa Wallenius 01 Västerås Växjö 23.2
4:37.48 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK Göteborg 1.3
4:41.89 Nadja Rugland 01 Höör Malmö 25.1
4:47.09 Julia Nielsen 01 Göteborgs KIK Växjö 18.1
4:47.32 Klara Frih 02 Åsbro Göteborg 1.3
4:48.53 Stina Pettersson 02 Sävedalen Göteborg 1.3
4:51.99 Ebba Berglin 01 KA2 Göteborg 1.3
4:54.44 Ebba Wahlberg 02 Ymer Växjö 18.1
4:55.76 Astou Sene 02 Tullinge Göteborg 1.3
4:55.92 Elin Ekengren 02 Eskilstuna Västerås 19.1
4:56.53 Lisa Wreeby 02 Sävedalen Göteborg 11.1
5:07.51 Linnéa Ericsson Bäckvall 02 Tureberg Uppsala 9.2
5:14.45 Johanna Mickels 02 Ärla Huddinge 26.1
5:15.27 Emilia Kjellgren 02 IFK Umeå Umeå 22.1
5:15.29 Julia Arnhult 01 Lidingö Uppsala 9.2
5:19.82 Alina Vuokila 02 Lidingö Uppsala 9.2
5:22.70 Hanna Åberg 02 Spårvägen Västerås 19.1
5:25.91 Liva Gustavsson 01 Spårvägen Sätra 13.12

60m häck/84.0

8.29 Tilde Johansson 01 Falkenberg Växjö 23.2
8.44 Maja Maunsbach 01 Lund Göteborg 1.3
8.45 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 8.2
8.58 Freja Andersdotter 01 Malmö Malmö 26.1
8.64 Ebba Åhman 02 Ymer Göteborg 1.3
8.85 Klara Rådbo 01 Hässelby Huddinge 25.1
9.00 Sophie Reid 02 Ymer Sollentuna 2.2
9.04 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Huddinge 25.1
9.04 Alva Wolwan 01 Upsala Uppsala 9.2
9.08 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Sollentuna 2.2
9.09 Sandra Jonsson 01 Örgryte Göteborg 8.2
9.10 Cecilia Nybleus 02 Bromma Göteborg 1.3
9.11 Kajsa Engblom 01 Huddinge Sätra 15.2
9.13 Clara Billing 02 Tureberg Sätra 15.2
9.13 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 15.2
9.18 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Sollentuna 2.2
9.23 Angel Richmore 01 Malmö Sollentuna 2.2
9.30 Anna Back Nilsson 02 Leksand Göteborg 1.3
9.36 Stina Östklint 01 Hovslätt Göteborg 8.2
9.37 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Sollentuna 2.2

Höjd

1.72 Kajsa Engblom 01 Huddinge Sätra 12.1
1.71 Klara Rådbo 01 Hässelby Sollentuna 2.2
1.71 Sophie Reid 02 Ymer Sollentuna 2.2
1.71 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Sollentuna 2.2
1.68 Lisa Holmberg 02 Lidköping Göteborg 23.2
1.68 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 9.2
1.67 Ellen White 01 Lund Göteborg 1.2
1.67 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 18.1
1.65 Angel Richmore 01 Malmö Sollentuna 2.2
1.63 Vendela Einberg 02 Huddinge Sätra 12.1
1.63 Emilia Lönnqvist 02 Kville Göteborg 29.2
1.62 Lisa Fröberg 02 Lidingö Uppsala 9.2
1.61 Vendela Öst 02 Bollnäs Bollnäs 11.1
1.59 Mea Gedin 01 Malmö Malmö 9.2
1.59 Emma Stenman 02 Örebro Uppsala 9.2
1.58 Ebba Melin 02 Katrineholm Örebro 12.1
1.57 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Sätra 12.1
1.57 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Karlstad 25.1
1.57 Helena Kuksa 02 Åsbro Örebro 8.12
1.56 Melanie Simon 02 Ymer Göteborg 29.2

Stav

4.11 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Göteborg 1.3
4.00 Freja Andersdotter 01 Malmö Malmö 12.1
3.90 Alva Sundin 01 Täby Norrköping 6.1
3.66 Johanna Duplantis 02 Upsala Baton Rouge, LA 22.2
3.62 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Falun 2.1
3.55 Linnea Pihl 01 Lerum Göteborg 11.1
3.53 Clara Billing 02 Tureberg Sätra 15.2
3.53 Sanna Häggström 01 Skellefteå Piteå 23.2
3.50 Matilda Honeth 02 Växjö Växjö 2.2
3.35 Emma Johansson 02 Stocksäter Bærum, NOR 8.2
3.34 Emelie Forsberg 02 Huddinge Sätra 23.2
3.30 Frida Thornander 02 Upsala Uppsala 26.1
3.10 Alma Eriksson 01 Ymer Göteborg 1.3
3.10 Selma Nilsson 01 Hammarby Uppsala 7.2
3.01 Ida Harila 01 Haparanda Haparanda 7.12
2.90 Ylva Björnsjö 02 Huddinge Göteborg 1.3
2.85 Linn Jansson 02 Falun Bærum, NOR 8.2
2.50 Lisa Pålsson 02 KA2 Karlskrona 15.12

Längd

6.35 Tilde Johansson 01 Falkenberg Sätra 11.2
6.02 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Karlstad 26.1
5.80 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Sollentuna 2.2
5.78 Freja Andersdotter 01 Malmö Malmö 8.2
5.77 Angel Richmore 01 Malmö Malmö 8.2
5.74 Anja Olsson 01 Malmö Malmö 8.2
5.73 Samantha Oware 01 Malmö Göteborg 1.3
5.65 Emilia Sjöstrand 02 AIK Göteborg 1.3
5.65 Olivia Bojang 02 Örgryte Oulu, FIN 26.1
5.61 Klara Rådbo 01 Hässelby Sollentuna 2.2
5.55 Ida Persson 02 Ymer Göteborg 1.3
5.53 Cajsa Augustsson 02 Ymer Göteborg 1.2
5.51 Olivia Österling Strömstedt 01 IF Göta Västerås 19.1
5.50 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 26.1
5.48 Hanna Persson 02 Helsingborg Malmö 8.2
5.40 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Sollentuna 2.2
5.39 Agnes Ekman 01 Hammarby Sätra 18.1
5.39 Tilde Gudmundsson 02 24Seven Malmö 26.1
5.38 Tuva Lindqvist 02 Finspång Karlstad 26.1
5.37 Cornelia Nilsson 01 Skellefteå Haparanda 18.1

Tresteg

13.29 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Växjö 23.2
12.26 Olivia Bojang 02 Örgryte Göteborg 29.2
11.96 Emilia Lönnqvist 02 Kville Göteborg 29.2
11.95 Emilia Sjöstrand 02 AIK Göteborg 29.2
11.93 Cornelia Nilsson 01 Skellefteå Umeå 9.2
11.45 Hanna Johansson 01 KA2 Växjö 19.1
11.09 Nora Swartz 01 Östersund Ås 25.1
11.07 Clara Johansson 02 KA2 Göteborg 29.2
10.99 Feben Tewelde 01 Järvsö Bollnäs 25.2
10.67 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 29.2
10.53 Hanna Falck 01 KA2 Göteborg 29.2
10.31 Isabel Lindgren 01 Hässelby Växjö 19.1
10.27 Miranda Rosenius 02 Skellefteå Umeå 9.2
10.13 Sofia Ensberg 02 Sävedalen Göteborg 1.2
10.05 Sofia Andersson 01 Ullevi Växjö 19.1

Kula/4.0

13.81 Emilia Malmehed 01 Linköping Sätra 15.2
13.45 Victoria Quainoo 02 Malmö Malmö 9.2
13.13 Angel Richmore 01 Malmö Sollentuna 2.2
13.00 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg 29.2
12.71 Hanna Didricksson 02 Malmö Malmö 9.2
12.59 Hannah Hilding 02 Spårvägen Uppsala 7.2
12.58 Stina Gustafsson 01 Hässelby Göteborg 29.2
12.43 Klara Rådbo 01 Hässelby Sollentuna 2.2
11.82 Felicia Lejros 01 Djurmo-Sifferbo Bollnäs 25.2
11.79 Hillevi Carlsson 02 Falun Göteborg 29.2
11.65 Alva Sundström 02 Ljungby Karlskrona 15.12
11.10 Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad 8.2
11.03 Maja Fernström 02 Malmö Malmö 9.2
10.92 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Örebro 12.1
10.89 Ebba Åhman 02 Ymer Borås 12.1
10.89 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 25.1
10.76 Cajsa Augustsson 02 Ymer Malmö 26.1
10.54 Embla Wihk 02 Hammarby Huddinge 26.1
10.36 Pernilla Norgren 02 Umedalen Sollentuna 2.2
10.32 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 18.1

Vikt/9.08

17.30 Anna Götberg 01 Västerås Göteborg 29.2
17.14 Molly Broback 01 Sävedalen Göteborg 29.2
17.07 Hillevi Carlsson 02 Hässelby Göteborg 29.2
16.74 Jennifer Andersson 01 Västerås Göteborg 29.2
16.54 Victoria Quainoo 02 Malmö Göteborg 29.2
16.28 Emma Palmgren 01 Nyköping Karlstad 8.2
15.56 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 16.2
15.44 Hannah Hilding 02 Spårvägen Sätra 28.1
14.56 Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad 25.1
14.24 Maj Yngveson 02 Västerås Göteborg 29.2
13.95 Hannah Luxemburg 02 Tureberg Uppsala 9.2
13.86 Sofia Boman 02 Hässelby Sollentuna 18.12
13.81 Alexandra Nilsson 02 Götlunda Karlstad 8.2
13.78 Linnea Westerberg 01 Bålsta Uppsala 26.1
13.73 Harriet Hjern 02 Strand Göteborg 29.2
13.56 Maja Åkerblom 02 Västerås Uppsala 9.2
13.17 Wilma Makslahti 02 Luleå Luleå 25.1
13.01 Emma Vikström 01 Timrå Bollnäs 11.1
12.94 Linnea Hammargren 01 Bollnäs Uppsala 9.2
12.69 Isabella Andersson 01 Vallentuna Sätra 15.2

Femkamp/K

3.916 Klara Rådbo 01 Hässelby Sollentuna 2.2
3.905 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Sollentuna 2.2
3.812 Sophie Reid 02 Ymer Sollentuna 2.2
3.757 Angel Richmore 01 Malmö Sollentuna 2.2
3.411 Pernilla Norgren 02 Umedalen Sollentuna 2.2
3.299 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Sollentuna 2.2
3.219 Lisa Holmberg 02 Lidköping Sollentuna 2.2
3.156 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Sollentuna 1.2
3.062 Kajsa Engblom 01 Huddinge Sätra 12.1
3.054 Vendela Einberg 02 Huddinge Sollentuna 2.2
3.046 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Sollentuna 1.2
2.923 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Sollentuna 2.2

>