Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 inne 2020

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 17 APR, 2020
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2019/2020.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1998-2000, P19/F19: Födda 2001-2002, P17/F17: Födda 2003, P16/F16: Födda 2004, P15/F15: Födda 2005, P14/F14: Födda 2006 - plus ev 07:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

6.68 Henrik Larsson 99 IF Göta Sätra 11.2
6.77 Filip Schwartz 98 Mölndal Göteborg 1.3
6.81 Kasper Kadestål 99 Malmö Göteborg 1.3
6.84 Max Hrelja 98 Malmö Växjö 18.1
6.86 Marcus Tornée 98 Helsingborg Göteborg 1.3
6.90 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg 1.3
6.91 Carl Bengtström 00 Örgryte Växjö 18.1
6.93 William Thor 00 Strand Göteborg 1.3
6.95 Viktor Thor 00 Strand Sätra 11.2
6.95 Omar Chaaban 00 Helsingborg Växjö 22.2
6.99 Jonatan Hirsh 98 Örgryte Malmö 25.1
7.00 Lukas Nordén 98 Västerås Sätra 15.2
7.01 Oskar Motta 98 Upsala Sätra 15.2
7.07 Joel Bengtsson 99 Helsingborg College Station, TX 18.1
7.09 Anders Pihlblad 98 Örebro Växjö 18.1
7.10 James Gaudiello 98 Malmö Göteborg 1.3
7.10 Melker Gustavsson 00 IF Göta Örebro 12.1
7.11 Tobias Carlryd 00 Örgryte Växjö 18.1
7.16 Glody Ngoma 00 IFK Göteborg Göteborg 1.3
7.17 Erik Johansson 99 Varberg Varberg 11.1

400m

46.95 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg 1.3
49.26 William Frobe 98 Täby Albuquerque, NM 1.2
49.80 Anton Bertilsson 99 Växjö Göteborg 1.3
49.93 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg 1.3
50.42 Anton Bengtsson 99 Ullevi Växjö 22.2
50.99 Villiam Olsson 98 Ljungby Växjö 1.2
51.28 Jakob Helsing 00 Orient Göteborg 29.2
51.48 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 26.1
51.53 Kevin Duvert 98 Tureberg Göteborg 29.2
52.00 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg 1.2
52.39 Ludvig Brorsson 00 Wilske Göteborg 1.2
52.63 Erik Rosqvist 98 AIK Uppsala 7.2
52.64 Samuel Andreasson 99 IFK Göteborg Göteborg 29.2
52.92 Adam Westermark 98 Tureberg Göteborg 29.2
53.13 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Växjö 18.1
53.31 Christoffer Wockatz 00 Kville Göteborg 15.12
53.54 Jonathan Borg 99 Trollhättan FIK Göteborg 29.2
53.56 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Malmö 25.1
53.60 Jesper Rilegård 98 Täby Huddinge 26.1
53.70 Simon Strand 00 Högby Växjö 18.1
överlång bana
52.34 Karl Zuber 98 Flagstaff, AZ 10.1

1500m

3:43.84 Suldan Hassan 98 Ullevi Sätra 11.2
3:49.45 Leo Magnusson 98 Sävedalen Sätra 11.2
3:50.56 Warsame Doley 98 Malmö Malmö 25.1
3:50.57 Omar Ismail 00 Högby Malmö 25.1
3:57.25 Axel Djurberg 99 Hässelby Huddinge 26.1
3:59.99 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Göteborg 1.3
4:00.86 August Mollén 99 Tjalve Växjö 18.1
4:01.61 Johan Lamm 98 Mölndal Göteborg 8.2
4:04.88 Michael Welday 99 Stocksäter Göteborg 1.3
4:06.02 Jack Karlsson 99 Örebro Göteborg 1.3
4:06.63 Abdul Majiid Musse 00 Linköpings LK Göteborg 1.3
4:07.95 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Göteborg 1.3
4:08.54 Axel Alness Borg 98 Lidingö Huddinge 26.1
4:09.05 William Wickholm 98 Örebro Göteborg 1.3
4:10.06 Faustin Mugabo 00 Väsby Uppsala 9.2
4:11.03 *Mohamed Nuur 99 Örgryte Göteborg 30.11
4:12.85 Axel Strömsöe 00 Roslagen Uppsala 9.2
4:13.42 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Huddinge 26.1
4:14.26 Alexander Larsson 00 Örebro Göteborg 1.3
4:15.97 Abdinur Aden 00 Växjö Göteborg 1.3

60m häck/106.7

7.75 Max Hrelja 98 Malmö Växjö 23.2
7.94 Filip Björklund 98 Örgryte Växjö 23.2
8.02 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Lubbock, TX 15.2
8.32 Staffan Risberg 99 Tureberg Växjö 23.2
8.37 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Umeå 15.1
8.52 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Uppsala 9.2
8.56 Philip Stömne 00 Valbo Örebro 11.1
8.60 David Adrian 98 Huddinge Göteborg 29.2
8.61 Simon Larsson 98 Ymer Sollentuna 2.2
8.65 Emil Uhlin 00 Falun Sollentuna 2.2
8.83 Simon Thor 00 Hässelby Sollentuna 2.2
9.16 Kevin Duvert 98 Tureberg Göteborg 29.2
9.28 Karl Zuber 98 Flagstaff, AZ 18.1

Höjd

2.13 Simon Wiklund 99 Wilske Växjö 19.1
2.12 Emil Uhlin 00 Falun Växjö 22.2
2.07 Arvid Ryberg 98 IF Göta Göteborg 1.2
2.05 Joakim Wadstein 00 Tjalve Växjö 22.2
2.01 Simon Larsson 98 Ymer Sollentuna 1.2
2.00 Markus Asplund 98 IF Göta Göteborg 1.3
2.00 Samuel Fransson 00 Malmö Göteborg 1.3
1.97 Philip Stömne 00 Valbo Sätra 19.1
1.97 Robin Jacobsson 98 Ullevi Växjö 22.2
1.93 Anton Olsson 99 Färjestaden Karlskrona 15.12
1.90 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg 5.3
1.86 Simon Thor 00 Hässelby Sollentuna 1.2
1.85 Carl Windmar 00 Spårvägen Uppsala 8.2
1.83 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Karlskrona 15.12
1.82 Karl Zuber 98 Flagstaff, AZ 31.1
1.80 Hussein Naseri 00 Haparanda Haparanda 7.12

Stav

6.18 Armand Duplantis 99 Upsala Glasgow, GBR 15.2
5.13 Simon Thor 00 Hässelby Sätra 25.1
5.10 Robin Jacobsson 98 Ullevi Helsinki, FIN 9.2
4.80 Magnus Herstedt 98 Malmö Malmö 1.2
4.59 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Göteborg 29.2
4.55 Tim Svantesson 00 Nyköping Uppsala 8.2
4.53 Emil Uhlin 00 Falun Falun 16.2
4.50 Karl Zuber 98 Flagstaff, AZ 1.2
4.50 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Karlskrona 15.12
4.50 Anton Olsson 99 Färjestaden Göteborg 30.11
4.41 Jonathan Karlsson 98 Täby Göteborg 29.2
4.30 Emil Östergren 98 Växjö Göteborg 29.2
4.16 Philip Stömne 00 Valbo Huddinge 26.1
3.90 Hannes Forslund 00 Piteå Piteå 23.2
3.65 Simon Larsson 98 Ymer Sollentuna 2.2
3.54 Albin Andersson 00 Lidingö Sätra 23.2

Längd

7.30 Filip Björklund 98 Örgryte Göteborg 29.2
7.23 Jonathan Hirsh 98 Örgryte Göteborg 29.2
7.17 Oskar Erixon 99 IF Göta Göteborg 29.2
6.99 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg 29.2
6.96 Melker Gustavsson 00 IF Göta Karlstad 26.1
6.72 Alexander Andreasson 99 Örgryte Malmö 26.1
6.70 Tim Svantesson 00 Nyköping Huddinge 24.1
6.68 Emil Uhlin 00 Falun Sollentuna 1.2
6.68 Karl Zuber 98 Nampa, ID 28.2
6.68 David Svensson 98 Hammarby Uppsala 8.2
6.59 Philip Stömne 00 Valbo Örebro 12.1
6.57 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Örebro 12.1
6.55 Ludvig Jönsson 00 Växjö Växjö 19.1
6.54 Gustav Bålström 98 Ullevi Göteborg 29.2
6.52 Wilhelm Eidenstedt 98 Hässelby Göteborg 29
6.48 Simon Thor 00 Hässelby Sollentuna 1.2
6.46 Kristoffer Kold Erlandsen 99 Hammarby Örebro 12.1
6.45 Thomas Rydh Sternbeck 99 Spårvägen Sätra 15.2
6.32 Richard Heikkilä 98 Mölndal Göteborg 23.2
6.29 Simon Larsson 98 Ymer Sollentuna 1.2

Tresteg

15.53 Gustaf Bålström 98 Ullevi Växjö 18.1
14.96 Markus Lundborg 99 Ullevi Växjö 22.2
14.29 Tim Svantesson 00 Nyköping Västerås 19.1
13.95 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg 1.3
13.50 Simon Thor 00 Hässelby Göteborg 1.3
13.04 Jacob Tysén Holmberg 00 Hässelby Växjö 18.1
12.99 Wilhelm Eidenstedt 98 Hässelby Göteborg 1.3
12.37 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Umeå 9.2
12.17 Oskar Palmén 00 Karlskoga Motala 9.2

Kula/7.26

21.15 Wictor Petersson 98 Malmö Göteborg 1.3
16.51 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Uppsala 7.2
16.04 Sebastian Löschner 00 Spårvägen Göteborg 1.3
15.72 Lukas Björninger 00 Tureberg Göteborg 1.3
15.68 Ragnar Carlsson 00 Hässelby Göteborg 1.3
14.02 Simon Lanngren 00 Sävedalen Göteborg 1.3
13.05 Simon Thor 00 Hässelby Sollentuna 1.2
13.00 Simon Larsson 98 Ymer Sollentuna 1.2
11.83 Emil Uhlin 00 Falun Sollentuna 1.2

Vikt/15.88

22.29 Ragnar Carlsson 00 Hässelby Växjö/Ti 23.2
19.01 Ivar Moisander 00 Spårvägen Växjö/Ti 23.2
17.71 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Göteborg 29.2
16.68 Johannes Nilsson 98 Västerås Göteborg 29.2
12.77 Simon Thor 00 Hässelby Göteborg 29.2

Sjukamp/M

5.310 Emil Uhlin 00 Falun Sollentuna 2.2
5.080 Simon Thor 00 Hässelby Sollentuna 2.2
5.005 Simon Larsson 98 Ymer Sollentuna 2.2
4.886 Philip Stömne 00 Valbo Sollentuna 2.2
4.495 Karl Zuber 98 Nampa, ID 29.2

>