Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 inne 2020

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 24 MAR, 2020
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2019/2020.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1998-2000, P19/F19: Födda 2001-2002, P17/F17: Födda 2003, P16/F16: Födda 2004, P15/F15: Födda 2005, P14/F14: Födda 2006 - plus ev 07:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.48 Filip Olsson 06 Bromma Sätra 16.2
7.49 Hugo Kündig 06 IFK Göteborg Växjö 18.1
7.49 Samuel Jönsson 06 Kristianstad Växjö 18.1
7.57 Melker Jensfelt 06 Malmö Växjö 18.1
7.58 Andrei Popa 06 Mariestad Göteborg 14.12
7.68 Oliver Ericsson 06 Spårvägen Sätra 11.1
7.72 Simon Grahn 06 Östersund Sätra 18.1
7.73 Kalel Mudingay 06 Lund Malmö 8.2
7.78 Akilles Teglbjaerg 06 KA2 Växjö 18.1
7.79 Jack Wennman 06 Trollhättan FIK Göteborg 14.12
7.79 Vilgot Hakeberg 06 Hakarpspojkarna Växjö 18.1
7.84 Ali Dawood 06 IF Göta Karlstad 23.11
7.86 Ludwig Persson 06 Vingarna Umeå 30.11
7.87 Erik Andersson 06 Spårvägen Sätra 16.2
7.87 Eric Segnon 06 Malmö Malmö 8.2
7.87 Leon Khumsunon 07 Enköping Uppsala 8.2
7.89 Sigge Bergentz 06 Örebro Örebro 12.1
7.91 Jonas Ellison 06 Örgryte Göteborg 11.1
7.91 Anton Fäldt 06 Mölndal Växjö 18.1
7.93 Ivano Bevanda 07 Eslövs AI Malmö 8.2

200m

24.59 Samuel Jönsson 06 Kristianstad Växjö 19.1
24.67 Ali Dawood 06 IF Göta Karlstad 8.2
24.80 Filip Olsson 06 Bromma Sätra 15.12
25.14 Ludwig Persson 06 Vingarna Umeå 8.2
25.39 Hugo Kündig 06 IFK Göteborg Göteborg 11.1
25.40 Simon Grahn 06 Östersund Sätra 18.1
25.47 Erik Andersson 06 Spårvägen Sätra 15.2
25.66 Tor Sjögren 06 Umedalen Umeå 30.11
25.71 Noah Berggren 07 Umedalen Umeå 9.2
25.79 Hampus Hillding 06 Örebro Örebro 11.1
25.83 Albin Edin 06 IFK Göteborg Växjö 19.1
25.87 Vilmer Karlsson 07 Hammarby Uppsala 9.2
25.88 Jonas Ellison 06 Örgryte Växjö 19.1
25.98 Leon Ölmerud Kjellman 06 Sundsvall Ås 23.2
26.01 Vilgot Hakeberg 06 Hakarpspojkarna Växjö 2.2
26.13 Daniel Otterdahl 07 Örgryte Göteborg 1.2
26.14 Gösta Berglund 06 Tranås Motala 9.2
26.16 Gustav Källström 06 Tureberg Sätra 15.2
26.18 Viggo Olsson 06 Örebro Örebro 11.1
26.19 Ture Lindell 06 KA2 Växjö 2.2

1000m

2:49.16 Filip Jonsson 06 Bohus Göteborg 1.12
2:53.09 Max Österberg 06 Värmdö Örebro 12.1
2:53.47 Karl Ottfalk 06 Lidingö Sätra 15.12
2:55.51 Filip Ackebjer 07 IFK Göteborg Göteborg 2.2
2:55.76 Elliot Jannert 06 Tjalve Örebro 12.1
2:56.01 Erik Freij 06 IK Sisu Växjö 2.2
2:56.74 Viggo Olsson 06 Örebro Örebro 29.2
2:58.74 Alexander Hägg 06 Hässelby Sätra 16.2
3:00.03 Neo Hall 06 Hammarby Sätra 16.2
3:00.73 Daniel Brevik 06 Sävedalen Växjö 18.1
3:01.15 Felix Johnsson 06 Upsala Uppsala 8.2
3:01.96 Julius Wiklund 06 Wilske Göteborg 2.2
3:02.70 William Desmueles 06 Falun Falun 25.2
3:02.76 Jakob Åhman 07 IF Göta Karlstad 21.12
3:03.52 Albin Sjöström 06 Eslövs AI Växjö 18.1
3:03.98 Lucas Asplund 06 Örebro Örebro 29.2
3:04.28 Danilo Moberg 06 IF Göta Bærum, NOR 11.1
3:04.47 Ludwig Rosén 06 Mölndal Göteborg 2.2
3:05.36 Hector Bergström 06 Tjalve Örebro 29.2
3:05.70 Simon Danielsson 06 Lund Malmö 25.1

60m häck/84.0

8.26 Hugo Kündig 06 IFK Göteborg Växjö 19.1
8.77 Filip Olsson 06 Bromma Sätra 15.2
9.05 Akilles Teglbjaerg 06 KA2 Växjö 19.1
9.09 Samuel Jönsson 06 Kristianstad Öllsjö 2.2
9.18 Emil Kågström Tyboni 06 Hanviken Sollentuna 25.2
9.20 Oliver Ericsson 06 Spårvägen Sätra 12.1
9.20 Elias Kapell 06 Hammarby Sätra 2.2
9.32 Filip Herre 06 Hammarby Uppsala 9.2
9.41 Gustav Källström 06 Tureberg Sätra 15.2
9.54 Simon Grahn 06 Östersund Sätra 19.1
9.56 Gösta Berglund 06 Tranås Motala 9.2
9.62 Linus Rosén 06 Helsingborg Malmö 26.1
9.75 Jacob Semb-Josefson 06 Tureberg Uppsala 9.2
9.80 Leon Ölmerud Kjellman 06 Sundsvall Ås 23.2
9.83 John Bäck 06 Tureberg Sätra 19.1
9.93 Joel Härensjö 06 Kalmar Växjö 1.2
10.00 Oskar Sterner 06 Täby Sätra 15.2
10.09 Jonathan Edberg 06 Tureberg Sätra 15.2
10.09 Vidar Pege 06 Spårvägen Sätra 15.2
10.15 Ludvig Eriksson 06 Linköping Örebro 11.1

Höjd

1.88 Andrei Popa 06 Mariestad Karlstad 25.1
1.75 Oliver Ericsson 06 Spårvägen Sätra 12.1
1.74 Julius Wiklund 06 Wilske Göteborg 14.12
1.69 Vilgot Hakeberg 06 Hakarpspojkarna Göteborg 22.2
1.67 Daniel Otterdahl 07 Örgryte Göteborg 1.12
1.66 Gustav Källström 06 Tureberg Sätra 12.1
1.66 Gustav Malmkvist 06 Katrineholm Eskilstuna 6.1
1.64 Ebbe Dahlenborg 06 Varberg Göteborg 17.11
1.64 Hugo Holgersson 07 Bohus Uddevalla 8.2
1.63 Erik Petersson 07 Färjestaden Göteborg 1.12
1.63 Jonathan Edberg 06 Tureberg Sätra 16.2
1.63 Kim Wingren 06 Bromma Sätra 16.2
1.62 Edvin Persson 07 Högby Karlskrona 12.1
1.60 Joel Härensjö 06 Rånäs Karlskrona 12.1
1.60 Victor Tjeder 06 Täby Sätra 18.1
1.60 Gabriel Mattsson 06 Rånäs Uppsala 25.1
1.60 Hugo Aronsson 06 Åkersberga Falun 30.11
1.58 Kevin Sjöström 07 Märsta Örebro 11.1
1.58 Anton Roslund 07 Hammarby Sätra 16.2
1.58 Felix Holmqvist 06 Hanviken Huddinge 25.1

Stav

3.45 Hampus Hilding 06 Örebro Örebro 15.2
3.35 Isak Bergström 06 Växjö Karlskrona 15.12
3.23 Jacob Semb-Josefson 06 Tureberg Sätra 25.1
3.22 Akilles Teglbjaerg 06 KA2 Karlskrona 14.3
3.20 Axel Rogö 07 IFK Göteborg Växjö 19.1
3.00 Viggo Bergström 06 Växjö Karlskrona 11.1
3.00 Oliver Sandberg 06 Huddinge Uppsala 9.2
2.90 Alexander Mickelson 07 Tureberg Uppsala 8.2
2.86 Felix Holmqvist 06 Hanviken Huddinge 25.1
2.83 Ove Hagström 07 Örgryte Göteborg 11.1
2.83 Quincy Hackett 07 Hammarby Göteborg 15.2
2.81 Axel Widerberg 06 IFK Göteborg Göteborg 15.3
2.80 Hugo Engkvist 06 Upsala Uppsala 26.1
2.75 Viktor Jonsson 06 Östersund Ås 22.2
2.73 Joel Bergenstråle 06 Luleå Piteå 17.11
2.70 Simon Lindström 07 Tureberg Uppsala 8.2
2.65 Oliver Mostert 06 KA2 Karlskrona 15.12
2.63 Aron Gullberg 06 Hammarby Sätra 15.2
2.63 Alfred Berglind 06 Hammarby Sätra 25.1
2.59 Oliver Ericsson 06 Spårvägen Örebro 8.12

Längd

6.17 Andrei Popa 06 Mariestad Karlstad 26.1
6.15 Filip Olsson 06 Bromma Sätra 15.2
5.98 Oliver Ericsson 06 Spårvägen Sätra 11.1
5.51 Melker Jensfelt 06 Malmö Göteborg 23.2
5.39 Hugo Kündig 06 IFK Göteborg Göteborg 30.11
5.36 Hampus Hillding 06 Örebro Örebro 12.1
5.34 Simon Grahn 06 Östersund Sätra 19.1
5.32 Leon Ölmerud Kjellman 06 Sundsvall Umeå 9.2
5.27 Kalel Mudingay 06 Lund Malmö 30.11
5.25 Leo Bergman 06 Brattås Uddevalla 19.3
5.25 Benjamin Bodin 06 Säter Falun 30.11
5.24 Albin Örnborg 06 Rigor Göteborg 16.11
5.22 Jack Wennman 06 Trollhättan FIK Göteborg 16.11
5.22 Elias Kapell 06 Hammarby Sätra 19.1
5.18 Ludwig Persson 06 Vingarna Umeå 30.11
5.16 Sebastian Sjöholm 06 Hälle Göteborg 16.11
5.14 Felix Holmqvist 06 Hanviken Huddinge 26.1
5.13 Vidar Pege 06 Spårvägen Sätra 15.2
5.13 Felix Hallberg 06 Gefle Gävle 22.2
5.10 Gustav Källström 06 Tureberg Sätra 11.1

Tresteg

12.43 Filip Olsson 06 Bromma Sätra 16.2
12.21 Oliver Ericsson 06 Spårvägen Uppsala 8.2
11.39 Kim Wingren 06 Bromma Eskilstuna 7.12
11.07 Albin Örnborg 06 Rigor Göteborg 1.12
11.00 Lukas Lehto 06 Mölndal Växjö 18.1
10.97 Gustav Källström 06 Tureberg Sätra 16.2
10.50 Gabriel Mattsson 06 Rånäs Uppsala 25.1
10.44 Jonathan Edberg 06 Tureberg Sätra 16.2
10.37 Edvin Persson 07 Högby Karlskrona 15.2
10.35 Viktor Norrby 06 Upsala Uppsala 25.1
10.34 Valdemar Wik 06 Sävedalen Göteborg 1.2
10.34 Viktor Vartia 06 Helsingborg Malmö 26.1
10.34 Zac Jellum Ling 06 Helsingborg Malmö 26.1
10.27 Felix Johnsson 06 Upsala Västerås 19.1
10.08 Erik Carlsson 06 Stenungsund Göteborg 22.2
10.02 Ville Rennemark 06 Hanviken Sätra 16.2

Kula/4.0

13.20 Akilles Teglbjaerg 06 KA2 Karlskrona 14.3
11.92 Peppe Karlsson 06 Växjö Karlskrona 15.2
11.28 Ludvig Fredman 06 Märsta Uppsala 8.2
11.22 Joel Wikström 06 Huddinge Huddinge 26.1
10.90 Felix Holmqvist 06 Hanviken Huddinge 26.1
10.52 Melker Jensfelt 06 Malmö Växjö 18.1
10.42 Oliver Ericsson 06 Spårvägen Sätra 12.1
10.42 Tor Sjögren 06 Umedalen Umeå 30.11
10.22 Jacob Rappe 06 Tureberg Sätra 19.1
10.20 Elias Kapell 06 Hammarby Sätra 12.1
10.00 Benjamin Bodin 06 Säter Falun 16.2
9.97 Max Edwall 06 Åkersberga Västerås 19.1
9.95 Leon Ölmerud Kjellman 06 Sundsvall Sundsvall 18.1
9.94 Joel Holgersson 06 Tyft Arena Bærum, NOR 11.1
9.83 Ludwig Persson 06 Vingarna Umeå 30.11
9.78 Andreas Nilsson 06 Dals Södra Göteborg 23.2

Vikt/9.08

12.49 Ludvig Fredman 06 Märsta Uppsala 9.2
12.12 Joel Wikström 06 Huddinge Sätra 24.3
11.56 Oliver Sandberg 06 Huddinge Uppsala 9.2
10.62 Jacob Rappe 06 Tureberg Sätra 15.2
10.54 Alfred Berglind 06 Hammarby Sätra 15.2
10.53 Bo Rydstrand 06 Rånäs Uppsala 26.1
10.41 Valdemar Wik 06 Sävedalen Göteborg 16.11
10.10 Gabriel Mattsson 06 Rånäs Uppsala 26.1

Sjukamp/P15

3.786 Oliver Ericsson 06 Spårvägen Sätra 12.1
3.044 Gustav Källström 06 Tureberg Sätra 12.1

>