Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 14 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 inne 2020

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 15 MAR, 2020
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2019/2020.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1998-2000, P19/F19: Födda 2001-2002, P17/F17: Födda 2003, P16/F16: Födda 2004, P15/F15: Födda 2005, P14/F14: Födda 2006 - plus ev 07:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.06 Elias Wennolf 03 Lund Göteborg 1.3
7.10 Oliver Ellström 03 IF Göta Göteborg 1.3
7.12 Niklas Wall 03 Hammarby Sätra 18.1
7.12 Linus Johansson 03 Wilske Göteborg 23.2
7.18 Jonatan Borg 03 Hammarby Sätra 16.2
7.19 Vilmer Vännman 03 IFK Umeå Umeå 9.2
7.20 Victor Hering 03 Ullevi Göteborg 1.2
7.21 Josef Berggren 03 Umedalen Göteborg 1.3
7.22 Samuel Vinberg 03 Upsala Uppsala 7.2
7.22 Alexander Pilgrim 03 Mölndal Göteborg 8.2
7.23 David Thid 03 Hammarby Örebro 12.1
7.24 Anton Säll 03 Huddinge Göteborg 1.3
7.24 Lucas Lorentzon 03 IFK Göteborg Växjö 18.1
7.25 Petter Lundberg 03 Bromma Uppsala 7.2
7.27 Hannes Egonson 03 Växjö Göteborg 1.3
7.27 Samuel Ekelund 03 Eslövs AI Växjö 18.1
7.27 Hugo Wallberg 03 Östersund Umeå 9.2
7.28 Birck Wärnström 03 Falun Göteborg 1.3
7.28 Moltas Strömberg 03 Växjö Göteborg 1.3
7.29 Anton Essén 03 Orient Malmö 25.1

400m

49.58 Markus Moberg 03 Hammarby Göteborg 1.3
50.98 Henrik Franzén 03 Örebro Göteborg 1.3
51.07 Alexander Pilgrim 03 Mölndal Göteborg 1.3
51.28 Isak Helgesson 03 Örgryte Växjö 18.1
51.67 Viktor Frisk 03 Huddinge Göteborg 29.2
52.44 Emil Tegenborg Sjöström 03 Umedalen Umeå 8.2
52.87 Emil Sörqvist 03 Huddinge Huddinge 26.1
52.89 Tadesse Johansson 03 Spårvägen Sätra 15.2
52.93 Eemeli Peura 03 Upsala Uppsala 26.1
53.03 Simon Wikell 03 Mölndal Göteborg 22.2
53.09 Casper Elliot 03 Huddinge Göteborg 29.2
53.47 Nils Ekström 03 Trollhättan FIK Göteborg 1.12
53.61 Esbjörn Eriksson 03 Tureberg Sätra 11.2
53.71 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Uppsala 7.2
54.06 David Rindetoft 03 Västerås Västerås 9.2
54.15 Hugo Liljegren 03 Tureberg Sollentuna 18.12
54.68 Vidar Arvidsson 03 Upsala Uppsala 26.1
54.72 Lukas Holm 03 Gefle Uppsala 7.2
54.96 Elias Liljestrand 03 Upsala Uppsala 26.1
55.00 Lucas Lorentzon 03 IFK Göteborg Växjö 18.1

1500m

4:01.76 Viktor Frisk 03 Huddinge Sätra 11.2
4:12.48 Albin Wallenius 03 Västerås Västerås 19.1
4:14.03 Vidar Arvidsson 03 Upsala Uppsala 9.2
4:15.07 Simon Wikell 03 Mölndal Göteborg 1.3
4:15.10 Nils Ekroth 03 Upsala Uppsala 25.1
4:15.20 Fabian Haeffler 03 Mölndal Göteborg 30.11
4:17.73 Filip Svahn 03 Sundsvall Göteborg 1.3
4:18.28 Carl Erixon 03 Mölndal Göteborg 23.2
4:19.62 David Steen 03 Flen Göteborg 1.3
4:27.47 Simon Rosenqvist 03 KA2 Karlskrona 15.12
4:27.95 Alexander Carlsson 03 Hälle Bærum, NOR 11.1
4:31.75 Rasmus Haak 03 Stenungsund Malmö 25.1
4:31.95 Pelle Nilsson 03 Upsala Uppsala 9.2
4:32.19 Albin Lago 03 Genarp Växjö 18.1
4:35.21 Simon Öberg 03 Västerås Örebro 12.1
4:35.76 Simon Wernersson 03 Bromma Uppsala 9.2
4:37.45 Olle Kallur 03 Ravinen Uppsala 9.2

60m häck/91.4

7.88 Markus Moberg 03 Hammarby Göteborg 29.2
7.90 Hannes Egonson 03 Växjö Göteborg 29.2
8.19 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Göteborg 29.2
8.26 Nils Thorin 03 Örgryte Växjö 19.1
8.26 Elliot Duvert 03 Tureberg Göteborg 29.2
8.26 Oskari Peura 03 Upsala Göteborg 29.2
8.30 Oliver Nilsson 03 Linköping Göteborg 29.2
8.31 Nils Ekström 03 Trollhättan FIK Uddevalla 4.1
8.40 Oliver Ellström 03 IF Göta Sollentuna 2.2
8.40 Moltas Strömberg 03 Växjö Göteborg 29.2
8.64 Samuel Vinberg 03 Upsala Uppsala 26.1
8.65 Hugo Wallberg 03 Östersund Göteborg 29.2
8.67 Lukas Holm 03 Gefle Göteborg 29.2
8.68 Lucas Lorentzon 03 IFK Göteborg Göteborg 8.2
8.71 Pontus Lindell 03 Upsala Sollentuna 2.2
8.72 Mattias Carman 03 Örgryte Göteborg 29.2
8.77 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Sollentuna 2.2
8.84 Kasper Hammarlund 03 Alunda Gävle 8.12
8.86 Vincent Arousell 03 Hässelby Sollentuna 2.2
8.98 Arvid Hedin 03 Östersund Ås 23.2

Höjd

2.06 Elliot Duvert 03 Tureberg Malmö 26.1
1.97 Adam Svensson 03 Malmö Växjö 19.1
1.97 Fabian Steene 03 Kville Växjö 19.1
1.96 Jonatan Borg 03 Hammarby Sätra 12.1
1.96 Vincent Arousell 03 Hässelby Sätra 15.2
1.92 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Sollentuna 2.2
1.91 Philip Bayer 03 Mölndal Växjö 19.1
1.89 Oliver Ellström 03 IF Göta Sollentuna 2.2
1.87 Eric Forsberg 03 Skellefteå Skellefteå 2.2
1.86 Zacharias Parmatow 03 Malmö Falkenberg 4.1
1.85 Viktor Hering 03 Ullevi Malmö 26.1
1.84 Albin Eriksson 03 Tyresö Sätra 19.1
1.83 Lucas Lorentzon 03 IFK Göteborg Göteborg 1.3
1.83 Oliver Nilsson 03 Linköping Örebro 11.1
1.83 William Peiro 03 Tureberg Örebro 11.1
1.83 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Sollentuna 2.2
1.75 Agustin Hilmersson 03 Orient Bærum, NOR 11.1
1.75 Kasper Hammarlund 03 Alunda Eskilstuna 6.1
1.73 Linus Pihl 03 Lerum Göteborg 1.3
1.73 Sigge Lindell 03 Mariestad Göteborg 1.3
1.73 Edvin Livak 03 Bromma Sätra 20.10

Stav

4.61 Teodor Borgius 03 Hammarby Göteborg 29.2
4.53 Elliot Duvert 03 Tureberg Sätra 16.2
4.53 Oliver Lundström 03 Örebro Sätra 25.1
4.50 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Uppsala 8.2
4.43 Felix Nyberg 03 Bromma Sätra 16.2
4.39 Viktor Rydåker 03 Alunda Göteborg 29.2
4.30 Sten Hagström 03 Örgryte Göteborg 2.2
4.20 Markus Moberg 03 Hammarby Sätra 4.1
4.15 Oliver Ellström 03 IF Göta Sollentuna 1.2
4.10 William Nestor 03 Linköping Göteborg 29.2
4.03 Johan Sundgren 03 Huddinge Sätra 16.2
3.95 Oliver Nilsson 03 Linköping Göteborg 29.2
3.90 David Thid 03 Hammarby Sätra 4.1
3.85 Elias Lind 03 Hässelby Sollentuna 1.2
3.85 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Sollentuna 1.2
3.78 Maximilian Lennartsson 03 Gnistan Växjö 18.1
3.75 Vincent Arousell 03 Hässelby Sollentuna 1.2
3.65 Pontus Lindell 03 Upsala Sollentuna 1.2
3.64 Birck Wärnström 03 Falun Falun 3.3
3.60 Johan Jurander 03 Motala Motala 9.2

Längd

7.03 Oliver Ellström 03 IF Göta Sollentuna 1.2
6.96 Victor Hering 03 Ullevi Göteborg 29.2
6.80 Niklas Wall 03 Hammarby Sätra 15.2
6.76 Jimmy Hellström 03 Ullevi Malmö 26.1
6.66 Elliot Duvert 03 Tureberg Sollentuna 1.2
6.59 Olle Hübert 03 Heros Falun 30.11
6.58 Samuel Ekelund 03 Eslövs AI Malmö 12.1
6.58 Birck Wärnström 03 Falun Västerås 19.1
6.56 Joakim Hellbratt 03 Huddinge Sätra 18.1
6.47 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Bærum, NOR 8.2
6.46 David Ulstein 03 Mölndal Göteborg 23.2
6.46 Vincent Arousell 03 Hässelby Göteborg 29.2
6.37 Viktor Wall 03 Hammarby Sätra 18.1
6.30 Viktor Rydåker 03 Alunda Göteborg 29.2
6.24 Oliver Nilsson 03 Linköping Sollentuna 1.2
6.23 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Sollentuna 1.2
6.15 Jonatan Borg 03 Hammarby Sätra 11.1
6.11 Ville Makslahti 03 Luleå Luleå 25.1
6.11 Zacharias Parmatow 03 Malmö Malmö 26.1
6.10 Elias Lind 03 Hässelby Sätra 11.1

Tresteg

13.88 Niklas Wall 03 Hammarby Göteborg 1.3
13.70 Victor Hering 03 Ullevi Göteborg 22.2
13.26 Oliver Ellström 03 IF Göta Göteborg 1.3
13.21 Nils Thorin 03 Örgryte Växjö 18.1
12.96 Agustin Hilmersson 03 Orient Göteborg 1.3
12.81 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Göteborg 1.3
12.01 Maximilian Lennartsson 03 Gnistan Göteborg 1.3
11.52 Sigge Lindell 03 Mariestad Göteborg 22.2
11.04 Ludvig Molinder 03 Örebro Örebro 8.12

Kula/5.0

19.76 Jesper Ahlin 03 Tureberg Sätra 16.2
16.54 Olle Hübert 03 Heros Örebro 11.1
16.14 Martin Sundberg 03 Hammarby Sätra 16.2
15.84 Teo Paganus 03 Tureberg Göteborg 1.3
15.65 Elias Lind 03 Hässelby Sollentuna 22.1
15.07 Tushar Nyqvist 03 Råby-Rekarne Sollentuna 13.2
14.22 Viktor Rydåker 03 Alunda Sätra 12.1
14.04 Pontus Lindell 03 Upsala Göteborg 1.3
13.92 Viktor Wall 03 Hammarby Göteborg 1.3
13.83 Felix Jordebrandt 03 Kville Göteborg 23.2
13.57 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Göteborg 1.3
13.54 Albin Silén 03 Strand Bollnäs 1.2
13.35 André Bergenhem 03 Halmstad Varberg 11.1
13.21 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Huddinge 24.1
13.17 Elliot Duvert 03 Tureberg Sätra 12.1
13.11 Teodor Lundvall 03 Bollnäs Bollnäs 1.2
13.05 Oliver Nilsson 03 Linköping Örebro 11.1
12.99 Fredrik Frunck 03 Tureberg Sollentuna 13.2
12.83 Fabian Steene 03 Kville Göteborg 30.11
12.36 Patrik Bergstrand 03 Halmstad Malmö 9.2

Vikt/11.34

21.12 Leo Bystedt 03 Västerås Göteborg 29.2
20.47 Fredrik Frunck 03 Tureberg Sätra 15.2
19.83 Jesper Ahlin 03 Tureberg Göteborg 29.2
17.46 Albin Silén 03 Strand Sätra 15.2
16.35 Alexander Lindefalk 03 Hammarby Göteborg 29.2
15.22 Wille Öhman 03 Rigor Göteborg 29.2
14.19 Tushar Nyqvist 03 Råby-Rekarne Sollentuna 13.2
14.14 Pontus Lindell 03 Upsala Uppsala 19.12
14.13 Hugo Kajsjö 03 Lerum Göteborg 23.2
13.75 André Bergenhem 03 Halmstad Göteborg 16.11
13.37 Elias Lind 03 Hässelby Sollentuna 18.12
12.21 Isac Alfonso Juselius 03 IFK Umeå Piteå 17.11
11.99 Sebastian Eriksson 03 Alunda Uppsala 26.1
11.59 Alfred Berlin 03 Upsala Uppsala 19.12
10.53 Elias Saief Ennasser 03 HaparandaTornio Haparanda 18.1

Sjukamp/P17

5.361 Oliver Ellström 03 IF Göta Sollentuna 2.2
5.128 Malte Fuchs Edberg 03 Bromma Sollentuna 2.2
5.111 Elliot Duvert 03 Tureberg Sollentuna 2.2
4.731 Oliver Nilsson 03 Linköping Sollentuna 2.2
4.677 Viktor Rydåker 03 Alunda Sätra 12.1
4.647 Vincent Arousell 03 Hässelby Sollentuna 2.2
4.412 Noa Skomorowski 03 Kvarnsveden Sätra 12.1
4.378 Pontus Lindell 03 Upsala Sollentuna 2.2
4.202 Jonatan Borg 03 Hammarby Sätra 12.1
4.104 Lukas Holm 03 Gefle Sollentuna 2.2
4.094 Rikard Throgen Hedin 03 Bore Sollentuna 2.2
3.705 Linus Pihl 03 Lerum Sollentuna 2.2
3.639 Elias Lind 03 Hässelby Sätra 12.1

>