Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 12 augusti 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 inne 2020

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 23 MAR, 2020
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2019/2020.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1998-2000, P19/F19: Födda 2001-2002, P17/F17: Födda 2003, P16/F16: Födda 2004, P15/F15: Födda 2005, P14/F14: Födda 2006 - plus ev 07:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

6.75 Thomas Jones 01 Kyrkhult Växjö 22.2
6.82 Milo Wahlgren 02 AIK Göteborg 1.3
6.89 Emil Johansson 02 Tureberg Göteborg 1.3
6.89 Zion Eriksson 02 Täby Bærum, NOR 8.2
6.91 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg 11.1
6.94 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 1.3
6.98 Simon Plesse 02 Upsala Göteborg 1.2
6.98 Lukas Bolin 01 Ullevi Göteborg 1.3
7.00 Martin Hagberg 01 Hässelby Göteborg 1.3
7.04 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Göteborg 1.3
7.05 Paul Förnestig 01 Hammarby Uppsala 8.2
7.07 Caleb Conable 01 Malmö Göteborg 1.3
7.11 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Göteborg 1.3
7.11 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Karlstad 8.2
7.12 Henrik Renz 01 Tjalve Göteborg 1.3
7.13 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Göteborg 11.1
7.13 David Århammar 02 Lidingö Uppsala 8.2
7.14 Carl af Forselles 01 Hässelby Sollentuna 1.2
7.14 Oskar Edlund 02 Täby Uppsala 8.2
7.15 Oskar Bengtsson 02 Udd Sätra 15.2
7.15 Sidney Léger 02 Hammarby Aubière, FRA 25.1

400m

47.76 Emil Johansson 02 Tureberg Växjö 23.2
47.99 Oskar Edlund 02 Täby Sätra 11.2
48.39 Johan Claeson 01 Linköping Växjö 23.2
49.22 Gustav Gahne 01 Hässelby Sätra 11.2
50.36 Karl Wållgren 01 Lerum Göteborg 30.11
50.56 Albert Nygren 01 Upsala Uppsala 25.1
50.70 Albin Hedén 01 IF Göta Bærum, NOR 18.1
50.84 Stefan Savic 02 Örgryte Göteborg 1.3
50.89 Fred Österblom 02 Täby Uppsala 7.2
50.94 Jakob Zäll 01 Ängelholm Göteborg 1.3
51.00 Gustav Harning 02 Upsala Uppsala 7.2
51.44 Anton Sjölund 01 Spårvägen Uppsala 7.2
51.59 Tor Ekström 02 Spårvägen Göteborg 1.3
51.69 Linus Strand 01 Örebro Göteborg 1.3
52.09 Axel Glavare Karlsson 01 Täby Göteborg 1.2
52.19 Olof Hedin 02 Eksjö Södra Göteborg 1.3
52.24 Lukas Sällström 02 IFK Umeå Umeå 19.2
52.33 Andreas Jönsson 02 Malmö Göteborg 29.2
52.55 Frans Ingelstam 02 Upsala Göteborg 29.2
52.61 Linus Simmerlein 02 Huddinge Göteborg 29.2

1500m

3:52.05 Omar Nuur 01 Växjö Göteborg 1.3
3:53.46 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna Göteborg 1.3
3:57.22 Samuel Pihlström 01 Landehof Göteborg 1.3
3:58.34 Sharmarke Ahmed 02 Hälle Göteborg 1.3
3:59.85 Max Bechtel 01 Hässelby Göteborg 1.3
4:00.43 Elias Brink 01 Kville Göteborg 1.3
4:02.55 Jonathan Edman 01 IFK Umeå Umeå 30.11
4:05.31 Hassan Abdiqadir 01 Västerås Huddinge 26.1
4:06.38 Anton Axelsson 01 Hässelby Göteborg 29.2
4:06.54 Julius Mördrup 02 Lidingö Göteborg 29.2
4:08.27 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Uppsala 9.2
4:08.96 Noha Olsson 02 Örebro Örebro 12.1
4:09.05 Arvid Backteman 02 Sävedalen Göteborg 29.2
4:09.84 Jimmy Öhman 01 Gefle Göteborg 29.2
4:10.21 Victor Wahlgren 02 Mölndal Göteborg 29.2
4:13.11 Gustav Harning 02 Upsala Uppsala 25.1
4:13.71 Jacob Klinth 01 Lidingö Huddinge 26.1
4:13.84 Wilhelm Bergentz 02 Örebro Göteborg 29.2
4:14.32 Nils Bredin 02 Hälle Göteborg 29.2
4:14.42 Oskar Karlsson 02 Graal Göteborg 29.2

60m häck/100.0

7.72 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Göteborg 29.2
7.79 Thomas Jones 01 Kyrkhult Göteborg 29.2
7.96 Jonathan Håkansson 01 Hässelby Göteborg 29.2
8.10 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg 29.2
8.17 Ludvig All 02 Täby Göteborg 29.2
8.20 Max Rosquist Larsson 01 Malmö Växjö 19.1
8.28 Edvin Månsson 02 Växjö Göteborg 29.2
8.38 Sidrak Afework 01 Spårvägen Sätra 15.2
8.41 Johan Claeson 01 Linköping Växjö 12.12
8.45 Marcus Blixt 02 Mölndal Göteborg 29.2
8.48 Fred Österblom 02 Täby Göteborg 29.2
8.60 David Århammar 02 Lidingö Sätra 19.1
8.63 Måns Boshuis 02 Lidingö Sätra 19.1
8.65 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Malmö 26.1
8.70 Gustaf Vennerholm 01 Gefle Göteborg 29.2
8.72 Mohammad Al Masri 01 Kville Göteborg 29.2
8.72 Viktor Hedlund 02 Falun Göteborg 29.2
8.78 Edvin Andersson 02 Varberg Göteborg 29.2
8.79 Theodor Duvert 01 Tureberg Göteborg 29.2
8.84 Robin Isaksson 02 Lidingö Huddinge 24.1

Höjd

2.05 Oliver Ericsson 01 Upsala Växjö 22.2
2.01 Carl af Forselles 01 Hässelby Sollentuna 1.2
2.01 Olle Bång 02 Umedalen Umeå 9.2
1.95 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 15.2
1.95 Erik Dahlberg 02 Tureberg Västerås 19.1
1.94 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg 1.2
1.91 Per Liljegren 01 Spårvägen Sätra 19.1
1.86 Sören Pauli 01 Ullevi Göteborg 1.2
1.85 Elias Sahlin 01 Hellas Sätra 15.2
1.85 Emil de Maria Petersson 02 Tureberg Sätra 15.2
1.85 Erik Olzon 01 Kville Växjö 19.1
1.83 Melker Manne 01 Ullevi Göteborg 1.3
1.83 Oliver Lundberg 02 Rigor Varberg 11.1
1.80 Jonatan Håkansson 01 Hässelby Sollentuna 1.2
1.80 Johan Lennvik 02 Kongahälla Växjö 19.1
1.79 Gustaw Wisniewski 02 Örebro Örebro 11.1
1.78 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg 1.12
1.78 Hugo Schoug 02 Wärnamo Göteborg 1.3
1.78 Olle Hammarberg 01 Huddinge Göteborg 1.3
1.78 Samuel Eriksson 02 Rånäs Sätra 11.1

Stav

4.98 Emil Carlsson 02 Växjö Växjö 18.1
4.86 Carl af Forselles 01 Hässelby Göteborg 29.2
4.61 Samuel Eriksson 02 Rånäs Göteborg 29.2
4.56 Tobias Solberg 01 Hässelby Göteborg 29.2
4.33 Jonatan Håkansson 01 Hässelby Sätra 25.1
4.25 Joel Andersson 02 Kvarnsveden Örebro 12.1
4.24 Robin Isaksson 02 Lidingö Sätra 16.2
4.20 Karl Johansson 01 Stocksäter Örebro 19.3
4.18 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Växjö 18.1
4.13 Jonathan Howser 02 Täby Sätra 25.1
4.10 Peter Svensson 02 Rigor Göteborg 1.2
3.89 Erik Dahlberg 02 Tureberg Göteborg 29.2
3.65 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Bærum, NOR 8.2
3.64 Leo Thillou Thomasson 02 Spårvägen Sätra 16.2
3.58 Gustaf Vennerholm 01 Gefle Västerås 19.1
3.50 Jeremias Zetterfeldt 01 Finspång Norrköping 6.1
3.40 Malte Rosvall 02 Sävedalen Göteborg 30.11
3.24 Simon Persson 02 Skellefteå Haparanda 19.1
3.20 Abdale Omar 02 Haparanda Haparanda 1.2
3.03 Erik Sandström 02 Söderhamn Umeå 8.2
3.03 Olle Bång 02 Umedalen Umeå 8.2

Längd

7.28 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 29.2
7.17 Carl af Forselles 01 Hässelby Sollentuna 1.2
7.00 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Malmö 26.1
6.82 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Sollentuna 1.2
6.81 David Århammar 02 Lidingö Uppsala 8.2
6.78 Robin Isaksson 02 Lidingö Sätra 15.2
6.77 Otto Nilsson 01 Hovslätt Göteborg 29.2
6.72 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 12.1
6.71 André Barroso Johansson 02 Hammarby Huddinge 24.1
6.70 Gustav Tartu 02 Kville Växjö 19.1
6.66 Elias Sahlin 01 Hellas Huddinge 24.1
6.65 Gustaf Vennerholm 01 Gefle Gävle 22.2
6.53 Hugo Olsson 02 Tureberg Malmö 26.1
6.50 Lukas Zarders 02 Geneva, OH 21.2
6.46 Julian Swanberg Roscher 02 Tjalve Norrköping 6.1
6.40 Josh Routh 02 Huddinge Huddinge 24.1
6.38 Jesper Nordström 02 Kville Göteborg 29.2
6.37 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Örebro 12.1
6.32 Filip Lindh 01 Växjö Göteborg 8.2
6.30 Oliver Gao 02 Hässelby Sätra 11.2
6.30 Mohammad Al Masri 01 Kville Göteborg 30.11

Tresteg

14.91 Gabriel Wallmark 02 Örgryte Växjö 22.2
14.66 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg 1.3
14.49 Melker Manne 01 Ullevi Göteborg 1.3
14.43 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Göteborg 8.2
14.19 Gustav Tartu 02 Kville Göteborg 1.3
13.69 David Århammar 02 Lidingö Huddinge 25.1
13.38 Filip Lindh 01 Växjö Göteborg 1.3
13.32 Josh Routh 02 Huddinge Uppsala 7.2
13.19 Johan Wahlgren 02 Ullevi Göteborg 22.2
13.10 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg 1.3
12.92 Olle Hammarberg 01 Huddinge Sätra 19.1
12.80 Karl-William Einarson 02 Wedevåg Örebro 8.12
12.76 Pontus Gustavsson 02 Västerås Västerås 28.12
12.60 Theodor Duvert 01 Tureberg Sätra 19.1
12.17 Lukas Olsson 01 Upsala Sätra 19.1
12.07 Philip Wilhelmsson 01 Örebro Göteborg 1.3
11.87 Elmer Evanson 02 Örgryte Göteborg 22.2
11.79 Ansgar Stephan 02 Habo Växjö 2.2

Kula/6.0

18.34 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Växjö/Ti 1.2
16.45 Caspar Larsson 02 Huddinge Göteborg 1.3
16.08 Måns Roos 02 Mölndal Göteborg 1.3
15.76 Leo Frid Göransson 02 Sävedalen Växjö/Ti 1.2
15.52 Victor Wisén 01 Upsala Uppsala 7.2
15.03 Karl Ludvik 02 Tureberg Uppsala 7.2
14.87 Leo Janén 02 Växjö Göteborg 1.3
14.15 Daniel Adolfsson 02 Tingberg Göteborg 1.3
14.06 Hampus Wallin 02 Hovslätt Malmö 25.1
13.52 Emil Holm 01 Tureberg Sollentuna 13.2
12.88 Fredrik Grund 02 Kville Växjö 18.1
12.76 Gustaf Vennerholm 01 Gefle Sollentuna 1.2
12.60 Samuel Eriksson 02 Rånäs Sätra 11.1
12.40 Gabriel Axelsson 02 Upsala Uppsala 7.2
12.33 Alfons Haals 02 Västerås Västerås 19.1
12.16 Kalle Wållgren 01 Lerum Lerum 16.12
11.95 Carl af Forselles 01 Hässelby Sollentuna 22.1
11.89 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Malmö 25.1
11.85 Robin Isaksson 02 Lidingö Sollentuna 1.2
11.40 Johannes Jansson 02 Östhammar Uppsala 25.1

Vikt/15.88

17.29 Hugo Sörby 01 Upsala Uppsala 9.2
17.24 Karl Ludvik 02 Tureberg Sätra 15.2
16.23 William Lanndalen 01 Kville Växjö/Ti 23.2
15.44 Victor Wisén 01 Upsala Göteborg 29.2
14.58 Hampus Wallin 02 Hovslätt Göteborg 29.2
13.88 Alfons Haals 02 Västerås Västerås 19.1
12.43 Emil Holm 01 Tureberg Göteborg 29.2

Sjukamp/P19

5.480 Carl af Forselles 01 Hässelby Sollentuna 2.2
4.931 Robin Isaksson 02 Lidingö Sollentuna 2.2
4.853 Jonatan Håkansson 01 Hässelby Sollentuna 2.2
4.797 Teodor Sobczyk 01 Hovslätt Sollentuna 2.2
4.490 Samuel Eriksson 02 Rånäs Sätra 12.1
4.209 Gustaf Vennerholm 01 Gefle Sollentuna 2.2

>