Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 1 december 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2020

7-8.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
1) Senna Ohlsson Sävedalen 2:07.94. Vikt: 13) Nina Björkman Västerås 1713.
Dag 2
K 800m f:
1) S Ohlsson 2:07.07.

6-7.3 LYNCHBURG, VA (NJCAA-mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 3000m A:
6) Awet Mengsteab Örgryte 8:32.13. 5000m: -) A Mengsteab bröt.
Dag 2
M 1 mile A:
4) A Mengsteab 4:09.34.
K Vikt: 2) Mathilda Björklund Bålsta 1810.

29.2-1.3 BETHLEHEM, PA | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
1) Senna Ohlsson Sävedalen 2:13.67, 1 mile h1: 1) Andrea Claeson Tureberg 5:03.48.
Dag 2
K 800m f:
1) S Ohlsson 2:09.85. 1 mile f: 1) A Claeson 4:59.03. 3000m: 1) A Claeson 9:43.22.

28-29.2 AKRON, OH | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
K 3000m:
9) Olivia Weslien IF Göta 10:04.53.

28-29.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
K 5000m A:
5) Isabelle Brauer Hässelby 16:29.71.

28-29.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Karl Zuber 431.
Dag 1-2
M Sjukamp:
5) K Zuber 4.495 (7.46 668 1097 179 10.18 430 3:00.74).
Dag 2
M Längd:
15) K Zuber 654.

28-29.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K 60mH h3:
2) Adriana Janic Malmö 8.50. Femkamp: 2) A Janic 3.867 (8.48 176 1018 498 2:20.05), 10) Anna Larsson Varberg 3.419 (9.80 161 966 556 2:29.58).
Dag 2
K 60mH f:
8) A Janic 8.79. Höjd: 8) A Janic 167.

28-29.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
K Höjd:
1) Ellen Ekholm Ullevi 191. Stav: 1) Lisa Gunnarsson Hässelby 446.

27-29.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
Dag 1
K Vikt:
9) Emma Thor Tureberg 1782, 11) Kajsa Wennberg Upsala 1715.

27-28.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
M 200m G:
1) William Frobe Täby 21.65.
K 1500m B: 6) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:11.85 (800m/1000m 2:12.6m/2:46.2m).

26-27.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
K Vikt:
9) Jessica Mattsson Spårvägen 1592.

24-25.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 1
M 60mH h2:
1) Joel Bengtsson Helsingborg 8.14.
Dag 2
M 60mH f:
1) J Bengtsson 8.02.

22.2 GORHAM, ME | Resultat
M 200m B: 4) Nicklas Brink Hässelby 23.87.

22.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
F18 Stav A: 3) Johanna Duplantis 02 Upsala 366.

22.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K 60mH h4: 3) Amanda Hansson Hässelby 8.95. Längd: 3) A Hansson 567.

22-23.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 2
K Stav:
10) Filippa Miller Hovslätt 371.

22-23.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K Vikt:
2) Nina Björkman Västerås 1753.
Dag 2
K Kula:
10) N Björkman 1255.

21-22.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
Dag 1
K 200m h1:
4) Lisa Warfvinge Varberg 26.86. Längd: 3) L Warfvinge 554.
Dag 2
K Tresteg:
3) L Warfvinge 1179.

21.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
K Stav: 2) Lisa Gunnarsson Hässelby 425.

21-22.2 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 1
M 400m h1:
2) William Frobe Täby 49.27.
K 400m h1: 1) Minna Svärd IF Göta 56.63.
Dag 2
K 400m A:
1) M Svärd 54.66. Stav: 1) M Svärd 365.

21-22.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
1) Emma Thor Tureberg 1810, 3) Kajsa Wennberg Upsala 1716.

21.2 ANNAPOLIS, MD | Resultat
K 500m A: 1) Senna Ohlsson Sävedalen 1:13.09.

21.2 LUBBOCK, TX | Resultat
K Vikt: 2) Mathilda Björklund Bålsta 1652.

21-22.2 STORM LAKE, IA | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Awet Mengsteab Örgryte 1:55.05.

21.2 GENEVA, OH | Resultat
P18 Längd: 1) Lukas Zarders 02 650.

21.2 AKRON, OH | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 3000m: 1) Olivia Weslien IF Göta 9:59.29.

15.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M 200m C: 1) Nicklas Brink Hässelby 23.79.

14-15.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 3000m F:
4) Andrea Claeson Tureberg 9:46.60. Stav: 2) Filippa Miller Hovslätt 376. Vikt: 15) Nina Björkman Västerås 1570.

14.2 HOUSTON, TX | Resultat
K 60mH h1: 5) Anna Larsson Varberg 9.40, h6: 1) Adriana Janic Malmö 8.76, s1: 1) A Janic 8.58, f: 1) A Janic 8.58. Längd: 25) A Janic 514.

14-15.2 LEXINGTON, VA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
2) Senna Ohlsson Sävedalen 2:12.70.

14-15.2 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 1
K Vikt B:
6) Mathilda Björklund Bålsdta 1689.
Dag 2
M 60mH h1:
1) Joel Bengtsson Helsingborg 8.14, s2: 2) J Bengtsson 8.02, f: 7) J Bengtsson 8.07.

14-15.2 PITTSBURG, KS | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
K 400m A:
4) Minna Svärd IF Göta 56.75.

14-15.2 BROOKINGS, SD | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
M 1 mile A:
5) Awet Mengsteab Örgryte 4:11.65.

14.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K Kula: 18) Jessica Mattsson Spårvägen 1120. Vikt: 10) J Mattsson 1571.

14-15.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
K 5000m B:
11) Isabelle Brauer Hässelby 16:25.27.

14-15.2 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 1
K Längd:
30) Amanda Hansson Hässelby 560.
Dag 2
K Höjd:
1) Ellen Ekholm Ullevi 190.

14-15.2 KENT, OH | Resultat
OBS: Överlång bana (292m).
Dag 2
K 800m A:
8) Olivia Weslien IF Göta 2:21.72. 1 mile B: 1) O Weslien 5:07.89.

13-14.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Stav:
-) Karl Zuber X.
K Höjd: 1) Erika Kinsey Trångsviken 186.
Dag 2
M 60m h3:
7) K Zuber 7.45.

8.2 NEW YORK, NY | Resultat
K 1 mile: 9) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:31.34 (800m/1000m/1500m 2:12.3m/2:46.4m/4:12.34). Längd: 5) Lisa Warfvinge Varberg 571.

8.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
K Höjd: 8) Louise Estberg Mölndal 155.

7-8.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
3) Emma Thor Tureberg 1783, 4) Kajsa Wennberg Upsala 1739.
Dag 2
K Höjd:
1) Ellen Ekholm Ullevi 175.

7-8.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M 3000m A:
12) Awet Mengsteab Örgryte 8:32.02.

7-8.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K Vikt:
10) Mathilda Björklund Bålsta 1696.

7-8.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
-) Joel Bengtsson Helsingborg bröt (7.08 606 -).

7.2 NEW LONDON, CT | Resultat
M 55m h1: 3) Nicklas Brink Hässelby 6.98. 200m B: 2) N Brink 24.43.

7-8.2 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
Dag 1
K Höjd A:
1) Erika Kinsey Trångsviken 192.

7-8.2 AKRON, OH | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 2
K 1 mile B:
5) Olivia Weslien IF Göta 5:10.09.

6.2 GENEVA, OH | Resultat
P18 Längd: 2) Lukas Zarders 02 630.

1.2 MIDDLETOWN, CT | Resultat
M 60m h5: 5) Nicklas Brink Hässelby 7.57. 200m E: 1) N Brink 24.23.

1.2 PITTSBURG, KS | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 200m H: 2) Minna Svärd IF Göta 25.32. Stav A: 6) M Svärd 383.

31.1 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K Femkamp: 1) Adriana Janic Malmö 3.906 (8.67 172 1018 566 2:24.86)

31.1-1.2 YOUNGSTOWN, OH | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
Dag 1
K Femkamp:
1) Erika Kinsey Trångsviken 4.041 (9.07 186 1095 612 2:36.53).

31.1-1.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K Stav:
4) Lisa Gunnarsson Hässelby 417.
Dag 2
K 3000m A:
6) Isabelle Brauer Hässelby 9:41.93 (2000m 6:21.5m)

31.1-1.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
M 400m E:
2) William Frobe Täby 49.26.

31.1-1.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
M Sjukamp: 3) Karl Zuber 4.489 (7.46 638 1044 182 9.90 450 3:04.89).

31.1-1.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K Stav:
10=) Filippa Miller Hovslätt 385.

31.1-1.2 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
Dag 2
M 800m A:
3) Awet Mengsteab Örgryte 1:53.12.

30-31.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
Dag 2
K 60m h5:
4) Lisa Warfvinge Varberg 8.01. Längd: 1) L Warfvinge 587. Tresteg: 1) L Warfvinge 1201. Kula: 7) Nina Björkman Västerås 1300. Vikt: 2) N Björkman 1644.

25.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
F18 Stav: 5) Johanna Duplantis 02 Upsala 335.

25.1 BROOKINGS, SD | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
M 1 mile A: 2) Awet Mengsteab Örgryte 4:09.64.

24-25.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 200m finalheat nr 40
(!!!): 1) Lisa Warfvinge Varberg 26.52!

24-25.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
K 60mH h5:
3) Adriana Janic Malmö 8.55.
Dag 2
K 60mH s2:
5) A Janic 8.50, f: 6) A Janic 8.29. Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 186, -) A Janic X.

24-25.1 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 1
M 60mH h3:
-) Joel Bengtsson Helsingborg diskv (tjuvstart). Längd: 21) J Bengtsson 617.
K 60mH h4: 8) Anna Larsson Varberg 9.51. Längd: 17) A Larsson 526. Vikt A: 6) Mathilda Björklund Bålsta 1660.

24-25.1 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
4) Emma Thor Tureberg 1751, 8) Kajsa Wennberg Upsala 1672.

24.1 BROOKINGS, SD | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
M 5000m: 2) Awet Mengsteab Örgryte 14:39.54.

24-25.1 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 2
K 1 mile A:
5) Hanna Hermansson Tureberg 4:37.56 (1500m 4:18.63). 3000m A: 11) Yolanda Ngarambe Tureberg 9:14.88 (2000m 6:00.3).

24-25.1 FAIRFAX, VA | Resultat
Dag 2
K 500m A:
1) Senna Ohlsson Sävedalen 1:15.40.

24-25.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
K Stav:
2) Lisa Gunnarsson Hässelby 435.

23-25.1 HUNTINGTON, WV | Resultat
Dag 2
K Vikt:
5) Jessica Mattsson Spårvägen 1477.
Dag 3
K Kula:
7) J Mattsson 1106.

19.1 MANKATO, MN | Resultat
M 1000m A: 2) Awet Mengsteab Örgryte 2:30:30.

18.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M 60m h1: 6) Joel Bengtsson Helsingborg 7.07. 60mH h1: 1) J Bengtsson 8.16, f: 4) J Bengtsson 8.07.
K 60mH h1: 4) Amanda Hansson Hässelby 9.05. Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 185.

18.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 3000m A: 10) Hanna Hermansson Tureberg 9:09.91, B: 7) Isabelle Brauer Hässelby 9:37.10.

17-18.1 RENO, NV | Resultat
Dag 1
K Stav A:
1) Lisa Gunnarsson Hässelby 450.
Dag 2
F18 Stav C:
12) Johanna Duplantis 02 Upsala 340.

17-18.1 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 2
K 400m A:
1) Minna Svärd IF Göta 55.43. Stav: 4=) M Svärd 368. Vikt: 3) Mathilda Björklund Bålsta 1660.

17-18.1 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
10) Emma Thor Tureberg 1618.

17.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K Längd: 5) Amanda Hansson Hässelby 578.

17.1 HOUSTON, TX | Resultat
K Höjd: 10) Anna Larsson Varberg 155. Kula: 14) A Larsson 935.

17.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M 60mH h1: 5) Karl Zuber 9.28, B: 8) K Zuber 9.28. Stav: 6) K Zuber 410. Kula: 13) K Zuber 1053.

17.1 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K Vikt: 1) Nina Björkman Västerås 1694.

17-18.1 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K Vikt:
-) Jessica Mattsson Spårvägen X.
Dag 2
K Kula:
-) J Mattsson X.

17-18.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
P18 Höjd:
16) Benjamin Blomqvist 04 Örgryte 172.
Dag 2
P18 60mH h4:
6) B Blomqvist 9.88.

12.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
P18 60m B: 6) Adam Landén 02 Helsingborg 7.34.

11.1 NEW YORK, NY | Resultat
K Vikt: 1) Nina Björkman Västerås 1589.

11.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
F18 Stav: 3) Johanna Duplantis 02 Upsala 335.

10.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 60mH h3: 2) Adriana Janic Malmö 8.58, f: 2) A Janic 8.52. Stav: 2) Filippa Miller Hovslätt 380.

10-11.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 2
K Kula:
20) Jessica Mattsson Spårvägen 1078.

10-11.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1
P18 Höjd:
11) Benjamin Blomqvist 04 Örgryte 167.
Dag 2
P18 60mH h1:
7) B Blomqvist 9.81.

10.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson Hässelby 445.

10.1 BRONX, NY | Resultat
K Vikt: 1) Nina Björkman Västerås 1574.

10.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 60m h4: 6) Karl Zuber 7.43. 400m B: 4) K Zuber 52.34. Längd: 10) K Zuber 644.

9.1 GENEVA, OH | Resultat
P18 Längd: 3) Lukas Zarders 02 612.

1.2 STATEN ISLAND, NY | Resultat
K 1000m A: 3) Senna Ohlsson Sävedalen 2:50.72.

8.12 HOUSTON, TX | Resultat
P18 60mH B: 5) Benjamin Blomqvist 04 Örgryte 10.10. Höjd: 4) B Blomqvist 167. Kula (5.44 kg) B: 1) B Blomqvist 964.

7.12 BOONE, NC | Resultat
OBS: Överlång bana (300m)
M 1 mile: 11) Anton Ledell Huddinge 4:58.09.

7.12 PITTSBURG, KS | Resultat
OBS: Överlång bana (300m).
K 200m E: 1) Minna Svärd IF Göta 25.39. 300m A: 2) M Svärd 39.67.

7.12 NORTHAMPTON, MA | Resultat
M 60m h1: 4) Nicklas Brink Hässelby 7.51. 200m C: 2) N Brink 24.40.

7.12 PRINCETON, NJ | Resultat
K 600m A: 1) Senna Ohlsson 00 Sävedalen 1:44.94 (400m 63.2m)

7.12 WEST POINT, NY | Resultat
K Vikt: 6) Nina Björkman Västerås 1498.

7.12 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K 60mH A: 7) Amanda Hansson Hässelby 8.89. Längd: 5) Anna Larsson Varberg 550, 6) A Hansson 542.

6.12 LEXINGTON, KY | Resultat
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 180.

6.12 LAWRENCE, KS | Resultat
K 1000m: 3) Gaël De Coninck 01 Sävedalen 3:08:12 (800m 2:31.9m).

Resultat

Resultat 2020

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>