Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 9 juli 2020

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2020

1.3 ETON, GBR | Resultat
K Tresteg: 2) Jasmin Sabir Hammarby 1205.

29.2-1.3 BREISTEIN, NOR (Norska veteranmästerskapen) | Resultat
Dag 2
K40 60m:
1) Lena Hordnes (Berntsson) Ullevi 8.14.

28-29.2 PIREÁS, GRE (Grekiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 60m h9:
2) Angelos Roussos Örgryte 7.05, B: 1) A Roussos 6.99.

28.2 ULSTEINVIK, NOR | Resultat
K Höjd: 2) Sofie Skoog IF Göta 188.

25.2 SZCZECIN. POL | Resultat
K Stav: 2) Angelica Bengtsson Hässelby 460.

23.2 CLERMONT-FERRAND, FRA | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 601.

23.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 187.

23.2 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 60m E: 4) Malte Wilhelmsson 02 Falun 7.65, Z: 4) M Wilhelmsson 7.57.

22.2 UXBRIDGE, GBR | Resultat
K Stav A: 1) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 390.

22-23.2 MAGGLINGEN, SUI (Schweiziska junior/ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
P15 Höjd:
5) Mattias Svensson 05 170.

21.2 MADRID, ESP (WIT) | Resultat
M Stav: 7) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 530. Längd: 3) Thobias Montler Malmö 802.

19.2 LIÉVIN, FRA | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 607.
K Stav: 3) Angelica Bengtsson Hässelby 473.

17.2 EAUBONNE, FRA | Resultat
K Stav: 5=) Michaela Meijer Örgryte 430.

16.2 PIREÁS, GRE | Resultat
M 60m h2: 1) Angelos Roussos Örgryte 6.99, f: 5) A Roussos 7.01.

15.2 GLASGOW, GBR (WIT) | Resultat
M 60m h1: 5) Henrik Larsson IF Göta 6.75. Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 618 Världsrekord!!, 8) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 535.
K 1000m: 5) Hanna Hermansson Tureberg 2:40.22. Längd: 2) Khaddi Sagnia Ullevi 653.

15.2 BRNO, CZE | Resultat
K Höjd: 6) Sofie Skoog IF Göta 184.

15-16.2 SALAMANCA, ESP (Spanska 22-årsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
K22 60mH h1:
6) Ellen Eklund Piteå 9.42.

14-16.2 SHEFFIELD, GBR | Resultat
Dag 2
K 400m h7:
1) Linnéa Killander Malmö 57.18.
Dag 3
K 400m s3:
2) L Killander 56.38, f: 4) L Killander 56.53.

11.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
K Höjd: 5=) Sofie Skoog IF Göta 185.

11.2 TRONDHEIM, NOR | Resultat
OBS: Mixlopp och otillräckligt med koner.
M: ... Emil Granqvist 8:42.0m, Axel Granqvist 8:43.1m.
K: 1) Kristina Axelsson Sya 10:17.3m, ... Evelina Folkesson 11:25.9m.

9.2 DORTMUND, GER | Resultat
K 3000m: 6) Samrawit Mengsteab Hälle 9:14.23.

9.2 LYON, FRA | Resultat
P19 200m B: 1) Sidney Léger 02 Hammarby 22.21.

9.2 CARSHALTON, GBR | Resultat
K Stav A: 1) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 402.

9.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 4) Ola Carlsson Örgryte 194.
K 60m,H h1: 3) Ellen Eklund Piteå 9.48, f; 5) E Eklund 9.46.

8-9.2 BӔRUM, NOR | Resultat
Svenskar - huvudsakligen ungdomar/juniorer - från ca 20 olika klubbar.

8.2 OSLO, NOR (Bislett 50 km) | Resultat
OBS: Överlång bana (546m).

8.2 TORUŃ, POL | Resultat
M 800m: 8) Andreas Kramer Sävedalen 1:47.30. Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 617 Världsrekord!!, 2=) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 552.

8.2 ROUEN, FRA | Resultat
K Stav A: 5) Angelica Bengtsson Hässelby 444.

4.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala 600 Svenskt inomhusrekord, 10) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 540.

4.2 STAVANGER, NOR
M40 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1232.

2.2 REYKJAVÍK, ISL | Resultat
M Längd: 1) Andreas Carlsson 755.
K Höjd: 1) Louise Ekman Gefle 178. Längd: 2) Kaiza Karlén IF Göta 627.

2.2 PARIS, FRA | Resultat
M 60m h2: 4) Henrik Larsson IF Göta 6.78.
K Stav: 4) Angelica Bengtsson Hässelby 451.

2.2 ANTEQUERA, ESP | Resultat
K 60mH: 5) Ellen Eklund Piteå 9.50, X: 4) E Eklund 9.49.

1-2.2 CARDIFF, GBR | Resultat
Dag 1
F14 800m h2:
1) Hannah Kinane 06 Hässelby 2:26.74, f: 2) H Kinane 2:22.87.

1-2.2 BӔRUM, NOR (Norska mästerskap) | Resultat
Dag 1
M 60m h7:
7) Erik Artelius 01 7.32.

1-2.2 ENFIELD, GBR | Resultat
Dag 2
K 400m h2;
2) Linnea Killander Malmö 56.41. Stav: 2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 390.

1.2 MONDEVILLE, FRA | Resultat
M 3000m: 5) Suldan Hassan Ullevi 7:55.42.
K 1500m: 5) Linn Nilsson Hälle 4:20.29.

31.1 KARLSRUHE, GER (WIT) | Resultat
M 800m: 4) Andreas Kramer Sävedalen 1:48.71 (400m 51.1m).
K Längd: 3) Khaddi Sagnia Ullevi 672,

31.1 BOCHUM, GER | Resultat
M 60mH h2: 1) Max Hrelja Malmö 7.97, f: 2) Hrelja 7.86. Längd: 2) Thobias Montler Malmö 802.
K Längd: 5) Tilde Johansson 01 Falkenberg 623.

29.1 UDINE, ITA | Resultat
K Höjd: 5) Sofie Skoog IF Göta 184.

29.1 COTTBUS, GER | Resultat
M Stav: -) Melker Svärd Jacobsson Örgryte X.

26.1 OULU, FIN | Resultat
K Längd: 1) Olivia Bojang 02 Örgryte 565. Tresteg: 2) O Bojang 1217.

25.1 NANTES, FRA | Resultat
K 60m h2: 6) Marie Kimumba Spårvägen 7.85. Tresteg: 4) Rebecka Abrahamsson Örgryte 1319.

25-26.1 MAGGLINGEN, SUI | Resultat
Dag 1
M Höjd B:
9=) Mattias Svensson 05 165.

25-26.1 AUBIÈRE, FRA | Resultat
Dag 1
P19 60m h1:
5) Sidney Léger 02 Hammarby 7.18, A: 5) S Léger 7.15.
Dag 2
M 200m h2:
1) S Léger 22.03, B: 2) S Léger 22.31.

25.1 CARDIFF, GBR | Resultat
K Stav: 5) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 391.

25.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
K22 60mH h2: 3) Ellen Eklund Piteå 9.72, f: 4) E Eklund 9.59.

19.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 191.

18.1 BӔRUM, NOR | Resultat
M 400m A: 3) Albin Hedén IF Göta 50.70.
K 60mh4: 3) Hanna Axelsson Upsala 7.85, A: 6) H Axelsson 7.88.

18-19.1 SAINT-BRIEUC, FRA | Resultat
Dag 2
K 200m h2:
1) Marie Kimumba Spårvägen 24.79, A: 1) M Kimumba 24.65.

18-19.1 ENFIELD, GBR | Resultat
Dag 1
K 200m D:
1) Linnea Killander Malmö 25.32. Stav A: 1) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 398.
Dag 2
M 60m C h1:
5) Oskar Persson 7.34.

11.1 MERZIG, GER | Resultat
M Stav: 8) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 521.

11.1 BӔRUM, NOR (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

3.1 ANTEQUERA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 193.

23.12 NANTES, FRA | Resultat
K 60m h4: 1) Marie Kimumba Spårvägen 7.74, A: 2) M Kimumba 7.66.

30.11 BӔRUM, NOR | Resultat
F16 200m: 1) Kari Ingelin Sjöström Johnsen 03 27.13.
Samt ungdomar från Lidingö & Spårvägen.

24.11 ENFIELD, GBR | Resultat
M 60m h3: 1) Oskar Persson 7.34, f: 4) O Persson 7.25.

Resultat

Resultat 2020

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands
Veckans grenar

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>